Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Метеовъпрос
МнениеПубликувано на: Чет Юни 12, 2008 5:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Днес на Расник. Около 13ч - вятър ЮЗ 3-4 м/с плюс термични раздухвания от време на време; конгестуси доста на гъсто - над два от тях имаше образувани два малки лещовидни облака (жалко, че не си бях взел фотото). Лещите показваха, че във височина вятъра е пак ЮЗ. От обратната страна на склона обаче взе да гърми, не само че взе да гърми, а се и приближаваше.
ЗАЩО МАМКА МУ??? Защо така се получи? Как при югозападен вятър конгестусите прерастнаха в ЦБ-та от североизток и ми прецакаха летенето.
Ако не бях видял двата лещовидни облака, бих си помислил, че навлиза някакъв фронт. Ама и по прогноза в най лошия случай даваха за големите височини западен вятър.
Не ми се правиха глупости - така или иначе бях качен на баира направих едно хвъркац като се държах близо до склона, а ставаше за реене, ставаше и за термика.
Ако някой може да даде някакво обяснение за тази метео обстановка, моля да пише.

_________________
swing mistral II зелен - мръсно бял


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Метеовъпрос
МнениеПубликувано на: Пет Юни 13, 2008 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Петър написа:
Днес на Расник. Около 13ч - вятър ЮЗ 3-4 м/с плюс термични раздухвания от време на време; конгестуси доста на гъсто - над два от тях имаше образувани два малки лещовидни облака (жалко, че не си бях взел фотото). Лещите показваха, че във височина вятъра е пак ЮЗ. От обратната страна на склона обаче взе да гърми, не само че взе да гърми, а се и приближаваше.
ЗАЩО МАМКА МУ??? Защо така се получи? Как при югозападен вятър конгестусите прерастнаха в ЦБ-та от североизток и ми прецакаха летенето.
Ако не бях видял двата лещовидни облака, бих си помислил, че навлиза някакъв фронт. Ама и по прогноза в най лошия случай даваха за големите височини западен вятър.
Не ми се правиха глупости - така или иначе бях качен на баира направих едно хвъркац като се държах близо до склона, а ставаше за реене, ставаше и за термика.
Ако някой може да даде някакво обяснение за тази метео обстановка, моля да пише.


Според мен за 12 юни имаме на лице всички предпоставки за образуване на СВ та от към север. При разглеждане на синоптичната карта на Европа за същият ден се вижда че в северната част на България има висока концентрация на влага във въздуха на нива от 1500 метра. Преносът на 300 mb е от северозапад и в района на севернозападната част на страната, където е и Расник, се очакват валежи.

Изображение

Разглеждайки конкретната метеограмата за съответният ден ясно се вижда че около обед на Расник ще вали. Всички метеорологични фактори сочат това. Атмосферното налягане пада, температурата във височина след 12 ч. също започва да се понижава а точката на оросяване на въздуха почти се слива с околната температура.

Изображение

Показателни са и данните от сондажа на Расник за съответният ден. Атмосферата е силно неустойчива от високата влажност и температурният градиент. Градиента във височина е много остър и наличието на по-висока влажност на въздуха е предпоставка за образуването на СВ та и валежи.

Изображение

Забелязъл съм че на Расник по-често при подобна метео обстановка се образуват СВ та от към Стара планина и опасността от валежи идва от североизток. Не говоря за случайте при навлизането на северозападен фронт.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов