Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 1:19 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2012 4:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Мишо Янков - иснтруктор, национален състезател, републикански шампион, мотоделтапланерист, член на УС на БНАК:

"Дупките" се нарича въпросната много красива карстова планинска местност, подобна на платото при Леденика - Враца, представляваща безотточни падини покрити с тучни ливади.
Водата от дъждовете там изчезва в подземни карстови "дупки", които отгоре са едва забележими защото са покрити от тучни ливади. За пикник мястото е просто "супер", но за обучение летенето в "дупките" НЕ смятам, че е върха, защото е на върха !
Няма да изнасям лекция за склонивия вятър сега, защото има книжки за това. Въпросното място е на билото на една сериозна планинска верига, каквато е Стара планина и въпреки, че не е на голяма надморска височина 1450-1500 м, отгоре ветровете - термиките се събират от всички страни в зависимост от конкретната метереологична обстановка и часовото време от деня - имаме различно огряване на склоновете от слънцето.
С делта за подхвърчане от ниско зор-заман става, но опита ми да обучаваме парапланеристи от по-високото, въпреки хубавата трева отдолу за "тумбене" се свеждаше до тичането от един на друг рид поради непрекъснато променящия се вятър. И понеже е дупка ти се струва, че все от някъде можеш да се метнеш, ама няма никаква поддръжка от склона като излетиш, т.е става ама НЕ !:)
Подари липсата на ясно изразен "склонов вятър" при Дупките на Петрохан, какъвто имаме на Каптажа захранван от сериозния планински склон на Витоша отзад, опитите ми за обучение на въпросното място, при няколкото пъти които пробвахме не се получиха много успешни.
Или може и да се случат подходящи за обучение дни там, но по мое мнение само, когато няма условия за създаване на планиски склонови ветрове и термики т.е. зимата или късна есен.

Стоян Миланов - инструктор, национален състезател, мотоделтапланерист, Председател на Комисията по Делтапланеризъм към БНАК:

Петрохан - дупките е старо място, добре известно още от зората на делтапланеризма в БГ. Мястото е разположено високо в планината на височината на Петроханския проход. Достъпно е за лек автомобил. Представлява няколко обезлесени хълма с различно изложение на склоновете даващи илюзията, че мястото е подходящо за всякакви ветрове.
Ходили сме да летим на това място още в началото на 80те по времето когато организирахме масово обучение с многолюдни курсове. Емил Кърлев е ходил там през 70те. Няколко пъти съм водил мои ученици през последните 3 години по време на лагер школите ни на Околчица - за спасяване на положението така да се каже.
Поради голямата надморска височина не е възможно да се използва за делтапланеризъм целогодишно, но през лятото и есента е приятно за туризъм и бивакуване.
Орографията на терена е специфична с това че района е осеян с хълмове а поляните в подножието на хълмовете са разположени с различни наклони една спрямо друга. Поради тази причина вятър горе има винаги и посоката на този вятър се мени постоянно.
Без значение от общата посока на вятъра за деня, в този район местния вятър е променлив, непостоянен и поривист поради обтичането на терен с различните наклони и склонове твърде близко разположени един спрямо друг. Изчакването на подходящ насрещен вятър за излитане поради тези причини изисква повече време, а това ощетява бройката на полетите ефективността на обучението
Температурният градиент съществуващ на тази голяма височина и оголения обезлесен терен благоприятстват за създаване на мощни термични потоци в слънчевите дни и това допълнително турбулизира въздуха в района.
Въпреки красивия ландшафт и разнообразието от хълмове, местата за летене са ограничени. На практика се използва само едно място. Това място е с малко по-открито изложение и предразполага настървените за полет ентусиасти да изберът точно и само него.
Мястото представлява склон в подножието на който е разположена голяма дупка (една от емблематичните дупки така е кръстен целия район "дупките") след дупката се разпростира поляната за кацане която се явява с лек контра-наклон спрямо хълма. Полетът реално представлява прескачане на дупката и веднага опиране без никакво изравняване и издържане. Контра наклона на поляната не позволява изпълнението на изравняване и издържане при кацане.
Самата дупка се явява като препятствие за ламинарния поток който по принцип там на този терен не съществува. Тя се явява като допълнително условие за смущаване на потока.
Реално планера след излитането навлиза в смутен поток от дупката и веднага след нея се озовава в поток с леко низходяща компонента заради обтичането на поляната която има обратен наклон. На практика ученикът е поставен в екстремна нестандартна за обучение ситуация веднага след излитането и така върви да самото кацане.
Връщането на планера в изходна позиция за излитане е трудоемко защото на практика трябва да се мине встрани от дупката която е прелетяна. Заобикаля се дупката. Тревата се коси само в равната част а за да се изкачи склона трябва да се навлезе в дълбока трева която допълнително затруднява и без това дългия преход до старта.
Казвам всичко това като целта ми не е да заклеймя мястото като непригодно или да омаловажа труда на хората които ходят там да летят. Мястото става за летене и природата е прекрасна там. Искам да насоча вниманието на инструкторите и на всички симпатизанти на това място за възможни рискови ситуации предизвикани от релефа и атмосферните условия на местността.
Изискванията за безопасен учебен склон са по-различни от това което предлагат Петроханските дупки.
Първите стъпки в делтапланеризма се правят на възможно най-безопасен терен. Равна поляна за кацане без препятствия и наклони достатъчно дълга за осъществяване на кацането с учебен делтапланер. Наклона на учебния склон не трябва да превишава 30гр. нито да е по-малък от ъгъла на планиране на учебния делтапланер. Склона да осигурява височина от 10-15м с терен равен без препятствия вдлъбнатини камъни и други пречещи на засилването и застрашаващи пилота от евентуални наранявания при фалстарт препятствия. Орографията на терена да не възпрепятства движението на въздушния поток. Въздухът обтичащ склона трябва да бъде ламинарен с леко възходяща компонента. Вятърът при първите полети трябва да бъде избиран от инструктора без никакви компромиси точно насрещен и да се изчаква за ламинарен без температурни разлики поток.
За съжаление такива предпоставки за безопасност при обучението с делтапланери липсват на Петрохан. Поради тези причини моето мнение е следното:
Петрохан става за делта полети на напреднали ученици и курсисти преминали началния етап на обучението си или на вече изградени пилоти. Ефекта от полетите с делтапланери за такъв тип пилоти обаче там е никакъв тъй като височината не е голяма.
За първи стъпки (начално обучение) терена не е подходящ доказано дори опасен. Отдалечен е от големите градове с бавен стръмен път шосе и в двете посоки на балкана което възпрепятства евентуална спешна помощ. Безсмислено е да се бие път догоре за обучение което е опасно на такъв терен освен ако не се ходи на пикник или къмпиране. Напълно съм съгласен с Мишо за пикник през лятото мястото е идеално за спасяване от жегите стига да не удари СВ. :)

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -15 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2012 5:13 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
На това място съм ходил веднъж миналата пролет. Не искам да коментирам познанията и уменията на хора които не познавам, за това ще кажа личното си мнение базирасно на мойте наблюдения и преживявания!
На "Дупките" прекарах 2 дни, беше ми много интересно да наблюдавам местния микроклимат и характерните особености на мястото от гледна точка на потенцияла му за летене и обучение. Като парапланерист направих няколко пробни полета, следвайки логиката на дневния ход на вятъра и успях да се набера няколко стотин метра на термика в следобедните часове. Успях и да направя склоново реене при основен вятър на един от склоновете. Ако на мястото се гледаа като класически старт за летене то не е такова! Но от гледна точка на място за обучение при добра преценка на МТО обстановката мястото дава възможност за извършване на множество излитания и кацания при по-прости условия, както и на упражнения за реене на склон и въртене на първи термики тъй като се излиза с добра височина над дупката която сама по себеси е колектор на хубава, широка и мазна термика!
От гледна точка на обучение по делтапланеризъм, от това което видях и сам опитах, мога да кажа абсолютно същото.

Оги, нищо лично ама пак се опитваш да акаш върху труда и ентусиазма на някой хора да развиваят спорта Делтапланеризъм в БГ. Това че цитираш имената на известни за времето си хора постигнали нещо в сферата на този спорт не значи че мнението ти има тежест!

Дела са нужни не думи!!!!!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -5 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2012 5:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Мнението тук за Петрохан е на най-добрите български делтапилоти и инструктори е изградено от 30 години летателен опит. Те са обучавали и обучават нови делтапилоти.
Аз отдавна не се занимавам с начално обучение и над Петрохан прелитам, когато летим в тази част на България.
Имам мнение за други стартови места - "Дупките" са ми много малко познати и не мога да ги коментирам.

Разбрах, че си млад ентусиaзиран парапланерист и ще се изненадам много приятно да пролетиш с делта. :)

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -13 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2012 6:29 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Петьо, очаквай телефонно обаждане от Огнян Угринов в най-скоро време :D Вече те е проучил като гледам.
Огняне, Петьо го каза. Нищо конструктивно не виждам, освен нападки, "опасен старт" и т.н.
За съжаление само веднъж съм летял на този старт и така се молех за тия турболенции и силни термики, че представа си нямаш :))
Не може без да си бил там и да видиш как се провежда обучението, да твърдиш, че е опасно, не му е там мястото и т.н.
Ако се търси целенасочено кусур за абсолютно всеки старт може да се намери, убеден съм!
Що не плюете по 6-дневните курсове на скайномад на Сопот? Дупките ли са по-опасни?
Смешни сте в очите на един новоизлюпен парапланерист, какво остава за другите!


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -8 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пон Окт 08, 2012 6:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
"Дупките" са ми много малко познати и не ги коментирам.
Не познавам и не контактувам с новоизлюпени парапланеристи :)

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -13 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2012 9:17 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
уффф.....Оги, как не те домързя....да напишеш толкова букви....против ......

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -5 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2012 9:56 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
темата не ме засяга, нито симпатизирам на участниците в "дебата" кой е по-най-делта инструктор и т.н....

Обаче:
1. Никъде не видях Огнян да говори против някой конкретно. Има нещо като "думам ти дъще, сещай се снахо", но персонални нападки няма!
2. Петьо си противоречи - "Ако на мястото се гледаа като класически старт за летене то не е такова!" - нали за това иде реч.
3. Става дума за мнение - някой държи Монопола върху Истината в делта делата ли? Какво пречи да бъде защитена обратната теза или дори да бъде оставен поста БЕЗ отговор.
4. За разлика от мнението на Огнян - всички останали го "нареждат" персонално, че ака, тормози и не е мързелив, но за Лошото :lol:.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -5 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2012 10:13 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Topuzov написа:
темата не ме засяга, нито симпатизирам на участниците в "дебата" кой е по-най-делта инструктор и т.н....

Обаче:
1. Никъде не видях Огнян да говори против някой конкретно. Има нещо като "думам ти дъще, сещай се снахо", но персонални нападки няма!
2. Петьо си противоречи - "Ако на мястото се гледаа като класически старт за летене то не е такова!" - нали за това иде реч.
3. Става дума за мнение - някой държи Монопола върху Истината в делта делата ли? Какво пречи да бъде защитена обратната теза или дори да бъде оставен поста БЕЗ отговор.
4. За разлика от мнението на Огнян - всички останали го "нареждат" персонално, че ака, тормози и не е мързелив, но за Лошото :lol:.

Въобще не си противореча, защото не става въпрос за старт като Сопот, на които се ходи да се лети а за място за първоначално обучение, на което може да се направят множество излитания и кацания в рамките на един ден!
Това че Огнян не напада никой лично а използва техниката "думам ти дъще, сещай се снахо" не значи че трябва всички останали или поне тези, които се сещат за какво иде реч да си мълчат!
Споделих личното си мнение, както и всички останали, защото ми е писнало когато някой се опитва да прави нещо съществено, срещу него да се изправят поне 5 дето да му "противодействат" вместо да вземат да му поногнат!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -5 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2012 9:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Това не е тема против Дупките....(както би си помислил някой наивен човек)...това е тема за осмиване усилията на Делтаклуб да обучи нови пилоти.....и един човек използва като свои инструменти двама от ръководството на БНАК.....
днес започнаха персоналните облъчвания....до сега не си бяхме писали и дума....
3gpaBeu BeHko, Petko ni zapozna na Kaptaja predi dosta godini - no ne sme letjali zaedno i ne sme se opoznali. Ti si goljam chovek, koito leti sravnitelno aktivno, imal si i verojatno imash business. Stranno mi stana, che se namesvash v deltaplanerizma za neshta, koito verojatno ne poznavash dobre.Njakak si ne ti podhojda da se zanimavash s dechurliagata v deltaplanerizma, osven ako ne im prodavash neshto? Stana mi stranno, che mi pishesh neshto v paraplanersitkija sait. Az tam samo infrmiram, zashtoto tova mi e rabotata v komisijata, kakto i nreklama na BG deltaplanerizma. Ako tova ne ti haresva - ami pishi mi zashto?

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -3 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2012 6:49 am 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Няма "облъчвания", казано е ясно. :)
Двама опитни инструктора са си казали мненията за едно слабо употребявано място за обучение и летене.
И кой коментира - "новоизлюпени" парапланерсти :o
И ти се включи в "хора" - ами опиши тогава какво обучение се води?
Каква методика, какви крила, кой е "инструктора"?
Получават ли се лицензи и какви?
Щото това ние го знаем и практикуваме от 30 години и имаме преценка и оценка.
Летим в България и по света, a ти искаше да ти доведа шведски мотопарапланеристи, което аз не успях да направя, sorry.
В делтата ми е "силата" :)

Ето подходящи места за обучение: Каптажа- Бистрица, Расник до Перник, Новачене-Ботевград, Дъбене-Карлово.
Информацията тук има за цел дa помогне на някои да си изберат подходящото място за летене.
След като прочетат и какво пишат опитните инструктори.

Нищо не каза за моторния влек?

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -13 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2012 10:22 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
"Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me..." :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -3 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Сря Окт 10, 2012 3:38 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
ОК
Съгласен съм напълно
Местата които написа са действително много познати,отдавна използвани и доказали се...
Но това не значи ,че не трябва да се развиват и проучват нови(или забравени стари) места за летене....
Петьо например прави нови такива....за което...респект и уважение.....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -3 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Чет Окт 11, 2012 3:56 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Луд умора няма, Венко ! Като няма какво друго, сега баира е крив. А бре хора, вие знаете ли по света на какви нещастни местенца хората се радват, че имат някакво баирче и даже отварят бизнеси със школи, а вие тука, на това невероятно място, уникално и универсално, докарахте от девет кладенеца вятър и турбуленция, за да го изкарате негодно и опасно. Бате Емо, бог да го прости, ще се обърне в гроба ако прочете тия писания.
За тези, които не са идвали на Петрохан, а и за тези, които не са наясно с обучението и методите в делтапланеризма, да припомня, че тези неща (начално обучение) се правят при слаб вятър, не повече от 6 м с, при не-термични условия и т.н. Затова на Петрохан се идва и се стои по 3-4-5 дена, защото тогава имаш шанс да летиш рано сутрин, до 11 часа, и след това, ако удари слънце и стане термично, се изчаква и се лети в късния следобед (такава е практиката и на всички места за обучение и тука, в щатите) Това обаче човек не може да го направи ако тръгне от София в 9AM и стигне там в 11AM, щото докато сглоби крила, става обед и удря термиката. Аз съм летял там от 83-та година и досега, когато имам шанс, отивам там с огромно удоволствие, защото мястото е наистина една магия. Когато за пръв път отидох там с клуб Змей, направих 5 полета първия ден, на другия ден направих 12 полета, и то
споделяйки крило с други момчета. Ако на това му казвате непродуктивност, здраве му кажи. Абсолютно не е вярно твърдението че има само една посока и едно място, удобно за излитане. Имал съм възможност да излитам от всеки от петте хълма наоколо. И на запад, и на изток, и на север и на юг. Другото огромно предимство е , че ако един начинаещ покаже добър прогрес, винаги може да се изкачи на по-висок старт и да опита по-дълъг полет. Това не може да стане на другите популярни места за обучение. Колкото до близост на болници и т.н., ми то в коя болница освен в София могат да ти помогнат. При сегашния трафик в София, дали ще дойдеш от Планината, или от Каптажа, все тая. Да напомням ли случаи от миналото, когато един пилот се блъсна на Витоша и бърза помощ дойде след 3 часа ? Истината е че новите крила за обучение, в съчетание с добри методи и дисциплина, намаляват шансовете за нещастни случаи до нула. Колко пилоти са пострадали на Петрохан при обучение ?...а там са правени стотици полети !
така че, ако човек има желание, намира време и място и начини да лети. Ако няма желание, може да седи и да си пише поръчкови статии в стил "Гроздето е кисело".
И още нещо ще ви кажа. Делтапланеризма се прави с приятели, и се лети за удоволствие, а не за нормативи. Затова някои тука недоумяват какво прави Венко с тях, щом не може да им продаде нещичко.
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... g2M54NxAv4
https://www.youtube.com/watch?v=ALftOJQ_-I0


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -4 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Пет Яну 04, 2013 11:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Дупките са едно прекрасно място за обучение по парапланеризъм.
2009 до 2011 го използвахме активно и изкарахме няколко групи ученици.
С Митко Халачев се засичахме от време на време и той успешно обучаваше учениците си там на делта.

Ето едно клипче от първо склоново реене на мои ученици там:

https://www.youtube.com/watch?v=gBNZA0_ ... wKdV3IrNmA

Извинявам се че оспамих темата ви за омаскаряването на това прекрасно място за обучение и летене.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -8 
 
 Заглавие: Re: Петрохан - мнение на делтаинструктори
МнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 8:35 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Май 15, 2012 2:47 pm
Мнения: 18
Име: Georgi Georgiev
Чест е за делтаинструкторите да прочетат мнението на най-оборотния параинструктор за предимството на Дупките като място за излетно обучение.

А "успешно обучените ученици" - трябва да е още една новогодишна парапланеристка шегичка :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -11 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов