Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:25 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Летателен weekend
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 20, 2009 9:15 pm 
Weekend с високо налягане.
B събота аз закаснявам малко - все пак трябва да си отспя, да натоваря Таргета е да мина 70 км. 6 крила са разпънали и 2 ма буксировчика - луkc! Първите две крила показват никакво качване и аз спокоино се приготвям. Искам да потренирам с Таргета, че маи го карам бързо - като Комбат :) Идеиата ми е да го екипирам с малък двугател и да си летя с него без нужда от шлепване.
Никлас излита с неговиа Комбат и започва да кражи. Томас е следващият да започне да набира - и е мои ред - зад любимиа ми буксировчик Пер.
Махвам му да ме изнесе оттатък езерото и излитаме. На към 250 м и вече над средата на езерото - изненада! Скъса се бушона зад траика - и под мен увисна 60 м въже. И съм точно в 1 м качване. Което завъртам естествено. С провлаченото под мен въже. Което се опитвам да набера, докато кръжа с една ръка. Реших да не бъда егоист и да ги карам долу да ме чакат дълго за въжето, та понабрал 100 на метра се пуснах по вятъра и над ливадата го пуснах - но качването бях изтървал. Долу опитах казане в безветрие с една ръка горе и една долу - синхронът при избутването ми се обърка - и вдигнах шум на казането.
Никлас и Томас вече се бяха изнесли с вятарa и наближаваха първите ниски облачета. Ред е на Ларс (които е към 65 г) и след като се откачи, траика бе готов за мен с другия буксировчик Ланни. Излетяхме отново кам и над езерото. Набираме бързо и оттатък съзирам Ларс, които си кръжи кротко в слаба термика. ланни лети натам и в един момент забелязвам да тегли към термиката, в която ларс прави широки кръгове. Траиkът се издига, аз отпускам рамката да го последвам нагоре - и ларс прави следващия си кръг точно към нас. - пропуска траика, но в завоя приближава въжето, доста опасно и когато сам почти решен да се откача - завива на няколко метра и се отдалечава. Отдъхнах си и останах зад траика още малко, преди да се откача. Там вдигане няма - и наи-близкото видимо е това на Ларс. Правя обратен и се насочвам натам, за да се настаня в меко слабо качване. И тъй като трябва да го летя бавно това крило - сам избутал рамката и само си извъртам главата, за да следя Ларс. Тои е на 100 метра над мен, но в друга сърцевина. Моята е също толкова слаба - но е нагоре - и аз си тренирам бавно кръжене. Никлас се звръща - опушения му Комбат е отчетлив като гарван - но тои спира при Ларс. Аз упорито си въртя моята сързевина с десен завои, а те - на обратно недалеч. Томас също се прилепи и сега сме 4 крила в една термика с 2 сърцевини. На моменти кражим в 0 , но е след 16.00 часа и това се смята за качване. Малко под 1000 м кацването се изгуби и ние се пръснахме да търсим друго. Аз - кам езерото, облизах му брега безуспешно и по вятара се насочих кам казането. И там на 100 м срещнах траика, които захождаше, както и един ученик с бавно крило. пропуснах траика, а за да не шокирам ученика - дръпнах рамката и снижих бързо, след което скоростно завих срещу вятъра и влязох в градиента. Там пък взех, че избутах крилото по-рано и се вдигнах повече, та трябваше да парашутирам, което стана отново шумно кацане :)
Само за 5 мин всички бяхме паркирали крилата до колите и преди пакетирането започна разговор. Ланни и аз попитахме Ларс дали ни е видял, когато прелетяхме толкова близо? Ларс има слухов апарат, та трябваше да повторим 3 пъти. След което тои сподели, че не ни е видял, защото си гледа у вариометъра когато кръжи. Изглеждаше леко притеснен от случилото се. После се засмиа и каза, че не вижда особено добре с лявото око, та да не го наближаваме много във въздуха. Голям смях падна, но ние си взехме поуката.

Днес Ларс не доиде - и аз бях трети. след като първите двама кацнаха поради липса на качване. Ланни ме дръпна в леко десен вятър и след отделянето от количката - нещо ме подхвърли нагоре и с Таргета не можах да намаля височината. Усетих, че вдигам задницата на траика и не му позволявам да набере височина - затова се откачих и продължих нагоре десетина метра като изстрелян. След което последва мек срив, в края му се завъртях назад и ниско над земята обърнах срещу вятъра и си казнах чисто.

Траикът направи кръг и кацна. Аз пренесох крилото до количката и се kyрдисах за престартиране. Вятърът имаше повече дясна тенденциа, но дадох знак на Ланни и тои ме изтегли отново. Веднага насочи посоката във вятъра и кам гората, а аз се настаних на неговата височина отзад. И точно на границата с гората - бушонът зад парашутчето се скъса без някакво видимо усилие - въжето отскочи така силно назад, та ме уцели точно в незатворената сбруя на границата на шортите - и ми остави червен белег за гордост. Това открих след като кацнах, а кацането бе почти идентично повторение на предишното. Ланни кацна и решихме да изчакаме да падне вятъра и го ударихме на приказки. След около час посоката бе вече 90 градуса и единствениат желаещ да лети бе закъснелият Ханс. Тои си пренесе крилото на напречната полоса и Ланни го вдигна без проблеми. Ханс остана горе да върти нещо малко - а траика се завъpна на изходна позициа - при нас. Ланни ме попита дали ще опитам отново, аз реших да хвърлям ези-тура - и се падна да летя. Попuтах го дали ще излети на 90 градуса вятър - че не ми се носи до напречната полоса. Тои потвърди и аз пак легнах в количката. Изчакахме малко, че имаше и слаб гръб, после дадох знак, ускорихме, отлепих се и се ковнах точно зад траика. Следвах го на абсолиутно сащата височина, че зави моментално срещу вятара и над гората. А не ми се искаше да късам бушон за 3ти път. Понабрахме височина и се поотпуснах. Дори си затворих зипа на сбруята. Ланни прелетя в набор под 2 малки мъгелчета, но не видях да подскочи осезаемо пред мен. Реших да набера повече и се полюбувам на пеисажа. на 1000 м се откъснах и се опитах да открия някакво качване.
Открих, но на 200 м над кацането, за да се помоткам в мехурчетатa и да исчакам Ланни да заходи и кацне.
Днес, ако не друго, поне кацаниата ми бяха безшумни :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: TOPLESS качество
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 21, 2009 5:29 pm 
Topless кацания в Laragne:
http://www.youtube.com/watch?v=xwVpLfEP ... dded#t=385

Целни кацания:
http://www.youtube.com/watch?v=zn7eYPZG0zs&feature=fvw

Още веднъж планирането над водата с кацане на cала:
http://www.youtube.com/watch?v=6OQG-6d- ... r_embedded


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 24, 2009 2:22 pm 
Hanggliding:

http://www.youtube.com/watch?v=VZ39XpHh ... r_embedded


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов