Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 12:21 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ами днес, събота, например го дават усилващ се вятър от север североизток, така че в северна България ще става за тестове и състезания. :!: Избират се двама топ пилоти един с пара и един с делта, агитката долу се запасява с камери и фотоапарати, както и с известни количества домашно червено вино, което точно в момента е евтино поради годишното време, и естеството на сезона, в който се намираме... Разбира се на топ пилотите, които ще летят, вино не трябва да се дава преди полетите, за да не объркат посоките горе и долу, и да провалят експеримента. Те ще мръзнат известно време, но ще трябва да приемат стоически тази жертва в името на науката. :roll: Днес в събота вятъра ще е усилващ се, но нищо не пречи експеримента да се повтори и в неделя, когато вятъра ще е отслабващ, точно според условията на задачата, която преди по-горе прецизно формулирахме... Тези с камерите също трябва да внимават с младото вино, за да не разместят фокуса и посоката на снимките, та после да не можем да разберем кой е победител в това епично състезание... След кацането на топ пилотите, тях секундантите им трябва веднага да ги почерпят с червено младо вино, за да ги сгреят и да повишат духа им, особено на този, който е кацнал първи и съответно е загубил, хъммм състезанието... :roll:
Парите от разиграната преди състезанието лотария и от черното тото долу на старта могат да се използват за един прощален банкет от всички участници в експеримента. Там могат да се изпият известно количества твърд алкохол, както и неизменното младо червено вино, до степен " ти мене уважаваш ли ме", и до заричане, че аз повече на делта, или пара няма да летя, а само на делта, или на пара в зависимост от това кой е спечелил... :wink:
Успешни полети на състезателите! :roll:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 1:04 am 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Петрун е прав, че делтата си позволява да лети повече над склона отколкото парата. Ho падне ли вятъра до 5-6 м/с - кацам горе. Падне ли под - обикновено продължава да пада и ... кацам долу. И тогава е тежко с пакетирането в пясъка и носенето нагоре.
Има и морско реене, където няма кацане долу - скали и вода. В Дания летяхме на такъв бряг - и тогава е наистина по добре да си над ръба и да гледаш зайчетата по вълните. Изчезнат ли - кацай бързо горе, че долу ще е много мокро.

Планинският склон напускам при подобни индикации - но тогава има някакъв шанс за термика - и е по-добре да се напусне по-високо и има маргинал за търсене, а и достигане на площадката за кацане.

Парата лети предпазливo, държат се в предната страна на зоната и внимават да не се отнесът назад, където могат да бъдат издухани. Няколко пъти съм го виждал от въздуха - кофти е да се спреш с парата в някоя ограда отзад.
А при по-силен вятър - парата стационира ниско под склона и кацат бързо долу, за да не бъдат издухани. Но да обърна внимание, че на морския бряг има силно изразен градиент - долу на плажа почти няма вятър.

Само малоплощните бързи пари си позволяват да се люшкат близо до склона. А и вървите са им по-къси и пилотите - по-опитни. Но не се вдигат - ниско долу люшкане близо до склона.


Голямо лафосване стана днес тук, но се зачудих защо трябва да се прави такъв експерименмт -делта и пара и кой ще остане отгоре. Идеята на Владич по ме кефи. :)

Предлагам да поканите Krassi за такова състезание - нека се покаже пред българска публика. :lol:

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 3:48 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Радвам се че успяхме да върнем дискусията в цивилизовани рамки, идеята на ВладиЧ е супер, ако може да се осъществи. Остава Оги да спонсорира евента с две-три кашончета хубаво вино, което вместо да отпътува за Швеция да остане за благото на българското свободно летене. :lol: Ще го кръстим "Виненото Парти на Дядо Владо" и може да стане традиционно есенно събитие, обединяващо двата спорта. Само трябва да измислим как повече хора да се включат. че някак не върви двама да мръзнат горе, а останалите да си пият винцето...може би повече двойки да се подредят и който кацне първи, плаща виното на другия.

Мишо и Даниел, БНАК , вадете тефтерите и си го запишете като предложение в спортния календар. :P


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 7:51 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 9:53 pm
Мнения: 9
Oт мен имате 500 лева ,давам ги за делтаджиите.Кой ще го организира?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 8:58 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 7:34 am
Мнения: 22
Име: Pesho dtm Peshev
Много "лаф-моабет" :lol: и много компетентни мнения за нещо, което се вижда и с просто око на склона, ако погледаш и то без да си голям спец по "аеродинамика на мекото крило"
Прилагам линк към FAI Sporting Code:
http://www.fai.org/civl-news/36379-2012-civl-handbook
На стр.13-14 FAI "PROFICIENCY BADGES" са дадени изискванията за "значките" по FAI в Делата и Пара летенето.
Тези "FAI значки" се покриват с трупане на опит от пилотите, като второто изискване е "време във въздуха", което се прави най-лесно "на склон", от един полет за дадената степен.
Или имам въпрос към "пишещите", каква значка са покрили за да подкрепят мненията си ?
FAI препоръчва националните клубове, респективно БНАК, да води списък на покрилите "значки" организирани пилоти.
Започваме преброяване с което да помогнем на БНАК ! :idea:

P.S. Сега е времето "за склон" и дайте предложения за място и време. :idea:
Аз предлагам "Расник", защото там на СИ старт, към 1982-ра имам 5 часа "за значка" с "Geminy" - "The BEST" за склоново реене, което още е в кондиция в гаража , а и групата "долу" - на червено вино ще е по-близо, да вика, до мръзнещите "горе" :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -3 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 9:04 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Понякога летя и мисля. Понякога просто летя. :-)
или "мразим да мислим" както казват някои

Аз мисля че парата ще лети по-добре от делтата на слаб склон, но може би трябва да разглеждаме всички възможни случаи на склоново реене:
- при ламинарен вятър на достатъчно (безкрайно) дълъг равен склон
- при НЕламинарен (термичен) вятър при безкрайно дълъг равен склон
- при ламинарен вятър на дълъг неравен склон
- при Неламинарен вятър на дълъг неравен склон
- при ламинарен вятър на къс склон
- при Неламинарен вятър на къс склон

...
при обясненията на Пепи не ми харесва, че вместо за промяна на ъгъла на атака говори за промяна кривината на профила.
Също не ми е ясно какво е поляра от втори род? Мисля че има скоростна поляра (Vx, Vy) и силова поляра (Cx, Cy) които изглеждат по един и същ начин.
....
едно от големите на преимущества на парата спрямо всички други летателни апарати е малката относителна плътност на крилото т.е. крилото е по-леко, но с достатъчно голям обем, което му позволява да използва изолирани слаби въздушни потоци по-добре отколкото планерите с по-малка скорост на собствено пропадане през въздуха. По-ниските скорости и по-добрата маневреност на парата също помагат за по-ефективното използване на изолирани слаби въздушни потоци.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Полети на БНД
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 9:53 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
herkal написа:
Oт мен имате 500 лева ,давам ги за делтаджиите.Кой ще го организира?

това е чудесно, само остава да разберем кой си ти...

на Владо приемам за отговор че състезателния парапланер ще бие и EN-B парапланера и делтапланера.

не можах да разбера Оги на каква позиция застава?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 10:12 am 
Offline

Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 9:08 am
Мнения: 106
Име: Огнян Угринов
Не съм летял с двулайнер на склона и не мога да направя преценка, от 3 години летя с мачтотво крило (с много добро качество) и все още на брега не съм срещал пара да ме надкачи или надбяга :)
А при прелет с парите летим заедно само в термика - парата катери добре, но в силна термика не съм виждал да върти тирбушон, което се получава с делтата, особено с по-малка площ. Така че остава да летим заедно на склон и да видим как става аджаба тази работа

.Едно съществено нещо за склона е, че има ли склон и вятър - има качване. Няма ли склон, а вятър само - няма качване. Тоест ако задуха силно - изнасям се извън склона и съм долу. Само веднъж ми се наложи това - при реене на Пъстрина. Но на брега става - често парата се изнася на ниското, когато духа и си каца безпроблемно във вятъра.

Наистина имаше изисквания за часове на склоново реене за получаване на категория пилот. Спомням си за едно реене на Люлин от 6 часа и 5 мин - с леко болезнено кацане по тъмно. Този склон е изоставен днес за летене - пътят е много разбит. Жалко, добро склоново и термично реене правехме на Люлин.


Ние планираме склоново летене при вятър от 23-25 ноември, виното не е проблем, ще натоваря, въпросът е кой склон ще е подходящ за този уикенд. Или едно целно кацане - делти и пара - ще има много смешни моменти, убеден съм.

Хубав уикенд пожелавам - и поемам на обиколка из ЕС

_________________
www.hanggliding-bg.com

Летене му е майката :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 11:16 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 9:53 pm
Мнения: 9
Димитър Кочев, телефон на л.с.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 12:25 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Оги, понеже този спор започна от едно твое твърдение - всички чакаме да кажеш какво мислиш... Кой ще победи - парапланера или делтапланера?


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 3:04 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Целно с делта? Това ще е интересно.. Влизам с 20 лв :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -5 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
При безмоторниците има поляра без баласт и с баласт ( отместена надолу и надясно ) , м.б. в някои школи ги преподават , като два вида. Според теорията двата режима съществено се различават.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 6:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 10:30 pm
Мнения: 12
:D


Последна промяна Pesho Petrov на Съб Мар 02, 2013 6:51 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 7:48 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:07 pm
Мнения: 23
DVD написа:
Оги, понеже този спор започна от едно твое твърдение - всички чакаме да кажеш какво мислиш... Кой ще победи - парапланера или делтапланера?


Даниеле извинявай, че се намесвам в дускусията ви, ако приемеш разбира се . Имам въпрос към тебе лично и от части към участниците в тая дискусия.
Аз имам ли право да участвам и ако имам ... от мене 50лв. на който ме победи на склон без значение пара или делта. Това е моята хвърлена ръкавица, успех на всички ... делта и пара.
То, че ще се пие Винце както казва моя приятел Владич е ясно. Важното е да има мир и разбирателство за каузата на спортовете. И стига с тия интриги и заяждания, а да летим и да се радваме на това което правим за доброто на всички. Започнах да научавам клавиатурата..


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пара и Делта при склоново реене
МнениеПубликувано на: Съб Ное 10, 2012 8:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Всичко това е много хубаво,но аз се питам друго-вместо да се разтеглят локуми,ще застане ли някой зад позицията си (някои още на са ни я казали) с едни петстотин лева подобно на DVD и herkal?По-специално Старите ни сериозни делтапланеристи,хората разбиращи от профили и поляри,някой парапланерист?При експеримента на парапланера няма да се използват тримерите , спийд системата и други подобни ''фокуси'' ,така че бъдете по-смели.

а ,ето и Антон се включква,още един бонус :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов