Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:22 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Търся си GPS
МнениеПубликувано на: Чет Юли 06, 2006 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Здравейте Всички,

От доста време имам мерак да си купя GPS, но все не мога да намеря "моя" gps.

Ето какво ме интересува:

1. От любимия ми авио симулатор безкрайно съм впечатлен, че на неговия gps се изписва трака по който съм минал, но в червени и сини отенъци, където ме е вдигало в червено, където е сваляло в синьо, около нулите в отенъци на бялото. Тази функция е безценна! НА праткика то показва къде са били най-големите качвания около теб и направо си чертае къде ти е термиката.
2. Искам да знам каква е силата и посоката на вятъра в момента.
3. Каква е моята скорост спрямо земята.
4. Искам да има карта.
5. Не толкова важно, бих искал да знам на каква височина ще стигна над следващата точка, абе final glide calculator/mcReady.

Паралелно на това, тъй като нямам парички за два гпс-а, искам гпс и за колата, в който да мога да заредя навигационна карта на българия или на някой град. Искам като кажа заведи ме на еди кой си адрес в София да ме води - завий следващата надясно, после след 100 метра наляво и прочие. Ако може - направо до ми го говори ;-). Това не е научна фантастика, не се смейте, има си го.

И така - има ли такова животно като самостоятелно GPS устройство?

Може би няма; вероятно проблема ще е че това са две целеви групи клиенти.

Най-вероятната алтернатива ми се вижда като добър софтуер за палм компютър. Е, какъв палм компютър тогава да си купя?

Предполагам че ми трябва софтуер WinPilot и/или SeeYou. Знае ли някой дали те могат горните неща?

Ако ще си купувам палм, да си търся ли такъв с вграден GPS приемник и има ли някаква засада ако е вграден? HP предлагат много добри модели за около 1000 лева. Отделно бих могъл да си купя и само GPS антена на bluetooth и някакъв отделен палм. Тогава обаче трябва да мъкна ТРИ устройства когато летя и да се занимавам с батериите им. Затова ме блазни палм с вграден GPS.

Имат ли вградените GPS-и някакви недостатъци (брой сателити, чувствителност, точност, знам ли) спрямо отделните bluetooth антени и спрямо самостоятелните gps устройства?

Ще ми върши ли работа продаваният от Мишо (ама май е на Орлин ;-)) Brauniger Competino (на бас че Орлин си е харесъл нещо ново тази седмица във Франция ;-))?

По отношение на летенето Competino-то изглежда има всичко необходимо.

Но по отношение на навигацията в кола, не знам, ама ми се струва, че няма да мога да му заредя карта на София. Дори и да няма навигация (дай наляво, дай надясно), поне ако му дам адрес да ми го посочи на картата. Ако и това няма, барем поне картата на софия да показва.

Хайде хора, помогнете! Нямам 2 х 1000 лева за два гпс-а.... :(


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 07, 2006 8:28 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 9:03 am
Мнения: 170
Местоположение: София
Име: Пламен Делчев
Помисли си дали не е добре да пере и да готви все пак ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Такова животно няма
МнениеПубликувано на: Пет Юли 07, 2006 10:26 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Селенски, за съжаление такъв уред какъвто търсиш ти - няма.
Не защото, не може да се направи. Много от новите цветни ГПС-и имат необходимия хардуер за това, но сам каза, че всичко се определя от пазарната ниша и тези специфични нужди (като на парапланеристите например) не ги разработват.
Аз лично съм си решил въпроса така:
Два уреда - ГПС с подръжка на карта и Варио с вграден ГПС.
ГПС-а ми е Гармин Легенд (в момента са нацена под 300 лв). Поддържа карти. От ТопоМапс имта страхотни карти с релефа, градове с имената на улиците, различни обекти и т.н.
Вариото ми е ХС-трайнър на Айркотек.
Ползвам го със сонда. Мери ми скорост и посока на вятъра, паметта му позволява запис на 30 часа с точка на всяка 1 секунда, зарядни батерии и най-важнто, заради което го взех - чертае термиките :wink:
Също като на Кондора. Лошото е, че не са цветни, а черно бели, но показва с различен контраст и дебелина къде е ядрото на термиката и калкулира отнасянето и от вятъра (за да може да я намериш пак, ако си я изтървал). Освен това ти изписва графично оптималната крива на въртене (т.е. с каква скорост е най-добре да въртиш във всеки един участък от окръжността - по вятъра, странично, срещу и т.н.). Има всякакви функци за състезателно летене. Миналогодишния световен шампион летя именно с такъв уред. Най-новата модификация на модела има най-чувствителното варио в момента на пазара.
Лошата новина е, че цената му е висока и не пада с времето. Аз моя си го купих преди 2 години за 550 евро. Сега цената е същата.
Все пака за 500 евро и 300 лв може да получиш всикчо което си написал по-горе, с тая разлика, че вариото ти ще ти е излишно и можеш да го продадеш (т.е. ще си го приспаднеш от сборната цена :wink:)

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Пет Юли 07, 2006 11:39 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Докторе, благодаря ти за информацията, това е много ценно за мен ;-)!

Компетиното на браунигер, което продава Мишо е за 300 евро. Имаш ли идея дали то може да прави това което описваш?

Освен това XC трейнъра ти има ли finalglide компютър? На безмоторния самолет това е много ценно. Има ли практическо приложение в парапланеризма обаче?

Имай в предвид, че аз не ходя на състезания. Мисля, че finalglide-а и mcReady-то покрай него (добре де или finalglide-а покрай mcReady-то ;-0)) могат да се използват за безпоасно летене. Аз лично често летя по едни и същи маршрути (Добростан, Асеновград, прелитане на дупката на асеновград, после наред куклен, марково и т.н.). Би било ценно да си въведа типичния маршрут и при настроено mcReady GPS-а да ми каже прелитам ли безопасно дупката или не. Обикновено се прелита от една и съща точка от едната страна на дупката до една и съща точка от другата страна; би било ценно да се знае на каква височина ще се стигне над следващата точка. Ти след като имаш уреда, използваш ли го за подобно подсигуряване?

Като се замисля, често когато се говори за крос кънтри е ставало дума, че има един въображаем конус, ръба на който е свързан с текущото качество на крилото, съответно колкото си по-високо толкова по-далече можеш да стигнеш. Няма ли да е изключително ценно да посочиш с гпс-а произволна точка на картата и да ти каже на каква височина стигаш над (и под ;-)) нея при текущото качество? Или при текущото mcReady....

за администратора: тази тема май вече не е за текущия раздел, ако може да я премести във "високо и далече" ;-))...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов