Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 20, 2024 6:19 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 11:27 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Наскоро си взех смартфон с Android 4.0.4. Каквъв GPS за летене бихте ме посъветвали да си сложа?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 3:02 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Ванка аз използвам навигация за кола ИГО - като реално навигацията ми служи само да ми казва къде се манирам в момента - тоест над кой град или село летя. Това е с оглед на факта, че когато летя в непознати райони реално не мога да определя отвисоко кой е града или селото под мен. Навигацията ме ориентира. Всички останали данни получавам от комбинирания си уред B1 NAV, който е уникален и много ми помага.

Специално за Андроид от известно време с Игнат ползваме също така Real Time GPS Tracker - където след направена регистрация, ако е включена по време на полет можем да се следим в реално време кой къде се намира. ( стига да има покритие на гпс сигнала и интернет ).

Преди време на склон си направих една сверка как работи вариото на телефона в програмата XC SOAR - поне при мен телефона бипкаше едно към едно с комбинирания уред.

Така че според мен е въпрос на преценка коя програма ще си сложиш - зависи какво точно искаш да правиш с навигацията :)

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 3:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Здравей, преди 3-4 години си бях инсталирал това :
http://www.xcsoar.org/
но установих, че след 2-3 часа нямам вече нито уред, нито телефон 8) И не ми дава кой знае какво повече от комбинирания ми уред Digifly Leonardo Pro. Колкото до картите, винаги си нося в джоба на сбруята един резервен Garmin Vista hcx.
Можеш да пробваш и LK8000


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 4:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Аз също бих те посъветвал да не си хабиш смартфон-а за летене.Иначе много удобна програма е XCTrack- http://xctrack.org/index.php?title=XCTrack_for_Android.Много удобен интерфейс-дава почти всичко от което има нужда един XC пилот-глайд,скорост,надморска височина,посока на летене,има много хубав термал-асистент,компас,сила на вятъра,посока на вятъра и мн.др,можеш да променяш размери на прозорците по собствен вкус.Единствения проблем за сега е ,че няма карти-очакват се в най-скоро време.Аз лично си взех един Dell Streak 5",който ползвам само за летене.Сложил съм му една 2400 mah батерия и така карам спокойно по около 8 часа без проблеми.

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 6:22 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
XCSoar + http://www.ebay.co.uk/itm/30000mAh-Univ ... 5d43485a0a
и заспива всичко
За траклогове използвам Gaggle, защото на xcsoar нещо не ми хващаше целия полет.. пък и интервала беше големичък и не излизат много точни траковете.
XCsoar "рисува" термиките и помага бая...
Отделно си пише имената и на селата, над които летиш (Ники), както и на язовирите, летища и т.н.
Може да се вкарат въздушни пространства и т.н.
Трябва да си генерираш карта на http://www.xcsoar.org/ и да я качиш на телефона после.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Да Ивчо - знам че е така - ръчках я ХС соара, но така и не я усетих като моята програмка за летене. Не казвам че е безполезна, но на мен не ми допадна :). Но разни хора, разни предпочитания.
Не виждам проблем да си ползвам смартфона като уред за летене , даже напротив. С една външна батерия от 12 ооо mha нямам никакви проблеми с това да ми свърши батерията, да остана без телефон и т.н. Освен това ако ми звъннат докато летя мога спокойно да говоря на високоговорителите ( както се получи на Коняво в неделята ) при това без да си ръгам разни слушалки по ушите....

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Сря Окт 02, 2013 9:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Ванка,
Колко по-просто е едно нещо - толкова по-надеждно е, или поне толкова по-малко неща могат да се объркат. Получи доста мнения от личен опит. Изборът е твой
:-)
Успех


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 1:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Petrarca написа:
Да Ивчо - знам че е така - ръчках я ХС соара, но така и не я усетих като моята програмка за летене. Не казвам че е безполезна, но на мен не ми допадна :). Но разни хора, разни предпочитания.
Не виждам проблем да си ползвам смартфона като уред за летене , даже напротив. С една външна батерия от 12 ооо mha нямам никакви проблеми с това да ми свърши батерията, да остана без телефон и т.н. Освен това ако ми звъннат докато летя мога спокойно да говоря на високоговорителите ( както се получи на Коняво в неделята ) при това без да си ръгам разни слушалки по ушите....

И като каза слушалки - да си вземеш телефон с барометър, да си навреш слушалки в ушите и да слушаш варио-то как пее на фона на любимата музика...
Или пък, за да не изолираш околните шумове може като Иво на Шуменското - едни колонки в/на кокпита и си правиш дискотека на 3 бона :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 4:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Да - Невестулката много добре го е измислил с тези тонколонки - ако го направя после няма да ми се налага да наслагвам музика във видеоклиповете от камерата ( ще излизат готови озвучени ) :lol:

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Чет Окт 03, 2013 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Оня ден си взех и аз такъв телефон, който имаше XC Soar, но тя нещо не ми допадна.
Днес си инсталирах XC Track, и много ми хареса, вариото работи перфектно. При XC Track оригинално вариото не е пуснато, след като се инсталира, трябва да се пусне от настройките .
Единствения проблем е батерията, но смятам че с една такава допълнителна батерия, ще е идеално, за дълго летене :)
Всичко в едно.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Съб Яну 04, 2014 6:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
BONCHO написа:
Оня ден си взех и аз такъв телефон, който имаше XC Soar, но тя нещо не ми допадна.
Днес си инсталирах XC Track, и много ми хареса, вариото работи перфектно. При XC Track оригинално вариото не е пуснато, след като се инсталира, трябва да се пусне от настройките .
Единствения проблем е батерията, но смятам че с една такава допълнителна батерия, ще е идеално, за дълго летене :)
Всичко в едно.

Здравей Бончо и за много години!
От зимна скука ли, що ли - и аз си инсталирах XC Track на телефона. Днес даже го тествах успоредно с Leonardo pro. Макар че двата траклога не се различават особено, моментните показатели във въздуха даваха доста големи отклонения. Особено на вариото (считам че уредът ми е с изключително прецизно варио). При тебе и при другите, които ползват тази програма как е?
Понеже гледам, че напоследък качваш траклоговете направо от телефона, би ли обяснил как го правиш? Защото в настройките на програмата видях само възможност за връзка с XC contest и не виждам как да променя настройката за качване тук в Леонардо.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Нед Яну 05, 2014 1:31 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Ivailo написа:
За траклогове използвам Gaggle, защото на xcsoar нещо не ми хващаше целия полет.. пък и интервала беше големичък и не излизат много точни траковете.

Върви си отзад, а отпред е XCsoar (или xctrack във вашия случай)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Пон Яну 06, 2014 10:14 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
архитекта написа:
Здравей Бончо и за много години!
От зимна скука ли, що ли - и аз си инсталирах XC Track на телефона. Днес даже го тествах успоредно с Leonardo pro. Макар че двата траклога не се различават особено, моментните показатели във въздуха даваха доста големи отклонения. Особено на вариото (считам че уредът ми е с изключително прецизно варио). При тебе и при другите, които ползват тази програма как е?
Понеже гледам, че напоследък качваш траклоговете направо от телефона, би ли обяснил как го правиш? Защото в настройките на програмата видях само възможност за връзка с XC contest и не виждам как да променя настройката за качване тук в Леонардо.
[/quote]
За много години и за много прелети :)
Ами аз още нямам много опит с програмките, малко съм летял и не съм тествал достатъчно. за да видя кой вариант ще ми хареса най много. А за да кача траклога от xctrack, просто отварям страницата на леонардото в скайномад. От там добавям полета, като файла изкарвам от папката „Траклогс„
За да можеш лесно да боравиш с файловете в телефона е добре да имаш инсталирано "Файлменажер„


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Пон Яну 06, 2014 1:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Благодаря за отговорите. Както казах и по-горе, забелязах сериозна разлика в отчетите в реално време между показанията на уреда Digifly Leonardo Pro и телефона с XC Track. Особено в звука на двата вариометъра, показанията за изменение на вертикалната скорост а и за наземната скорост също.
Това е съпоставяне на двата траклога : http://www.paraglidingforum.com/leonard ... 468,859459
като червената линия е от телефона, а зелената от уреда. Понеже условията бяха много слаби, стана прав полет, в който изследвах новата си сбруя Impress3 на различни нива на спийда - от 50% до 100% и работа с тяло за оптимизиране на минималните качвания и поддръжка. За жалост данните са минимални и по логовете нищо особено не си личи. Вероятно трябваше да настроя максимална честота на записваните точки. Както и да е - по време на полета, определено реалистичните отчети бяха на уреда, съпоставими със субективното ми усещане в "петата точка" :lol:
Разбира се, това е само един малък опит и от него не могат да се правят особени изводи.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: GPS навигация за Android
МнениеПубликувано на: Пон Яну 06, 2014 2:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 4:27 pm
Мнения: 466
Гусин Архитект, както знаете, аз летя с 3 жиесема, 2 жипиеса (+1 в раницата), вариометър, компас, трион тип "злодейка", парашутен нож и 8 кила дребни съчми ( ако Влади4 не ги е забравил). Апчетата не ги нося в полет, пия си ги сабален.
Та....наскоро си купих телевизор за кола "SANG", тва с цел като летя да не изпускам "Сделка или не". Проблема е ,че кат се вдигна много на високо, телевизора губи обхват, сигурно от озоновият слой или йоносверата.
Въпросът е ...със сателитна чиния ли да летя или да си включа кабелна????

_________________
В дългосрочна перспектива вероятността за оцеляване на всеки един спада до нула.


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов