Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 5:08 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Южноафрикански уроци
МнениеПубликувано на: Пет Дек 19, 2008 9:05 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
18.12.2008

Вчера вечерта трябваше да отида на джамбе урок, но по някое време учителя ми е обади и ми каза, че предната вечер са го били обрали и му трябва малко време да се възстанови от шока. Отидох на кино.
След филма Стеф ми се обади, че имаме клиенти. "Полетите на залез слънце са нашия специалитет" - им каза той. И наистина излетях в тихо и спокойно време с една девойка и като излезох напред, освен красотата на залязващото над морето слънце видях орографския облак над планината (table cloth over table mountain). Досега се съмнявах в достоверността на този признак за силен падащ вятър, но след като го изпитах вече знам че е надежден. 100 метра над земята имах леки разклащания в крилото, но всичко беше ОК и успях да звънна по телефона на Стеф че има облак над планината. Очаквах силен вятър успоредно на брега и си мислех че ще порея на палмите, но 50 метра над земята попаднах в силен, турбулентен и низходящ вятър по склона на планината към морето. Скоростта му беше сигурно около 15 м/с щото веднага почнах да летя назад. Вече бях ниско за да ида до Ла Мед и полета ставаше все по-кратък. Видях че въпреки пуснатите тримери няма да кацна на плажа. Направих лек завой за да се отнеса повече по вятъра, за да избегна красивите обли гранитни скали в края на плажа. Чух странни звуци - до скалите около 50 човека имаха урок по джамбе :-) После обърнах срещу вятъра и под едни хотели зачаках съдбата на ротора. Сигурно щото е Никулден пак извадих късмет - крилото не колапсира, не се забих в брега, не бях издухан към водата. Изпарашутирах и кацнах на пясъка с пасажерката. Със зор погасих крилото, но все пак този мини плаж беше закътан от скалите в сравнения със силния вятър наоколо.

После естествено бирата и еуфорията от преживяното :-)

Докато се качвахме към старта, всичко изглеждаше спокойно - нямаше никакви признаци за пробиването на вятъра и не знам дали ситуацията можеше да се избегне. Може би ако бях проверил прогнозите, щях да съм по-нащрек. Пробиването на вятъра и визуализирането му от орографския облак над планината се разви за минути в рамките на полета ми.

Table mountain е планинска верига, която от север почва от кейп таун и на юг завършва с нос Добра Надежда. Преобладаващия вятър сега е от ЮИ. Лети се от Lion's Head и Signal Hill. И двете са в ротора З от Table Mountain. Когато ЮИ вятър не е силен, Table Mountain формира ветрова сянка, която също се визуализира от водната повърхност.
Условията за летене от Lion's Head са доста невинни - спокоен насрещен вятър, леки термики. Ако вятъра е с леко по-южна компонента то има и добри условия за реене и е доста красиво да излетиш в подножието на върха и да го изкатериш (650 м нвм) с реене. Ако има и леко западна компонента можеш да се прехвърлиш на Table Mountain и там вече наистина е яко - 1000 м планинска верига между два океана.
Все пак трябва да си нащрек - образува ли се орографски облак - кацай. Приближават ли се зайчетата към Camps Bay - кацай. Кацат ли другите - кацай.
Шефа ми каза, че условията са ветрова сянка са по-благоприятни когато температурата на въздуха в над 28 градуса. Не знае защо, но е така.

Наскоро гледах как местните се отказваха от хубавите условия за реейе и идваха да кацат. Един закъсня и седя половин час в няква конвергенция 100 метра над плажа с уши и явно желание да е долу. После вятъра утихна и аз само му завиждах че не изследва конвергенцията.

Големия извод, който си правя досега е: ВЯРВАЙ НА МЕСТНИТЕ ПИЛОТИ! Дори и да не могат да ти обяснят всичко, те са препатили различните сценарии на времето.

Кейп Таун е слънчево и ветровито място. Микромотеорологията е сложна и чувствителна. Когато в града духа силен вятър отиваме във вътрешността и там условията са различни. Преди 2 дни летях прелет с пасажери от Портервил, където сега тече pre-African World Championship - интересна комбинация от отчетливи планински вериги и полета...

Sunset flying is our speciality :twisted:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 21, 2008 2:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
http://www.capetownskies.com/kevin/lion ... aerial.htm


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 21, 2008 2:50 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
учителя ми е обади и ми каза, че предната вечер са го били обрали и му трябва малко време да се възстанови от шока

a tebe ne te li e shube ve, Niki ? Tia chernilki tam sa si e..li maikata...
Ot dosta hora chuvam che nikak ne e safe tam ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 10, 2009 11:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
снимка от кейптаун, от тоя албум. това е орографския облак, нали.
Изображение

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 21, 2009 8:10 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Краси - в Кейп Таун не ми се струва толкова опасно. Има подозрителни моменти, ама е ОК. В края на престоя си ще напиша нещо за Южна Африка.

Jonny - благодаря за снимката. Виждал съм и други снимки, когато парапланери и делтапланери реят подобни разновидности на този облак. В случая лещата е създадена от вятър със западна компонента и опасността е да те засмуче и изплюе от другата страна на планината. Шефа ми е попадал в подобна ситуация - рее си безгрижно под облака, но изведнъж попада в бясно качване и докато се усети е в облака. Там губи ориентация и плъзга настрани, но за щастие попада в ротора на рида съединяваш Тейбъл Маунтайн с Лаиьн Хеад пред него. Ако беше минал над планината и зад нея едва ли щеше да е жив.
Другия тип облак се нарича Тейбъл Клот (Покривката на Масата) - той се образува при източни ветрове и от западната страна на планината се визуализира като красив водопад. Погледнат отдалече този облак лъже за посоката на вятъра - изглежда като че ли вятъра идва от запад, а не от изток. Причината е вдлъбнатата форма и стръмните 1000 метра склонове на Тейбъл Маунтайн от изток, които така ефективно блокират вятъра, че създават нещо като въздушна възглавница и лещата почва да се образува далече пред планината.

....
Та вчера уроците продължиха - следобеда отидохме за още един тандем, въпреки че вятъра отдавна трябваше да е пробил. Беше горещо и това е един от признаците за задържането на ветровата сянка. Докато стигнахме долния старт границата на ветровата сянка беше достигната скалите в южния край на Кемпс Бей. Обикновенно щом стигнат до там не се лети. Тъй като ставаше за излитане от долния старт и тъй като ни се струваше че пробиването на вятъра не се разпростира така бързо, решихме че ще можем да излетим и кацнем навреме.
Излетях първи. В началото нямаше много качване, но леките раздрусвания и последващото вдигане ми заостриха параноята от предишното преживяване. По едно време качването изглеждаше така добро, че имах чувството че ротора на планината е голям и използваем. После забелязах че границата на ветровата подминава скалите от края на Кемпс Бей, а в самия залив се визуализираха изолирани водопади от низходящи потоци. Въпреки че палмите по протежение на залива не визуализираха силен вятър, аз вече потрепервах от страх и след 30% колапс реших че трябва бързо да кацам. Предния път когато се опита да ме помете в морето водата не бе нащърбена от зайчета както сега и това допълнително ме притесни.
Отидох над полянката за кацане и завъртях 2 спирали (пасажера ми - лондонски гей - беше много щастлив :evil:
На поляната преобладаващия вятър бе от север, но въртеше и от запад, а аз очаквах всяка секунда да пробие и от ЮИ. Това ми очакване и неспокойния въздух бяха причината да кацна на края на поляната с лек гръбен вятър, но за щастие без поражения.
След мен продължаваха да излитат и останалите тандеми и 10-15 минути със спирали дойде и последния. Всички останали кацаха на слаб северен вятър, въпреки че накрая водната повърхност визуализираше над 15 м/с ЮИ вятър на 100-200 метра от нас!!!
Предложих на колегите да запалим една свещичка в църквата и да приключваме с полетите за деня.

По време на полета дадох видео камерата на пасажера. Файла е голям, но който иска мога да му го пусна на Сопот. Забавно е да гледаш щастливото и спокойно лице на пасажера ми и моето неспокойно озъртане и сериозно изражение :twisted:

Метео изводите:
- трябва мнооого опит да за се видят различните сценарии на едно метео явление. Този път нямаше орографски облак предупреждаващ за пробиването на ЮИ, а ветровата сянка се разпростираше сравнително бавно.
- странични фактори, като температура, влажност, лека промяна в посоката на вятъра и профил на въздушната маса са вероятните причини за различното развитие на ветровата сянка

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 27, 2009 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
http://forum.skynomad.net/gallery/displ ... m=8&pos=58

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов