Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:37 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 1:59 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
gallery/albums/userpics/10386/soundings.pdf

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 4:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Благодаря Иво.

Искам само да спомена, че според мен нещата със сондажите не би трябвало да свършват с този превод.

Ники имаше една идея преди време да се дават прогнози преди всеки уикенд къде какво време може да се очаква за летене. След известно време всичко приключи като предпологам, че това не е твърде лек ангажимент, който трябва да бъде изпълняван редовно.

Мисля, че би било добра практика да почнем да пускаме сондажи (в някаква отделна тема) с прогнози, които се очакват и след края на деня да се пише какви всъщност са били условията. По този начин ще се набере достатъчно обем информация върху чиято база може по-лесно да се ориентира човек в последствие.

Това не е работа за сам човек. Тук успешно могат да се включат както и теоретиците (които четат сондажите и могат да опишат общата тенденция в прогнозата), така и летящите (които са летяли на съответното място), така и местните (които биха добавили винаги нещо на микро ниво). В крайна сметка написаното знание винаги остава и може да се ползва и надгражда.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 5:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Всъщност идеята с уикенд прогнозите я започна Ники а аз я продължих за кратко, но наистина е голямо количество работа да седнеш да направиш читава прогноза за цяла България. Отнема солидно количесто време и усилия.
Мисля че идеята може да продължи ако се разделим на райони и всеки си поема и отговаря за района. Пимерно по един човек за Източна, Централна и Западна Северна България и по същият начин за Южна. 6 човека ще правят по-точна и по-лека проноза която ще ги касае пряко!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 8:24 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юли 04, 2012 9:16 am
Мнения: 14
Местоположение: Горна Оряховица
Име: Даниел Иванчевски
Здравейте. Ако правилно съм разбрал как се прави сондаж по описаните по горе начини, трябва да е така.
оригинала
Изображение
и сондажа от мен.
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 9:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Почти е вярно. Само с един пропуск, и той е много важен:
Светлосинята ти линийка, след като премине линията на нивото на кондензация(базата)
трябва да тръгне успоредно с влажната адиабата.
В случая ще има преразвитие на облаците и може да цебясва :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 9:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Хубаво е да обърнем внимание и на следното:

"Плътна и широка облачност (Spread out или Overdevelopment)
Може би доста от вас са били свидетели на спиране на добрите условия за летене поради
образуване на плътна облачност."

и
"В околностите на базата температурата на
точката на оросяване и на околният въздух
са твърде близо. Влажността в този случай
е изключително висока и разсейването на
облаците става бавно.
В случай, че разликата между
температурата на оросяване и на околният
въздух в базата на облака е по-малка от 3 C
е възможно да се образува плътна
облачност. Колкото по-малка е разликата, толкова по-висок е шансът.
"
С една дума....стискаме палци да не преразвие :-)

И още нещо се сетих
Мисля че Даниел беше говорил някъде за погранични слоеве и някакви други сложни за мен неща (знам че го има из форума като тема)
Доколко успях да си го представя, ставаше дума за омесването (като тестото за козунаците :) ) на термика с околният въздух и дали тя имала сила/енергия (освен мерак) да ходи нагоре.
Похапването на информация продължава..дано само не забравим да летим с толкова много информация :-)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 10:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Аз никога не се надявам 100% на сондажа и прогнозата.За мен те са ориентир за това долу горе какви ще са условията.
Имало е хиляди пъти в които са давали една прогноза, а реалността е друга.
За това най сигурната рецепта, е отиваш на старта 2 часа по рано, защото 10мин по късно вече всичко е свършило. И летиш според условията които ти предлагат на момента :D


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 10:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Това, което забелязвам на пръв поглед от горният сондаж е:
- няма инверсионен слой - червената линия на температурата върви наляво, т.е. имаме постоянно понижаване. В този случай е трудно да се говори докъде ще се развие облака и съответно засичане на височината на облака не мисля че има особен смисъл да се прави
- от 800 милибара нагоре зелената и червената линия са сравнително близо, т.е. очаква се плътна облачност (Жорката го е отбелязал по-горе)
- тъй като сме още в късна зима слънцето не е много силно и преразвиването няма да е експлозивно както през лятото
- ако правилно чета сондажа е пуснат към 18:00 днес и се отнася за 18:00 на 11.03.2013 - по това време най-вероятно вече ще е засенчило, преразвило и прекапало


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 10:56 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Сондажа по горе е за 12ч, по обяд.
Това 12 Z след датата долу, означава часа.
Според някой теории, тяхното 12ч не е нашето 12 ч , и трябва да добавяме още 2 часа, към тях. Значи може да го броиш за 14ч наше време, но не съм сигурен дали е вярно.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 1:52 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Вярно е, според Световната измервателна система СИ времето по света се отчита по Координираното универсално време (UTC) наследник на Средното гринуичко време (GMT), за справка тук.

А в авиацията е прието Z time или по стандартите на НАТО Z --> Zulu, което е меродавно с UTC, виж тук.

Официалното часово време в България е източноевропейското време, което се равнява на UTC + 2 часа, а лятното часово време в България се равнява на UTC + 3 часа.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 8:44 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Не знам за кой точно старт е този сондаж, но според мен, според този сондаж, не става за летене. Когато отварям НОАА освен този сондаж аз гледам и другите таблици. Има отделна таблица за вятъра. Как и къде се променя силата и посоката му във височина и къде е среза. Другата таблица дава точно каква е базата и по-важно каква е нестабилноста във въздуха за този ден. Клас А, В, С и т.н. Другата таблица дава вероятноста от дъжд и часовете, в които това може да се случи. Така че освен тази таблица с многото нагъчкани по нея линийки има и друга подробна информация. И много често се случва, че в таблицата за вятъра силата и посоката му не съвпадат с дадената сила и посока в тази таблица, защото тази таблица не е основна за вятъра. От тази таблица гледам обикновенно формата на двете линии, червената и зелената. Не са ли във форма на лъжица изобщо не си правя труда да ходя по баирите и да вадя крилото. :) Но общо взето отворя ли сайта на НОАА гледам всички таблици и графики, а не само тази и ако преценя че става, (точно за даден старт с координатите и височината му) тогава отварям още един два други сайта за потвърждение и чак тогава тръгвам.
И въпреки това никога не можеш да бъдеш напълно сигурен дали ще летиш 10 минути, или два-три часа. Това го разбираш на 100% чак след като кацнеш. :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 10:06 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Владич, ще е добре да пуснеш една картинка на която са маркирани тези таблици. Аз примерно не ги знам.

С това че няма 100%-ва гаранция какво ще излезе на сондажа и какво ще е времето в действителност мисля чевсички са съгласни. Важното е намалим колкото е възможно повече грешката между двете чрез натрупване на повече данни.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 10:46 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Някой който ползва XCSkies http://www.xcskies.com/map може ли да ми каже какво метеограмите ми дават повече. Ясно ми е че едното е безплатно, а другото платено и тук имам максимално концентрирана информация на едно място.
Питам за да разбера коя е най-добрата комбинация от метео-информация за XC летене. Към момента освен освен XCSkies ползвам Windguru http://www.windguru.cz/bg/ което като допълнение ми дава градиента на вятър и температура.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 11:24 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php
Да караме поред. Това е сайта на НОАА. Тук вкарвате координатите на старта, който ви интересува. Отваряте локацията и от таблицата си избирате. Най-напред въвеждате часовият диапазон за сондажа (таблицата), която ви интересува. После GO. После кода и отваряте сондажа. На SOUNDING се отваря въпросният сондаж, който тук коментираме. Ето го.
http://ready.arl.noaa.gov/ready2-bin/profile2.pl
Ако отвориш обаче по същият начин - WINDGRAM се отваря таблицата с ветровете през различните дни и часове на различни височини.
Ако отвориш по същият наичн - WINROSE се отваря розата на ветровете, или преобладаващият вятър в различните часове на същото място.
Ако отвориш - METEOGRAM ти дава вероятноста за валеж, графики на температурите и т.н.
Ако отвориш STABILITY TIME SERIES ще видиш, каква ще бъде базата (червената графика) и много важното нещо, нестабилноста във въздуха, или наличието на термична активност. Ако е клас А обувай кафявите гащи, защото ще играеш кючек във въздуха и ще има здрави вдигания и пропадания. :mrgreen: Ако е клас Е, е абсолютно умряла работа, най-вероятно хвър-кац. :mrgreen: И така. Най-неприятното на този сайт е, че за всяка графика трябва да въвеждаш кода, който са дали иначе няма да ти я отвори. Освен това трябва да въвеждаш най-напред координатите на старта, който те инересува, на места да въвеждаш часовете, а на места да гледаш хектопаскалите, които отговарят на съответната надморска височина на даденият старт, защото, ако не внимаваш, а въведеш само координатите ще ти даде данните за това място, но на нула надморска височина, а не на старта, който примерно, ако е на 1300 м нмв данните ще бъдат други. В началото е малко объркващо, но после се свиква. :wink:
После тези данни ги сравнявам с данните от други метеорологични сайтове за да съм по-сигурен, но нали, най-сигурно е след кацането. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво представляват метограмите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз мисля че времевото отместване е относително. Правилото което е най-лесно да се следва е че обикновенно прогнозата за 12Z се отнася за най-силната част на деня. Примерно за Сопот - ако спазваме отместването +3 от UTC то би следвало че най-силната част на деня е в 3 часа - реално най-силната част на деня е между 1 и 3 - по скоро между 1 и 2. - тоест времеотместването може да бъде относително в зависиомост от микометеорологията. Когато правя сондажи обикновенно гледам сондажа за 12Z защото той изразява най-силната част от деня. Друг добър вариант е да се пуска анимиран сондаж (gif) защото тогава можем да проследим промяната на въздушната маса с времето.Много често се появяват иверсионни пикове които са много верни и можем да ги пропуснем ако правим статичен сондаж.

Както отбеляза и Владич, не трябва да се пренебрегват метеограмите и ветрограмите - задно със сондажа те дават пълна картина.

По отношение на другите прогностични сървъри - метео-моделите не са особенно много. Най-разпространен е GFS модела който е разработен от НОАА. Моят личен опит сочи че и те самите най-точно си разчитат данните от модела.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов