Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 9:33 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Метео прогнози, наблюдения и архив
МнениеПубликувано на: Чет Апр 27, 2006 6:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
От няколко години насам си записвам метео картите за различни дни (особено яките за летене).
Предлагам във форума "Високо и Далече" да отворим тема "Време за полети" или нещо подобно, където да се виждат метео картите за деня и също да се проверява какво е било времето еди кога си. Самите карти могат да се качват във фотогалерията, а във форума просто да се пуска линк към тях.
Работата е ангажираща и има смисъл ако се включат повече доброволци т.е. можем да си я разпределим и да се редуваме на седмици или нещо подобно.
Отделно метеоманиаците могат да напишат техните коментари и прогнози.
Ако нещата се развият може да стигнем до райониране на прогнозите.

Така тази информация (картите и коментарите) ще бъдат леснодостъпна и също могат се сравняват прогнозите с реалноста (да са е*а в метеоролога). Също понякога се налага да погледнеш седмица. месец или дори години назад за да провериш какво е било времето тогава.
Желаещи?
Предложения?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Предложение
МнениеПубликувано на: Чет Апр 27, 2006 9:26 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Имам следното предложение:
Понеже в рубриката за ежедневните полети (например Април 2006) пишат предимно няколко човека, трудно се добива представа за метеобстановката в България за дадения ден.
Хубаво би било да има рубрика МЕТЕО, в която съвсем синтезирано да се вписват наблюденията за метеобстановката на дадено място (било то при полет или от земята).
Примерно днес съм летял на Шумен. В полета няма нищо интересно откам случки и впечатления, домързява ме да пиша във форума и не го правя.
Много по-лесно би било в рубрика МЕТЕО, тема Април 2006 например за ден 27.04.06 да напиша следното:
Шумен - 14 часа
Старт - силно поривисто - от 5 до 12-14 м/сек
Вятър Ю-ЮИ 18-26 км/час
Небе - синьо, лещи на голяма височина
Полет - термики +2 - +3,5 , макс височина 900,
Оценка на деня по десетобалната - Обучение-0, Реене - 9, ХС - 4
Прелети - не е пробвано.

Ако пък няма полет - Полет - липсва (данните са само от наблюдения от земята).
Ако пишещия има желание и е правил преди това метеосондаж - да коментира по него (и/или да сложи и снимка).

Истината е, че много малко хора пишат за всекидневните си полети/наблюдения, а от там и МТО-инфото страда най-много. Тази схема според мен е начин много повече хора да се включат активно във форума. И за информацията важи правилото " Количествените натрупвания преминават в качествени".

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 7:45 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Яворе
благодаря ти за предложението, но ще е добре да чуем и мнението на други потенциални желаещи за метеонаблюденията.

В доста от моите постинги за полетите през даден ден/месец аз не съм летял но пиша това което другите са установили при полетите. Когато летя - описанията ми са малко по-емоционални и подробни.
Една тема за метеонаблюденията и една за описанието на полетите звучи добре, но мисля че много хора ще ги мързи да си описват полета и в двете теми. По просто е ако хората описват дори и наземните си метеонаблюдения в обща тема за описание на полетите и условията. Доста често съм имал телефонни запитвания - "как летяхте днеска, защото при нас изглеждаше страхотно" т.е. трябва хората да си преодолеят задръжките и да пишат за това което са видели от земята (дори и като безучастни зрители).
Все пак да чуем и други мнения.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 8:55 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Едно нещо съм забелязал което важи винаги: когато прогнозата е за гадно време - никога не е толкова гадно колкото го прогнозират! Когато е за хубаво време - никога не е толкова хубаво колкото го прогнозират! :D :D :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 9:03 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
сетих се за една случка с моя приятелка която ме попита един ден какво ще е времето през уикенда... аз бях проверявал прогнозите и започнах да и описвам следната мрачна картина:
- Времето ще е много гадно - жестока инверсия на 1500 м, под инверсията абсолютно никакъв вятър, тя няма да позволява да се образуват никакви облаци, ще е много прегрято - абе с една дума ОТВРАТИТЕЛНО!
И тя ми отговори:
- Значи всъщност ще е хубаво! :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 10:57 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
искам да помоля някой да разтълкува тази метеограма.
благодаря. предварително. Това е Сопот за следващите три дни.

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 12:10 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Изображение

Ето това е превода на диаграмата. Единствено не съм сигурен в какви мерни единици е скороста на вятъра -
може де е км/ч , mp/h или бофорти. Поначало NOAA работят в mp/h


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 12:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
благодаря ... ама не беше точно в това въпроса ми ...
"Какви изводи да се направя за времето в Сопот следващите три дни? Ще мога ли да летя там или няма да мога."

Пример ..Спада температурата във височина и сравнено с температурата на земята означава по голям градиент, по "резки термики", . ей в такъв стил ... /ако съм казал някоя глупост да ме прощавате/

:D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 1:31 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
songbird написа:
благодаря ... ама не беше точно в това въпроса ми ...
"Какви изводи да се направя за времето в Сопот следващите три дни? Ще мога ли да летя там или няма да мога."

Пример ..Спада температурата във височина и сравнено с температурата на земята означава по голям градиент, по "резки термики", . ей в такъв стил ... /ако съм казал някоя глупост да ме прощавате/



Е, ако беше толкова лесно всички да сме взели хляба на Минчо Прозников :D . Точната прогноза е цяла наука от наблядения, разсъждения и съпоставки с даните за свойствата, движенията и всичко осталало за каквото се сетиш в атмосферата. С колкото повече данни разполагаш за даден район, толкова съответната прогноза би била по точна, макар че гаранция на 100 % няма.

Основните фактори са дадени на диаграмата и те са: прогноза за температурата на различни нива, атмосферното налягане, посоката и скороста на вятъра и влажноста на въздуха. Тука май пропуснах да спомена за точката на оросяване дадена е с пунктирана червена линия в диаграмата за температурата на 2 м. Ако ти се занимава и имаш свободно време можеш да прочетеш повече на:
http://www.geocities.com/vancho1955/vreme.html

Така че ще чакаме твойте прогнози :wink: , а Минчо Празников пасти да яде.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 2:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ами то тези цифрички 5,6,8,9 за скороста на вятъра са най-важните. :) Ако са мили в час 9мили/час= 15км/час или около 4м/сек, а това значи че работата е добре. Ако са 9км/час това са 2,5м/сек, още по-добе. Ако са обаче 9м/сек много малко хора ще летят и то на голям риск. :D
Освен това най-вероятно това е приземният вятър на 2м височина над терена, или на кацалката, а не на височината на старта. Графиките за височината на старта са графиките на 850 МБ, или около 1500м нмв.
Първо тези неща трябва да се уточнят с мерните единици и височините, за да знаеш точно за какво става въпрос.
В HRM модела в метеограмите има същите графики, но вятъра е в м/сек, освен това има графика за облачноста, която тук не виждам. Но пък в HRM модела го няма Сопот. :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 3:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
просто извадих една метеограма стандартна ... може да се настрои почти както си искаш... и облачна покривка има ...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 7:20 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Тези графики (тридневни), плюс облачноста, с уточненията за мерните единици на скороста на вятъра , ако могат да се пускат във форума, примерно в петък, ще е много, много полезно за парапланеризма в Сопот. :D :D :D

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 8:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
аз тая идея я имам отдавна /поне откакто ми разрешиха да летя "сам" :)/

ето ама без cloud cover
Околчица
Изображение
Расник
Изображение
Пъстрина
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 28, 2006 9:16 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Скороста на вятъра е дадена в Knots - Възли, като 1 КNTS = 1.852 км/ч. а цялата метеограма за София за 28.04.2006 показана в цифри може да се види на:

http://www.arl.noaa.gov/data/ready/usr/ ... ETGRAM.TXT


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 29, 2006 7:57 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Опсъ, както предполагах файла за прогнозата на София/и всички останали места/ е еднодневен и там се влизаше с код. Така че всеки който иска да го види трябва да влезе самостоятелно в системата за прогнози на NOAA.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов