Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:01 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Пон Ное 15, 2010 2:32 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Какво бихте посъветвали за избор на GPS. Марка, модел с неговите плюсове и минуси. Не става въпрос за идеалният уред (струващ да кажем 500 евро) а за модел по джоба на болшинството от нас. Хубаво би било да се изтъкнат подробностите на всеки - примерно:

- има карта но дисплея не се вижда хубаво във въздуха
- широк дисплей но хаби много бързо батерийте
- не взимайте този модел на втора ръка защото ...
и всичко останало което ви е направило впечатление при ползването на всеки уред.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Пон Ное 15, 2010 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
класиката при GPS-ите за летене е GARMIN GPSMAP 76S - черно-бял екран (няма проблеми при силна слънчева светлина), голям корпус, големи бутони, здрав и т.н.

другия много добър избор е GARMIN GPSMAP 76CSx - има USB, цветен екран, картите могат да се записват на микро-SD карти + всички предимства на горния (освен екрана разбира се)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Вто Ное 16, 2010 8:08 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Имам Garmin 60Csx и съм много доволен. Най вече от това че е икономичен от към енергото. Вижда се идеално и за дефекти не съм чувал. Някои хора не им харесва това че бутоните са оттдолу но на мен ми е ОК.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Вто Ное 16, 2010 11:42 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
цялата серия 60 не е удачна защото:
1. бутоните са отдолу
2. бутоните са малки и са нагъсто
3. екрана е малък
4. антената стърчи
5. бутона за включване/изключване е калпаво направен и след известно време експлоатация почва да работи много трудно
6. капака за батериите се подава отдолу - случва се при изтърване да се счупи пластмасата която го държи от едната страна
7. писането на имена на точки или координати е кошмарно - трябва да цъкаш по една табличка като идиот

всички тези недостатъци ги няма при 76-та серия


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Вто Ное 16, 2010 2:45 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Мако разяснения.
Най-използвани за парапланеризъм са моделите 60 и 76 на Гармин. Гармин предлагат и много добър набор авиационни GPS-и серия 96, но разбира се там и цените са други.
След серията обикновенно има и разни буквички, всъщност те са 3 "C" "S" "x", могат да бъдат в различни комбинации, но каквито и да са, те просто определят следните неща:

"C" - Colour - тоест GPS-а е цветен.
"S" - Sensor - тоест има барометричен сензор за налягането и може да отчита височина и без сигнал от сателити, също така има и електронен компас който може да работи без сигнал от сателити и без налично дижение.
"х" - Еxpandable - възможност за добавяне на външни карти памет.

При по-новите модели е наличен SIRF 3 високо чувствителен приемник позволяващ бързо откриване и прихващане на сателити дори в места с ограничен обхват.

От всички тези екстри по мои наблюдения уредчето се оскъпява най-много от това че е цветно, за съжаление обаче серия "Sx" няма затова най-добрият вариант е комбинацията от трите.
По отношение на сериите 60 и 76, те имат само няколко незначителни разлики. 76 е ориентирана за плавателни уреди, затова и самият уред плава за разлика от 60 който потъва при изтърване във вода. Разликите между двете серии всъщност са само в плаваемоста и корпуса. Функциите са абсолютно идентични. Екранът на серия 60 е по-малък с 3 мм в сравнение с 76 така че не считам че разликата е особена. Бутоните на корпуса на 76 са елипсовидни и може би затова са по-удобни за работа, но начинът на работа е абсолютно идентичен, и на 76 за да въведеш име цъкаш по еранната таблица, всъщност това е така за всички модели с изключение на тези които имат touchscreen, но те са съвсем отделна серия. Екрана на серия 76 е трансфелктивен което ще рече че видимостта под директна слънчева светлина не се променя (напротив дори се вижда по-добре), серия 60 просо има противоотражателен слой върху екрана който изпълнява подобна функция почти толкова добре.
Относно плаваемостта - въпрос на избор, ако ползвате уреда само за летене и някой светъл ден се озовете в езеро, е за предпочитане да доплувате до уреда и да си го вземете :), ако обаче сте решили да се разхождате из гората и случайно го изтървете в някое дере, може би ще е по-добре и по-лесно да се наведете и да го вземете от дъното на дерето, вместо да го гоните надолу по течението :wink: :D

Оносно сериите с touchscreen - изглждат примамливи и лесни за работа, но съм убеден че ще е доста трудно да се щрака по тях с ръкавици.
Също така ако държите сериозно на уреда, тоест мислите да работите с него във въздуха а не просто да гледате само екрана с компютъра, избягвайте малките модели като Etrex, функциите им са абсолютно същите, просто са трудни за работа, същото важи и за сериите с врътки вместо бутони и други интересни интерфейси несъобразени с факта че летим с ръкавици :)

Много забавно и лесно би било да летите и с някой от уредите за автомобилна навигация, само не прелитайте над населено място с повече от 50 км/ч защото ще почене да ви мрънка че "Превишавате ограничението на скоростта" :lol:.

Наскоро излезе серията 78 която е наследник на 76, и има известни подобрения. Съответно е и по-скъпа.

Карти за Гармин се намират, отключват, качват и правят относително лесно затова спокойно можете да ползвате моделит 76 и 60 и за пътна навигация.

Важно за състезателите е да се съобразяват с моделите с барометрични сензори, преди 2 години на PWC - то на Сопот, стана голям проблем когато на единият таск се оказа че има доста хора минали над тавана от 2900 метра, точно заради некалибрирани сензори на ГПС-ите. Разликата идваше от това че някои приемници запазват в трак-лога височината изчислена от спътниковия сигнал, а други тази от барометричните сензори които се влиаят от атмосферните условия . Всчки модели със сензои имат опция за калибровка, просо е нужно да се сверяват преди полет ако има ограничения за височината.

Съществуват и много други комбинации между джобни компютри, телефони и GPS bluetooth приемници, но наистина смятам че може би най-доброто и простичко нещо си остава стандртното уредче. Доколкото знам моделите на Магелан имат подобни функции, но просто не са толкова разпространени, поне сред летящите.

Това е от мен, надявам се да съм бил полезен, айде обратно към правенето на дипломна :)

P.S. Благодаря за корекциите. :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Избор на GPS
МнениеПубликувано на: Съб Ное 27, 2010 10:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:53 am
Мнения: 11
Местоположение: 088 220 3427
Един съвсем безплатен вариант и като гледам съвсем приличен. Условието е да имаш ГСМ с ГПС. Скоро го изрових в мрежата за моята Нокия Н97мини. Програмката е за всякакви спортни дейности вкл и параглайдинг. Това е сайта, безплатна е.
http://www.sports-tracker.com/#/home
Тествал съм я само с кола по улиците. Записва на всяка секунда позицията. Чертае маршрута ,графика на скоростта, графика на надм. височина в реално време. Дава и разни др. данни в реално време. Скорост, надм височина, средна скорост, време и др.
А най голямата убавиня е че има възможност за експорт във файл (.CSV, .GPX)или направо в акаунта ви в сайта или във фейсбук, както и директно визуализиране в гугълмапс. А след като конвертирах фала от разходката ми из улиците в .IGC формат го качих успешно на Леонардото тук ;)
е махнах го веднага разбира се да не се чуди някой как съм летял точно над улиците и съм спирал на светофарите :D
До седмица ще тествам и в летателна обстановка. Ако на някой му е интересно ще постна и резултати.
айде със здраве


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов