Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 5:35 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Склоново реене на морския бряг
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 02, 2010 8:42 pm 
Склоново реене на морския бряг:

Летенето е от наи-популярното място в Швеция за реене.
Вятърът е 8-11 м/с.
Има и учебен склон, до които се прелита от високия старт. Височината на брега дo там е 1 м. Малко делта пилоти прелитат този нисък преход, не съм виждал парата да го прави.
В другия краи на склона се забелязва древен викингски погребален паметник - големи камъни във формата на кораб, които събира туристи. Забавляваме се да им правим атаки от въздуха:

http://www.youtube.com/watch?v=-I0Iy4NUhx4


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 03, 2010 10:25 am 
Реенето на морския бряг става в сравнително ламинарен въздух - въпреки че има и дни с друсачка. Тя не може да се сравни с друсането при склоново реене в термични условия. Тогава не си позволявам толкова близо бръснене на склона с изпънато състезателно крило, както на морето.
На югозападния склон на Люлин сме реели много пъти, наи-дългият ми полет там е 6 - часа и кацнах по тъмно, но сме имали невероятни качвания - аз катерех с 5 м/с с Комет C2, Янко Проданов ме надкачи в съседно качване със Streak-a си. После се чудехме да не би да сме уцелили някаква вълна ?
Дерманци е приятен склон за реене, когато на Пъстрина духа повече, но Пъстрина е по-добрия склон.
А и ми се струеа, че зад Дерманци има контролиран въздух - трасето за захода към София и аз затова не съм тръгвал оттам на прелет. Склонът е чудесен за тренировъчно летене, но ние го пропуснахме това лято.

Браво на Стани, че след години обучение стигна до висок старт! Сега започва кефа с делтата за него. :lol:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 05, 2010 4:01 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Мерси Оги!Радвам се, че си се сетил за мен.Наистина обучението с делта си е бавно.При мен стана още по защото работата ми е сезонна а сезона за работа и летене съвпадат.При добро желание всичко си идва на реда.А летенето от високо си е S класата и в учебните полети си има чар, доста при това.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 08, 2010 12:38 pm 
При нac началното oбучението с делта отнема една седмица за получаване лиценз на ученик. На практика,това са три уикенда. По време на обучението ученикът е застрахован през моя инструкторски бревет.

Твърдението ти, че обучението с делта е бавен процес е невярно. Вярното е, че началното обучение с делта отнема не повече от седмица и никой не твърди като теб, че то е бавно.

Ето тук желаещите се обучават:
http://www.youtube.com/watch?v=W9oDTSOUNho

Един достигна високи стартове за 6 летателни дни, а друг за 9. Дори се върна отново на ниско за да мине на тренировъчен делтапланер и е направил вече над 100 полета за тези летателни дни


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 08, 2010 8:57 pm 
Нека добавя за тандемното летене при обучението.
С наи-добър ефект, но и наи-скъп метод за обучение е влек зад моторен делтапланер. Мои приятел инструктор обучи няколко пилота и след 7-8 тандемни полета - те летят вече самостоятелно. За едно лято натрупаха към 20 тина часа.
В клуба имаме 2 тандемни крила, с които основно се возят приятели и приятелки, както и демо полети срещу заплащане. Предимно на склоново реене на морския бряг. Там се каца където се излита и на пътника се спестява шок от голяма височина. Някои от летелите тандем след това се записват за курс за начално обучение.
Курсът има цена и инструкторите работят ефективно по програма на делта федерацията. Случва се обучаеми да не получат лиценс - поради непригодност за летене. Сърдити няма - защото става ясно сравнително бързо, че у някого липсва усещане и чуство за въздуха.
И така е по-безопасно за този обучаем.
Самостоятелно обучение е възможно, но е изkлючително рядко. И винаги завършва при лиценсиран инструктор.
Не съм чувал за обучение с нелецензиран инструктор.
И на всяка втора година Аероклубът и делта федерацията организират опреснителен курс за инструкторите за продължаване на лиценза им. Федерацията може да отнеме инструкторски лиценз и това вече се случи с 2.ма пара инструктори
Това предстои да стане един ден и в БГ - но при парата наи-напред. След като се създаде организирана, официализирана и приета от БНАК и ГВА федерация.

ПС. Девоиките не стават пилотки на делта след тандемен полет - дългогодишен факт.
За съжаление :cry:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 09, 2010 3:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 5:36 pm
Мнения: 44
Местоположение: София
Име: Любен Любенов
Не че ме касае пряко, но ми е интересно защо мислиш, че първо при парата трябва да се въведе тоя контрол, за който говориш?
:?:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 09, 2010 6:30 pm 
00


Последна промяна Oggy на Сря Сеп 29, 2010 10:52 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 09, 2010 6:36 pm 
В саита на Наско има интересни неща написани за това - www.letene.com
:D


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2010 9:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
След срещата в Сопот се засилихме и ние семейно към морето. И делтата нали е на колата и хоп - на Иракли. Отдавна не бях летял там и с радост видях, че старта е подържан. В последствие разбрах, че Слави се е потрудил. По-ниския старт ми хареса - около 20-тина метра денивелация. Вятъра не беше много силен, около 5 м/с. Реших да го тествам. Излетях и след като успях да се закрепя на косъм се разходих до нос Емине, което е на около 6км от Иракли. В тази посока склона става по-висок. До средата има пясъчна ивица долу и не е проблем за кацане. Останалите 3 км. до носа са камъни отдолу. Удавиш ли се - лошо. При набиране на височина, може да се каца на платото в местноста посока към с.Емона. Върнах се към старта и започнах да правя къси тигели пред старта. Слави ме видял от долу и веднага пристигна с парапланера. Поредното красиво преживяване за тази година. Няма нещо, като усещане за човека, което да се сравни с безмоторното летене на красиво място.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 30, 2010 1:23 am 
Засили ако обичаш вятъра с метър - а по-добре с два в секунда.
Че да можеш да се задържиш на брега с делта. :lol:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 8:32 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Oggy написа:
С наи-добър ефект, но и наи-скъп метод за обучение е влек зад моторен делтапланер.

Каква е цената на едно изтегляне във вашия клуб в Sweden?

@Oggy, прав си, може да е бил и по-силен, нямам скоростомер. Бях с тандемното крило, но сам. Голямата му площ позволи да се закрепя. Парата също полетя малко и кацна, защото вятъра почна да пада.

Жалко, че камерката от крилото не е снимала.
Склоново реене на морския бряг в местноста Иракли. Ето:
http://www.youtube.com/watch?v=hqy5g3FRMoE&feature

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 08, 2011 1:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Oggy написа:
00

_________________
http://www.hanggliding-bg.com/

Последна промяна Oggy на Сря Сеп 29, 2010 10:52 pm, променена общо 1 път

Оги, защо си триеш мненията?

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене на морския бряг
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:45 pm 
Грешка, извинявам се


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене на морския бряг
МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 1:06 am 
Е от туй клипче много пара пилоти окончателно ще се откажат от мисъл за полет с делта, нали? 8)
А пък е такъв кеф в морския бриз.
http://www.youtube.com/watch?v=Ch92fvGO7PQ

Моето клипче отгоре е с по-малка скорост на планиране - брегът е по-висок и крилото ми е малко по-бавно и с мачта ( няма да споменавам марката). :wink:

И двете клипчета направиха околосветско пътешествие оня ден с OZ Report:
http://ozreport.com/15.033


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Склоново реене на морския бряг
МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2011 3:45 pm 
Да видим как го правят долу-под (down under):

http://www.monitor.bg/article?id=283303

А ето малко хляб за мераклиите за винч:

http://www.youtube.com/watch?v=wR7eVjfPhtk


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов