Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Най-използвания gps в България
МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2012 9:08 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ами, трябва да си купя вече, но не знам какъв.. Марка/модел...
Уча се да правя прелети, то едва ли на някой целен кацач ще му е нужен gps :mrgreen:
Та - ориентирайте ме - какъв, защо...
Мен ме интересува по възможност да ми показва посоката на вятъра, наземната скорост естествено, ако рисува термиките ще е супер :)
Live tracking не знам колко ми е нужен.. Ще тръгна и по състезания, но там до колкото знам дават устройства със sim карти така или иначе...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Най-използвания gps в България
МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2012 9:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
За момента лайв-тракинга по състезанията става с отделни у-ва осигурени от организатора на състезанието, но тенденцията е този ангажимент лека-полека да се прехвърли към пилота. Вече се произвеждат уреди с вградена лайв-тракинг функционалност; много хора имат телефони които поддържат софтуерен такъв; някои пилоти си купуват специализирани у-ва и т.н. В близките 3-4 години смятам че ще почнат повечко състезания да се следят лайв на базата на пилотски хардуер и да се дава под наем хардуер само на тези състезатели които още не са се оборудвали. Ще се появят и още сайтове/сървъри за лайв-тракинг (в момента са 2: livetrack24 и airtribune)

Що се отнася до GPS-a ситуацията е следната: има 3 категории у-ва:

1. масови GPS приемници - това са GPS-и които се произвеждат и продават с общо предназначение. Типични примери са у-вата на GARMIN, Magellan, Trimble и др. Най-популярни за парапланеризъм са GARMIN, моделите с хардуерни бутони или с колелце. Хубавото при тях е че са здрави, водо- и прахо-защитени, добре се виждат на слънце, имат карти и работят много дни с един комплект батерии. Лошото при тях е че не са специализирани за летене, тоест не пищят при качване, не смятат скорост и посока на вятъра, не могат автоматично да те навигират по състезателна задача. Цените им варират в големи граници, но като база може да се приеме около 300 лв.

2. специализирани у-ва за летене - това са у-ва разработени и произведени конкретно за пара- и делта-планеризъм. Типични примери са Flymaster, Compass, Flytec/Brauniger, Aircotec, Digifly, Skytraxx. Най-популярни са уредите на Flytec/Brauniger, но най-перспективни са Flymaster и Skytraxx. Хубавото при тези уреди е че са точно за летене, тоест навигират те по задача, смятат всичко което ти е необходимо, пищят, виждат се добре на слънце, могат да издържат един цял летателен ден с едно зареждане. Лошото при тях е цената и че не са водо- и прахо-защитени. Цените им са над 300 евро, а на някои достигат 1200 евро.

3. DIY летателни у-ва - това са у-ва които са произведени за навигация в коли, но с инсталирането на специализиран софтуер стават за летене. Типични примери са Mio, Holux, Binetone и др. Най-популярни са Mio и Holux. Хубавото при тях е ниската цена и много функционалния софтуер. Лошото при тях е че не пищят, не се виждат добре на слънце (с някои изключения), не са водо- и прахо-защитени и че батериите им издържат изнервящо малко. Цени от 100 лв нагоре.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов