Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 7:48 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Неразбории
МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 6:48 pm 
Еи голям маистор на триенете си Мераклията. Манипулатор от класа :)
Къде ми скри постинга бре? :lol:
Ама си натрупал самочуствие пред мацки и начинаещи, стигне ли се до сериозно делта летене - си като мокър конец! Изсулваш се - ама то се разбира - с 23 фрък каца за тази година - не ти е останало време за прелети! Добре поне, че пари си понатрупал с тандема, а и с начинаещите делиш бензина за колата, нали? :)
Чак да те съжали човек. За делтапилот си малко закъснял - за транспортната ще се обучиш след още сезон-два. :wink:

За сериозните летачи:
Та аз поех разговор преди за летене срещу вятъра - което се налага, когато се лети на прелет по зададен маршрут. Това сме го тренирали основно на Пъстрина - с кацане на Ерден - там ни приемат радушно, пием си студена бира и се цамбуркаме в басеина. А при 7-8 до 10-12 м/с летенето срещу вятъра е доста интересно. Трябва много умело да си преценяваш височината и отнасянето при набора, за да стигнеш летището с добра височина. A Едрен е на почти 10 км срещу В/НВ вятър.

Преди 2 години пуснах обещаващ пилот на 60 часа с нов Комбат от Пъстрина - за облитане и му дадох задача Едрен. Вятърът се усили след старта му и останалите решихме да изчакаме. Няма да описвам какъв маршрут пое този пилот - но с много борба - все пак летеше на нов безмачтов апарат, успя да достигне долния краи на летището. Които са летяли там познават наклона в източната част. Там естествено вятърът е малко позасилен и при кацането пилотът се приземява по корем, при което крилото отскача от земята за да се тръшне все пак и да счупи едното бедро на рамката в силния приземен вятър. Но тои бе невероятно щастлив с постижението си - прелет срещу силен вятър, за което получи адмирациите ни.
Тои купи Комбата и след връщането си в Швеция се класира на 1 во място с него в клубното състезание.

За да летиш оптимално в качванията срещу вятъра има някои тънкости, които мисля да засегна в сериозния делтапланеристки саит. При състезателно прелетно летене е важно пилотът да борави с тези тънкости, за да си прелети задачата. Там има и други тънкости - напр. за спасяване от ниско в планинско летене, на което аз съм силен. Равнинното летене го тренирам повече последните 2-3 сезона - просто не ми се е налагало да летя състезания над равнина.
Следващата зима подготвяме група за летене в Австралия - засега сме 3-ма Птеродактила, които можем да отделим по месец-два за летенето там - възможно е броиката да се увеличи. Дори и с парапилоти!

В постинга си попитах как парата се справя с летене срещу вятъра - и при вас има задачи - отиване с връщане, нали?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: гхф
МнениеПубликувано на: Вто Ное 23, 2010 7:09 pm 
THE KITE неискам интриги повече .......... спри се мисля че ме разбра ,добре се познаваме .. хаде меко кацане пич............ Умнатааааааа!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Вто Ное 23, 2010 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Слушам и испалниявам .

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Пет Ное 26, 2010 5:50 pm 
Браво THE KITE благодаря .......:)))


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 12:05 am 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
THE KITE написа:
Браснач antonov anton :) мани ги от пет години се расправам с тех но те не летият принципно... тук вав форума само летиат това са форумни пилоти а и междудругото забравих те маи са го измилслили това летенето


Адаш в последно време и ти си станал от форумните писачи, да не кажа, че държиш класацията в писането.
Моля те не разводнявай темата с обидни за другите пилоти коментари.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Чет Дек 16, 2010 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Е до сега си мълчах, но не мога да се въздържа....
Моите уважения към всичко що лети, птеродакрили, прилепи, бухали и чавки, ама Оги,не си прав бе човек. Не мога сеха да цитирам всичко, което сте изръсили по-нагоре и ще го каеам направо.
Митко Халачев, освен че е добур приятел и човек, наистина милее за този спорт, ме знам кой от вас какви жвртви е дал и от каво се е лишил за да има възможноста да лети с това с което иска, но Митко е изоатавил работа си на ЗD аниматор и евложил всичките аи аредатва в създаването на deltaclub.bg. Това включва и прословутото тандемно крило, превурнал е дома си в работилница и с помоща на съпрухата си Валя шие сбруи, при това доста качествени. За човек с малко дете в България това си е голяа жертва, и вие старите пилоти вместо да уважавате това, само го пюете и хулите.
относно пилотските му качества, трябва да ви кажа че, Митко е изключително предпазлив и сигурен в способностите, знаещ възможностите си пилот. Изводи за тояа си правя, както от пурвия му тандемен полет от високо, в който пасажер бях аз, така и от полетите при които съм му асистирал, така че като литнете или поне полетите заедно с него, тогава си правете изводи за качествата и способностите му....
И накрая, вземете се в ръце и наистина направете нещо за този прекрасен спорт, за да остане жив.
Респект Митак.........

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Чет Дек 16, 2010 10:32 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Извинявам се за правописа, хем съм неграмотен, хем пиша от някакъв телефон :cry: :oops:
И По темата, браво за лете ето и хубавите снимки, Коняво е перфектно за есента, трябва да измислим нещо да ни качват и през зимата с рак-трака на кулата.....

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Пет Дек 17, 2010 5:23 pm 
Ти се канеше да започнеш да се учиш на делта от преди година мисля.
До къде стигна с уроците и как е успеваемостта?
Кое ниво достигна? Или си още на фрък-кац?
Та да ни се изясни колко го разбираш този прекрасен въздушен спорт делтапланеризма :?: :wink:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Пет Дек 17, 2010 7:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Oggy написа:
Ти се канеше да започнеш да се учиш на делта от преди година мисля.
До къде стигна с уроците и как е успеваемостта?
Кое ниво достигна? Или си още на фрък-кац?
Та да ни се изясни колко го разбираш този прекрасен въздушен спорт делтапланеризма :?: :wink:


Виж какво, не знам какво значи този въпрос и намигамето ти, но ти определено имаш проблем. Не знам, комплекси ли избиваш или просто си тесногръд и самовлюбен. Все ти, ти летиш, ти можеш, ти знаеш, ти да кажеш.
Моите неуважения, но аз не се бъркам в развитието ти като пилот, недей и ти да го правиш.
За твое сведение, отдавна щях да съм пролетял на делта, защото мен не ме мързи да мъкна и да качвам баира, но финансовото ми положение никак не е розово, едва съумях след цели 3 години с цената на много лишения и с помоща и търпението на някой летящи приятели да се сдобия с някаква що -годе читава екипировка за парапланеризъм, при това не всичко става.
Ти като живееш в Швеция, да не би да с
и забравил какво е положението в Бг? ??
3 години летях на стари компетишъни, щото са като новите единици, само че по качество, не по безопасност.
Летенето ми дава много, но и много ми коства, в момента съм в шибаната Испания и се опитвам нещо да поработвам, и докато ти си спиш на топло у вас, аз се прибирам скапан в шибаната палатка и макар и на юг и тук е средата на декември и си е студено.
Всичкото това с простата мисъл, да продължа да летя, да си платя екипировката, да си купя нещо като например Делта, защото аз със чуждо не летя.....
Като заключение ще ти кажа Tomar por culo, спри да критикуваш хората които не познаваш защото много, много бъркаш мен................

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 12:45 am 
Не знам как да те утеша!
Но тук мисля се уточни да се пише и говори за делтапланеризъм.
Всеки си има своите проблеми и неуспехи, но ги коментира другаде.

С какво можем да ти помогнем да пролетиш с делта?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 8:03 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Oggy написа:
Не знам как да те утеша!
Но тук мисля се уточни да се пише и говори за делтапланеризъм.
Всеки си има своите проблеми и неуспехи, но ги коментира другаде.

С какво можем да ти помогнем да пролетиш с делта?

Ти да не си Майка Тереза, за да ме утешаваш бе ?
Или пък си модератор ма форума и казваш кой, какво да пише ???
Като си толкова загржен за темата "Ноември 2010" какво общо има написанпто от теб по нея?
А относно помоща благодаря, но не съм я искал, така че "не се напраай"
Не се хаби да отговаряш, мяам намерение да водя незмислено дискусий с теб, аз това, което трябваше да кажа го казах.......

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 8:38 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Малеее, в тази тема взе вече да ЦБясва.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 11:47 am 
Преди да помоля модератора да изтрие ЦБясалите приказки - мога да напиша кратка, истинска и може би поучителна история.

В шведския национален отбор летеше надарена пилотка - Лена Алфредсон. Едно лято летя и в БГ в организираната от мен група. АВА спорт я спонсорираха със сбруя и спасителен парашут. С Лена се срещнах няколко пъти в Стокхолм, като тя ми разказа, че от малка е сънувала, че лети - и винаги това е било с делтапланер. Започнала е с пара, тъи като инструктора е бил наблизо и обучението е било по-лесно. При последния ни телефонен разговор сподели, че е започнала наи-сетне да се обучава с делта, за да изживее мечтата си. Попитах я какво намира за трудно в обучението с делта? Кацането, каза ми тя. Става при по-висока скорост.
Аз и предложих да доиде при мен и за няколко дена да и покажа тънкостите с кацането на нашия учебен хълм. Заминавах за БГ по работа за 10 дена и решихме да го направим, когато се върна. Последният ден в БГ преди полета обратно влязох в пощата си и прочетох тъжно съобщение - много опитна парапланеристка загина след инцидент при обучение с делта.
Изтръпнах! И наистина инцидентът бе станал с Лена.
И бях на погребение, на което присъства пара елита, както и световната тогава шампионка от Дания.
И защо се случи тази трагедия?
Защото Лена се е доверила на германски делтапилот, които живееше в Стокхолм и се опитвал да развива инструкторска деиност. Без да има познанията, опита и категоризацията за това.
И я изтегля в турбулентен вятър, при които крилото влиза в срив на десетина метра над земята. След което последва забиване с нос и ...една мечта за летене с делта замина на небето.

Този самообявил се инструктор бе разследван от ГВА и полицията, изчезна моментално от летателния живот, но щетата бе постигната - Лена няма да лети никога вече.

И ако този плачлио, дето лети с издухани компетитъни, а много му се иска да полети с делта, се позамисли - ще разбере, че му трябва ИНСТРУКТОР, които няма да го пребие. Щото кацането с делта става малко по-бързо, командите за излизане от срив са различни от на парата, земята е доста твърда, а пилотът е наи-слабото място на делтапланера.

А дано не съм си хвърлил думите на вятъра.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Ноември, 2010
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 12:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Е не, ти си уникално тежък случай.....
Първо, жалко за момичето, респект към всеки, който следва мечтите си до край !!!
Второ, пак ти, ти бе, ти си най-великия, ти да покажеш кое как става а? ?? Друг не може да обучава освен теб.
Трето, въпрек и че съм летял на издухани компетишъни, винаги съм подбирал и прецвнявял условията в които летя, разбирасе както всеки греши, така и аз съм грешал и съм си понасял последствията.
Ще ти кажа нещо, което осъзнах при началното си обучение с Парапланер, веднъж инструктора отсъстваше и един от по-опитните пилоти ни "наглеждаше". По принцич вече имах достатъчно опит да прецвнявам условията при които да излитам и момента със страничен вятър не ми допадаше много, но тои ме насърчи да излетя при един челен порив, което явно говореше за някаква термична актианост. В последствие едва стигнах до кацалката след някой и друг колапс и ходен по върховете на дървета.
От тогава си имам едно просто правило и то е следното:
Другите могат да ти казват,кога да НЕ излтиш, но не и кога ДА излиташ, защото там горе си сам !!!
За пореден път ти казвам,, критикуваш и подлагаш на съмнение опита на хора, които въобще не познаваш, а това не ти прави чест !!!
И защо модераторите да трият темата, истината неудобна ли ти е? ??

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ддд
МнениеПубликувано на: Съб Дек 18, 2010 1:33 pm 
Взехме решение да пишем и говорим само за делта тук, както и без персонални нападки.
Тъи че като летиш само с пара и нямаш понятие от делта - пиши другаде.
Ама теб те човърка нещо - да се покажеш познаващ по делтата - с един тандемен полет само!
Кучето щеше да стане наи-добрия касапин - от толкова течане на лигите пред касапницата :)
Тъи че вземи си които си искаш за инструктор на делта и дано не пострадаш.
А аз, ако не знаеш, съм деистващ инструктор по делтапланеризъм от 1983 година.
По делтапланеризъм.
Когато летях с пара - се учех от пара инструктор.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов