Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:43 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Свързване на шлем (или хендсфри) към Yeasu / Vertex VX-150
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 3:48 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Тъй като бая се балтах с връзването на каската си (шлем Ultra Pro на Comtronics, USA), качвам тук няколко схеми на свързване, за са спестя малко време на хора, изправени пред същия проблем.

Изображение
Първата схема беше най-сложна, и като всичко сложно, при мен не тръгна ;-)


Изображение
Горната схема ми я прати Миро (за което му благодаря), но и тя не тръгна. Затова пък може да тръгне при други каски! Пробвайте я.


Изображение
При мен свърши работа тази (преправена от мен) схема! Просто, та просто. И може би затова тръгна ;-) Подчертавам, става дума за Vertex VX-150, свързан със шлем Ultra Pro на Comtronics.

Ако някой е по-голям разбирач в електрониките, нека сподели дали някъде съм се издънил с тази схема, но факт е, че само с нея каската работи без грижи ... ;-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 4:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
до колкото виждам на втората схема е пропуснат кондензатора от 10 микрофарада, а микрофона винаги е свързан твърдо с извода си което би трябвало да доведе до непрекъснато предаване като включиш жака...

за да разбереш каква е причината една или друга схема да не работи, а трета да работи трябва да знаеш какви са изискванията на конкретното радио към гарнитурата и освен това да знаеш какво има вътре в конкретната гарнитура (какви пасивни елементи и как са свързани)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 10:21 am
Мнения: 136
Местоположение: Sofia
Не съм голям разбирач :D ама мисля че първите схеми са верни.При това което си направил ми е чудно как въобще сработва PTT бутона???

Има обаче един принцип на който съм фен:
"Щом работи не го пипай!"

_________________
Стоян


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:02 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
DVD написа:
до колкото виждам на втората схема е пропуснат кондензатора от 10 микрофарада, а микрофона винаги е свързан твърдо с извода си което би трябвало да доведе до непрекъснато предаване като включиш жака...

за да разбереш каква е причината една или друга схема да не работи, а трета да работи трябва да знаеш какви са изискванията на конкретното радио към гарнитурата и освен това да знаеш какво има вътре в конкретната гарнитура (какви пасивни елементи и как са свързани)


Даниеле, прав си, естествено, ама нали знаеш, че както тия от Comtronics, така и тия от Yesu, искат да си продават своите си джаджи. Съответно не можах да намеря никакви "изисквания" на станцията, както и никакви схеми на свързване, импеданси и т.н. на каската. Така че всичко беше проба/грешка и Google search по форуми ... ;-)

Стояне, мен пък ми е странно как точно при втората схема ще сработи PTT бутона, при положение че той на практика шунтира микрофона (макар и през товар) ... некой да ме светне как става тая далаверка? :lol:

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Последна промяна Hacko на Сря Юли 14, 2010 5:09 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:07 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 10:21 am
Мнения: 136
Местоположение: Sofia
АААА сетих се :idea:

Каската ти е с Dynamic microphone с достатъчно голям импеданс затова всичко си работи.Ако беше с кондензаторен микрофон едва ли щеше да върви.

Кво стана питам и си отговарям :D :D :D

_________________
Стоян


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Искаш да кажеш, че кондензаторният микрофон "заработва" като се шунтира (окъси) ли?

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
тия радиостанции се превключват на предаване когато в микрофонната верига протече ток
схемата с резистора 2,2килоома явно е за много високоомен микрофон,чийто ток не е достатъчен за превключване.свързването на 2200ома паралелно на микрофона довежда до протичане на необходимия ток.2,2к не е хептен шунтиране.явно остава достатъчно сигналец за микрофонния предусилвател.
с резистор към маса схемата е по-шумоустойчива,но изисква специален микрофон

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 10:21 am
Мнения: 136
Местоположение: Sofia
идеята е следната:

През резистор даваш извода на микрофона към маса.Протича малък постоянен ток и станцията "разбира" че искаш да работи и се включва.
Когато говориш правиш променлив сигнал с микрофона които станцията усилва и.т.н.Кондензатора служи за разделяние на постоянния от променливия сигнал за да не протече постоянен ток през микрофона и да се включи станцията.Това става и при теб.Мисля че си може и така.

_________________
Стоян


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 5:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Въпрос към Венко:

Както ти казах, така свързана, системата работи. Въпросът ми е има ли някаква опасност, при положение че не съм връзвал други товари, освен микрофона и говорителите, станцията по някакъв начин да се "изпържи"? Микрофонът ми дава товар от 42 ома, а говорителите (на общия извод) са 16 ома. Вътре как е свързана каската, нямам понятие, а разглобяването й е рисково ... ;-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 9:09 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Здрасти Наско,
Съжалявам, че се включвам без въпроса да е отправен към мен, но мисля че мога да бъда полезен.

Значи това което си направил е вярно и няма да има проблем за радиото, при положение, че микрофона е електретен(кондензаторен, както неправилно понякога му казват).

При теб, според това което казваш, изглежда че микрофона е динамичен(42 Ома). В такъв случай схемата ти става опасна за микрофона, през който започва да протича постоянен ток, което не е допустимо за динамичен микрофон. Затова добави кондензатора, който си пропуснал, т.е. да се получи като на схемичката, която давам. Това е абсолютно същото като на най-горната схема, само че не съм начертал жака.

Към такъв микрофон би било добре да има предусилвател, но тогава нещата малко се усложняват. Ако възникне необходимост ще дам схемичка какво точно имам предвид.

успех,


Изображение

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 10:38 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Бисере, много ти благодаря. И съветите и схемата ти са много важни и полезни. За съжаление (може да е и поради моя грешка) схемата с шунтирането на микрофона (дори и през товара) при мен не работи. Точно както казва Даниел, при включване на жака станцията влиза в режим предаване, без да е натистнато PTT-то. Имаш ли идея как бих могъл да свържа кондендзатора и товара при схемата, която прилагам (последователно свързване на PTT бутона)?

Още веднъж - много благодаря за помощта.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 11:00 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
купи си по-голям жак и сложи в него съпротивлението и кондензатора.

от жака трябва да излизат 3 тънки коаксиални кабелчета - едното към слушалката, второто към микрофона и третото към бутона

всичките ще са с обща маса (тоест оплетка), а жилата им (сърцевините) ще са както следва:

първото от пръстенчето "speaker"
второто от минуса на кондензатора
третото от съпротивлението

плюса на кндензатора и другия край на съпротивлението трябва да отиват към пръстенчето "Mic/PTT"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 11:16 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Даниеле, жаковете с четири пръстена са много редки и бая се озорих докато си намеря нормални, а камо ли да си правя устата за "по-големи". Освен това, връзката е с каска, в която влиза един общ кабел, в който има оплетка и активни жила speaker, mic и PTT ... Не искам да го деля на повече кабели, защото ще се оплета в жици ... ;-)

В същност не това е проблема. Компонентите мога да сложа в кутийката, в която съм монтирал PТT-то. Въпросът ми е как да ги свържа при последователно свързване на PTT-то към MIC, защото само при такова свързване станцията се държи нормално (включва на предаване при натискане на бутона).

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 12:28 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Изображение

ей сега вече ако не го разбереш - аз се отказвам повече да обяснявам


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 12:32 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
DVD написа:
ей сега вече ако не го разбереш - аз се отказвам повече да обяснявам


Е що се нервиш? :lol:

Мерси! :wink:

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов