Leonardo | ФОТО
Дата и час: Сря Апр 24, 2024 3:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 11:30 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Ето в крайна сметка какво става като му тегля чертата:

Ако нещата останат изцяло на хардуерен принцип, за съжаление остава извън нещата от които разбирам. Т.е. ако всичко ще се прави с електроника - не ми достигат познанията. (gsm комуникатора е друг въпрос, с него мога да се оправя).

Ако можем да си позволим да сложим компютър някъде, какъвто и да е, мога 100% да се ангажирам да напиша произволен софтуер за него. За целта ми е напълно достатъчно някой да ми предостави работеща механика, която да ми изпраща импулси в съотетствие със скоростта и посоката на вятъра. Аз ще напиша всичкия софтуер на pc-то, който да командва gsm комуникатора, ако трябва да ги праща и по интернет. Мога да направя без проблем и уеб страница на която да се виждат измерените стойности, мога да направя и произволни статистики и усреднявания.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 12:24 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
http://www.audon.co.uk/1-wire_weather.html

:) cenata e sme6na £57 za komplekta. Interfejsa za vruzka s PC se kupuva otdelno i nqma poso4ena cena, no ima free software i mislq 4e 6te si zaslujava parite. Eto opisanie za na software - http://www.roso-control.com/_Download/D ... DEView.pdf
Naistina e problem opazvaneto na HOST, no mojem da se kupqt samo gotovite dat4ici, ako tova 6te ulesni ne6tata.
Vsi4ko moje da se kupi ot tuk online. 6te mi go dostavqt do 3 rabotni dni :) Ako moga da pomogna, prosto kajete. Eto i link kum sajta - http://www.audon.co.uk/1-wire_weather.html#adaptors


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 12:48 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
Osven tova mnogo bih se nakefil, ako moje da se sloji naistina HOST v nqkoq hija. Az imam nqkolko koito ne izpolzvam i biha svur6ili rabota. Samo trabva da izmislq kak da gi izpratq v BG. Skoro 6te si idvam i 6te vidq kak sum s bagaja i moje da gi donesa. Slaganeto na HOST bi pozvolilo da se polzvat dannite online v grafi4en vid. No tova naj-dobre 6te go re6i Д. Селенски :) Tuk naistina na vseki start ima takava stanciq i nikoj ne q pazi. Prosto nikoj nikoga ne bi q pipnal. Osven tova UK na 90% ot startovete (a te ne sa koj znae kolko mnogo) ima parking s kru4ma :) Taka 4e... Tuk problama e osnovno s polqnite za kacane. Bairite koito stavat za startove sa mnogo malko i sa niski (sredno 200m.) obiknovenno sa zagradeni i po tqh pasat ovce. Polqnite za kacane oba4e sa seriozno zagradeni i sa zasqti. Nqma 1 kvadraten metur ni4iq zema. Litne6 li trqbva da kacne6 ot kudeto si litnal ina4e spukana ti e rabotata. Okolo malkoto svobodni i nezagradeni startove obiknovenno sa bazirani desetki klubove i se leti non-stop. Inae az sum nameril dva tri nezagradeni baira kudeto obiknovenno nqma nikoj :lol: Taka 4e i tuk si ima problemi... Dano ideqtaza takiva stancii po startovete v BG ne umre i se osu6testvi! Stiskam palci i 6te pomogna s kakvoto moga...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 2:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Emo, towa koeto si izpratil i cenata mu izglezdat SUPER. 160-na leva sa za men absolutno priemlivi za datchicite, w profesionalna izrabotka, a ne praweni w kashti ;-).

Emo, samo edno neshto ne mi e napalno iasno: za 57-te liri moga li direktno da go wklucha w komputara i da si napisha sobstwen softuer, ili onzi kabel za 25 -te liri neizbezno triabwa da si go kupia? Shtoto za 25 liri shte ti naprawia 100 kabela!

Komputar ne ni triabwa, az imam firma za komputri, shte go osiguria wednaga.

Kak mozem da organizirame da kupish tezi datchici i kak moga da ti gi platia? Az shte osiguria parite, niama nikakwi problemi.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 2:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
kato se zamislia i kato cheta wnimatelno, mai ot datchicite izliza samo dwuprovodna linia i shte mi triabwa pri wsichki sluchai oshte edna platchica za preobrashtane ot dwuprovodnata linia waw neshto po-chetimo ot komputar.

NO, 25 liri e typo da se dawat, mislia che moi priatel harduerist lesno moze da mi naprawi neobhodimia adapter.

Emo, dawai da dwizim neshtata, kazi kak nai-lesno i barzo mozem da prenesem 1 komplekt datchici za 57 liri do BG i kak da gi platim. Ako plashtaneto e nai-golemia problem, moga da gi kupia az sas kreditna karta. Obache mi se struwa razumno da ti gi pratiat na teb, a ti da gi pratish po niakoi za BG, inache triabwa da se zanimawame sas mito, dokumenti i waobshte mnogo slozna rabota.

W momenta w koito uspeia da podkaram sistemata, shte pochnem da ia multiplicirame i shte porachame oshte datchici...

Ako imam datchicite shte moga da goworia i sas moia priatel harduerist, koito ewentualno moze da naprawi prosta elektronika, koiato da sabira dannite i da ne ni triabwa cial komputar. Taka shte ulesnim drastichno zahranwaneto i shte namalim obema na ekipirovkata.

Mislia che wse pak ima dosta startowe, na koito moze da se osiguri priemliva ohrana. Na dwata na koito letia az nai-chesto, Dobrostan i Sopot moze da se izpolzwa i komputar. Za Sopot imam podkrepata na Niki che moze da se osiguri dori internet do waprosnoto PC, taka che moga lesno da naprawia neshtata dostapni i ot internet.

Chakam wkluchwane ;-)!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 2:52 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
ОК Селенски мога да ги купя веднага, но в четвъртък сутринта летя за БГ и те няма да стигнат при мен дотогава :roll: Можем да се видим на Сопот и да обсъдим нещата. Аз ще съм с Венци и Игор от Бургас от понеделник нататъка (надявам се). Ще имам и друга работа и може да се забавя, но Венци ще знае къде съм и кога ще дойда на Сопот. Следващтото ми идване в БГ ще е към края на май. Относно датчиците, няма да можеш да ги включиш директно в компютъра. Те подават данни в прост ASCII код към RS232 интерфейс, който се свързва към COM или USB. Всеки стандартен RS232 интерфейс ще свърши работа. Аз съм завършил електроника, но отдавна не практикувам, така че знанията ми постепенно избладняват. Твоят приятел ще е запознат по добре с този интерфейс, а за теб не би трябвало да е проблем да напишеш Software. Ето подробно описание на протокола, аз го разгледах и мисля че там ще намериш всичко необходимо. http://www.camiresearch.com/Data_Com_Ba ... ndard.html
Същевремвнно обърни внимание и на една друга идея която ми дойде. Тук можеш да видиш разработка на WIRELESS 433 Mhz връзка между датчиците и HOST-a. Датчиците са компактни и всичко се захранва с обикновенни батерийки. Не знам какъв е обхвата на WIRELESS-а, но мога да напиша писмо и да питам. Това би решило проблама с кабелите и съхранението на компютъра. Има COM за връзка и данните веднага стават достъпни за теб. От там нататъка си ти :) Стойностите са подробни и има осреднени данни. Цената е също нормална. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 42372&rd=1


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Emo,

Kolko zalko che ne se chuhme samo niakolko dni po-rano :(, shteshe da donesesh datchicite za nula wreme :(((.

Dobre, pishi mi na selmatic kliomba selmatic tochka com , za da ti izpratia obratno moia mobilen telefon. Az sledwashtata sedmica pri wsichki sluchai sashto shte hodia do sopot i shte se widim.

Otnosno swarzwaneto kym komputara: dokolkoto wizdam izhoda ot datchicite e dwuprovodna linia, koiato parwo triabwa da se dekodira (i razbira se da podawa na datchicite zahranwane). Razgledah neshtata podrobno i mi se struwa che towa e nai-obiknowena dwuprowodna wrazka na dalas, koiato e mnogo razprostranena i moiat poznat shte mi naprawi rs232 konvertor za otricatelno wreme (100% sam siguren che ima daze gotov takaw). Taka che towa ne e problem.

Po otnoshenie na Wireless wrazkata: struwa mi se mnogo po-dobre da warza naprawo edin GSM! Niamam problem, ako imam cialo PC, da uprawliawam GSM-a, taka che da wdigam i da prikazwam na obazdashtia se kakwi sa pokazaniata ;-)! Ot tam natatak dali shte ima internet i prochie e wapros samo na glezotiiki! Samo mi dai PC!

I da ne stane s PC-to, siguren sam che moiat poznat, koito ima seriozna fabrika za proizwodstwo na alarmeni sistemi shte mi naprawi neobhodimia harduer, koito da priema dannite ot datchicite, da gi usredniawa i prochie i da gi prashta prez GSM-a pri poiskwane. Az sam goworil s nego otdawna i toi shte swarshi rabota.

Kakto ot samoto nachalo zapochnah tekushtata tema, tozi posting imashe za cel imenno ot niakade da se nameriat datchici - ot tam natatak shte se oprawia!!!

Emo, proveri kolkoto ti e wazmozno po-barzo predi da si napusnal stranata dali tia mogat da ship-nat neshtata naprawo na men w BG i kolko shte mi struwa zaedno sas shipment-a. Ako ne - da doidat pri teb, i do kraia na mai shte pochakame.... Ili shte namerim drug nachin da gi pratim... Ti w UK li si, mai taka podrazbrah...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 3:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
Da v UK sum. Sno6ti pro4etoh temata i vednaga se zaeh da namerq ne6to koeto vur6i rabota. Jalko 4e tova ne stana 2-3 dena po-rano. Kakto i da e. Ako gi platq s moqta karta, nama na4in da gi izpratqt v BG. Tova se pravi s cel predotvratqvane na izmami. Adresut na delivereto trqbvada e su6tiq kato na kartata. Az 6te gi pratq v BG kato se vurna obratno. Na 01/05 letq obratno za London i vednaga se zaemam. 6te ti gi pratq po avtobusa. Trugva vseki vtornik i petuk ot tuk, no trqbva da gi vzeme6 ot Sofiq, Turnovo ili Varna. Tova 6te go uto4nim kato se vidim na Sopot. Sega 6te ti pi6a mail da si razmenim GSM-ite


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Здравейте
МнениеПубликувано на: Вто Апр 19, 2005 3:45 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Здравейте,
вижте това http://www.alphalink.com.au/~derekw/ane/anemain.htm#index

Вижда ми се доста интересно и просто.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: pingpong
МнениеПубликувано на: Сря Апр 20, 2005 1:35 pm 
Spomnih si za glupavite indiici, koito polzvaha edna pandelka s varzano topche za ping-pong...znachi predlagam slednoto ustroistvo;

edin goliam kol ( machta ) sas zavarzana na varha lentichka i topche za ping-pong.

otstrani edna web camera go snima...

saotvetno po polojenieto na lentata s topcheto stava iasno kakva e skorostta na viatara ( to za paraplaneri e isno che triabva da e sravnitelno slab viatar ) i za posokata.

ostava da se vidi kak moje da se svarje web cam-a kam neta :-))))))


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 05, 2005 8:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 05, 2005 8:03 pm
Мнения: 8
Местоположение: Пловдив
Ако искате да направите нещо сносно не забърквайте в никакъв случай PC в самото устройство това което сте намерили е прекрасен готов датчик който измерва посока и скорост на вятъра, температура и е с интерфейс който безпроблемно се включва към който и да е микроконтролер с написан на асемблер софтуер така че може да се направи доста малко и работещо стабилно устройство с много малка консумация. Това дава възможност да се захранва с помоща на малък соларен панел и акумулаторна батерия (за облачните дни) става абсолютно автономно и приложимо за всички стартове където и да се намират, а където има възможност за PC с интернет още оп-добре :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 10, 2005 10:59 pm 
банда, цялата тая свръх полезна машинка дето я обсъждаме вече няколко страници
се оказа разработена изпълнена (като датчици,хардуер и софтуер ) и се предлага
макар и за по-разлечни цели (но лесно би се адаптирала ). Случайно попаднах на
човека (макар и само по телефон) . На вниманието на летачите от Пловдив (човека
е от там), Асеновград , Пазарджик и др. наоколо - Коста 0888704930 .


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: bravo
МнениеПубликувано на: Съб Юни 11, 2005 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Браво бе Живо, благодаря за контакта! На секундата се обадих на човека. Искрено се надявам, че с негова помощ най-сетне ще стане нещо. Човека имал работещ хардуер за измерване на сила и посока на вятъра и се занимавал с проблема отдавна. Непосредственият проблем в момента е само, че неговият хардуер е направен да събира данните в памет с цел статистика и после да се тегли в компютър. Както и да го погледнем обаче, ако дай-боже цената е достъпна, неговата разработка си е 90% от работата!

Стискайте палци да потръгнат нещата ;-).


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2005 2:35 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 2:20 pm
Мнения: 11
Местоположение: Асеновград
Незнаех за този форум до днес когато случаино попаднах тук.

Селенски М. не ми е никъв проблем да направя цялата джиджявка от страна на механиката без да се предават данните.Мисля че за Добростан няма да има и никъв проблем да се сложи и комп и кото там трябва в самото село, а данните да се предават само от мачтата/пистата/ до селото с наи прост предавател за 1-2км обхват/примерно някво детско уоки-токи/, и от селото вече по некъв телефон вече или по друг път, това може да се обсъди и уреди има си начини.
Ако още не си направил нещо по въпроса, и още имаш интерес, то като идваш/минаваш/ до Асеновград се обади да го уточним, за 5-6 дена мога да направя механичната част.Ако не се сещаш кои съм и къде живея то питаи някои от асеновградската група, или Митака от Пловдив за целеуказване на адреса ми))
с поздрави:Г.Шопов

_________________
http://www.gogo55.narod.ru/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 01, 2006 10:58 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 7:52 pm
Мнения: 78
Местоположение: В.Търново
Направил съм такова устроиство.Монтирано е на пилон преди два месеца за тестови изпитания.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов