Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:10 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Обучение в делтапланеризъм
МнениеПубликувано на: Пет Дек 18, 2009 12:57 am 
Вече втора година прописвам активно в саита. Прави ми впечатление, че парапланеризмът в БГ е успял да създаде своя система за обучение на начинаещи, както и да създаде школи и да обособи инструктори за обучение. Сега зaбелязвам породен интерес за обучение в делтапланеризъм.
Аз съм деистващ инструктор по делтапланеризъм - лицензиран първоначално в БГ, а от 1989 г - съм лицензиран в Швеция. Редовен инструктор - с други думи. Всяка втора година преминавам опреснителен инструкторски курс, за да заверя лиценза си.
От известно време наблюдавам с любопитство зачатъците на обучение в делтапланеризъм в БГ и следя от близо как това се прави. Струва ми се, че тук се създава самозванство в обучението по делтапланеризъм, аз със съмнение се отнасям към обучаващи, които не са минали никакви курсове, не са се създали като пилоти, а се хвърлят в обучение.
Всички тук разбират и оценяват степента на отговорност на инструктора. Затова смятам, че ако инструкторите по парапланеризъм в БГ се бреветират, то същото е необходимо и за тези, които искат да се занимават с обучение в делтапланеризъм.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 18, 2009 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 07, 2009 5:44 pm
Мнения: 18
Oggy написа:
Вече втора година прописвам активно в саита. Прави ми впечатление, че парапланеризмът в БГ е успял да създаде своя система за обучение на начинаещи, както и да създаде школи и да обособи инструктори за обучение. Сега зaбелязвам породен интерес за обучение в делтапланеризъм.
Аз съм деистващ инструктор по делтапланеризъм - лицензиран първоначално в БГ, а от 1989 г - съм лицензиран в Швеция. Редовен инструктор - с други думи. Всяка втора година преминавам опреснителен инструкторски курс, за да заверя лиценза си.
От известно време наблюдавам с любопитство зачатъците на обучение в делтапланеризъм в БГ и следя от близо как това се прави. Струва ми се, че тук се създава самозванство в обучението по делтапланеризъм, аз със съмнение се отнасям към обучаващи, които не са минали никакви курсове, не са се създали като пилоти, а се хвърлят в обучение.
Всички тук разбират и оценяват степента на отговорност на инструктора. Затова смятам, че ако инструкторите по парапланеризъм в БГ се бреветират, то същото е необходимо и за тези, които искат да се занимават с обучение в делтапланеризъм.

оги здравей.това действително е голям проблем.да повериш живота си в ръцете на самозван
учител е и доста опасно.кои са тези самозвaнци?по добре е да ги назовем поименно за да запазим живота и здравето на хората подвели се да попаднат в ръцете им. :evil: :evil: :evil:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Обучение в делтапланеризъм
МнениеПубликувано на: Пет Дек 18, 2009 3:30 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Oggy написа:
... Затова смятам, че ако инструкторите по парапланеризъм в БГ се бреветират, то същото е необходимо и за тези, които искат да се занимават с обучение в делтапланеризъм.


Естествено, че е така. Проблемът е, че аз лично не виждам в обозримо бъдеще дори и нормално лицензиране на инструкторите по парапланеризъм, камо ли по делта ... Въпреки хилядите приказки, изприказвани по темата и в този, и в други форуми, и по стартове, кръчми, тлъки и седенки, към момента не ми е известно някой някъде да е написал и едно изречение на тема методика за обучение, методики и стандарти за провеждане на изпити и т.н. (дано да греша и някой да ме поправи ...)

Дори чувам, че тези неща щели да се дискутират и гласуват на общото събрание през януари ... Което може само да ме тревожи, просто защото тези неща нито са работа на общото събрание, нито могат да се направят от него ... И това се случва в парапланеризма, където от години има поне някаква формална структура (Комисия по парапланеризъм в БНАК), която да се занимава с тези неща. А за делтапланеризма, където и това го няма, умът ми не го побира кога и как ще стане "бреветирането", за което говориш ... :D

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2010 12:11 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 11:52 pm
Мнения: 9
Въпроса ми не пасва май много на обсъжданото в тази тема, но пък заглавието на темата пасва идеално, затова реших да го постна тук вместо да отварям нова тема със същото заглавие.

Можете ли да ме насочите към клубове или инструктори за обучение в делтапланеризъм?

В момента се колебая между делта и пара, но засега единственото делта обучение за начинаещи, което намерих в Интернет беше цели 5 пъти по-скъпо от такова за парапланер. Това нормално ли е?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2010 8:50 pm 
Горещо ти препоръчвам Стоян Миланов - Течо, като делтаинструктор е най-активен, подготвен и екипиран за обучение, с опит в летенето с делта от 1980 г.
Обърни се към него и ще полетиш!
Той е по внимателен с обучаващите се и от мен, но аз ще мина опреснителен курс за инструктори в кралския аероклуб в Швеция на 17 и 18 април. :D
Течо можеш да намериш и на сайта www.hanggliding-bg.com


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2010 8:55 pm 
Oggy написа:
Горещо ти препоръчвам ....


+1


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2010 9:33 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 11:52 pm
Мнения: 9
Благодаря, ще се свържа с адаша за повече информация :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 01, 2010 11:16 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Още една възможност за обучение на територията на София.Аз се обучавам вече половин година при Димитър Халачев, ето и страницата на клуба ни: http://deltaclub.bg/ .
Успех!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов