Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:10 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Продавам Advance Omega 8, EN-D, 75-100 + GIN Genie Race
МнениеПубликувано на: Пон Юни 16, 2014 10:46 am 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 8:18 am
Мнения: 153
Местоположение: Варна
Име: Радослав Савов
Цитат:
+ имам един запасен GIN 38 до 100кг, който мислех да слагам за 2-ри запасен, но понеже олекотявам, мога да продам и него Не знам коя година е, изглежда нов. Бели връвки, чист плат. Купих го неизползван, така и го продавам! Скатаван е преди всеки сезон - много прилежно и внимателно с много желание да си остане така сгънат там вътре... Цена: 300лв.


То бива търговия и капитализъм, ама 'айде малко по внимателно с тези неща!

Запасния парашут си има ресурс. За тези които не разбират тази сложна дума да поясня - това е периода за който производителя гарантира че ще работи както трябва (тоест че ще се отвори!!).

Мисля че на AVASport запасните им са до 10 години, за Gin не знам.

_________________
Седењето го зголемува задникот
------------------------------
Радослав Савов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Продавам Advance Omega 8, EN-D, 75-100 + GIN Genie Race
МнениеПубликувано на: Пон Юни 16, 2014 11:24 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
Миналата година си купих чисто нов запасен Gin и на него никъде не пише дата на производство. Странно е, но явно такава им е практиката. В paraglidingforum някой беше писал, че ако се направи запитване в централата им със серийния номер изпращат датата на производство.
Що се отнася до 10-годишния срок на годност - говорил съм с парашутисти с хиляди скокове и според тях "ресурсът" на парашута зависи от броя отваряния и часовете излагане на слънчева светлина (в нашия случай нула на нула). Теоретично има някакво стареене на материалите, но при правилно съхранение за 10 години то е незначително. Производителите просто се презастраховат и по-принцип не твърдят, че парашутът е негоден след 10г., а че трябва да мине преглед - т.е. да им дадеш едни пари за да кажат "о.к. нищо му няма, прати го пак след 2г.", или ако не ти се занимава направо да си купиш нов.

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Продавам Advance Omega 8, EN-D, 75-100 + GIN Genie Race
МнениеПубликувано на: Пон Юни 16, 2014 1:07 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Само няколко поправки с извинение за спам-а:

Вей-high-вей написа:
Що се отнася до 10-годишния срок на годност - говорил съм с парашутисти с хиляди скокове и според тях "ресурсът" на парашута зависи от броя отваряния и часовете излагане на слънчева светлина (в нашия случай нула на нула).


Горното е вярно, НО платът на нашите запасни съществено се различава от плата на парафойл парашутите. Най-малкото е олекотен и разрушителната му скорост на отваряне е доста по ниска. Също така платът на запасните няма предпазваща промазка - той реално трябва да бъде въздухо-пропусклив за по-добра стабилност което отново намалява ресурса му правейки го по-деликатен.

Вей-high-вей написа:
Теоретично има някакво стареене на материалите, но при правилно съхранение за 10 години то е незначително. Производителите просто се презастраховат и по-принцип не твърдят, че парашутът е негоден след 10г., а че трябва да мине преглед - т.е. да им дадеш едни пари за да кажат "о.к. нищо му няма, прати го пак след 2г.", или ако не ти се занимава направо да си купиш нов.


Това също е вярно до голяма степен, но съм забелязал че отношението на повечето хора към запасните им е че това "нещо" я го ползват, я не.
Запасният обаче не е дори втори шанс ако нещо се обърка, често той е ПОСЛЕДНИЯТ ни шанс ако нещо се обърка, затова лично аз предпочитам да се застраховам заедно с производителя.
Всяка инвестиция в читав запасен парашут и редовно прескатаване се изплаща още с първото успешно отваряне!
Подобно пренебрежително отношение забелязвам и при подбора на размер на запасният - много хора си вземат по-малки размери или такива който са равни на полетното им тегло - често резултатът от това са по високи скорости на пропадане след отваряне. По-добре запасен с 20% резерв в тегловият диапазон отколкото точно колкото полетното тегло - разликата във времето за отваряне е незначителна, разликата в скоростта на пропадане - осезаема.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Продавам Advance Omega 8, EN-D, 75-100 + GIN Genie Race
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2014 11:52 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
Доколкото съм запознат запасните парашути се шият от различни видове платове и върви. Замисляли ли сте се как така всички имат един и същ "срок на годност"? Изобщо знае ли някой как е определен този 10-годишен период на експлоатация? Или просто са избрали едно хубаво кръгло число, което се помни лесно? Струва ми се че това е наследено от военните, които не обичат да насърчават мисленето и затова създават строги правила за всичко. Съгласен съм, че нашите запасни са направени от доста деликатни (но в повечето случаи качествени и дълготрайни) материали - затова и не им гарантират оцеляване при високи скорости на отваряне. Аз лично смятам че отваряне при реална ситуация, особено ако е последвано от окичване в дърво или намокряне в морска вода е по-основателна причина за "пенсионирането" на един запасен от 10-годишния му рожден ден. Ще се радвам да чуя и други мнения по въпроса, особено ако са подкрепени със статистически данни за корелация между възрастта на запасните парашути и честотата на инцидентите при отварянето им!

P.S. Това е важна тема, но няма пряка връзка с обявата на Адриан. (Неговия запасен може и да е на по-малко от 10г.) Ако може модераторът да я отдели, че да си философстваме спокойно докато спре да вали :)

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Продавам Advance Omega 8, EN-D, 75-100 + GIN Genie Race
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2014 11:58 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
zgaddo написа:
То бива търговия и капитализъм, ама 'айде малко по внимателно с тези неща!

Запасния парашут си има ресурс. За тези които не разбират тази сложна дума да поясня - това е периода за който производителя гарантира че ще работи както трябва (тоест че ще се отвори!!).

Мисля че на AVASport запасните им са до 10 години, за Gin не знам.


Радо, по принцип не бих пуснал за продажба нещо, без тази сложна дума - ресурс. Това е запасен, който седеше в моята сбруя до съвсем скоро, а аз не съм много хазартна личност... Не съм го сменил заради "ресурса", взех си по-голям, този мислех да слагам във фронт-контейнер. Ако никой не си го хареса, пак там ще отиде. :)
Пускам снимки, вижда се и серийния №, извинявайте, че не го пуснах по-рано! :idea:
Мисля да не го вадя от контейнера, за да го снимам целия. На цвят е ЖЪЛТ :roll:
https://plus.google.com/photos/102883796604247268774/albums/6025832279427878993

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Срок на годност на спасителните парашути
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 7:05 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Сещам се за два случая с успешно отваряне на запасен с въраст 20 год. и 21 год. Производителят иска да си продава стоката, чудил се какво да прави звъннал на другите производители срещнали се на работна среща и се разбрали да пишат 10 год. Какво се чудите толкова.
Сега като си купи човек нова кола и като минат 5 год. и тя почне да се разваля. Ако почнат да правят така сбруи парашути... Собствниците им ще пълнят гробищата, вместо да се редят по опашки за нови.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Срок на годност на спасителните парашути
МнениеПубликувано на: Чет Юни 19, 2014 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Всички платове за изработка на парапланери, парашути и тн. се тестват при производителя на плата.
При теста, парче плат се подлага на изкуствено механично състаряване чрез огъване (мачкане), излагане на УВ лъчение и атмосферни влияния. На базата на данните се пресмята средната продължителност на живота - годността на плата.

Както вече споменах запасните нямат промазка тъй като при тях е нужно платът да е с нисък порьозитет - следователно ги няма и защитните свойства на промазката. Вярно е че те не са и особено нужни тъй като запасният не се излага на пряка слънчева светлина, но търпи излагане на атмосферни влияния като променлива влажност и температурни разлики (понякога значими тъй като черните ни сбруи се нагряват доста на слънце).
Платът на запасните е с по-ниска плътност на втъкани нишки - тоест олекотен, това също значително скъсява употребяемият му живот. Освен всичко друго нека не забравяме че нишките и промазката са всъщност петролни полимери които с времето променят характеристиките си и стареят.
Накратко ако производителят на плата е дал примерно 15 години живот на плата, производителят на екипировката се е презастраховал и е дал 10 години живот на запасният защото не се знае кой идиот ще реши да си държи крилото и сбруята до камината зимно време например.
Производителят гарантира че, ако запасният ти е правилно скатан и не го отвориш със скорост по-голяма от 150 км/ч той няма да стане на парцали, след 10-тата година риска да получиш разкъсване на плата си остава изцяло за пилота.

И аз съм чувал за запасни на по 20 години които са се отваряли, но личното ми мнение че това е ненужен риск.

Не знам някой да е правил изследване колко от запасните над 20 години се отварят нормално, но преди да има статистически обосновани данни че това е безопасно, е леко наивно да говорим за това че сме чули някой някъде да отваря запасен на 20 години и да няма проблем. И аз съм чувал за хора паднали от 6-тия етаж на които нищо им няма, но все още използвам асансьора.

Сигурен съм че и запасен на 50 години ще се отвори нормално ако е правилно скатан, но изобщо не съм сигурен, кога, как, при каква скорост и какви обстоятелства ще ми се наложи да си отворя запасния. При всички положения обаче предпочитам като хвана ръчката да се замисля единствено дали съм го скатал правилно, а не и дали платът ще издържи защото запасният ми е набор.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов