Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:38 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За летенето с делта
МнениеПубликувано на: Пон Дек 20, 2010 2:15 am 
Летенето днес е същото, както преди 15 години. Само екипировката е станала по-съвършенна и пилотите са натрупали доста повече опит. Затова и прелетите стават на по-големи скорости, но има неща, които не са се променили никак. Това e волята на пилота да си завърши задачата и борбеността.
Ето какво имам предвид.
Антон-Коцето спечели edno републиканско като последния ден ни направи демонстрация на воля и умение. Задачата бе 4 ъгълник, с финал до Сопот. Антон зависна на няколко стотин метра - доста преди финала. Трябваше му височина, за да долети. И тои въртя една мижава нула 20-25 минути, докато качването тръгна, тои набра, прелетя до финала и спечели титлата. Който лети на прелети ще разбере какво значи това. Аз много се повлиях от духа му - което си е жива стръв за победа. После летях често с Антон и май му хванах цаката :)
Друг състезателен ден - излитаме с Антон сравнително рано, защото се очаква навлизане на северозападен вятър. Набрахме над старта и се изнесохме към Иганово и Кърнаре. Задачата бе 3 ъгълник kато 2-рата точка бе кулата на Средна Гора. Успяхме да заснемем първата към Христо Даново - и там се усети навлизащия вятър. Планирахме на юг към Слатина и се лепнахме на билото там, което вече даваше склоново поддържане. Северозападния навлизаше.
Стъргахме каквото стъргахме двамата там, кои знае какво не набрахме, но с едно слабо балонче Антон се изнесе назад към втората точка. И аз го последвах - че нали сме на състезание и ми се иска да го ударя у земята. Балончето свърши - и минахме на чисто планиране - до кацането. Антон е доста по лек - и естествено спечели няколко стотин метра преднина. Обаче задачата не се зачете - много малко пилоти успяха да излетят.

Толкова много полети имаме из различните места на БГ - че то ако се опише всичкото интересно - цяла книга ще се получи. Преди да завърша - ще спомена за една по-специална техника на вадене от ниско - която ме е спасявала винаги. когато съм я прилагал. Hе знам дали парапланер ще може да се възползва, защото тя е малко рискована. И съм сигурен, че само опитни пилоти си позволяват такова летене.

От микрометеорологията съм научил, че термиката се катери по склона, като главата и е изнесена малко навън от склона. Едва след като достигне билото или върха - започва да се издига право нагоре и назад към високата част на планината. Затова когато падна ниско - летя покраи склона и търся движение на листата на храстите или дърветата. И като го намеря минавам близо до склона и завивам навън, където смятам, че е главата на тръгващия балон. Влизам във вдигането, което обикновено е много тясно, но само то можe да ме върне високо. Поглеждам назад към склона и когато знам, че имам вече достатъчно разстояние за 360 - сривам типса на крилото все още в слабото качване. делтата се самозавива назад, пропада към върхарите, но е във възходящото и спечелвам няколко метра. И това го повтарям докато понабера височина и мога да завъртам по-далече от склона.
Случва се да не премеря сриването и тогава изтръпвам, когато коремът ми почти опира върховете, докато излизам от срива на типса с развъртане към чистото. За следващата врътка вече знам накъде се е изнесъл балонът и го догонвам, за да се наглася в качването и продължа със същата техника. Докато се извадя до билото, оттам е вече по лесно, защото нямам преграда зад себе си и мога да въртя чисти 360 с различен крен, за да не изтърва сърцевината. Успея ли да се извадя така - винаги термиката след това ме награждава с добър набор на височина.
Това е само при планинско летене. В равнинното ваденето от ниско ми се вижда по-сложно.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов