Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 5:50 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Термики
МнениеПубликувано на: Нед Апр 30, 2006 11:02 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
от едно известно време (отдавна всъщност) наблюдавам, че крилото ми влиза по два начина в термики - или се гмурка напред, сякаш термиката го засмуква, или пък скача назад, все едно се удря в преграда. Гмуркането напред понякога е и странично, в зависимост откъде точно "смуче". Моето обяснение за двете неща е просто - в зависимост от къде влизаш в термиката - подветрена или наветрена страна, крилото попада в потока, който я "храни", или в обратния случай от низходящо влиза във възходящо, което води до "скок" назад.
други подобни (или точно обратни) наблюдения? Обяснения за това?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 01, 2006 6:58 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
има логика крилото да има различно поведение когато влиза в термика от наветрената или поветрената страна. Също да не забравяме че термиката не е проста колона от издигащ се въздух а често около нея има различни завихряния. Не съм се замислял за различните поведения на крилото, но по-нататък се надявам да споделя своите бъдещи наблюдения.

Пешо мисля че форума Високо и Далече е по-подходящ за подобен постинг.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ok ники,
МнениеПубликувано на: Вто Май 02, 2006 9:29 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
сори че не се видяхме вчера


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 09, 2006 4:26 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 8:18 am
Мнения: 153
Местоположение: Варна
Име: Радослав Савов
Ето ви една занимавка за свободното (работното :))време
http://www.activeflightsystems.com/asse ... amania.php

_________________
Седењето го зголемува задникот
------------------------------
Радослав Савов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 05, 2006 7:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 10:14 am
Мнения: 81
Местоположение: ROTOR - UAE
Момчета, само ще ви помоля да използвате правилна терминология - не термика, а термиНка моля!... :lol: :lol: :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 01, 2006 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 2:13 pm
Мнения: 16
Местоположение: Бургас
Извинете, че ви развалям кефа от заяждането... ама да попитам и аз - задължтелно ли е ако е кат комин да има пуфкаво облаче на върха и сигурно ли е, че ако е балон няма да има? Просто ей така питам...може и в другия раздел да ми преместите въпроса, дето е по за такива неща...иначе за самото влизане вие се заяждайте там как се познава...аз досега не съм влизал или ако съм влизал е било за малко и без да искам...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 01, 2006 6:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
не не е задължително . има дни когато небето е абс чисто и си има хубави термики ... вика му се синя термика ... защо няма обаче облаци някои друг ще каже :-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 01, 2006 8:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 2:24 am
Мнения: 113
Местоположение: Troyan / V.Turnovo
miro написа:
Извинете, че ви развалям кефа от заяждането... ама да попитам и аз - задължтелно ли е ако е кат комин да има пуфкаво облаче на върха и сигурно ли е, че ако е балон няма да има? Просто ей така питам...може и в другия раздел да ми преместите въпроса, дето е по за такива неща...иначе за самото влизане вие се заяждайте там как се познава...аз досега не съм влизал или ако съм влизал е било за малко и без да искам...


Ne e zaduljitelno da ima. Nyama zna4enie dali e balon, komin ili dinami4no izka4va6t se vuzduh - ako to4kata na orosyavane e pod viso4inata do koyato moje da dostigne topliyat vuzduh (viso4inata na koyato temperaturata na okolniya vuzduh se izravni s tazi na izka4va6tiya se vuzduh) - vinagi 6te se poqvi oblak. Ako viso4inata do koyato moje da dostigne su6tiya vuzduh e pod tazi to4ka - oblak nyama da ima (sinya termika) nezavisimo dali e komin ili balon :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Пет Дек 01, 2006 11:33 pm 
кажете за термиките как можеш да разбереш дали е от балонен или е коминен характер? че и аз незнам, а някой трие нон-стоп постингите на Хварчилото. Незнам кой е този нескопосник, но Хвърчито един път да зададе един въпрос и вие така да го режите - супер зле....


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 01, 2006 11:47 pm 
Aaaaaaaaaaaaaaaaliluuu...iaaaaa...aaaa
Pitah vanio banio .... the MODERATORA


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 02, 2006 12:08 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Проблема не е във въпроса на Фърчилото. Незнам защо обаче се е заял с Vancho Laifa и продължава да прави това, въпреки че го предупредих. Така, че ако не спре, ще продължа да му трия "постингите". Светльо, като се интересуваш от характера на термиките, защо не отправиш въпроса към всички? Тука в този форум се опитваме/ще се опитаме да направим нещо умно и полезно за всички и се надявахме да няма конфликти, разправии и т.н. Но очевидно едни и същи хора им е безинтересно и все се месят наляво и надясно. Така, че нескопосниците в случая са тези които толерират подобни прояви.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 02, 2006 10:43 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
petar g написа:
от едно известно време (отдавна всъщност) наблюдавам, че крилото ми влиза по два начина в термики - или се гмурка напред, сякаш термиката го засмуква, или пък скача назад, все едно се удря в преграда. Гмуркането напред понякога е и странично, в зависимост откъде точно "смуче". Моето обяснение за двете неща е просто - в зависимост от къде влизаш в термиката - подветрена или наветрена страна, крилото попада в потока, който я "храни", или в обратния случай от низходящо влиза във възходящо, което води до "скок" назад.
други подобни (или точно обратни) наблюдения? Обяснения за това?

Както по-горе коментира Ники термиката не е идеална колона от издигащ се въздух. Тя почти винаги притежава по няколко "сърцевини" който се издигат с различна скорост на горе. Възможно е в една термика отделните сърцевини да се въртят даже в различни посоки независимо от всички физични закони - по специално закона на Кориолис. Важното в случея обаче е единствено ефекта - дали вие се качвате нагоре :) . Според преобладаващото мнение в леката авиация, важно е в кой стадий от развитието й ние попадаме вътре. Най-условно термиката може да се представи така :

Изображение

Ако влезем в долната част на термичният комин, там силата на потока е във височина и термиката би ни "всмукнала". Ако обаче попаднем в по-горната част на комина, там термиката е много по широка, възходящият процес в периферията е по-слаб и там се очаква да бъдем "изплюти" от нея. За тези който се интересуват повече от поведението на планера в термика, могат да прочетат на: http://www.geocities.com/vancho1955/flyterm_bg.html


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ........
МнениеПубликувано на: Нед Дек 03, 2006 6:20 pm 
....


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов