Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 25, 2024 9:00 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: ПОДДРЪЖКА И РЕМОНТ
МнениеПубликувано на: Чет Апр 09, 2009 11:02 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Уважаеми колеги и колежки,
реших да напиша тези няколко реда, тъй като за 12 години от началото на моята ремонтна практика съм се сблъсквал с десетки различни случаи на небрежно отношение към екипировката.
Няма да пиша тука лекция за поддръжка, а ще дам само няколко съвета касаещи ремонтите:


1. Всеки парапланер или парашут иализат от фабриката с паспорт и контролна карта. В паспортите има инструкции, таблица на вървите и графи за ремонти.
ПАЗЕТЕ ТЕЗИ ПАСПОРТИ!

2. Ако крилото, което купувате няма тези атрибути означава че:
а/ парапланерът не е втора употреба, а незнайно коя; или
б/ небрежен - калпав стопанин.

3. Когато давате парапланера за ремонт, носете и паспорта за да се отрази в него поправеното. Така ще бъдете коректни към вас и към следващия собственик.

КУПОЛ

1. Често срещано поражение е долен панел да бъде скъсан по шева и да обхваща областта за прикачване на връв.
Наблюдавани "ремонти": залепено е с лепенка или изтеглено малко от плата и пришито, а по някога и на ръка - УЖАС !!!

2. Как и кога да използваме лепенките?
а/ при малки дупчици или закъсвания лепенката да обхваща 1-1,5см (от всички страни) здрава тъкан;
б/ при сцепен панел (но не по шева) до 20-30см лепенката трябва да обхваща 2-2,5см (от всички страни) здрава тъкан.
в/ при по-големи сцепвания, ако не е необходимо подмяна (цялостна или частична) на панела, препоръчвам след поставянето на лепенката да се мине и тигел.

ВЪРВИ

Е в тази област българския парапланерист е "the best"!!!
Залепени с лекопласт върви, вързани на възел и какви ли не още причудливи решения... разтеглени, скъсени, стари... поддръжката на тази част от системата наречена парапланер е на "висота"!
Няма да цитирам препоръките на производителите, които ясно са написани в паспортите за да не излезе, че 80% от парапланерите в България са технически неизправни. Ш-ш-ш-ш-т... в Русия сме, в Русия сме ...

1. Всеки парапланерист трябва да пази таблицата на вървите! Тя е отпечатана в паспорта на парапланера. Ако не е, то се свържете с производителя и я поискайте. Убеден съм, че няма да откажат да ви я изпратят - поне на мен не ми се е случвало до сега. Аз повече няма да правя това. Постарайте се поне това, което зависи от вас да е направено.
2. Всеки парапланерист трябва да знае как се сменя връв! Смешно е, но има много летящи, които не знаят това.
3. Бъдете сигурни, че паднете ли в дървета, неминуемо има върви за смяна, независимо от това, че на пръв поглед всички са здрави. При съприкосновението с дървото, от моментното тръкване сърцевината на връвта се изпича и скъсява с 2-3 см. Това поражение е най-осезаемо при кевлара.
4. Оголена връв. Сменетя я възможно най-скоро! Не бих дал съвет какво да направите ако сте някъде и приготвяйки се за излитане забележите, че имате закъсана връв. Ако при мен се случи това, в повечето случаи бих си излетял, а след това да я сменя. Но зависи изцяло от това, коя е връвта.
5. При подмяна на връв все още се чува тук-таме, че трябва да се смени и огледалната - няма такова нещо. Измислица на някой. Но и доста погрешно е схващането (при липса на таблица) да се мери по огледалната връв. Да, вариант е, но само временен.

Има още много да се пише на тази тема, но както вече казах това не е лекция, а препоръки и най-вече към тези, които са ми редовни клиенти и тези, които възнамеряват да ме посетят.

И да припомним пак: Парапланер, паспорт, таблица и
:) ...

P.S. Задължителна екипировка към сбруята са: "злодейка", остро ножче и ключе No.8. Притежавайки тези атрибути ще имате по-малко поражения на екипировката ако се придървите :wink:

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов