Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Какъв тип каска предпочитате?
1.Открита (OpenFace) 47%  47%  [ 23 ]
2.Шлем (FullFace) 39%  39%  [ 19 ]
3.Все ми е едно, важното е да ми пази главата 14%  14%  [ 7 ]
Общо гласове : 49
Автор Съобщение
 Заглавие: Какъв тип каска предпочитаме?
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 12:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 4:22 pm
Мнения: 173
Местоположение: София
Име: Николай Велев
ВладиЧ написа:
Че той Габи правеше и цели каски (с подбрадник) и "половинки" само на темето ти, която (половинката), според мен абсолютно нищо не пази, а само отбива номера, че имаш нещо на главата си. :wink:
Аз специално вече 4, или 5 години летя с габровска каска (цяла, шлем) и съм много доволен. Нямам никакво намерение да я сменям с друга в близко време. Няколко пъти тази каска ми е спасявала тъпата глава и ми е пазила физиономията, и ченето от неприятни промени по фейса... Ако бях с "половинка", такава която само ти пази темето от слънцето щях на няколко пъти вече да търся лицеви и козметични хирурзи... :mrgreen: :mrgreen:


Off topic:

Мненията по въпроса затворен или open face са диаметрално противоположни.
На никого не смятам да налагам моите предпочитания и вкус, но аз лично не бих летял с каска с подбрадник и съм категорично 100% само за "open face".

За които се чувства по-защитен от подбрадника остава да си зададе въпроса какво точно се предпазва ако се поеме удар с него и къде се пренасочва енергията от удара.
Ще цитирам изказването на един хирург по темата: "Много по-лесно се ремонтират бузи и ченета, отколкото вратове."

_________________
"Success is a journey, not a destination.
The doing is usually more important than the outcome."
--Ashe, Arthur


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 12:49 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
нвелев, тя енергията и в 2та случая се пренася към врата. Просто в единия случай си размазваш фейса а в другия не. Ако мислиш че раздробяването на ченето ти ще погълне много енергия.. лъжеш се :) енергията от удара пак си я поема врата, разликите са единствено "Козметични" ако мога така да се изразя

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 1:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 4:22 pm
Мнения: 173
Местоположение: София
Име: Николай Велев
както казах, на никого не налагам мнение и не убеждавам.
всеки има право на своя избор и аз съм направил моя с достатъчно информация под ръка

_________________
"Success is a journey, not a destination.
The doing is usually more important than the outcome."
--Ashe, Arthur


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 2:34 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
klez написа:
нвелев, тя енергията и в 2та случая се пренася към врата. Просто в единия случай си размазваш фейса а в другия не. Ако мислиш че раздробяването на ченето ти ще погълне много енергия.. лъжеш се :) енергията от удара пак си я поема врата, разликите са единствено "Козметични" ако мога така да се изразя


Много компетентни аргументи напоследък във Форума.
Абе пич, давай мнения по въпроси касаещи летенето и безопасноста когато събереш поне на половината от летателните часове и опит на Ники Велев.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -4 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 5:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
klez написа:
нвелев, тя енергията и в 2та случая се пренася към врата. Просто в единия случай си размазваш фейса а в другия не. Ако мислиш че раздробяването на ченето ти ще погълне много енергия.. лъжеш се :) енергията от удара пак си я поема врата, разликите са единствено "Козметични" ако мога така да се изразя

Тоя път Кирчо е прав. Ако човек е от категорията на Н.Велев може да си позволи каска без подбрадник. Но ако е начинаещ е по-добре да има защита на ченето. Защото е по-вероятно на старта да се спъне и заоре с муцуната земята. Аз имам подбрадник но го взех само защото го ползвам за поставка на фотото инече е по-удобно без.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 5:47 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ако наистина ви интересува, коя каска е по-добра и по-сигурна, затворената, или отворената има си специализирани лаборатории, които правят изпитания на тези неща. Разбира се става въпрос за мотоциклетни каски. Никой не се занимава специално с парапланеристките каски, защото сме незначителни, като брой и няма кой да плати за такива изпитания...
Та от тези изпитания знам, че НИТО ЕДНА специализирана лаборатория не препоръчва отворените каски пред затворените (тоест шлемовете). Точно по тези причини НА СЪСТЕЗАНИЯ от всякакъв род с мотоциклети НЕ СЕ ДОПУСКАТ отворени каски, или пък такива, които само ти пазят темето от слънцето... :wink:
Ако някой го интересува в интернет има предостатъчно информация, какво точно, и как се изпитват каските. От колко високо се хвърлят и мачкат, каква сила на удара странично трябва да понесат и т.н. без да пострада главата, която пазят. Дават им се звезди, както на сигурността на леките коли, и всеки производител се стреми да има повече такива звезди в изделието си. От това зависи сигурността на главата, която носи каската, като по-сигурните са и по-скъпи съответно. :wink:
Отворени каски се допускат само при скутерите с малки кубици, (но не и на състезания, както вече писах), като и там има предвидливи хора, които предпочитат да карат със шлемове...
В нашата веселяшка история наречена парапланеризъм, (особено пък в България), всеки може да си носи и да хвърчи, с каквото си иска. Ние сме свободни, волни хора... От къде на къде някой ще ни задължава да носим еди какво си, а не друго?...
Всеки може да си купува и да ползва, каквото си хареса... Но да се твърди, че, според предпочитанията на някакъв доктор към вида операции, които той извършва, тази или онази каска за парапланеризъм е по-сигурна, не е много сериозно нали?
Никой не оспорва, обаче опита на Ники в летенето. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 6:17 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
Ванчо стига с това п*шкомерене кой колко часове имал бре. Просто изказах лично мнение не съм искал да обидя никого.
Ама като почнете 'Аз карам кола от 15 години начи съм мноо добър шофьор. Аз работя с компютър от 20 години начи много разбирам от РС-та'

Иначе аз бях взел една с подбрадник но не беше парапланеристка и ми скриваше много голяма част от видимостта и я разкарах...

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -5 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 7:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Човека иска габровска каска, а до къде стигна темата ехееее.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 9:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Якото на форума е, че е пълно с писатели, и доста по-малко читатели. И всеке вземе, та се изкаже скоропостижно, от неговата си кула. Много по-лесно е, отколкото да си направи труда да намери и изчете достъпната информация по въпроса.

Ники Велев ви предупреди тактично, че нещата не са еднозначни. Вие скочихте първосигнално.

Темата е обсъждана многократно в големия форум. Ето някои аргументи против full-face шлемовете:
- протекторът (подбрадникът) премества приложната точка на силата на удара директно към областта на врата, в посока перпендикуляра на гръбнака.
- ако не е сметнат правилно протекторът, вместо да се разруши и да абсорбира енергията на удара, остава цял, и вследствие на това пилотът изглежда като жив
- подбрадникът може да се закачи или блъсне странично в препятствие (клон, фал на запасния и тн) и тогава действа като дълъг лост с приложна точка отново вратните прешлени
- интегралните full-face шлемове пречат при оказване на първа помощ, по специално кардио-пулмонарна реанимация. За да се направи изкуствено дишане трябва да се свали шлема, което пък е силно противопоказно при подозрение за травма на гръбнака.

Има и по-незначителни аргументи, като например намалена ситуационна увереност и комфорт.

Така че нека всеки си направи сам преценката. Това е отговорно решение, което всеки от нас прави заедно с други такива решения, като например на какво крило да си закачаме сбруята, както и дали протекторът да е с пяна или еърбег.

Едно е сигурно - независимо кой тип каска си вземете, Габровските имат славата на чудесни :)


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Искам Габровска каска
МнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 11:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
:) Убеди ме.. Евала за добрата обосновка :)

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Какъв тип каска предпочитаме?
МнениеПубликувано на: Чет Дек 29, 2011 12:52 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ето информация за каските и стандартите по света. Всичко е на преведено на български. :wink: На 5-та и 6-та страница има точни изпитания и проверка на съществуващите стандарти, а също и много интересни мнения.
http://forum.moto-zone.bg/index.php/topic,17343.0.html
Ето и един сайт на английски с различните модели каски от различни производители и рейтинга им със звездички.
http://sharp.direct.gov.uk/

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов