Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 6:49 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 3:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Наско, дано да не идва в повече това което давам, защото схемата на ДВД е абсолютно точна.

Използвал съм схемата, която е изходна за твоите експерименти и предполагам, че ти е добре позната. Изтрил съм веригата на едното ПТТ, защото е ненужна и съм добавил въпросния кондензатор, без който действително радиото ще тръгва на предаване независимо дали е натиснато ПТТ-о или не е, освен ако микрофона не е много високоомен (поне на порядък повече от резистора), но за такъв микрофон, като изключим старите телефонни капсули, не се сещам вече да има в практиката. Схемата в оригинал не е подходяща и за електретен микрофон, защото също ще активира радиото на предаване постоянно.

По коригираната схема радито със сигурност ще се комутира приемане/предаване. Възможно е обаче нивото на сигнала от микрофона да е ниско и тогава ще е нужен предусилвател.


Изображение

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 3:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
извинявам се за грозната рисунка, но не се намирах на моя компютър и скалъпих нещо с програмката Paint така че да стане ясна идеята


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 4:47 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Мога само безкрайно да благодаря на всички, които с коментари, схеми и графики, се включиха в дискусията. Убеден съм, че всичко това ще бъде полезно не само на мен, но и на други хора.

Ще реализирам последната схема и ще ви пиша резултатите. Отново благодаря.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2010 6:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Наско, всичко е ОК. Дано да има резултати.

Обаче преди малко се сетих, че съм пропуснал една много важна група микрофони, които ще работят в оригиналнтата схема - това са пиезо микрофоните - имат много голямо съпротивление/импеданс от порядъка на стотици килооми, дори мегаоми. Много е възможно точно такъв тип микрофон да е предвиден за случая.

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 21, 2010 7:17 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Има един лаф, който много обичам: "На теория, няма разлика между теория и практика, но на практика има" ... ;-)

Та преди малко пробвах всички предложени схеми. Никоя не проработи. Просто няма начин да се свърже микрофонната верига постоянно към станцията (дори и през кондензатор), без станцията да мине в режим на предаване още при включването на жака. Единствено проработи моята (третата от постинга ми в предната страница) схема, при която PTT бутона е свързан последователно на микрофонната верига, като само добавих (пак последователно) кондензатора, за да ограничи правия ток през микрофона. (благодаря за съвета, lz5fm)

Каквото - такова. Дано работи дълго ... ;-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 21, 2010 8:17 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Hacko написа:
Има един лаф, който много обичам: "На теория, няма разлика между теория и практика, но на практика има" ... ;-)

Та преди малко пробвах всички предложени схеми. Никоя не проработи. Просто няма начин да се свърже микрофонната верига постоянно към станцията (дори и през кондензатор), без станцията да мине в режим на предаване още при включването на жака. Единствено проработи моята (третата от постинга ми в предната страница) схема, при която PTT бутона е свързан последователно на микрофонната верига, като само добавих (пак последователно) кондензатора, за да ограничи правия ток през микрофона. (благодаря за съвета, lz5fm)

Каквото - такова. Дано работи дълго ... ;-)

Гарнитурите за Алинко станциите работят по същия начин.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Сря Юли 21, 2010 10:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Наско, схемата, дето няма никакви елементи освен прекъсвач пред микрофона (третата за която говориш) съм я ползвал много години подред с моята станция Йезу.

Използвах най-обикновена слушалка и микрофон за компютър, сложих едната слушалка на ухото в каската, микрофона отпред в набрадника и бутон за два лева на каската отстрани за птт и това е. Бутона свързва/прекъсва веригата на микрофона. не е дало никога никакви дефекти.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 21, 2010 11:01 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Благодарности и на Красьо и Митко Селенски. Информацията ви доизяснява картинката ... :-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 10:22 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
lz5fm написа:
Здрасти Наско,

Значи това което си направил е вярно и няма да има проблем за радиото, при положение, че микрофона е електретен(кондензаторен, както неправилно понякога му казват).

При теб, според това което казваш, изглежда че микрофона е динамичен(42 Ома). В такъв случай схемата ти става опасна за микрофона, през който започва да протича постоянен ток, което не е допустимо за динамичен микрофон...


Колеги, съжалявам, че се налага да се самоцитирам, но обърнете внимание какво съм написал в първия си пост по темата. Още веднъж ще подчертая, че всичко щеше да е супер и нямаше да счета за необходимо да се включквам, ако микрофона е електретен. Тоза, за което пишат Краси и sel, се отнася за електретни микрофони. Относно тяхното включване няма никакви съмнения.

Според информацията, която подава Наско, излиза че микрофона от каската му не е електретен. Ако не допуска някаква грешка при меренето, би трябвало този микрофон да е динамичен. При това положение нещата поне за мен все още не са ясни :)

Малко по-късно ще потърся принципната схема на радиото, за да погледна как са изпълнени микрофонния вход, предусилвателя и комутирането приемане/предаване. :)

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 11:05 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Бисере, още веднъж ти благодаря за усилията и помощта. Мен също ме човърка защо стана по единия начин, а по другия - не. Не допускам, че дадените схеми, които са взети от специализирани сайтове, са грешни. От друга страна обаче, при всички опити да ги реализирам, станцията минаваше в режим предаване. Явно има нещо, което не е съвсем избистрено ... Не е невъзможно и изводите от каската да не съм идентифицирал правилно, защото тях съм ги "нарочил" с мултицета. Нямам схема на свързване на каската, нито мога да я разглобя и огледам отвътре ... ;-)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 11:35 am 
Offline

Регистриран на: Пет Май 14, 2010 11:46 pm
Мнения: 4
Тук се споменава, че микрофонът Е електретен - на модел Ultra Pro 2000... :?
http://comtronics-aero.com/helmets.php


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 11:51 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Камен написа:
Тук се споменава, че микрофонът Е електретен - на модел Ultra Pro 2000... :?
http://comtronics-aero.com/helmets.php


Факт! Моят модел не е точно от цитираните, но много вероятно е и при него микрофонът да е електретен ... Мерси за линка.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 26, 2010 8:43 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
В схемите на Иезу напрежението на микрофона е 3.4 волта - поддържано с един ценер, а PTT му включва другия край на маса. За предаване е необходимо да падне до 1.3 волта, като външния се включва към плюса на вътрешния - ето схемки от FT50:

http://kn34pc.com/forum/download.php?id=234
http://kn34pc.com/forum/download.php?id=233

Затова е и шунтиращото съпротивление във веригата на бутона.
Така, че в зависимост от напрежението на микрофона - дали е под или над 3 волта се включва приемане/предаване.
Т.Е. - Тествайте си микрофона, който имате. ако непрекъснато предава - бутона последователно, ако не - добавяте веригата с резистора.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов