Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 10:24 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: ДА ВЪРВИ КАТО ПО ВОДА ТОЗИ РАЗДЕЛ
МнениеПубликувано на: Пон Фев 11, 2008 7:37 pm 
Чудесна идея! Страница за делтапланеризъм - меки и твърди крила (rigid wings)!

И ми се иска да напомня кой е пионера на свободното летене в България - ЕМИЛ КАРЛЕВ.
Първи полет със собственоръчно произведено Rogallo крило - през 1974 година.
Създал делтаклуб ЗМЕЙ в София и произвел десетки делтапланера с това име - за начинаещи, учебно тренировачни и състезателни. Републикански шампион на България.
Национален състезател.
Организирал фабрика за производство на делтапланери през комунистическо време. Не видя бял свят неговата продукция заради завистливци.
Загина през 1991 година при облитане на последен модел състезателно крило. В негова памет има плакет на Голи Връх, Витоша, откъдето той излиташе много пъти, както и на скалата до рампата на Карандила.

С неоценимата помощ на Янко Проданов, Стоян Миланов, Христо Табаков и Петко Петков успях да органи3ирам клуб ВИХЪР през 1984 г. към ГУП - Главно Управление на пътищата. Космонавтът Георги Иванов удари едно рамо пред пътищарите, а Румяна Праматарова дълги години внасяше най-модерна за времето екипировка за клуба, както и за националния отбор. През 1987 г дойдоха първите 2 парапланера от La Mouette, France. С качеството си за онова време те не предизвикаха ентусиазъм - летяха, но по-зле от учебните делти. 1988 г аз си отидох от България и продължих да летя състезателно - в Западна Европа и US. В US бях тест пилот на Pacific Airwave за 1990 и 1991 г и се класирах 32 на US Nationals в Dinosaur, Colorado и 38ми в US Nationals в Owens Valley. Бях спонсориран от прохождащата тогава фирма Flytec. В Owens Valley един състезателен ден се извадих благодарение на парапланер, които бе поет от термиката буквално на 20 м над земята. Аз бях над него и се качих на почти 18000 фута и си затворих задачата. Затова 1991 г пролетях на парапланер и започнах внос на парапланери от Чехия - "Юстра Стратос" на Josef Straka. 1992 г доведох първите 2 групи от шведски делтапланеристи в БГ - летяхме здраво на Сопот и Враца. 1994 г след полет с парапланер от Сопот до Беклемето и обратно - влязох в силно турбулентна термика и крилото ми се събра на 90%. паднах почти 800 м, спасителният ми парашут се омота в парапланера и ме спасиха клоните на едно дърво - високо над военния полигон, точно под скалите. Не беше приятно това усещане и този се оказа последния ми полет с парапланер. След което продължих с делта, през 1997 внесох първия безмачтов планер в Скандинавия, а през 2000 - първия rigid АТОС. С това крило летях и от Сопот. Набрах се на 2400 над старта и прелетях с поддръжка до Розино. Под Вежен и на мостовете на Предела закръжах нагоре, инверсията се проби, ударих 9.5 м качване и стигнах базата на 3625 м. Оттам без клапа прелетях до Средногорие, където донапълних височина. Прелетях обратно до вр Вежен и под същия облак стигнах 3300 м. Планирах обратно до старта, отново стигнах инверсията 2400 м и се пла3нах до края на Равнец. Остър сигнал от мехура ми ме накара да се реша и се върна обратно до Сопот и кацна до Лукоил - 3.10 мин полет без бързане.

А сега, след това ми сбито представяне, оставям думата на форумци и гости да се включват когато искат и могат - че то за небесните работи има толкова много, което може да се изкаже и напише... на земята !


Върнете се в началото
     +1 / -0 
 
 Заглавие: ТРЯБВА ДА СИ ОТВАРЯМЕ ОЧИТЕ ДОБРЕ
МнениеПубликувано на: Вто Фев 12, 2008 11:12 am 
Един клип от Франция, удар във въздуха между делта, която започва лоопинг и парапланер - за съжаление завършва с фатален край за пилота на делта - не достатъчна височина за отваряне на спасителен парашут.

http://www.youtube.com/watch?v=ZKmnvnIQ0v4

Аеробатичното летене с делтапланер може да претовари апарата и тогава той може и да се счупи във въздуха. Аеробатичните пилоти летят с 2 спасителни парашута. С 2 спасителни летят и някои от топ състезателните пилоти. Състезанията по аеробатика се организират над вода - и ето един клип на неуспешен лоопинг, но успешно отваряне на запасния.

http://www.youtube.com/watch?v=M5Wg45jRr1g


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 12, 2008 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Честито на всички "делтаджии" :D и да не забряваме от къде тръгна и "парата"...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ПОЗДРАВИ ДЕЛТАПЛАНЕРИСТИ !
МнениеПубликувано на: Нед Мар 23, 2008 12:27 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 7:34 am
Мнения: 22
Име: Pesho dtm Peshev
БРАВО за това начинание - отново ДЕЛТАПЛАНЕРИЗЪМ "По света и у нас" !

Може би отново дойде време да летим не "по единично", а и на организирани прояви. Сопот е мястото, може би, за такова начинание в близките месеци, а и Хаваш имаше желание да помогне за нещо такова. Инцидента със загиналия руски пилот на Дъбене вероятно попречи това да стане в края на миналия сезон.
Поздрави на всички настоящи и нови делтапланеристи.

Забележка: Крилото - пара, делта, планер - rigged и т.н. според мен не е от толкова съществено значение, а усещането за "финното" планиране - плъзгане ( т.е. GLIDING ), така че кой с каквото има и може трябва да участва.

http://glider.blog.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 23, 2008 3:08 pm 
Be farchilka, neshto ne si razbral !!!
Пиши на български и чети на български, пробвай.
Прочети пак написаното, може и да го разбереш. :D :D :D :D :D


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов