Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:58 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За влиянието на фазите на луната върху времето
МнениеПубликувано на: Сря Юни 06, 2018 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 21, 2016 10:21 am
Мнения: 33
Местоположение: София
Име: Иван Матеев
Здравейте летящи! Преди малко четох темата за предстоящото шуменско състезание и видях, че се обръща внимание на пълнолунието. Преди време също из форумите някъде бях чел, че хората обръщат внимание на фазите на луната. Също така си спомних, че дядо ми казваше, че на пълнолуние времето се променя-от хубаво към лошо и обратно.
Много ще ми е интересно ако някой обясни дали и как влияе луната на времето и как евентуално да предвиждаме хубаво време за дълъг период напред, както в случая се предвижда за състезанието в Шумен. За уикенд пилотите като мен ще е много добре ако могат да си планират по-добре годишния отпуск и да летят повече :)

_________________
Phi Allegro
Nova Sector


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: За влиянието на фазите на луната върху времето
МнениеПубликувано на: Сря Юни 06, 2018 11:14 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
При нас влиянието на пълнолунието го забелязахме много лесно като се има впредвид,
че след дълъг прелет следва дълго прибирине. Няма как да не ти направи впечатление,
че много често е в дните около пълнолуние. Това не означава, че по друго време
не стават дълги прелети, но шансът в тази фаза от луната е в пъти по-голям.
Дори когато сондажите не сам особенно добри, пак става измъчени, но продължително полети.
Другото, което влияе според мен е общата положителна настройка на пилотите.
Когато се съберат много хора на едно място с едни и същи желания и е пълнолуние .... ох, бабачко! :D

Ако оставим шегата настрана и погледнем по-научно, няма как да не се отчете влиянието на луната върху възходящото
движение на водните молекули. Не случайно много земеделци използват дните около пълнолунието, като най-добър
период за посяване на земеделските си култури. Тогава покълването е най-ускорено.
Знае се и връзката между влагата, нестабилността и термичната ефективност, така че не е много трудно
да се стигне до извода, че пълнолунието е бонус, който дава няколко плюса към принципно добра летателна прогноза.
Е, ако времето го дават лошо и три луни да имахме и трите да бяха пълни, надали щяха да помогнат.

Това са лични мои размишления, които не почиват на научни факти, но работят последните 10 година на шуменското състезание. :D

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: За влиянието на фазите на луната върху времето
МнениеПубликувано на: Чет Юни 07, 2018 9:36 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ако гравитацията от луната влияе на термиките - според мен трябва да е точно обратното... вижте защо от картинката:

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: За влиянието на фазите на луната върху времето
МнениеПубликувано на: Пет Юни 08, 2018 9:47 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
DVD написа:
Ако гравитацията от луната влияе на термиките - според мен трябва да е точно обратното... вижте защо от картинката:


Всъщност, Даниеле, ако гравитацията влияе, би трябвало и при пълнолуние и при новолуние влиянието да е много сходно, а най-слабо при първа и последна четвърт:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8_%D0%B8_%D0%BE%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8


Изображение

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: За влиянието на фазите на луната върху времето
МнениеПубликувано на: Пет Юни 08, 2018 12:02 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Това е така - луната влияе и на обратната страна на замята. Все пак най-силното влияние е върху най-близката до луната част от земната повърхност. Ако предположим, че луната прави термиките по-силни (или въобще нещо, което води до по-големи прелети) то те ще са подредени така:
1. (най-силно) при новолуние
2. при пълнолуние
3. (най-слабо) при 1-ва или 3-та четвърт

За да се твърди че това е така - трябва да се направи анализ на много данни (траклогове) и да се види има ли корелация м-у фазата на луната и някакъв друг показател на полета (примерно максимална вертикална скорост, разстояние м-у термиките и др.) ! Ако на някой му се занимава с това - мога да помогна... Имам огромна база данни с траклогове от всякъде и можем да напишем анализираща програмка и да я пуснем да смята няколко дни.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов