SkyNomad http://forum.skynomad.net/ |
|
Точна височина http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=13&t=6486 |
Страница 2 от 2 |
Автор: | STRAHIL [ Сря Ное 26, 2014 5:55 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
Мислех, че разстоянието от спътника до приемника се измерва като се отчита времето за получаване и приемане на сигнал, затова се прави и синхронизация по време на всички спътници с приемника на земята(което се явява нещо като калибровка). Скоростта на разпространение на сигнала в различните слоеве на атмосферата се променя което променя и времето за пренасяне от там идва, и грешката в отчитане на координатите. Идеята ти за височината е интересна(поне на мен ми е интересна). Любопитно ми е какъв резултат ще се получи ако пуснеш горния трак през алгоритъма ти. Според мен има твърде много променливи при това отчитани с грешка за да се стигне до точен краен резултат. Мислил ли си някакъв вариант за проверка на получения резултат и допустимата грешка? |
Автор: | DVD [ Сря Ное 26, 2014 10:56 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
STRAHIL написа: Мислех, че разстоянието от спътника до приемника се измерва като се отчита времето за получаване и приемане на сигнал, затова се прави и синхронизация по време на всички спътници с приемника на земята(което се явява нещо като калибровка). Скоростта на разпространение на сигнала в различните слоеве на атмосферата се променя което променя и времето за пренасяне от там идва, и грешката в отчитане на координатите. Точно така е - спътника излъчва сигнала с времеви маркери. Когато часовника на приемника е настроен - той сравнява времето на получаване на маркера и по този начин смята псевдо-разстоянието. Грешките идват не толкова от забавянето на сигнала в атмосферата, колкото от пречупването му в различните слоеве и по този начин пътя на сигнала вече не е права линия, а е начупена линия, която съответно е по-дълга. STRAHIL написа: Идеята ти за височината е интересна(поне на мен ми е интересна). Любопитно ми е какъв резултат ще се получи ако пуснеш горния трак през алгоритъма ти. Според мен има твърде много променливи при това отчитани с грешка за да се стигне до точен краен резултат. Мислил ли си някакъв вариант за проверка на получения резултат и допустимата грешка? Ето какво се получава: http://forum.skynomad.net/gallery/albums/userpics/10278/herve7000_igc.txt - няма някакви съществени разлики с GPS височината. Можеше да има ако примерно пилота се беше наврял в някакво тясно дере с много високи стени около него, които да му закриват видимостта към спътниците. Хубавото на този алгоритъм е, че дори и драстично да се влоши GPS сигнала или дори напълно да изчезне за някакъв период - височината пак си е точна. Разбира се, че съм мислил за проверка и дори вече я направих - преди два месеца бях на Сопот с няколко уреда за летене и с един геодезически GPS, който с корекции от базова станция дава точност и по хоризонталата и по вертикалата в рамките на 20 см. Резултатите са доста обнадеждаващи - този алгоритъм дава най-малки отклонения от истинската височина в сравнение с всички други методи. Дори и при най-стария и скапан уред - като се приложи алгоритъма - нещата си идват на мястото. Тия дни ще завърша рапорта за този експеримент и ще ви го покажа - ако ви е интересно да го прочетете... |
Автор: | STRAHIL [ Чет Ное 27, 2014 12:45 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
В бъдеще ще има ли възможност алгоритъмът да се използва като филтър за височината в реално време? |
Автор: | niki [ Чет Ное 27, 2014 8:11 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
Дидо, ти обезмисляш съществуването на някоя катедра във ВВВУ - Долна Митрополия. |
Автор: | DVD [ Чет Ное 27, 2014 9:35 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
Да, алгоритъма може да се ползва в реално време защото му се подава само текущи данни и той си запомня вътрешно каквото му трябва. Вече съм направил контакт с няколко фирми които правят уреди за летене и те ще го интегрират в софтуера си възможно най-скоро. Най-вероятно доста катедри в доста ВУЗ-ове са се обезсмислили от развитието на технологиите, но те си упорстват и си преподават старите неща... |
Автор: | STRAHIL [ Чет Ное 27, 2014 10:49 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
След като се направи корекцията на местоположението по вертикала мислил ли си дали това може да послужи и за корекция в хоризонтална равнина? Би могло да се компенсира лош обхват на уред или понижена точност. |
Автор: | DVD [ Чет Ное 27, 2014 10:56 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
няма как да стане - корекцията по вертикалата е възможна благодарение на това че имаме и GPS и барометър, но за хоризонталното положение нямаме нищо друго освен GPS-a |
Автор: | dimitar.miladinov [ Чет Ное 27, 2014 11:47 am ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
Цитат: няма как да стане - корекцията по вертикалата е възможна благодарение на това че имаме и GPS и барометър, но за хоризонталното положение нямаме нищо друго освен GPS-a не бъди категоричен - http://www.vectornav.com/products/vn200-smd тази джаджа се ползва за аналогичен sensor fusion и с нея можеш да държиш известно време точни координати при загуба на сигнал от ГПС просто е леко по-скъпо, но включва и ГПС, и барометър, и инерциална навигационна система, всичко в едно. |
Автор: | STRAHIL [ Чет Ное 27, 2014 12:46 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
ГПСите работят с достатъчна за практиката точност. Който има неоходимост от по-висока прецизност или надежност може да използва по-точно и съответно по-скъпо устройство. Идеята ти наистина е интересна, ще е страхотно ако успееш да я реализираш на практика в някой уред. Успех! |
Автор: | DVD [ Чет Ное 27, 2014 12:47 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
да - при загуба на сигнал това ще върши работа. но аз въпроса на Страхил го разбрах като "дали може след като имаме по-точната височина да я използваме някакси в изчисленията на GPS-a за да сметнем и по-точна хоризонтална позиция" - това ли имаше предвид Страхиле? ако е това - идеята е наистина интересна, но така на прима-виста смятам, че няма да може... трябва да се помисли по въпроса... |
Автор: | STRAHIL [ Чет Ное 27, 2014 12:56 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
Да, това имах предвид. |
Автор: | petrun [ Чет Ное 27, 2014 5:52 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
STRAHIL написа: ГПСите работят с достатъчна за практиката точност. Който има неоходимост от по-висока прецизност или надежност може да използва по-точно и съответно по-скъпо устройство. Идеята ти наистина е интересна, ще е страхотно ако успееш да я реализираш на практика в някой уред. Успех! Да, освен това грешката при определяне на позицията e с един порядък по-ниска от тази на височината, така че няма смисъл. |
Автор: | DVD [ Чет Ное 27, 2014 6:56 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
petrun написа: Да, освен това грешката при определяне на позицията e с един порядък по-ниска от тази на височината, така че няма смисъл. Това важеше за по-старите приемници (по-стари от 10 години), но по-скорошните дават грешки и хоризонтално и вертикално с един и същи порядък. Ето какво излиза от анализа на реални полетни данни: Код: Errors: Avg StDev Min Max ********************* HORIZONTAL ******************* Northing Brauniger: 1.435 8.085 -15.000 33.000 Easting Brauniger: -0.356 6.627 -15.406 18.375 Northing GARMIN: 0.520 16.805 -58.500 66.000 Easting GARMIN: 1.871 13.588 -26.344 28.750 Northing Samsung: 1.894 16.628 -31.000 61.500 Easting Samsung: 2.058 19.075 -67.281 50.156 Northing Naviter: 0.725 12.625 -28.000 37.500 Easting Naviter: 0.301 13.422 -30.062 28.188 ********************* VERTICAL ********************* GARMIN auto-calibration: 2.577 8.313 -15.112 29.580 True Altitude Naviter: -1.193 5.006 -16.513 12.381 True Altitude Samsung: -3.679 12.620 -32.907 26.673 True Altitude Brauniger: 7.918 11.495 -17.613 34.113 GPS altitude Naviter: -2.058 7.331 -30.321 24.082 GPS altitude Samsung: -0.345 12.870 -63.947 37.689 GPS altitude Brauniger: 10.051 23.525 -60.147 74.615 Както виждате няма особена разлика в грешките на GPS-а по хоризонталата и вертикалата. Също се вижда и че през алгоритъма вертикалните грешки сават по-малки от хоризонталните. |
Автор: | DVD [ Чет Ное 27, 2014 7:03 pm ] |
Заглавие: | Re: Точна височина |
всичко това е в метри навсякъде се пише че GPS-ите давали точност 5-10 метра, но се оказва, че това са си най-обикновени празни приказки! |
Страница 2 от 2 | Часовете са според зоната UTC + 2 часа |
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |