Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:09 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Нед Окт 21, 2012 10:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
42ра седмица - октомври

Изминалата седмица даде няколко прилични летателни дни, които се оказаха успешни за пилотите на БНД.
Повече внимание се обърна на младите.
Кочев изведе по-напреднали 2ма от тях за термично реене на Добростан.

Изображение

Ганди успя да се възползва от условията на Околчица, където летя термично с Ангел Кацарски и още доста парапланери.
2 часа на термика в средата на октомври могат да се сметнат за добър налиот за Ганди.

Изображение

Hа Каптажа Течо вложи усилия в началното обучение на новите 3ма ученика.
Изображение

Изображение

За младите пилоти инструкторите на БНД планират лагер школа през ноември, в която ще тренират склоново реене, както и целно кацане.

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -2 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Чет Окт 25, 2012 7:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Лагер школа през ноември:

През ноември БНД организира уикенд летене за млади и малко опитни пилоти. Втората половина на месеца и на делталетище, подходящо за метеорологичните условия.
При достатъчно силен вятър ще помогнем на младите с някои тънкости на склоново реене и груповото летене.
Както и ще оттренираме кацане в цел. Това упражнение ще помогне да се изостри концентрацията и оптимизира техниката на пилотиране при планиране на финалния заход. Много важно при кацане с делта в ограничена площадка.
Парапилотите вероятно знаят, че делтата има нужда от повече въздух и кацалка поради по-висока скорост и качество.

Транспортът за тази лагер школа е осигурен, 2мата инструктора и 4 те пилота, заявили участие до момента, ще си осигурят само преспиване.
Днес още един млад пилот потвърди участие, остана едно свободно място.

В плановете е лагер школа за обучение с въздушен влек. Ще се постараем да осигурим 2 мотоделтапланера, за да успеем с усвояване на излитане от количка. Иска ни се да успеем с това упражнение преди Коледа.

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -5 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 3:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Лагершколата за млади делтапилоти през ноември се очертава да е от 23 до 25 ноември.
5 са пилотите, които са изявили желание да участват.
В средата на с.47 ще вземем решение за делталетището, което е подходящо за времето и целите на тази лагер школа. И ще обявим организация за събиране на пилотите.
Има още едно свободно място - мах 6 пилота + 2ма инструктора.

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -3 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 4:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
качете някой траклог в леонардото!


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 7:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Пилотите на БНД нямат акаунти в Skynomad Leonardo.

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -9 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Нед Ное 04, 2012 1:07 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Целта на лагершколата е склоново реене.
Пъстрина е идеален склон за трупане на въздушно време на склон и на термика. Много от парапилотите са летяли на този склон. Малко от новите делтапилоти са летяли склоново реене и добавям едно клипче, на което добре се вижда "стържене" на делтата до склона. Мисля че парата не си позволява да лети така близо.
Склоновото реене е съчетано и с термично - и може да се види набор на височина в термика близо до склона.
Да подчертая, че завоите трябва винаги да са навън от склона и 360 градуса се започва при достатъчно безопасно разстояние до склона. Това се изпълнява в сравнително силен вятър и пилотът трябва да внимава да не бъде изнесен назад и да няма височина да пробие обратно до челото на склона.При такова грешно решение се налага много опасно за живота кацане зад склона и в ротор, което горещо препоръчвам да се избягва.
В силен вятър предпочитам стъпаловиден набор в термика, след което си позволявам да се изнеса назад над склона заедно със сърцевината.
Вариометърът ссе чува и бихте могли да се ориентирате добре кога и защо крилото кръжи.

http://www.youtube.com/watch?v=3XzecPVs ... playnext=4

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 1:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Надявам се мнението ми да не се зачете за "заяждане" или нещо от сорта, последвано от неграмотни коментари, но:

Огнян Угринов . Oggy написа:
Мисля че парата не си позволява да лети така близо.

Ще се учудиш колко по-гъвкав е един парапланер над, пред и НА склона.
Само дето скоростта е по-малко, но и летателния апарат е съвсем друг и общо взето няма база за сравнение.
Хубав полет, поздравления.. Липсва малка част при кацането :roll:


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -9 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Цитат:
Ще се учудиш колко по-гъвкав е един парапланер над, пред и НА склона.
Само дето скоростта е по-малко, но и летателния апарат е съвсем друг и общо взето няма база за сравнение


Много добре знам какво е парапланера, първият внесох 1987 г от La Mouette и с Течо го летяхме на Капраля и на Расник. Този парапланер се изкопира в Шумен и вероятно от него тръгна Шуменския параклуб.
От 1989 до 1994 г внасях Justra Stratos и Junkers Profly и летях активно с парапланери, преустанових когато ми се събра на 2000 м и ме спаси едно дърво долу.Спасителният парашут се омота и не се изпълни.
Разликата между пара и делта се вижда и от децата,a които летят разбират, че геометричната характеристика няма да позволи на парата да "стърже" и да ползва микролифта, което е възможно с делтата.

"Стържене" на склона е да летя с делтата на метър два от хълма, за да се
спася от удавяне. Тази дистанция определям от вида на склона - скалист,
тревист, храсти или гора. И летя с по-голяма скорост, защото крилото може да се повлияе от градиента на вятъра.

Делтата лети в доста по-силен вятър от парата. При 6-7 м/с аз започвам
"стържене", а за парата това е добър склонов вятър. В деня на полета в клипа
излетях в 7-8 м/с. Скоростта нарасна до над 12 м/c и другите делти не посмяха
да излетят.
Пъстрина предлага и склон на термичен вятър - тогава склонът поддържа поради
термиката, която усилва вятъра и се задържат тези, които след набор на склона
cе наберат в термика след което се прехвърлят от термика на термика над
склона.

Следва клипче с полети на термичен склон:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... nH6B99jjZk

Ето и летене при което края на крилото почти остъргва склона:
http://www.youtube.com/watch?v=8wW_qwVJcf8&feature=plcp


Лети на склон с опитни пилоти и ги наблюдавай - и ще разбереш от
какво да се пазиш. Намери си добър инструктор да те научи, а не да трупаш
опит от "грешане и научаване", често ще те вадят от храстите, че даже ще боли.
Летенето на склон има правила, случвало ми се е да летя с 10 делти и 20 пари,че и с повече.
Научи ги и ги спазвай, че да не хвърляш спасителен.

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -8 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Пон Ное 05, 2012 6:51 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Хем пиша, че няма база за сравнение, ти хем твърдиш, че си запознат и с двете ВС, хем ги сравняваш.. Дай да вкараме и безмоторници в разговора, да демонстрираме колко сме запознати.
Отговарям ти, защото пишеш конкретно към мен, да не се нахвърли пак някой върл неграмотен защитник на БНД.
На склон съм летял предостатъчно с инструктори, които, смея да твърдя, са по-опитни от теб.
Правилата ги знам много добре.

П.П. Не си виновен ти за всичко летящо в България, да знаеш. Спри да се биеш в гърдите, смешно е.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -10 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 12:33 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:07 pm
Мнения: 23
Отговарям ти, защото пишеш конкретно към мен, да не се нахвърли пак някой върл неграмотен защитник на БНД.
На склон съм летял предостатъчно с инструктори, които, смея да твърдя, са по-опитни от теб.
Правилата ги знам много добре.

Гледай какво ИВАЙЛО, това което го написа е пореднатати наглост , а именно да се месиш там където нетие работата когато, пролетиш на ДЕЛТА тогава давай акъли и прави забелешки, но се вижда че в летателно отношение и десциплина си гола вода ,да неговирим за техника познавам те добре , така че си трай и си гледай парата .... отговарям на тоя пост защото ме обиди като ме нарече /неграмотен / като дойдеш в Сопот ще те питам лично ти ли ме учи че и разбра че несъм грамотан или Халачев те подскороса . Бади щастлив и нагал както до сега си бил !!!!!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -4 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 12:36 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Моля въздържайте се от коментари кой е по-велик,опитен и прочие,защото има опасност пак да се разводнят и обезличат темите в този подфорум.Ако чак толкова искате да го правите,отворете отделна тема или ползвайте темата ''право на отговор''


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -5 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 12:43 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:07 pm
Мнения: 23
kaloian написа:
Моля въздържайте се от коментари кой е по-велик,опитен и прочие,защото има опасност пак да се разводнят и обезличат темите в този подфорум.Ако чак толкова искате да го правите,отворете отделна тема или ползвайте темата ''право на отговор''

Калояне , намесвай се там където трябва а не когато има отговор на напатките ясно . Много те моля да изтриеш по горното на ИВАЙЛО И МОЕТО .И пак има защита от страна на някои личности от твоя страна , за поредн път неси коректен ..................................!!!!


Последна промяна anton antonov на Чет Ное 08, 2012 7:19 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +3 / -3 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 12:48 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Препоръката ми не е към твоя пост , а към по-горните и принципно.Всъщност не ми се занимава вече с това,и бих искал някой да ме смени в качеството на така наречен ''модератор''


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 12:52 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:07 pm
Мнения: 23
kaloian написа:
Препоръката ми не е към твоя пост , а към по-горните и принципно.Всъщност не ми се занимава вече с това,и бих искал някой да ме смени в качеството на така наречен ''модератор''

Помолихте да истриш постовете нали ......зада няма интриги и нападки ОК. Много добре знаеш колко съм неграмотен в литенето нали така че триййййййййййййй.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -6 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Вто Ное 06, 2012 2:24 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Напомням на всички че съгласно гласуването за адаптиране правилата на световният форум, мнения на потребители вече няма да се трият! При евентуална нужда от подобни модерации, мненията се местят в скрито кошче, но не изчезват!
Накратко - не сте деца, не е работа на модераторите да чистят след вас! Мислете като пишете нещо!
Благодаря!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов