Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 10:14 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Пон Авг 06, 2012 12:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Димитър Халачев ме помоли да публикувам следното от негово име:

До: Български Национален Аеро Клуб
На вниманието на: Председателя на УС на БНАК

Уважаеми колеги,

Обръщам се към Вас във връзка с планираната от СК "Делтаклуб" организация на мероприятие "Национален рекорд по делтапланеризъм 2012" със състезателен характер, целящо подобряване на националния рекорд за прелет с делтапланер.

Бихме искали да Ви уведомим, че от 04 до 15 Август 2012г. в зависимост от метеорологията ще бъде проведено мероприятие, по време на което ще бъде направен опит за подобряване на националния рекорд за прелет с делтапланер. Планираме да използваме различни стартове в североизточна България, като Невша, Шумен и други. Всички клубове занимаващи се с делтапланеризъм са добре дошли да вземат участие в това мероприятие.

С Уважение, 02.08.2012г.
Димитър Халачев гр.София
/председател СК "Делтаклуб"/


Пожелавам им успех! Аз ще помагам с прогнозите...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2012 10:54 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Извинявам се, ако е добре позната информация, но колко е националния рекорд за прелет с делтапланер?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2012 12:29 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
рекорда "straight distance" е 155 км (ако съм запомнил точно)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2012 6:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
133.8 км има летяни от руски пилот в БГ, от български пилоти най-голямо разстояние има Антон Антонов, 152 км, но те са отиване и връщане, а не свободен прелет за дистанция. Между другото, сега си задавам и въпроса как се дефинира прелет Отиване и връщане ( Out-and-Return), в смисъл, трябва ли да излетиш от определена точка, да отидещ до друга точка, и после да се върнеш в началната точка. Ако е така, прелета на Антон е различен от тази дефиниция, защото той излита от Сопот, стига до Средногорие, връща се обратно през Сопот и продължава някъде до след Бузлуджа.* Каквото ще да е, това е най-доброто разстояние, летяно в Бг от Български делтапланерист. Крайно време е наистина този рекорд да бъде подобрен, като се има предвид какво правят хората в другите страни с нови крила. За съжаление делтапланеризма в БГ имаше една "дупка" от почти 20 години и сега има известно раздвижване. Пожелавам успех на т.нар. инициатива за подобряване на рекорда.

*Може би неговия прелет е в категория "Free Out-and-return distance" сигурно има разлика в дефинициите.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2012 8:33 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 03, 2008 5:16 pm
Мнения: 200
Местоположение: Instagram/quietmup
Име: Пилот
Невша-Сърбия е напълно постижимо


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Сря Авг 08, 2012 8:27 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Значи се оказва че Straight Distance рекорда е 133 км - в един хубав ден мисля че ще се направи много лесно. Предишните два дни коментирахме с Димитър Халачев условията и кой старт да се използва. Макар и с високи бази и двата дни е било доста прегрято и стабилно - условията не са били леки и прелетите които е успял да направи са Шумен - яз. Йовковци (до Елена) = 105 км и Скалско - с. Радиево (до Димитровград) = 100 км.

Предполагам че като стигне до компютър с Интернет той ще опише двата дни по-подробно...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Сря Авг 08, 2012 5:08 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Шумен - яз. Йовковци
leonardo/flight/3989
Скалско - Радиево
leonardo/flight/3990

Ами браво засега, два опита, и двата около и над 100 км. Поне е ударил височинния рекорд, 3971м при полета от Скалско. Направи ми впечатление че е цепил направо през Балкана на юг, като гледам, без площадки за кацане, което ми се вижда рисковано, но ако е бил толкова нависоко, той си знае. Хубаво е че се комбинират полетите на опитни парапланеристи и делтапланеристи при тези прелети.Той е летял с К2, и коментира че качеството му е било почти колкото на новите парапланери, но ако лети с едно прилично безмачтово крило, нещата с качеството ще са доста по-различни. Безмачтовите гонят качество 15-16, така че разликата е значителна.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Сря Авг 08, 2012 7:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Два поредни хубави дни за летене. Обиколихме известните стартове като Невша, Шумен - изток и Скалско. Този в Шумен ми се стори най-добре. На Скалско направих фал-старт без последствия, но не бих излетял пак от там. Имах удоволствието да летя с добри пара пилоти като Бончо, Доктора и Дидо от Велико Търново. Тези полети бяха изкключително полезни за мен, тъй като доказаха сравнението на по-стар 20 годишен делтапланер с ново пара крило. Трак логовете определено са в полза на новите парапланери, като скорост дори. Надявам се скоро да има и подобни ситуации за сравнение с по-нови делта крила, така че да може парапланеристкото общество да добие по реална представа за делтапланеризма. Учуди ме, че само аз летях в тези хубави дни с делтапланер. Очаквах да има и други делтапланеристи.

Имах късмета и възможноста да подобря височиния рекорд с делтапланер - 3971м.

Благодаря на хората които бяха с мен, до мен, под мен, и над мен :) , както и на Даниел за перфектната прогноза и напътствия, на членовете от клуба, и не на последно място на Венко, който беше сигурен съпорт от земята.

Силата на термиките, скороста на вятъра, екипировката и уменията на пилота са това което правят прелетите, както и мъничко късмет. Аз определено имам да поработя над всичко. Малко наистина завиждам на Шуменци, за условията които имат и им благодаря за приятелското отношение.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 5:21 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
А какви са прелетите на парапланеристите с които си летял? В смисъл, докъде стигнаха Боне и Доктора в същия ден
и дали летяха в същата посока или имаха различен маршрут от твоя?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 7:57 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
С Бончо сме летели почти в една посока, като цяло на запад. Аз минах малко по-южно от него и един горски масив към края на полета прецених, че няма да го мина с тази височина 100% и останах да снижавам на края на язовир Йовковци - около 1000м. Доктора като излетя и се удави, после се е качил явно пак и е тръгнал на юг. Летели сме еднакво време, но той е прелетял 150 км., Бончо - 140 до Велико Търново и аз 100 след Язовир Йовковци. Траклоговете са достатъчно показателни в леонардото на скайномад.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 4:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Малко преди да се насоча за кацане успях да хвана Шуменска термика :))
http://www.youtube.com/watch?v=oY8gdUFkmC4

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Съб Авг 11, 2012 9:24 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
http://www.youtube.com/watch?v=ZaGcGBSb ... ata_player

Ето видео за допълнително нахъскване :) полета на Джон Дуранд, 11 часа полет, 761 км
всички условия са налице : супер крило, супер пилот, супер равнина, супер попътен вятър..а, да не забравим, и удобна сбруя.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Нед Авг 12, 2012 2:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Проблема с крилата е сериозен в България. За момента най-доброто крило е на Чичо НИ ЯНЧО, но..тук има един доста важен въпрос. Стартовете подходящи за прелети са в в източната част на страната, но не видях нито един, който да е подходящ за делта. Да излетях от Шуменския и Скалско, но имаше голяма доза риск. Излиза, че за да летя от там, трябва да отида три дни по-рано с храсторез, ножица, косачка и дърворезачка.. освен крило и сбруя и ще стане малко по малко рисков. При делтата крилото е ниско, точно в ротора, когато се излита от ръб. Не знам дали споменах, че на Скалско направих фал старт. На втория път изчаках затишие и точно когато поредния порив разклащаше отдолу храстите се затичах на безветрие и се метнах в термиката. Закъснееш ли си в ротор и мятка на всички посоки. Та с едно по хубавичко крило много бих за двуомил дали изобщо да отида на тези стартове и да го потроша. За момента с К2-ойката се мяткам поне от всакъде и поне не мисля и за крилото.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 9:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
million_miracles написа:
Стартовете подходящи за прелети са в в източната част на страната, но не видях нито един, който да е подходящ за делта.

Не си идвал на Тополица :wink:

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инициатива за подобряване на българския рекорд
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 11:38 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Шуменските стартове са добре за делта. Невша си иска един ден работа за да се разчисти мястото от където преди стартираха делтите. Девня е супер, Партизани също предполагам че е добре (все още на съм ходил на този старт)...

В югоизточна България има два старта близо един до друг - Биберна и Медово които също са добри за делта.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов