Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:50 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Европейски шампионат по делтапланеризъм - Ager 2010
МнениеПубликувано на: Чет Юли 08, 2010 8:55 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
От 10-ти до 24-ти юли в Ахер, Испания ще се проведе Европейския Шампионат по делтапланеризъм.

http://www.ager2010.com/

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 09, 2010 11:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес и утре са дни за регистрация и тренировъчно летене.

Ахер/Ажер е селце в подножието на стръмна и южно ориентирана планинска верига дълга около 25 километра и пресечена перпендикулярно от две реки. Основното било е високо почти 1600 метра и се намира на 1000 метра над 3 километра широка долина. По средата на склона има около 500 метра широка тераса, тук таме прорязана с долини. До основния старт се достига по хубав и бърз асфалтов път. Горната част на основното било е 2-300 метра висок скален венец, в който гнездят разни хвъркати - търкулваш се от гнездото и си право в термиката.
Терена наоколо е много разнообразен - планински вериги стръмни от юг и полегати от север, прорязани от реки и езера. На 40 км на север са заснежените Пиринеи.

Условията за летене много наподобяват Турция. Мащабите на термиките и циркулациите са съвсем различни от тези в България.
Климата е сушав, най-доброто време е юни и юли, но вече се усеща прегряването и нахлуването на азорски и африкански въздушни маси.

Вчера летях. Бе синьо. Мазно, но и без особени набирания - 1-200 метра над старта. Все пак някой успяха да се качат към 3000 метра в посока Пиринеите.

Днес сутринта минаха високи облаци и преръмя. После разчисти и условията тръгнаха по обед. Интересно бе как на моменти летях в спокоен въздух и качвания, както и силни и игриви термики (здраво стисках управленията да не ми ги изтръгне някой шут от ръцете).
Хубавите качвания беха по ръба и на терасата отпред. Имаше и кумулуси на изолирани места. Полъгах се по един по средата на долината и се удавих сред жегата и долинния вятър. Не съобразих че вероятно се храни от термика от отсрещния рид.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 10, 2010 11:28 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Фото репортажи:

http://forum.skynomad.net/gallery/thumb ... ?album=140

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 10, 2010 5:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес условията станаха още по-добри. Явно навлязлата влага повишаваше нестабилността. 5-700 метра над старта се заформиха кумулуси. Повечето бяха над билото захранвани отвсякъде. Имаше и такива отпред, както и една хубава уличка отзад към Пиринеите.
Естествено ангажиментите ми като част от журито не позволяваха прелет, та се наслаждавах на летене в района. Ощраках един безмоторник и извъртях термика заедно с 20-тина делти (чувствах се като прасенце сред глутница акули)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 9:08 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Понеделник 12-ти бе първия състезателен ден. Според метеоролога това щяло да бъде по-добрия ден с кумулуси и добър градиент. Но не позна. Както не позна че следващия ден ще бъде без кумулуси и с по-турбулентни термики. Явно не е овладял пестеливия и двусмислен език на метеоролога :-)
От няколко дена южно от Англия дълбае един циклон. Испания е в топлия му сектор, но поради някаква магическа причина, студения фронт на отмива полуострова, а се изнизва северно от него. Сякаш някаква огромна планина спира тези фронтове (може би високото налягае от средиземноморието или "засмукването" от локалното ниско налягане на Алпите)

Трябва да призная че Испания е най-хубавата страна за летене в Европа.
При южни нахлувания въздушните маси са атлантическо свежи, а не прегрято/мътно стабилни както в Бълария. Вероятно заради Сахара.
За домашно трябва да помислим защо ЮЗ в Турция е хубав за прелети.

Та на първия ден на състезанието бе дадена задача 130 км четириъгълник. През небето минаваха талази от високи облаци и аз имах честта да съм прострелка на колебаещите се да излитат състезатели. Големите зони на засенчвания водеха до отслабване на условията, много се мъчеха в термиките и някои се удавиха. Въпреки всичко около 30% от състезателите достигнаха целта. Много е живописно да се гледа надпреварата на делтите. Джони Дуран направи шоу с пикиране, тръкване на земята със сбруя с около 100 км/ч, вдигане на облак прах и последващо приземяване.
Първи е Balazs Ujheliy от Унгария със средна скорост 39 км/ч.

На втория ден на състезанието бе явно че има свежа въздушна маса със силна инверсия отгоре. На север нацвъкаха кумулуси - ама от ония готините. Бе дадена 90 км задача. Първи бе австриеца Gerolf Heinrichs с 44 км/ч средна скорост. Вижте как по-добрите условия вдигат прелетната скорост. След като излетяха състезателите аз пуснах на разходка към целта. Оказа се че да пусна зад високото и стръмно било на Ager ми стигат и 100-200 метра височина. Отзад има много шарен терен с перпендикулярно било. Не бе трудно над него да се намерят следващите термики, които вече бяха спокойни и добре оформени. Разходих се насам натам, маркирах термики на делтите по задачата и после отидох да кацна на целта им.
Не знам заради това че съм без варио, заради това не летя редовно или заради особените Испански термики, разбрах че делтите могат също добре да въртят в термика и по нищо не отстъпват на парата.

Снощи питах Джони Дуран какви са му стратегиите и той каза - първата задача на такова дълго състезание се лети заради направянето и сондиране на мястото и пилотите. Още трябва да се стои високо, защото 2 м/с горе са като 4 долу. Забелязах че предпочита да излита в последните групи - явно за да пуска другите напред да му маркират условията. Организаторите от своя страна увеличиха интервалите на start gates от 20 на 30 минути за да парират подобни намерения.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 8:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес задачата бе отменена, заради силен вятър във височина. Сондажа на НОА показваше още по-добър градиент от вчера, слаб Ю вятър долу и плавно увеличаващ се 10-15 м/с ЮЗ на 3000 метра.
Плавното увеличение на вятъра и запазване на посоката му с височина много приличаше на подходящи условия за вълна. И наистина вчера късно следобеда някой кумулуси приличаха на лещи, а днес рано сутринта имаше лещи. После всичко изчезна и почнаха да се формират нормални кумулуси. До късно следобеда базите им бяха малко оръфани, но после станаха много апетитни.
Любопитно бе да наблюдавам овчия ефект при вземането на решение за отказа на задачата. Явно всички се опасяват от жега и летене всеки ден и си търсят повод за почивен ден, макар че такъв се полага на поне 4 летателни последователни дни.
Това че делтите не летяха заради силни и турбулентни условия бе добре дошло за мен и пуснах на малък прелет зад планината. Набиранията бяха по-високи, но и с по-големи низходящи. Много се изкефих от едно половинчасово вадене по насечен терен, пред прозорците на къщите, 30 метра в дупка и ткн. После сбърках че не не пуснах по вятъра в равнината ами затънах в казачока на едно обширно насечено било със сляпата надежда да хвана улиците в наветрената му страна.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 16, 2010 12:31 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Сутринта като се събудих и видях планината наполовина скрита облаци. Рекох си - бог наказа организаторите дето пропуснаха вчерашния ден. Да ама не. До обед образуваните от инверсия облаци се раздигаха и посининя, както казаха организаторите. Тая Испания ми изглежда все по-летателна.
Бе дадена 112 км задача, 2/3 от които бяха срещу 10-20 км/ч ЮИ вятър. Във височина духаше ЮЗ вятър.
Вече отработил първата термика след старта се насочих на СИ. За малко да се удавя, докато видях препоръчаната от местен пилот кариера по средата на долината. Там от 30-40 метра се изстрелях в космоса и си припомних че освен да си високо е хубаво преди това да си бил ниско.
После направих грешка че не последвах присъединилия се делтаплан, който пусна на ЮИ, а се насочих към апетитно изглеждащите планини.
Затънах жестоко преди тях. Явно в този терен местните особености са много силни, не трябва да се пуска по вятъра а настрани.
Следващите дни съм на поправителен.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 16, 2010 8:02 pm 
Okolchica today

http://hanggliding-bg.com/forum/viewtop ... p=284#p284


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 16, 2010 8:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес организаторите уцелиха добре прогнозата:
един от най-добрите дни на състезанието с набирания над 3000 метра, Цб на юг, 60 % заоблачаване в планинските райони.

и поставиха скромната задача от 196 км!
Повече от половината от пилотите затвориха задачата и не бих се учудил ако на резултатите излезат прелетни скорости около 50 км/ч.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 17, 2010 8:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След вчерашната епична 200 км задача с 60 пилота на финала и прелетни скорости от 54 км/ч, днес деня започна с влага във въздуха. Типични предфронтални условия (макар че през Испания като че ли не минават изразени фронтове). ЮЗ вятър. Поради опасност от засенчване към високите планини организаторите дадоха 140 км задача по протежението на планите и полето. Прогнозираните 100% засенчвания в планините не се сбъднаха и за сметка на това добрите условия там подтискаха условията към финала в полето. Фаворита Джони Дюранд се удави по пътя за финала. Балаж също. Около 20 финишираха като, Геролф засилва челната си позиция.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 18, 2010 9:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Оги
може би е по-подходящо да публикуваш информацията за делта полетите във форума "Високо и Далече" в темата за съответния месец. Така ще има сравняване на условията в БГ, въпреки че се лети на различни летателни апарати :wink:

Иначе делтите продължават да ме учудват. Днеска бе синьо и инверсионно. Кумулуси имаше чак към Пиринеите. Пред старта бе прегрято и състезателите едва набираха 1-200 метра над старта.
Аз излетях накрая и почти веднага захапах някаква термика, която ме изкара около 150 метра над старта. Тъй като дежурния Ю вятър бе по-слаб веднаха пуснах зад планината (прилича на врачанската). Там успях да хвана нещо но се блъснах в инверсията. З и СЗ вятър във височина пробиваше от някъде и не ми позволи да захапя насеченото било отзад. Повъртях се и кацнах на финала за да чакам делтите от задачата - 130 км разцъкване отзад на Агер. Около 30 пилота финишираха. Явно сринат от вчерашното удавяне, Джони направи остъргващо кацане и се охлузи. Интересен е комарждийския дух на шампионите. По колко тънък ръб могат да ходят. Колко много риск могат да поемат. И същевременно как лесно могат да рухнат.
Подарих му половин литър от ракията на Иван от Перущица за да се отпусне малко :twisted:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 18, 2010 10:41 pm 
А как е прибирането на пилотите кацнали по трасето? Спомням си, че до езерата ставаше бързо. А когато прелитах зад рида - случваше ми се да чакам до 01.30 на другия ден.
Има ли я още страхотната каменна кръчма близо до църквата в центъра на Ажер?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 19, 2010 8:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здрасти Оги
зад рида се има много пътищя, та мисля че не е чак толкова бавно. Все пак има разни късни прибирания към 10-11 вечерта.
А каменната кръчма не съм я намерил. Тук всичко е от камък. Иначе сборния пункт е къмпинга където е и щаб квартирата на състезанието.
...

Днес бе дадена 120 км задача отиване на СЗ и връщане към Балагер (15 км южно от Ажер). На изток се развиха Цб-та с огромни наковални, както бе по прогноза, но не изглеждаха високи и опасни. Все пак усилванията на вятъра и подтискането на условията си оказа влияние и въпреки че деня започна добре и високо, повечето пилоти видяха зор и едва 15-20 завършиха задачата...
Експериментите със състезатели продължават :twisted:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 5:52 am 
3дравей Ники,

Зачетох се в резултатите на Еропейското по делтапланеризъм в Ажер - и открих, че ти си в журито.

Това ме изненада, тъй като знам, че летиш с парапланери?
И оттук логичния ми въпрос?

Как и защо парапланерист е попаднал в журито на делта състезание? :?:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 22, 2010 9:09 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Oggy написа:
Как и защо парапланерист е попаднал в журито на делта състезание? :?:


Предполагам по същата причина, по която делтапланеристи попадат в пара състезания :wink:

Журито на състезанията се определя от CIVL, което както знаем обединява пара и делтапланеризма. Разликите между регламентиращите делта и парапланеризма документи - секция 7А и 7B от спортния код на FAI са малки и не е проблем да се оценява от жури от другия спорт.
Единственото сложно нещо за мен на това състезание е старта на делтапланеристите и така наречената "push" система, но импровизацията на организаторите и добрата воля на състезателите заглаждат нещата.

Мисля че като парапланерист мога да организирам делта състезание - световен или европейски шампионат. Стига да има желание от страна на делтапланеристите и БНАК, защото преди няколко години предложих да кандидатстваме за европейски или световен шампионат по парапланеризъм и те твърдяха че не сме готови, дори и след опита ни със световната купа.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов