Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Чет Окт 18, 2018 11:19 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Понякога се чувствам като учен, който е решил да пише във форума на www.theflatearthsociety.org В мрака, на всеки човек е по-силите да запали свещичка. Колкот по-силен е мрака, толкова по-ярко свети свещта. Всичкия мрак на света не е по-силен от светлината...

По темата има ли стандартен заход за кацане или човек може да си позволи да си каца както иска и както на него му харесва. За да има някаква конкретика ще ползвам този инцидент: http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=6&t=9374
От описанието се вижда, че захода за кацане е специфичен за конкретния пилот "Иначе заход за кацане с по-остри завойчета, каквито често си правя...". Най-вероятно пилота е кацал стотици пъти така без да има проблем.
Въпроси:
1. Ако пилота ползваше стандартен заход, щеше ли този инцидент да му се случи?
2. Има ли въобще стандартен, правилен заход за кацане в парапланеризма (в истинската авиация има и той е много точно дефиниран като процедура, изследван, теория, статистика и практика казват, че това е, така се прави, и се изпълнява стриктно от истинските пилоти всеки път.)?
3. Има ли смисъл да се тормозим да следваме някакви правила при условие, че те ни пазят от редки, случайни събития, които я ни се случат, я не. Ние в крайна сметка сме аматьори.
А и да ни се случата - лек ремонт в хирургията и сме готови отново да полетим в мракак на невежеството си, няма да измре чял самолет с пасажери. Голяма работа.
Примерно има ли смисъл всеки ден човек да ходи, с презерватив на работа, без да има нещо в предвид, да проверява дали е в добро състояние, да го подменя като му изтече срока на годност, след време и по едно хапченце виагра да си носи и така с години без "никакъв" смисъл?

Дисклеймър. Следването на правила не решава проблема, просто намалява вероятността да попаднете в ситуация shit happens. Съгласен съм има ситуации, в които shit happens, но има и shit happens to shit pilot. Това са две различни неща, не ги бъркайте.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -5 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Чет Окт 18, 2018 7:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
По стара българска традиция ще ти отговоря на въпроса с въпрос ”Има ли стандарт за кацалка?”.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Чет Окт 18, 2018 8:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Ангеле,
За правоъгълният заход за кацане ли говориш ?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Чет Окт 18, 2018 8:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Наподледък форума е окупиран от две три радиоточки, от които излиза само сведение о реки дунаев в сантиметри. Няма полезни ходове.
Даже и този на когото не искам да му споменавам името, защото всички го дъвчем за щяло и нещяло, вместо да напише нещо за фронта който мина оня ден се занимава с битовизми.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2018 8:33 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 4:20 pm
Мнения: 50
Име: Виктор Иванов
Аз останах объркан. Как хем ще бъдеш пътеводната ни светлинка в мрака, хем задаваш въпроси. А на всичкото отгоре вероятно ще ти отговарят само "shit pilots" като мен самият.
Очаквам, че каквото и да ти се отговори ти няма да си съгласен и ще се водят спорове. Така че май е много по-лесно направо да си кажеш каквото мислиш и да се свърши :D
...
Но хайде ще захапя примамката:
1) Shit happens. "Ама щешели да се случи, ако ...?" е въпрос за философите. Като се обърне каруцата пътища много.
2) Има система от правила. Все пак има голямо разнообразие от условия и фактори (кацалка, трафик, вятър, наклон, препятствия...) за да има "СТАНДАРТЕН". Аз съм "shit pilot", но във всяка книга която съм чел е имало цяла глава посветена на кацането. С каква височина се стига до кацалката. Как се оценяват условията. Какви видове захождане има. През какви фази минава същинското приземяване (4-те фази от steep glide до флеър). Аз не мисля, че мога да го обясня по-добре от хора написали книги за летенето, затова нека всеки заинтересован да прочете. Ако не знае откъде, да ми пише и ще споделя материалите с които разполагам.
3) Всеки определя рисковете, които е готов да поеме. Аз лично не следвам педантично правилата, припрян съм и правя лоши заходи. Счупената карбонова седалка вкъщи свидетелства за това.

_________________
Виктор Иванов
U-turn Blackout Plus - Rainbow coloured
AirDesign Vita 2 - Fire (Orange,Red,Yellow)
https://www.youtube.com/channel/UC6TvYI0-lAoYyLKSb6xUayw


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2018 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Процедурите са за хора които не са на 100% наясно с това с което са се захванали и не могат да взимат решения под стрес. Помагат за стандартни ситуации и пречат когато ти се наложи да мислиш нестандартно. Гледах "Разследване на самолетни катастрофи" по National Geographic при който самолет трябваше за завие надясно в мъгла при заход за кацане. Стандартния заход на това летище е от ляво на пистата със завой на ляво. При ясна инструкция за завой на дясно от диспечера, пилота зави на "другото дясно" и се разби в близкия хълм. Просто беше правил твърде много пъти "стандартния" заход.


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Сря Окт 24, 2018 2:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
https://www.youtube.com/watch?v=MhpGDn-9aTo


Като по у-чеб-ник.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Сря Окт 24, 2018 8:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Buga написа:
https://www.youtube.com/watch?v=MhpGDn-9aTo


Като по у-чеб-ник.


Я ми кажи откъде да си купя тоя учебник.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Чет Окт 25, 2018 6:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Господине, вие навярно сте програмис :mrgreen:


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Окт 30, 2018 6:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
ppountchev написа:
Процедурите са за хора които не са на 100% наясно с това с което са се захванали и не могат да взимат решения под стрес. Помагат за стандартни ситуации и пречат когато ти се наложи да мислиш нестандартно. Гледах "Разследване на самолетни катастрофи" по National Geographic при който самолет трябваше за завие надясно в мъгла при заход за кацане. Стандартния заход на това летище е от ляво на пистата със завой на ляво. При ясна инструкция за завой на дясно от диспечера, пилота зави на "другото дясно" и се разби в близкия хълм. Просто беше правил твърде много пъти "стандартния" заход.


Всеки стандартен заход има изискване при 1000f самолета да е "конфигуриран". ако това не е така, трябва да се премине към go-around.
https://www.skybrary.aero/index.php/Stabilised_Approach
https://youtu.be/QVaQYhd_Qy0

Импровизациите са предпоставка за инциденти:
http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=6&t=9916

може би се разпознавате?:
https://youtu.be/1gHbwT_R9t0


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Окт 30, 2018 8:08 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
По принцип, правилен заход е всеки заход, които води до безопасно приземяване, без да застрашава безопасността както на захождащото, така и на останалите ВС.

Ангел е прав, че в авиацията има изработени "стандартни" процедури и това е така, защото трафика трябва да е предвидим и дори в случай на липса на радиовръзка или лоша видимост всяко ВС във въздушното пространство принципно знае какво и къде да очаква по трасето на захода.

Парапланерите обаче са доста по-различни от големите ВС, а също така и местата за излтане и приземяване са доста различни от стандартните летища, което прави стандартния правоъълен заход не много удачен.

Благодарение на нискаа си въздушна скорост и голямата повратливост, пилота на парапланера има повече възможности за корекции при заход и според мен по подходящ е S образния заход, но най-важното е да се познава добре конкретното място и захода да се съобразява с локалните особенности.

В някой "бели" държави даже има указателни табели на местата за излитане и приземяване, където е указан така наречения стандартен заход за конкретното място, при това с корекции при различните посоки на вятъра.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Окт 30, 2018 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Още в детството си съм чувал от баща ми (военен пилот тогава), а по-късно и от други пилоти, включително и парапланеристи, че за да имаме шанс за безаварийно кацане, последните 10 секунди от полета преди кацането трябва да са по права линия. Ето няколко екстремни кацания, които са изпълнени по тази рецепта и са успешни :
https://www.youtube.com/watch?v=dLzRjd6rbXQ
И си признавам, че нерядко, когато съм нарушавал това правило за последните 10 секунди, съм имал не особено удачни кацания :oops:

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Окт 30, 2018 10:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
архитекта написа:
Още в детството си съм чувал от баща ми (военен пилот тогава), а по-късно и от други пилоти, включително и парапланеристи, че за да имаме шанс за безаварийно кацане, последните 10 секунди от полета преди кацането трябва да са по права линия. Ето няколко екстремни кацания, които са изпълнени по тази рецепта и са успешни :
https://www.youtube.com/watch?v=dLzRjd6rbXQ


Бях се подготвил да чупя стереотипи и заучени положения, но ето горното, е правило което подкрепям с две ръце.
Разбира се и то има изключения. Представи си че правиш прелет от Марково,в неизвестна посока и ти се наложи да кацаш на някаква полянка между високи борове ( то борове около асеновград няма, но разни ЖР-та, далекопроводи и комини колкото щеш ). Та на тази полянка няма как да знаеш нито локалните особености нито да я познаваш нито пък вероятно ще имаш време да отвориш форума и да прочетеш че ако си под "1000f трябва да направиш
Цитат:
go-around
. Все стереотипи които са подходящи за фаза в която човек още не е счупил калъпа.
Правилен заход не е този които е завършил добре днес. Защото ако е извършен по грешния начин без инцидент, то този начин ще завърши зле утре. В този смисъл твърдя, че Кригел каца неправилно. Неправилно защото в неговото кацане има прекалено много риск. Прави кацане на трим скорост, в ротор от сградите, между стълбове ( на които може да има опънати кабели), подлита с дълъг финален глайд. За неговото ниво може би е приемливо. За моето, е 50:50 с малко самохвалство. А за вашето ?

За извънсистемни кацания, които са почти всички кацания, поради това че ако не кацаш на "непозната" кацалка то вероятно вятъра няма да е като "предния път", или трафика ......

Изземвам би може функциите Му.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Сря Ное 07, 2018 5:36 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 10:12 pm
Мнения: 13
Име: Andrey Manolov
Аз си мисля че "правилен" заход за кацане е по важен когато има трафик.
Предимно за да не си прецакаме другарчетата като ги отсечем или притиснем на финалната права.

Иначе верно е трудно ако нямаш добър чохъл на кацалката а и също като има храсти, кабели и какво ли още което избягваш.

За рязките завои при кацане не би трябвало да е голям проблем ако е свикнал да каца така.

Май поуката е че не е летял от доста време а е заходил да каца както "преди" когато е бил в период на активно летене.

Аз лично много бързо губя форма и усет за летенето ако не летя често.
А и друго ако не съм летял известно време в главата ми си мисля че нищо не съм забравил а в същност съм.
Това лъжливо чувство може да те прецака доста като идваш от небето.

Ако не си в форма, го раздаваш консервативно първите няколко полета докато ти се върне усещането нали?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Правилен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Сря Ное 07, 2018 6:15 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Ето това е страндартния заход за кацане при параплана.
https://youtu.be/cTV7v9m73Qk

Кригел едва ли би кацнал така. Ако някой се мисли за Кригел нека каже и ще помисля как може да му се помогне. Може да му съберем пари тука в форума.
Ако говорим за друг тип летене Thunderbirth понякога кацат и така и не е чак такъв проблем за пилота, предполагам, че има и застраховка.
https://youtu.be/cTV7v9m73Qk


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов