Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 3:29 pm 
Добре илюстрирано клипче - за излитане в силен вятър. Опитните пилоти в БГ са го правили това по Пъстрина, Люлин, Расник и други стартове, които позволяват безопасно излитане, когато духа до 12 м/с (В по-силен вятър не излитаме - не е никак приятно). За обучаващите се е от полза да погледнат как става излитането, та дори и кацането в силен вятър. Много е важно пилотът да усети, че крилото му "плува" във въздуха, да даде команда на помагачите да пуснат крилото - ЕДНОВРЕМЕННО.
Имайте предвид, че летенето с бавни крила означава и по-малка максимална скорост на вятъра при която те могат да излетят и пробият напред.
Забележете друсачката след старта, спокойния въздух във височина и приземната друслива турбуленция.
Клипчето е озвучено детайлно на английски и наистина ще е интересно за делтапилотите.
Не мисля, че парата може да си позволи да излита в такива условия.

http://www.youtube.com/watch?v=bo7vAEg5alY

Да добавя малко повече за помагачите - особено ако те са парапилоти, които изчакват падането на вятъра и искат да помогнат на някоя делта да излети.
Помагачът на предните въжета държи с двете си ръце двете предни долни въжета на делтапланера, като не позволява носа на крилото да литне нагоре. Т е - придърпва носа надолу. Същевременно е в контакт с пилота, на когото е необходим определен ъгъл на атака в силния вятър, за да заплува крилото и да може да се изстреля. Страничните помагачи придържат страничните долни въжета, за да не се вдигат полукрилата от пориви и крилото да е равно със старта. Те следят пилотът и дърпат въжетата надолу само ако полукрилото се издигне внезапно. Оставят пилота да вкара крилото сам в режим на полет - без да се е отлепил от земята. Когато тои извика командата "ПУСКАИ" - всички помагачи трябва да освободят въжетата едновременно. Ако един не пусне на време - крилото може да се извие в завои поради спиращия ефект на задържаното полукрило - и ако пилотът не успее да контрира - стартът може да завърши със сериозно произшествие - удар в склона и премятане - тип земен лупинг.
Тук има такива делтисти - земни акробати. :)

Държането на плата отзад или типса/края на крилото - не е помощ в силен вятър. Само държането на предните и старничните долни въжета помагат на делтапилота.
Надявам се да съм бил информативен - помощ от парапилоти сме имали на Пъстрина - те сxващат спесификата бързо, за разлика от овчари, пъдари и горски :lol:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 4:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:50 pm
Мнения: 18
Местоположение: Велинград
Оги, интересен и информативен пост. Е такива работи искам да чета от тебе.Евала. :)
Ето още едно клипче по темата. Пускаха ни го на теорията.Какво става, когато помагачите са се заблеяли, не внимават или пък въобще не знаят какво правят:
http://www.youtube.com/watch?v=e_QckpfXp8Q

Оги, имаш опита, познаваш добре и крилото, моля за коментар. За мен няма пилотска грешка ( големи дискусии имаше по въпроса в клуба и на баира :) ) Просто помагачът отдясно пусна крилото прекалено късно.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 5:45 pm 
Наистина грозна гледка - надявам се, че пилотът се отърва - както се вижда, бедрото на Комбата пое голяма част от енергията при удара.

Грешките са няколко - и ще ги коментирам по-късно, защото искам да изчакам какво е мнението на "новия инструктор" и далечния му консултант.

Пусто съм любопитен могат ли с малкия си опит да стигнат до сериозни заключения :wink:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 6:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:50 pm
Мнения: 18
Местоположение: Велинград
Грешките са няколко - и ще ги коментирам по-късно, защото искам да изчакам какво е мнението на "новия инструктор" и далечния му консултант.

Пусто съм любопитен могат ли с малкия си опит да стигнат до сериозни заключения


Не исках да чуя това :(
Ето някои от "забележките" на мои колеги ( и те уикенд пилоти, демек, "зелентии" като мен :D :
- Защо са му 2 помагача, като можеше само един на носа.
- Неправилно захващане - държи се за бедрата, вместо за базата ( тук хората май очакват силен ламинарен вятър.Ми хубаво, но този баир предполага турбуленция).
- Пилотът се "занимава" със сбруята, вместо да се концентрира върху излитането.

П.С. Знаеш, че симпатизирам на Делта клуба.Моля, не го приемай като нападка, закачка, или каквото и да е от този род.Интересува ме сериозен коментар. Искам да науча нещо.

Поздрави, Иво


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 7:29 pm 
Не намирам, че помагачите направиха решаваща грешка при излитането.

1. В толкова силен и поривист вятър - не ce излита от равно било - лошо подбрано място за отлепянето.

Ако няма толкова силен вятър - можеш да се затичаш по равното и да излетиш от ръба.
При този старт крилото трябваше да се изнесе по-надолу по склона.
Подобна конфигурация на склона имаме на Люлин - винаги съм излитал там на силен вятър - но никога от ръба. Дори при един старт от там Янко Проданов ме свали едва ли не в основата на склона - за по чисто излитане - след което поех като тапа нагоре.
Колкото до ръба на склона, за който споменах - имах подобно премеждие на океанския бряг. Облитах нов Magic Kiss по морския бряг от Марина - до Монтерей. Летях в ламинарен океански бриз и кацнах горе да свърша една малка работа. След което станах пиш-ман, че не си подбрах добре склона. Попаднах на подобен ръб и излитането без помощник ми струваше много усилия, пъшкане и попръжни, докато все пак успях да се метна в потока и полетя отново. Оттогава съм крайно внимателен за обтичането на склона, на който искам да кацна отгоре.

2. От филма не се вижда дали има препятствия по склона, които да турбулизират потока. Не е ясно и колко е термично, но се вижда, че е много друсливо.
На Пъстрина много често ни се случва в силен вятър да изчакваме термичните пориви - които здраво раздрусват крилото все още на земята. Много пъти съм прекратявал моето и на колеги излитане, когато преминава термиката и вятърът се засилва и турбулизира още повече.

В клипа се вижда ясно, как след излизането от ръба, крилото потъва, след което порив издига лявото полукрило. Това е предизвикано от турбуленция и сравнително малка летателна скорост на апарата. Вижда се, че потъването стресна пилота, след което лявото полукрило бе повдигнато и делтапланерът стана жертва на склоновия градиент на вятъра - от който излизане вече нямаше.

И да обобщя грешките:
1. излитане зад ръба, навътре по билото
2. лошо подбран момент за излитане - в поривист вятър доведоха до това сериозно произшествие.

Чисто пилотскa грешкa.

И както казва Денис Пеигън - когато отидеш на баира - не си развявай байрака и не гледай по мацки, а следи как се развива метеорологичната обстановка на старта и си мисли за полета. Това ще ти помогне да си подбереш правилния момент за чист старт.

Не знам на кого симпатизираш Иво, но ако те интересува сериозен коментар - мястото е тук:
http://hanggliding-bg.com/forum/


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 7:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:50 pm
Мнения: 18
Местоположение: Велинград
Симпатизирането го остави.Моят принцип е : "Не питай старо,а патило". И ти си патил , и Митака е патил ( примерно от придървяване). Факт е, че ти ми каза 1:1 това,което ми каза и моят инструктор. Шапка ти свалям. Аз съм от Велинград и смятам да летя на Белмекен основно, щото ми е близо. Затова ме интересува главно летене в планината, както и кацане на склон.Като стигна до тази фаза, ще питам пак, ако нямате нищо против ( Имам предвид всички в този подфорум).


П.С. Още не съм питал Митака и Краси и не мога да взема отношение.А и не искам. Предпочитам да се запозная с всеки лично, да полетим, да поговорим, да се напием, ако щеш, и после ще кажа какво мисля.Но! Първо лично на човека! А после ще го публикувам, ако трябва.Обаче, първо да се видим! Пък после вече - я камилата , я камиларя ;)
Hhappy Landings,
Иво


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 8:17 pm 
ivo@home написа:
"Не питай старо,а патило"



Точно това имах предвид Иво, когато ти препоръчах да задаваш въпросите си тук:
http://hanggliding-bg.com/forum/

Тук сме патилите и опитни пилоти.

Запознай се и полети с нас, след което си направи преценката.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 9:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 08, 2004 1:44 pm
Мнения: 335
Местоположение: Велико Търново
Име: Димитър Байчев
Ето още нещо интересно по този въпрос:
http://www.youtube.com/watch?v=BC1FRbiba0Y


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане в силен вятър - със помагачи.
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 8:48 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Е това се вика "помощ".Явно човека беше загрижен за здравето на пилота, но нямаше знанията да помогне по най-добрия начин.А именно с прихващане на въжетата при носа на крилото.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов