SkyNomad http://forum.skynomad.net/ |
|
Географска ширина и дължина http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=13&t=1257 |
Страница 1 от 1 |
Автор: | Vancho laifa [ Чет Дек 14, 2006 10:55 am ] |
Заглавие: | Географска ширина и дължина |
Според "Google Earth 2006" старта на Сопот се намира на: 42° 41' 13" N 24° 44' 52" E на 1414 метра НВ В сайта на SkyNomad - http://www.skynomad.com/sopot/bg/description.html четем че старта се намира на: 42° 68' 70" N 24° 74' 79" E на 1374 метра НВ Разликата във надморската височина е 40 метра, приемлива за грешка в някой от уредите (тук трябва да се вземе предвид и разликата в атмосферното налягане в момента на взимането на данните). Но разликата в географските координати е огромна за мащабите на точноста на съвремените уреди. При най-просто пресмятане се получава разлика в дължината от 27' 57" и в ширината 30' 27" което преведено в растояние е съответно за дължина - 30 км и 602 метра и за географската ширина - 33 км и 599 метра! Не подлагам на съмнение взетите координати в сайта на SkyNomad, а по скоро координатите в Google. До колко може да им се вярва и въобще възможно ли е с тях да се дават по точни сведения за дадена точка на Земнота кълбо? |
Автор: | emoo [ Чет Дек 14, 2006 10:58 am ] |
Заглавие: | |
Просто ливадата е мноооого голяма |
Автор: | Росен [ Чет Дек 14, 2006 11:09 am ] |
Заглавие: | има малка неточност |
Просто координатите не са записани в правилния формат. Записани са като гр, мин, сек а числата отговарят на формат гр, хилядни от градус. |
Автор: | Vancho laifa [ Чет Дек 14, 2006 3:14 pm ] |
Заглавие: | |
Наистина Росен е много прав . Правилният начин за изписване е: 42.68703 N 24.74786 E или 42° 41' 13" N 24° 44' 52" E Разликата се явява в начина на пресмятане на съвремените уреди. Според класическата схема за изписване на дадени географски координати - градуси, минути, секунди която е приета от "Google Earth 2006", но по прецизното изчисление е като се изписват градусите и четири знака след десетичната точка приета в системата на GPS. Преизчислението става като се записват първо градусите, поставясе десетична точка и след нея минутите разделени на 60, плюс секундите разделени на 3600. http://en.wikipedia.org/wiki/Geographic ... ate_system |
Автор: | Красьо [ Чет Дек 14, 2006 5:08 pm ] |
Заглавие: | |
Ако не се лъжа старта на Сопот (долната част) е на ~1447м над. височина. Так поне показват GPS-ите през повечето време. |
Автор: | Красьо [ Вто Дек 26, 2006 2:18 pm ] |
Заглавие: | |
Вчера от Гали научих, че в сайта на wunderground.com има и координатите на метеостанциите. От любопитство реших да проверя тази на Ботев: И в Гуугъла дава същото място . Някой може ли да обясни за какво става въпрос? |
Автор: | sel [ Вто Дек 26, 2006 3:12 pm ] |
Заглавие: | . |
Може би си сбъркал координатните системи? Като гледам мащаба, грешката си е поне 10 километра. А като съм гледал данните от връх Ботев, много ме съмнява над Карлово на посоченото място да духат 10-15 метра, а да си летим на Сопот на 2-3, както често става... Сиреч, някъде има грешка в координатите... Смятам, че данните от вр. Ботев се засичат на връх Ботев. |
Автор: | Красьо [ Вто Дек 26, 2006 4:02 pm ] |
Заглавие: | |
Провери тук, ако искаш - http://bulgarian.wunderground.com/globa ... 15627.html (горе вдясно) |
Автор: | Vancho laifa [ Вто Дек 26, 2006 8:21 pm ] |
Заглавие: | |
Може би всеки от нас по свой начин ще достигне до истината за точните географски координати в различните публикаций и програми. Визирайки "Google Earth 2006" - 4.0.2416(beta) за пореден път стигнах до противоречиви данни за координатие в нея. Според "Google map" метеорологичната станция на Ботев връх се намира на 42.669998 N, 24.830000 E, http://maps.google.com/maps?q=42.66999817,24.82999992 Както се вижда на картата действителноста е много далеч от показаните координати. Според програмата "Google Earth 2006" Ботев връх се намирана 42° 43' 05.61" N, 24° 55' 00.91" което превърнато по десетичната система за показване е 42.718225 N, 24.91691 E, на 1874 мнв. Обаче ако започнете да търсите с курсуара на мишката Ботев връх на картата, то там се появява на 42° 43' 00.35" N, 24° 56' 00.42" E на 2377 мнв. което е много по близко до действителните координати и надморска височина. Така че правете си сами изводите за точноста на болшинството координати в Интернет пространството |
Автор: | Vancho laifa [ Чет Яну 04, 2007 3:14 pm ] |
Заглавие: | Конвертор |
Ето една страница на която има конвертор за обръщане на географската ширина и дължина от градуси, минути, секунди в десетични градуси и обратното. http://www.fcc.gov/mb/audio/bickel/DDDMMSS-decimal.html |
Страница 1 от 1 | Часовете са според зоната UTC + 2 часа |
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |