Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:09 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: XCSoar
МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 12:15 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Здравейте,

За предстоящия летателен сезон си мисля за малко ъпдейт на GPS системата. Имам Pocket PC и стара версия на SeeYou.

В момента си играя с XCSoar. Много зор обаче с картата. България просто я няма :(. Има някакви генератори на карти, ама хич не ми се получава. Ако така ще е, ще седя на Seeyou...

Някой играл ли си е с това нещо и може ли да ми даде файлове за него?

Други идеи?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 6:33 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
да - за съжаления няма карта за БГ, а и на сайта са променили доста нещата и е сложно залагането на определени координати. Проблема освен това е че даже и да зададеш координати на БГ, след това вътре картата не е никак подробна за селца и градове. В момента мислим със Ставел вариант, в който да сложим поне основните градове и селца , но .. бавничко става

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 6:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
A то с какви карти става това?
на времето съм правил GPS карти но за Garmin устройства, та там ги правех с AutoCAD, геореферираш една растерна карта, рисуваш отгоре векторните линии, след което се експортваше (с AutoCAD Map мисля се казваше версията)
След което с един компилатор cgpsmapper се компилираше в гармински формат.

Това беше на кратко процеса по правенето на картите за гармин.

XCSoar какви карти ползва?

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Вто Мар 06, 2012 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Здравей адаш,
преди две години мисля, се бях заиграл с тази програма. Качил съм си я на телефона с Андроид. Даже 2-3 пъти летях с нея, но ми дойде твърде много да гледам поне три екрана и загубих интерес.
Та - имаше някакъв генератор за карти и тогава си направих за България и околните Балкани. Имам го още файла, ама не знам къде да ти го кача. Пък и както каза Ники Константинов - картата е много постна и не съм сигурен дали и данните за терена са коректни. Поне докато летях за проба на Калоян и Брестовица не ме убеди много.
Ако те интересува - дай ми мейл адрес да ти пратя файла, но е за андроид - дано ти свърши работа. Пък може на самолета и програмата да е по-ефективна.
Поздрави
Димитър Хаджимаринов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Сря Мар 07, 2012 11:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Благодаря на всички.

Покрай XCSoar и постигна ми тук, колега ми даде картата, но ми препоръча http://lk8000.it.

Това чудо изглежда по-добро от XCSoar. Ориентирам се към него, да видим какво ще стане...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 9:54 am 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 10:59 pm
Мнения: 73
Местоположение: Бургас
Име: Петко Рачев
sel написа:
Благодаря на всички.

Покрай XCSoar и постигна ми тук, колега ми даде картата, но ми препоръча http://lk8000.it.

Това чудо изглежда по-добро от XCSoar. Ориентирам се към него, да видим какво ще стане...


Руснаците също препоръчват:
http://paraplan.ru/forum/topic/80809
http://paraplan.ru/forum/topic/91962
http://www.letaem.info/forum/2-250-1

Има карти на България, но не са достатъчно подробни за селата.

_________________
Изображение
Airwave Cobra S


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 10:43 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
LK8000 е добра - в интерес на истината тя е прадядото на КО ПИЛОТ - тоест първо са направили LK 8000 и от там е тръгнала и другата програма. Разликата е че LK 8000 остава безплатна и отворена за доразработки, докато всички знаем каква е съдбата на ко пилот-а :)

Недостатък според мен е че все още LK 8000 не върви под Андроид, нещо което се надявам скоро ще коригират.

Иначе да - програмката не е лоша и има по подробна карта за Бг отколкото XC Soara.

Аз лично си ползвам моето Леонардо за всички данни които са ми необходими. Сложил съм си една обикновенна навигация , която не е летателна, но на мен просто ми трябва да знам над кое село или град прелитам , за да мога да се ориентирам.

И още веднъж както беше писал Бончо - то да има условия за летене, другото и без много уреди се получава.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 10:57 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Ще отговоря честно защо ми трябва:

1. Намирам за ценна функцията на XCSoar и LK8000, която ми показва графично на картата докъде мога да долетя с текущото качество. Тъй като летя безмоторно със самолет, опциите за безопасно място за кацане за мен са МНОГО малко.
2. Понеже летя стриктно по правилата и законите, важно е да не нарушавам ограниченията на въздушното пространство - ако направя някоя простотия ще ме разкъсат - включително и юридически. Това с пълна сила важи и за парапланеристите (в белите държави). Времето, в което джигита-парапланерист в България просто не могат да го хванат рано или късно ще приключи. Та, трябва ми да виждам т.нар. airspace, включително по височина, както и опасните зони (например полигони, на които стрелят ;-)).
3. Трябва ми информация за летищата - не са толкова много, не са и малко, вкл. честота на радиостанцията и т.н.
4. Много ценна функция е показването на trail-а - откъде си минал, оцветено в цвят, ако те е вдигало - червено, ако не - синьо. Много елементарно, ама много помага да центрираш термиката бързо.
5. Много ми е ценен final glider компютъра - не защото участвам на състезания (няма с кой ;-)), а защото ми показва дали с текущата височина мога безопасно да долетя обратно до летището.

Та на всички горни условия в момента нямам софтуер, който да отговаря на всичките.

По-точно или имам софтуер и нямам добра карта за него заедно с актуалния airspace (xcsoar, see you, lk8000) или имам чудна карта с ВСИЧКО, ама софтуера е направен за моторно летене (PocketFMS) и ги няма функциите за безмоторници - final glide например.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 11:17 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Не знам дали някой от многото програмисти в форума не могат да ти помогнат - в смисъл към софтуера за моторници ( pcket FMS ) да ти добавят файнал глайд функцията - предполагам че няма да е много сложно.
Тази фунция е много полезна не само за теб , но и за всички които летят по състезания. Спомням си че Ясен именно заради нея си смени уреда Flymester B1NAV защото не му изчисляваше правилно файнал глайда до финиша и миналата година това му струваше няколко състезания.

Следя редовно тези теми в няколко форума и ако излезе нещо ново и интересно ще пиша, но засега наистина е малко трудно да се съчетаят всички необходими функции в едно софтуерче и да има подробна карта.

Другото което си мисля че отново с помощта на многото програмисти - летатели може да стане - да се опитаме да направим една максимално подробна карта на БГ. Не съм много навътре в нещата с програмирането , но дали не е възможно да се направи някакъв опън формат където всеки които има малко свободно време да вкарва координати на градове , села и така сами да си създадем една подробна карта на БГ.

Само предложение без да знам реално колко е възможно

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 11:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Аз написах във форума на LK8000 дали приемат доброволци, които да ъпдейтнат картата на българия.

Това ще реши проблема с невярната и стара карта...


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 12:45 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
Ако ви трябва 3D файл с релефа на българия (SRTM формат с разширение .HGT, т.е. точно за топографски цели) кажете да ви ги изпратя... имах ги някъде ама са от едно време кога правех карти :) макар че не вярвам релефа да се е променил много за 5-10 години ;)

Ето един скрийншот долу горе да се види доколко е подробен... но не знам как може да се конвертира в подходящ формат за XCSoar или LK8000

Всъщност доколкото успях да разбера картите на сайта на LK8000 също са с източник Shuttle Radar topography Mission (SRTM) на NASA, само че тази за България е 3МВ, докато моите са към 80МВ ... не знам доколко са по подробни, утре ако има време ще инсталирам LK8000 да ги разгледам :)
Изображение

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2012 10:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
Ето 3D изглед на Витоша от ... младост долу горе с тази карта (пак с цел да се добие представа доколко е подробна). Някой ако има представа как да се конвертира в формат за LK8000 или XCSoar да каже :)

Изображение

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: XCSoar
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2012 5:32 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ето генерирани карти на България и Гърция (за състезанието генерирах и за там) :)
Качват се в memory картата, в директория XCsoarData (или нещо такова)

http://www.4shared.com/file/eG2bKKT1/Bulgaria.html?
http://www.4shared.com/file/alxtS8H3/Greece.html?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов