Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2013 9:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
При последния ми полет от Коняво, камерата беше записала 2 часа видео. Чудих се как да пресъздам полета, хем да се сбие в няколко минути, хем да е максимално реалистичен. Милсех да слагам информационни панели с височина, варио,тайминг и разни други, но в крайна сметка сложих малко видео на траклога от Seeyou и Google earth. Другите детайли може, но много играчка. Все пак така стана малко по-ведро, иначе не мисля, че някои би гледал 2 часа клатушкане от една гледна точка. От друга страна, филмчета в оригинал пък са по-документални, и реално повече може да се научи от тях. Та ми е интересно какво мислите и вие по въпроса!?
http://youtu.be/LO19_qSQogY

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2013 4:17 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Не е лошо филмчето, ама си мисля че точно тази музика не го прави баш ведро. Въпрос на личен вкус де. :) Другото е че в стремежа да го направиш по-динамично, малко се е забързало всичко и не дава възможност да се насладим на гледките на планините.
Аз напоследък се опитвам да слагам по две камерки, една на кила и една на рамката. Старо правило от кинаджиите е че повече от 20 сек кадър омръзва на зрителя и поради това снимането от една гледна точка дори на най-великия полет е скучно. Гледам че напоследък излизат разни нови номера от сорта на летяща камерка зад тебе, на въженце със стабилизатор. Няма да се учудя ако скоро някой започне да ползва летящ до него квадрокоптер. Еваларка за полета от Коняво.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2013 5:50 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
krassi написа:
Аз напоследък се опитвам да слагам по две камерки, една на кила и една на рамката.


Пуснете линк на някой от вашите филмирани полети с две камери ако Ви е възможно моля!

krassi написа:
Старо правило от кинаджиите е че повече от 20 сек кадър омръзва на зрителя и поради това снимането от една гледна точка дори на най-великия полет е скучно. Гледам че напоследък излизат разни нови номера от сорта на летяща камерка зад тебе, на въженце със стабилизатор. Няма да се учудя ако скоро някой започне да ползва летящ до него квадрокоптер. Еваларка за полета от Коняво.


Хубаво е да черпим от опита на големите режисьори но в случая това е любител и е нормално да не е на тяхната висота.
Красиви кадри сте споделихте с нас, благодарим!

krassi написа:
Не е лошо филмчето, ама си мисля че точно тази музика не го прави баш ведро. Въпрос на личен вкус де. Другото е че в стремежа да го направиш по-динамично, малко се е забързало всичко и не дава възможност да се насладим на гледките на планините.


"Открих" бутони за пауза и изключване на звука и реших тези проблеми опитайте и Вие.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2013 8:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Аз знам че Митко Халачев не е просто любител, затова съм по-критичен към него, сигурен съм че той разбира какво искам да кажа .
За двете камерки още нямам добро филмче, просто казах че се опитвам. Нито мога да се похваля с прелети като него, които да съм филмирал.
Но определено повече гледни точки помагат за по-разнообразно филмче. Проблема с две или повече гледни точки е че едната камерка може да вижда втората и става малко кофти, затова понякога може и компилация от два полета да свърши работа.
Ето тука едни които съм правил миналото и по-миналото лято, това лято ще опитам нещо по-добро. Сега имам две камерки и мога да експериментирам.
Просто си мисля че прелет като неговия ще бъде по-добре представен с малко по-бавни гледки и повече гледни точки. И ако дойде повече от 4 минути, няма да е фатално.

http://vimeo.com/44874716

http://vimeo.com/39255280


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Нед Апр 14, 2013 7:09 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
На мене музиката ми хареса. Въпрос на вкус.
Иначе Краси е прав за омръзването на кадрите и с увеличаването на цивилизационния стрес, тези 20 секунди би трябвало да намаляват. Затова две и повече гледни точки са задължителни, за да има възможност за разнообразие и редуване на кадрите. Различните кадри могат да се балансират по продължителност, но също могат и да са различни - зависи какво чувство искаш да внушиш. Редуването на забързан и нормален кадър е добра идея. Можеш да си поиграеш с прехода между тях (напр. по плавен).
Малкото прозорче долу ляво ми се струва безмислено. Твърде дребно е да се забележат съществени детайли. По-добър ефект би имало да редуваш летателни кадри с проиграване/плейване на полета с гугъл ърт и е добре да са синхронизирани за да е по-достоверна общата представа.
Мисля че спокойно можеш за допълнителна гледна точка да вкараш кадри и от едно интервю където обясняваш за техническите и емоционалните страни на полета.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Пон Апр 15, 2013 8:23 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Мда, все пак това е импровизирано, не съм имал за цел да правя филм, даже бях на косъм дали изобщо да слагам камера, тъй като това ми е първи прелет за годината и бях зает с доста други неща по екипировката. Снимам със старата ми камерка :CONTOUR която доста изрязана от към ригване към крилото. В момента съм я закрепил на един монопод и това ми дава възможност за повече гледни точки. На топлесите как се закрепват камерите отстрани на крилото и на носа не ми е ясно? Гледам, че посвета го правят, но не съм попадал на инфо как го правят?!

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Пон Апр 15, 2013 1:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Изображение

Тази стойка я измисли един пилот от Калифорния, закрепва се през платното с много силни магнити . Има и други начини, някои крила имат специално зипче на края на платното, преди стъклопластовата пръчка, там също има възможност за закрепване. Тия камерки Gopro сега са толкова леки, че може да се слагат навсякъде без особен риск от де-балансиране на крилото. Но по принцип си прав за това че монтирането на камерки е потенциално разсейваща процедура, особено ако прелета ти е приоритет, а не снимането. Особено ако трябва да сложиш две камерки, то си е играчка. Понякога е по-добре друг да поеме грижата за камерите, а ти да си летиш.

PS. Още една малка забележка за филмчето. Камерката е монтирана така, че уреда ти закрива лицето ти в повечето кадри. Доста досадна грешка. Може би е трябвало да им размениш местата.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Вто Апр 16, 2013 3:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
krassi написа:
Аз знам че Митко Халачев не е просто любител, затова съм по-критичен към него, сигурен съм че той разбира какво искам да кажа .
........
Ето тука едни които съм правил миналото и по-миналото лято, това лято ще опитам нещо по-добро. Сега имам две камерки и мога да експериментирам.
..............
http://vimeo.com/44874716
http://vimeo.com/39255280


Сетих се ... щом не е нов в правенето, преди няколко месеца явно съм гледал друг негов филм в youtube с летене над планини. Имаше гледки от две камери, и накрая текст с описание за пиене на месна бира което ми звучеше като реклама :D! Бяха поставени и прозорчета с пътя по който преминава като в последния филм ! Сега разбирам, благодарение на обяснението на Николай Йотов, това е било "плейване на полета с гугъл ърт "! Интересно изглеждаше особено като стопираш кадъра с пътя в гугъл ърт а дори е и обемно нарисувано :roll:

Благодаря за филмите!!!
Сигурно ли е че вторият е само от преди 2 години? Качеството на картината е доста по лошо от нормалното, ефектите са някак си .....?! а и делтапланите, и нещата с които пилотите са облечени до като летят изглеждат доста "ретро". Единия дори има странна тръба стърчаща напред :shock: Ако бъркам моля да ме извините но на повечето филми които гледам същите неща изглеждат по ...... съвременни?!
Струва ми се че пилота в първия филм не го забелязах във втория?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Вто Апр 16, 2013 6:36 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
@Митко(Димитров), на всеки от филмите се вижда кога е качен, а и аз ти казвам, че единия е от едното лято, другия от другото. Единия е на една година, другия е на 2 години. Сигурно е , защото аз съм ги снимал, аз съм монтирал камерата и знам какво съм правил. Качеството на филма е едно и също, снимано е с една и съща камера, full HD, естествено при качването online качеството пада малко поради промяната на формата. Колкото до старите крила, какво да ти кажа, всеки лети с каквото може. Не сме милионери, не сме мутри, не сме бизнесмени, не сме новобогаташи. Кой каквото могъл, си е купил и си лети. Крилото с шиша наистина е доста стар модел, но си лети добре, другото крило е Sensor 610, също е на години, но е добро крило с отлично качество. Сега подменяме техниката, идват нови крила и така.. Litespeed, U-2, Т2C...всичко ще си дойде на мястото. А да ти кажа честно, не е най-важно на какво летиш, важно е че летим и обичаме летенето и получаваме удоволствие. Виждал съм хора на баира с крила дето са за музея, и си летят и не им пука. Оня ден един дядка поне на 70 дойде на баира с една туриндика, направи си hang check и по едно време се сети че си забравил каската, та се провикна някой може ли да му услужи с каска. Дадоха му каска и си литна човека, кацна си, и хората му ръкопляскаха и му се радваха. Лошо няма. Скоро делтапланеризма ще се превърне в един екзотичен спорт. Гледах една статистика за възрастта на пилотите тия дни, долу горе имаше 9 % пилоти на възраст 20-29, останалите бяха 50-60 70...какво мислиш че ще стане след 20 години?... ще останат единици да летят, и не е ясно дали фирмите производители ще оцелеят, ако трябва да произвеждат за 9% от това , което сме сега. Апропо, ти на какво модерно крило летиш ? :wink:

PS Пилота от първия филм е Росен от Перник ( ако си спомняш кой е той), а и мене ме има, ама трябва да се загледаш малко повече.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 3:29 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
krassi написа:
@Митко(Димитров), на всеки от филмите се вижда кога е качен, а и аз ти казвам, че единия е от едното лято, другия от другото. Единия е на една година, другия е на 2 години. Сигурно е , защото аз съм ги снимал, аз съм монтирал камерата и знам какво съм правил. Качеството на филма е едно и също, снимано е с една и съща камера, full HD, естествено при качването online качеството пада малко поради промяната на формата. Колкото до старите крила, какво да ти кажа, всеки лети с каквото може. Не сме милионери, не сме мутри, не сме бизнесмени, не сме новобогаташи. Кой каквото могъл, си е купил и си лети. Крилото с шиша наистина е доста стар модел, но си лети добре, другото крило е Sensor 610, също е на години, но е добро крило с отлично качество. Сега подменяме техниката, идват нови крила и така.. Litespeed, U-2, Т2C...всичко ще си дойде на мястото. А да ти кажа честно, не е най-важно на какво летиш, важно е че летим и обичаме летенето и получаваме удоволствие. Виждал съм хора на баира с крила дето са за музея, и си летят и не им пука. Оня ден един дядка поне на 70 дойде на баира с една туриндика, направи си hang check и по едно време се сети че си забравил каската, та се провикна някой може ли да му услужи с каска. Дадоха му каска и си литна човека, кацна си, и хората му ръкопляскаха и му се радваха. Лошо няма. Скоро делтапланеризма ще се превърне в един екзотичен спорт. Гледах една статистика за възрастта на пилотите тия дни, долу горе имаше 9 % пилоти на възраст 20-29, останалите бяха 50-60 70...какво мислиш че ще стане след 20 години?... ще останат единици да летят, и не е ясно дали фирмите производители ще оцелеят, ако трябва да произвеждат за 9% от това , което сме сега. Апропо, ти на какво модерно крило летиш ? :wink:

PS Пилота от първия филм е Росен от Перник ( ако си спомняш кой е той), а и мене ме има, ама трябва да се загледаш малко повече.


Извинявам се за наивният въпрос с който Ви засегнах неволно! Той бе продиктуван от разликата в качеството на втория Ви филм, крилата както Вие ги наричате и нещата с които пилотите се прикрепят за тях когато летят. Не разбирам много и може би преценката ми е неточна. Във филма с големия полет всичко това е някак си по съвременно пък и цветовете изглеждаха по свежи. Поради това реших, че вашия е сниман преди години когато техниката е била с по малки възможности. Повтарям не съм искал да засегна никой просто споделих впечатления на нов и некомпетентен човек.
Имам схващане, че новите неща са по сигурни и безопасни но както разбрах от разясненията Ви то не е е съвсем точно когато става дума за крила. Малко съм разочарован от информацията, че делтапланеризма е на изчезване и 90% от практикуващите сте на достолепна възраст. Във филмите Ви отгоре всичко изглежда красиво макар и малко страшно. Защо младите не са желаят да летят с делтапланери? Това също е изненада за мен!!!

Погледнах този форум преди ден, два. От отговора схванах, че явно съм Ви засегнал с нещо и ми се стори, че ме бъркате с Ваш познат. Тъй като не разполагах с време не писах веднага за което се извинявам!
Не познавам господина от Перник. Нямам крило сега летя само с мислите си! Смятам да започна да събирам пари но все още събирам смелост :( до като гледам филмите Ви! Ще се радвам да видя и други.
Впечатлява ме написаното за мутри и цените на нещата с които се лети!?! Имам въпроси по темата!?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 5:58 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Лошо няма. На мен ми се стори че има лека ирония по отношение на "ретро" екипировка, особено при положение че на едното филмче се виждат крила от сорта на Комбат и Дикус C, които са доста съвременни. Същото и за сбруите. Наистина новите крила са на цени от сорта на 8-10-12 хиляди долара и не виждам как нормален българин който едва свързва двата края, би си помислил да си купи такова крило. Разбира се има и хора с пари, и те може би не са непременно нечестно спечелени, така че всичко е възможно, но масовия българин определено би имал трудности да се занимава с този спорт поради финансови причини. На въпроса защо младите хора не искат да летят с делтапланери, бих казал че въпроса е малко неточно зададен. Те искат да летят, но не винаги имат възможност да си го позволят. Затова много от тях се насочват към парапланеризъм, където цените са малко по-достъпни и началната крива на обучение е по-малко стръмна. Усещам обаче че тука се заформя нова тема, а ние пишем в момента в тема относно видеото на Митко Халачев. Затова ако трябва модераторите да преместят някои мнения, няма да им се сърдя .
Цитат:
Имам схващане, че новите неща са по сигурни и безопасни но както разбрах от разясненията Ви то не е е съвсем точно когато става дума за крила


По принцип е така, но има крила, които са строени по много сериозни стандарти и са много здрави, и ако не са ползвани много интензивно през годините, имат още много живот. Такъв е случаят с онова крило със шиша, както и с оня Sensor 610. Конструирани са здрави като танк. Единственото което поразява тези крила е UV, и ако не са изваждани много на слънце, са си съвсем прилични. Естествено не стават за състезания, но са безопасни за летене. Между другото Митко Халачев ( с онова крило със шиша), вече лети с модерно крило Litespeed S, както се вижда на новото му филмче.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 2:01 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 12:49 pm
Мнения: 10
Име: Mitko Dimitrow
krassi написа:
...... Наистина новите крила са на цени от сорта на 8-10-12 хиляди долара и не виждам как нормален българин който едва свързва двата края, би си помислил да си купи такова крило. ............. вече лети с модерно крило Litespeed S, както се вижда на новото му филмче.


Благодаря за консултацията! Поразрових за цени на делтаплани в мрежата. Наистина има и крила на подобни суми но повечето цени са около 4000 евро за новои а втората употреба са на значително по ниски. Написах в търсачката Litespeed S и ми излязоха цени за употребявани на около 1400 евро което ми изглежда не чак толкова непостижимо за България. Възможно е и да съм объркал нещо защото като година на производство на делтапланите не бяха обявени 2012 или 2013!?! Под модерно се разбира последно излязло на пазара нали?

С каква камера са правени филмите ви? Ще има ли нови линкове?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Вто Апр 23, 2013 6:01 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Да, на втора ръка може да се намерят по-евтини крила. Но дори 4000 euro са си сериозно препятствие за младеж който или няма работа, или има някаква заплатка от сорта на 7-800 до 1000 лв, които общо взето му позволяват да си купи по една баничка и да си плати наема и сметките за тока и парното. На въпроса защо младите хора не искат да летят може да се отговори и по друг начин. Не само младите, но по принцип не всички хора са склонни да летят. Има хора дето с кран не можеш да им отлепиш краката от земята. Има голяма доза предубеденост за летенето от масата народ, които най-често нямат и бегла идея как това нещо лети и как се управлява. Обзалагам се че ако половината от тези хора знаеха малко повече за тия неща, щяха да са по склонни да опитат. Затова, ако статистически се филтрират хората които имат необходимите знания, необходимите пари и необходимата нагласа за летене, се получава много малка група хора. Примерно в BG 10-15 души. Затова смятам че популяризирането на спорта чрез повече медийни изяви е добро нещо, особено ако показва спорта в добрата му светлина, а не като нещо от рода на каскадьорство и тем подобни.
Относно камерката, почти всяка камера от новите модели вече може да снима HD 1080, въпрос на лични предпочитания. Хубаво е да бъде по-широкоъгълна естествено, от сорта на 24, 25 мм обектив. Canon, Nicon, Sony, всичко върши работа. GoPro е доста добра, защото е компактна, но все още може да се желае повече за качество на видеото в сравнение с фотокамерите. Трябва да има стабилизация на картината, добре е да има опция 30 и 60 кадъра в секунда. В момента има ново GoPro 3 Black Edition, но има много оплаквания че блокира или пък батерията се източва дори когато камерата не работи. Затова ще изчакам да и оправят бъговете. Засега карам на Gopro2, Canon и Samsung.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Монтиране на филм от екшън камера
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 1:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Вече съм с две камерки, благодаря на Krassi за което, и с два полета този уикенд на Петрохан, накичих Боби докато подлитваше. Впечатляващо ЦБ накрая :)
http://www.youtube.com/watch?v=9-xNQ7OSwL8

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов