Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2009 5:56 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Ето я вашата "нощна снимка"...
Изображение

За тези, които си вярват, че е нощна, могат добре да разгледат и сенките на облаците по терена, сенките, които създава релефа и т.н.
Няма да се впускам в подробности (при каква осветеност какви цветове излъчва терена, тоналноста на синьото в небето кога се получава и т.н.).
Продължавайте да си вярвате :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2009 10:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Виждам под единия кумулус ято прилепи, въртят термика!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 26, 2009 11:18 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Наско, пак се изказа неподготвен. Тука в този форум има поне 5 души дето разбират от Photoshop и от цветове и от фотография, и всички казаха че е напълно възможно да е нощна снимка, ама ти пак ги обори с големи аргументи. Защо си толкова сигурен че спектъра на слънчевата светлина и на лунната са много различни? Лунната светлина е същата от слънцето, минус малко погълнати дължини на вълните от лунния прах.Това не променя цветовете по никакъв начин, само прави някои цветове по-слабо видими. Цветовете нощем изглеждат различни и поради това че дори клетките-рецептори в окото, които отговарят за по-слаби интензитети на светлината са други...
Нощната фотография в градска среда е друго нещо..там има много изкуствено осветление, което е от най-различни нажежаеми, луминисцентни, халогенни и какви ли не още лампи, които разбира се имат различен спектър. Но тази снимка е правена на Grand Canyon, където както знаем е дивотия и няма лампи.
Освен това ние не знаем как тази снимка е стигнала до Ники от неговия приятел...дали не е пипана вече малко за да направи нещата по-видими.
Освен това, дори да хванеш 3 различни апарата, ще ти изкарат 3 различни цветови тълкувания на картината, поради факта че всеки производител си има собствен software за преработка на цветовете идващи от цветовия сензор на апарата. Затова маисторите фотографи си избират апарати, които предават максимално точно цветовете.

А дядо Хаджи, колкото по-рано се откажеш от твоята
"кауза пердута "че снимката е дневна, толкова по-добре.

А ве що не питате Ники да даде повече инфо за снимката? :lol: :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 26, 2009 11:57 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
http://www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html ... meter.html

Nasko, zabeleji po-dolu po stranicata tochka (12)...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 27, 2009 8:56 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Краси, както казва народа, ти пишка нямаш ли си, та се занимаваш с мен? :lol: Казах си мнението, ти си казваш твоето ...

Като си толкова сигурен, опитай да снимаш небе в 2 или 3 часа през нощта (ама не в 9 или 10 вечерта, когато горните слоеве на атмосферата още са осветени от слънчеви лъчи). Като тогава изкараш син цвят на небето, обади се. Дотогава, не ме занимавай с глупости ... ;-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 27, 2009 11:02 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Краси, аз няма от какво да се отказвам. Очеваден факт е, че е снимано преди слънцето да е залязло съвсем.
През началото на месец юли 1992г., когато бях във Франция ми направи впечатление един залез. Слънцето беше скрито зад хоризонта, беше все още доста светло, а часът 22ч. местно време. Снимах този залез с видиокамерата защото силно бях впечатлен от часа и осветеността. Но никога не бих твърдял, че това са нощни кадри - независимо от часа.
След, като ти подкрепяш тезата, че това е нощна снимка, излез сега към 22ч. извън града, направи нощна снимка и я публикувай тука, че да видим какви цветове ще изкараш :wink:

А тази снимка, ако е правена лятото м/у 20-22ч. и на това му се вика нощна снимка - тогава съм съгласен, че е така.

P.S. Всъщност моето твърдение е единствено, че когато е правена снимката, Слънцето не е напълно залязло. Това е. А при различните географски ширини и в един и същ час залезът е различен - нали! А зависи и от фотоапарата както казваш. Имам едно старо HP, което след 18ч. само нощни снимки прави горкия. Толкова е зле, че ако не се пипнат след това нищо се не види :)

А :shock: намерих една нощна снимка, правена в България Изображение

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 27, 2009 4:50 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Момчета, в случая има много неизвестни фактори от сорта камера, позиция,експонация, обработка на снимката след това. Моята позиция е че снимката е напълно възможно да е нощтна, правена на лунно осветление и небето да си е синьо, та синьо, и цветовете на Гранд Каниона да са близки до истинските. Аз не мога сега да изляза през нощта и да направя подобна снимка, защото около мене е мегаполис и трябва да пътувам с кола 3 часа за да стигна до место без градски светлини замърсяващи нощното небе. Ако някога отида на такова място ще направя една снимка и за мое , и за ваше удоволствие. Аз лично обичам много нощната фотография, така че няма проблем.
Но направих един бърз search на images на Гранд Канион през нощта и ето подобна снимка. Забележете цветовете на небето ( Наско, това синьо ли е или аз съм далтонист?...) и цветовете на скалите на каньона ?

http://farm3.static.flickr.com/2251/245 ... 487b8d.jpg

Още един линк на друг човек, явно по-заинтересован от астрономически снимки, но той също признава че е имал голям проблем , когато едит-вал снимките да запази нощния характер на снимката, защото изглеждало като дневна снимка когато изкара всичките детайли които той като наблюдател виждал.Предполагам че Наско е имал предвид нещо такова ( синкаво-зеленикакви тонове)когато твърди че цветовете през нощта стават други. Но ако слезнете надолу по страницата ще видите най-долу едни снимки с дълга експонация, на които ако не бяха дългите дири на звездите, останалите цветове са като дневни ( по повод на спектъра ).

http://www.jimbo.net/astro/widefield.html


Not strictly qualifying as "astronomy" photos, these are a set of photos that I shot while on a trip to the Grand Canyon
over Thanksgiving 2007. It was a full moon night, so the canyon was lit up pretty brightly. In editing the photos,
I found that there was a very fine line between bringing out all the detail that I could see by moonlight and yet ending up
with a shot that didn't look like it was shot during daylight.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 07, 2009 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Цитат:
Краси, както казва народа, ти пишка нямаш ли си, та се занимаваш с мен? Laughing Казах си мнението, ти си казваш твоето ...

Като си толкова сигурен, опитай да снимаш небе в 2 или 3 часа през нощта (ама не в 9 или 10 вечерта, когато горните слоеве на атмосферата още са осветени от слънчеви лъчи). Като тогава изкараш син цвят на небето, обади се. Дотогава, не ме занимавай с глупости ... Wink




Наско, доиде момента на истината. Ониа ден се връщах от работа късно вечер, и забелязах че има силна луна, та реших да позаснема малко нощни кадри, за да ти покажа син цвят. Мисля че коментара по-нататак е излишен. снимките съм ги качил директно от картата на апаратчето. Panasonic-DMC LZ8, сапунерка, 8 мегапиксела, с ISO 100,200, 400, 800, 1600...снимах няколко различни комбинации при 400, 800 и 1600, с различна скорост..между 10 и 20 секунди експонация. Имаше вятър и беше студено, и беше трудно да задържам 20 сек без да трепна, затова са малко размазани. Но небето е синьо та синьо...в 1 часа полунощ. Дядо Хаджи, няма Photoshop, няма пенизи, всичко е оригинал.

http://www.scrapblog.com/viewer/vw_full ... bid=994044


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Krassi е напълно прав
МнениеПубликувано на: Пет Ное 27, 2009 10:23 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 26, 2009 1:08 pm
Мнения: 59
Местоположение: Велико Търново
Име: Георги Петров
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=531240

Ето снимка правена през нощта. Който се интересува как е станала да чете коментарите.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов