Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 02, 2008 11:45 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Благодаря!Аз го бях търсил на картата обаче не съм гледал в правилната посока.Колкото до наблюдението, то мисля че имаме общ познат,но ако е рекъл Господ ще се запознаем лично.А наистина началото е трудно,което го прави още по вълнуващо.Сега чакаме хубаво време, подходящ вятър и да натрупаме опит в излитане и кацане.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 30, 2009 10:15 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Да отбележа, полетяхме пак на Каптажа - учебно по новобрански.Четири полета за мен и два за Дани.Този път имаше и вещ в занаята - Мillion miracles, който ни даде ценни съвети и препоръки, за което и благодарим от сърце.Бяхме се екипирали професионално особенно със средства за показване посоката на вятъра...... :wink: ...нали.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За началото
МнениеПубликувано на: Пет Авг 07, 2009 9:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
http://photo-zona.net/index.php?APP_ACT ... M_ID=19723
Ето и малко материал от Каптажа.Снимките са дело на Явор.Денят беше малко турболентен, ако има коментари от по старши ще са от полза.Дано тези дни е подходящо за подлитване, със здраве и успешни полети!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 07, 2009 11:21 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Евала пичове.Винаги много съм харесвал делтапланеризма но си мислех , че този спорт вече не се практикува в България.Аз подлитам с пара но откровенно ви се кефя много.Пазете се и напредвайте лека полека , които бърза бавно стига далеч.Желая ви успешни полети.

_________________
Скочи, за да разбереш имаш ли криле.
Живей на ръба, но недей да падаш!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 08, 2009 1:25 pm 
Каптажът е добар старт за начално обучение с делта.
Поради малката височина там може да се тренира само излитане и кацане. От снимките забелязах, че летиш с малко голиам ъгъл на атака - съдиа по положението на рамката спрямо пилота. Мога да добавя, че техниката на излитане и казане зависи от силата на вятара за дениа. От виската трева садиа, че сте имали слаб вятар. Тогава трябва след добро затичване да се бутне леко рамата напред, за да излети крилото, след което веднага да се притегли, за да се набере ваздушна скорост за кацането. За кацането трябва да семисли и чувства с корема - на една от снимките много добре си придарпал рамката и си изпачил корема напред. Това е вярната техника, защото в корема е центара на тежестта, когато пилотат е изправен за кацане. И таи като на Каптажа няма височина за планиране - след излитането следва кацане, което в слаб виатар се прави като се набере скорост, пилотат изцежда скоростта ниско над земята в екранниа ефект и точно малко преди или в момента на срива - рязко избутва рамката нагоре. Крилото се превраща във ваздушна спирачка и се каца на крака. Когато избутването е виало и в грешен момент - се получажа накрениаване и догонване на крилото, което може да заварши и с грубо кацане.
Дано сам достата4но описателен


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 08, 2009 9:02 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Мерси за подкрепата и съветите, които никога не са излишни.Събрахме се няколко ентусиаста вече и бавничко върви.Вече го окосиха Каптажа и ще е по лесно при кацането а и при носенето.Имаме вече и нови колелца за кацането - надуваеми.Като се сдобием с нов материал пак ще го пусна.
Бъдете здрави! :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 0000
МнениеПубликувано на: Нед Авг 09, 2009 12:12 pm 
00000


Последна промяна Te4o на Вто Сеп 28, 2010 10:37 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Каптажа
МнениеПубликувано на: Нед Авг 09, 2009 8:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Май 02, 2008 8:34 am
Мнения: 21
Местоположение: SOFIA
Ще си позволя и аз да дам съвет.Казаното от Oggy и Те4о е 100% вярно ,но ще трябва да си слагаш и наколенките на сбруята! Така ще имаш по добър баланс,ще можеш да легнеш хоризонтално/дори за кратко/ и ще можеш да хванеш рамката/трапеца/ за долната/хоризонталната/тръба.На каптажа при вятър 3-5 м/сек. с това крило/ ЗМЕЙ 10 / се стига до края на поляната. Дерзай!!! :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 0000
МнениеПубликувано на: Пон Авг 10, 2009 3:14 pm 
00000


Последна промяна Te4o на Вто Сеп 28, 2010 10:37 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 10, 2009 11:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Е момчета напълнихте ми душата!Благодаря много за съветите дано са полезни и за други читатели на форума.Относно крилото и аз го мислех за Змей 10, но по важното е да се действа с него да ние здраво и за напред дано :D.
За наколенките пробвах онзи ден но само за един опит и той не беше от най-добрите, но пак ще го направя в съчетание с положението на ръцете, което много правилно си забелязъл Течо, че ги държа по високо, ще се коригирам.А живи и здрави ще се радвам да се видим по байрите!
Бъдете здрави, щастливи и успешни полети!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 11, 2009 2:01 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Има снимка на Змей 10 в галериата.Даже има една на централния възел.

http://forum.skynomad.net/gallery/displ ... =3&pos=213

http://forum.skynomad.net/gallery/displ ... =3&pos=212

Аз не сам допускал че може да се сбърка Змей 10 с Атлас...ама на, ето че дотам се стигна. Дори се зачудих откъде сте намерили Змей, като те почти не останаха.
Стани, препоръчвам да си подбирате времето за летене. Добре е да има постоянен вятър ( не термични пориви) от североизток, когато ходите да тренирате полети на Каптажа. Скоростта е добре да бъде към 4 до 6 м/с. Повече от 6 вече става малко силно за начинаещи, а по-малко от 3 е почти безветрие и се налага много тичане и кацане с висока скорост, в което начинаещите малко се шашкат и правят грешки.За да избегнете термичните пориви, добре е да летите или преди 12, или след 4 следобед. Заредете се с търпение, наблюдавайте времето, следете за поява на термични балони, които се откъсват и променят посоката на вятъра за секунди. Аз обикновено залагам няколко ветропоказателя ( ако няма друго, става и с лента тоалетна хартиа на клечка) на различните краища на полето на каптажа, така че се вижда много ясно какво става с въздуха наоколо.В интерес на истината трябва да ви кажа че Каптажа понякога може да бъде доста коварен...особено когато няма устойчив вятър от североизток.Затова след известен брои полетчета не е лошо да отидете на Расник.Там е открито, има места за ниски и средни стартове и се напредва по-бързо.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Kaptaja
МнениеПубликувано на: Вто Авг 11, 2009 2:40 pm 
Ето 2 тренировачни полета като по учебник:

http://www.youtube.com/watch?v=gXQxD0d7 ... re=channel


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 11, 2009 10:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Струва ми се че това бяха полети направени в безветрие.Или греша?
А как лесно излита крилото, без особенно затичване и не голям наклон...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 10:12 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Наклона изглежда е по - голям от този, на Каптажа, а крилото е ново. особенно втория фактор е доста важен


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 06, 2009 11:21 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Днес 6.09.09г, предполагаше да е ден без летене лошо сутринта силен вятър , после дъжд... А ми се летиии....Към 16 часа обаче се стабилизира.Вятарат северозапад постоянен към 3-5m/s, a тука до нас има едно поле до пречиствателната.Онзи ден ходих на оглед и един участък си го харесах, който е точно за северозапад обаче по силен, както бе днес, защото наклона не е голям.В пет качих делтата на колелото и я забутах до мястото.
И така 10 полетчета в актива.Първите бяха не до там добри, защото като има хубав вятър бързо те дига и не можех да се засиля хубаво.После коригирах ъгълът на атака и стана страхотно.
Имах си и един фен - един бивол застанал в странна поза ми проследи почти всичките полети без да мръдне :D.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов