Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: поучителни метео наблюдения
МнениеПубликувано на: Чет Мар 24, 2016 10:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Предлагам в тази тема да споделяме интересни метео явления, които сме наблюдавали и от които можем да научим нещо ...
....
Например днес имах едно ходене до Плевен, докато минаваше основния студен фронт на средиземноморския циклон.
Пътуването ми дотам и обратно бе своеобразен сондаж на атмосферата.
В 7 сутринта в Сопот температурата бе 9.5 С , във височина бе сравнително постоянна, но след южния старт на Беклемето (1200 м нмв) почна да пада. 300 метра преди да прехвърля прохода температурата стана 6 С и след още 300 температурата падна на 2 градуса. Огромна разлика за 600 метра хоризонтално разстояние и нищожна промяна на височината.
Това мисля потвърждава ролята на Стара Планина като ефективна преграда (особено за плитки зимни циклони) и създаването на огромен басейн със студен въздух в северна България, който създава характерните падащи ветрове по проходите - Златица, Беклемето, Шипка, Твърдица...
И друг път съм забелязвал как идващите от СЗ фронтове пробиват половината и повече от северна България и чак тогава почват да нахлуват в златишкото, карловското и тракийското поле.
.....
В Троян (подобна надморска височина както Сопот), температурата бе 5.5 градуса. От Сопот бе облачно, след прехвърляне на Беклемето ръмеше до Плевен и наобратно. На връщане температурата в Троян падна на 4.5 градуса, а към Беклемето бе 0.5 С, като 300 метра под прохода от север и юг валеше сняг. Щом прехвърлих прохода видях на Вежен преливащата облачна маса със силен С вятър и разчистване към Златица - явно фронта бе минал.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов