Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 05, 2013 10:53 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
Днес около 17:10 на Скалско изглеждаше доста слабо. В небето имаше едни пелени на ленти. След излитането веднага се оказах в термика, която след 200 метра стана най турболентната за този сезон, което ми се видя странно по това време на деня.
По късно направих тези снимки:
Изображение
Изображение

Имах усещането че тези облаци са километри дълги и на вълни през 1-2 километра като разтеглени цб-та.
Странното беше, че имаше поддръжка пред старта, а като тръгнах към другата скала, там вятъра беше на 90 градуса от "основния" т.е между вълните беше "напречен".
Може би е нахлуване на студен въздух на "ленти" през някакво разстояние, което предизвика странностите.
По късно затули цялото небе в плътна облачност.

Моля, ако някой може да поясни какво се случва.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 06, 2013 8:19 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
В Шумен също се оказа най турболентния ден за тази година. Горе в базата много студено, явно голяма температурна разлика. Вятъра над базата беше силен СЗ , а долу почти безветрие, много често сменяше посоките. Термиките тип прашен дявол,даже малко по гадни :), избягах от няколко качвания , просто не ми устискаха нервичките да ги въртя :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 07, 2013 6:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
И в централен Балкан бе турбулентно. Явно имаше много инверсии и термиките бяха силно дигитализирани. Постоянно изсипваше, накреняваше или завиваше крилото. По-късно следобедта и по-нависоко условията бяха по спокойно. Вечерта от планината гледахме маматуси от нещо като средновисоки наковални без Цб-та. На запад имаше някакви разрези на небето и нещо като вирга. Явно преминаваше някакъв размит фронт. Ако е бил студен може да е минавал на вълни, но явно в твоя случай вълните са били нагъсто.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 07, 2013 6:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
и на Боровец си беше корида :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 08, 2013 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Не успях да разбера смисъла на фразата "дигитализирани термики".

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 08, 2013 7:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Термики тип MP3-ки,много вятър нагоре през тясна дупка?!:)
Аз напоследък попадам все на остри условия,колапс след излитане,мяткане,люляне,промени в посоката.Вчера на моменти се чувствах като в пернишка дискотека(преживях кратка каскада),затварях очи без да реагирам,с надеждата да ме пропуснат:)
Вече си мисля,че ако преживея есента,ще летя и през пролетта.

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 08, 2013 9:15 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Djamyarov написа:
Не успях да разбера смисъла на фразата "дигитализирани термики".

Само нули и единици, никакви 4-ки, 5-ци и на горе.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 7:31 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
под дигитализирани термики имам предвид имам такива, чиито параметри се изменят с рязко на стъпки, за разлика от плавните преходи при аналоговите.
Характерни за тях са резките граници (тип тука има, тука нема) и стойности на възходящите потоци, които карат крилото интензивно да се гмурка напред-назад, да се накренява наляво надясно, да се плъзга (изсипва), да завива самоволно и да не се подчинява на определени команди в определен момент.
Причината за дигитализирането на термиките е както казва Светльо - много вятър през тясна дупка т.е. разслояване на въздушната маса с множество инверсии. Обикновено късно следобед нещата се позамазват и става по-спокойно за летене.
Нощем вече е студено и намаляването на дневното нагряване на земята, намалява нестабилността отдолу, докато горе продължават да блуждаят остатъците от лятото - стабилни и нестабилни слоеве докарани от някъде или създадени от нещо.
Мисля че има голямо значение съотношението между нагряването на земята и температурния профил на въздуха отгоре.
Например при нахлуване на много студена въздушна маса, над много нагрята повърхност се получават по-турбулентни термики, отколкото ако въздушната маса не е чак толкова студена или земята не чак толкова нагрята.
Мисля че в първия случай освен от повишената архимедова сила, турбулентността се дължи на бързото (+ хаотично) смесване и разпадане на балоните в околния въздух, докато във втория случай има възможност за по-дълго запазване на балоните и по-високото им издигане.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
Хм, аз също бях доста впечатлен от някои метео особености на 05.09.2013, най вече облаците. На път за Сопот (от София) още към 11.00 над билото в посоко изток имаше нещо като малки алтокумулуси с повлекла от перести облаци като бради, които бяха завити в посока от изток на запад, все едно от базата на всеки кумулус излизаше по един цирус - брада. До този момент не бях виждал такива облаци, даже се шегувахме с Гошко по пътя че сме открили нов тип облаци. Изглеждаше толкова странно, че решихме че става въпрос за съвсем отделни облаци, които се наслагват оптически един върху друг, зрителна измама.
Към 18.00 когато се птрибирахме към София, забелязах същите облаци, но над Средна Гора. Опитах се да ги снимам, но от колата нищо не се получи...
Иначе при мен също беше доста турбо, честно казано не можах да свикна и след час и малко кацнах. Може би тази година съм нямал по-некомфортно летене. Иначе беше много термично и летабилно, така че денят си ставаше...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 9:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
http://polet.virtbg.com/galleryDetails-20130905-Vitanovtsi-Oblatsi-7cbbc409ec990f19c78c75bd1e06f215.html

с телефона колкото успях да снимам :)
много ми харесаха тези облаци...равни отгоре, с пискюлчета долу

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Какво явление е това
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 4:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
Мда,аз тия съм си ги кръстил "Духчета" и обикновенно ги наблюдавам преди да влезе студен фронт!

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов