Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Нед Май 26, 2019 5:51 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Уважаеми колеги, авиатори!
Няма да скрия гнева и огорчението си от поредния трагичен инцидент които хвърля черно петно върху нашата неорганизирани общност.
Инцидент, които почерни още няколко семейства!
Далеч не смятам, че аз съм човекът, които да оценява и съди, но като част от общността имам своите наблюдения върху повечето случаи и единственото заключение до което достигам е, че сами сме си виновни за черната серия.
Скоро загубихме Стефан и Вальо, Сега Иван и Вяра. Неотдавна от този свят си отидоха още няколко опитни колеги и връзката между всички инциденти е надценяването на възможностите както на въздухоплавателното средство, така и на пилотските възможности.
Може и да не ни се иска да го признаем публично, но е точно така.
Можем да търсим вина в институциите, в нормативната уредба и в скапаната ни държава, но истината е, че в малката авиация всеки е отговорен за собствената си безопасност и за тази на пасажерите които качва на борда.
При това, от-до!
Техническа изправност, подръжка, човешки фактор, кондиция на пилота, преценка на метеорологичната обстановка, предполетна проверка, техника на пилотиране при изпълнение на полета.
От-до!
Там, горе, сме сами и няма кой да свърши нещо вместо нас!
И освен, че носим отговорност за своя живот пред нашите близки, носим и отговорност за живота на нашите пасажери, чиито почернени семейства не знам как можем да погледнем в очите.
Не знам какво точно можем да направим, но знам, че трябва да го направим, при това без загуба и на секунда повече!
След инцидента със Стефан и Вальо ми дойде идеята да заснемем филм за безопасността в малката авиация.
Ето я идеята, която вече изглежда превтаса:
https://drive.google.com/file/d/0BwrMHh ... p=drivesdk
Днес разговарях за пореден път с хора от националните медии и се надявам скоро филма да бъде продуциран.
А до тогава, моля ви, нека не толериране, подминаваме и поощряваме забелязани от нас грешки и нередности, допускани от наши колеги, дори и с риск да ни се обидят.
Дано душата на Ivan Kostadinov, намери покой, но начина по които той летеше беше недопустим, и според мен това доведе до поредната голяма трагедия!
https://drive.google.com/file/d/1Wgffqv ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/12F_1iR ... p=drivesdk
Съболезнования на близките на Вяра Лозанова и Иван Костадинов, и да знаете, че поредното мир на душите им, никой няма да утеши, както и поредното "Така им било писано"!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -15 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Пон Май 27, 2019 12:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 5:03 pm
Мнения: 17
Като човек, който познаваше и скърби за Вуйчо Ваньо не мога да подмина така горния пост. Както казва народа - лесно е да се рита по умряло куче. Но на следващия ден след трагедията, да се дават квалификации за летенето на наш колега, името му да се тръби по медиите и на всичкото отгоре някой да прави реклама на свои инициативи е изключително грозно и много меко казано недостойно.

Нямам нищо против разумни инициативи за повишаване безопастността на летенето но нека първо поне от уважение към близките на загиналия да почетем паметта на нашия колега.


Върнете се в началото
  Профил    +17 / -2 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Пон Май 27, 2019 4:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
smihov написа:
Като човек, който познаваше и скърби за Вуйчо Ваньо не мога да подмина така горния пост. Както казва народа - лесно е да се рита по умряло куче. Но на следващия ден след трагедията, да се дават квалификации за летенето на наш колега, името му да се тръби по медиите и на всичкото отгоре някой да прави реклама на свои инициативи е изключително грозно и много меко казано недостойно.

Нямам нищо против разумни инициативи за повишаване безопастността на летенето но нека първо поне от уважение към близките на загиналия да почетем паметта на нашия колега.


Вече го написах няклко пъти и ще го напиша и пак.
Разбирам гнева на хората които са били близки с Иван, и съм склонен да преглътна някои обидни коментари, защото съм съпричастен със скръбта им, макар и да не мога да заявя, че съм бил близък с него.
Нещата обаче излязоха извън всякакви граници, след като Сунай ми е обади по телефона и започна безобразно да ме обижда и заплашва.

Нямам намерение да влизам в обяснителен режим, защото съм изразил мнението си, което бе провокирано от поредния трагичен инцидент затрил живота на двама души и ако имам някаква вина, то тя е, че не споделих опасенията си с Иван, когато го видях на Белозем на помена в памет на Вальо и Стефан.

Няколко пъти съго виждал с очите си какви щурутии прави с пипистрела и само ден-два преди да се видим, ми попадна едно от неговите видеа и първата ми мисъл беше "Боже, този ще се очисти"!

Знам, че доста хора меко казано ме недолюбват и винаги търсят някаква корис в нещата с които се занимавам, и честно да си кажа, просто съм го приел за факт и не се впрягам много, но в този случай няма да допусна да се правят внушение, че съм искал да изкрънкам някакви пари и да си гледам физиономията по телевизията, нито пък си рекламирам някакви мои иницятиви.

По един или друг начин с годините съм натруал някакъв разнообразен опит свързан с авиацията и мися, че имам обективна оценка както за себеси и за собствените с възможности, така и тези на колегите които познавам или наблюдавам по стартовете и летищата.

Винаги съм се стремял да бъда полезени да помагам с каквото мога, защото така съм възпитан от мойте инструктори и мисля, че тези от вас които ме познават могат да го потвърдят.


Открито заявявам, че няма да търпя върху мен да се излива неоправдан гняв, обиди и клевети, защото не аз съм причинил инцидента и не аз нося отговорността за това!


В горния постинг написах каквото имам да кажа по темата и не мисля нито да го повтарям, нито да поемам чужда вина!

П.П. Не знам колко разбираемо го написах, защото шофирах над 20 часа и съм скапан, но утре ще го препрочета и ако има нужа ще коригирам написаното.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -13 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Пон Май 27, 2019 5:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 05, 2006 1:40 pm
Мнения: 27
Местоположение: sofiq
Име: Теодора Величкова
Skyhiker,
Аз се извинявам ,че ще изляза извън темата,но да питам само ...понеже не съм толкова навътре в леката авиация.Понеже си написал ,че имаш опит опит с леката авиация ти какъв си точно :инструктор,пилот ,ако да на какво ,препоадавател по теория на безопастност на полетите или някакъв друг тип?Извинявам се пак ,че питам просто аз летя от известно време и не се сещам да съм те срещала във въздуха?


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -4 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Пон Май 27, 2019 6:25 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
tedy написа:
Skyhiker,
Аз се извинявам ,че ще изляза извън темата,но да питам само ...понеже не съм толкова навътре в леката авиация.Понеже си написал ,че имаш опит опит с леката авиация ти какъв си точно :инструктор,пилот ,ако да на какво ,препоадавател по теория на безопастност на полетите или някакъв друг тип?Извинявам се пак ,че питам просто аз летя от известно време и не се сещам да съм те срещала във въздуха?

Честно казано, не разбирам съвсем целта на питането, но понеже тона е нормален и любезен, нямам нищо против да ти отговоря.
Всъщност сме се виждали няколко пъти, ти летеше с един кафеникав Нивиук ако не ме лъже паметта, но това няма значение.

Съвсем накратко, Летя с парапланери от 2005 г. Живял съм една година на Сопот. Летя тандемно от 2011 след обучение в испански клуб. Обиколил съм почти всички знайни и незнайни стартове в Андалусия, където живях на палатка почти една година. От 2011 съм основател и председател на Клуб Свободен полет - Дупница. Два сезона като тандемен пилот на Албена където живеех на старта по три месеца. От 2012 летя с парамотори и паратрайкве. от 2015 с мотоделта. Един сезон тандемно в Оман, няколко месеца тандемно в Германия, където ми остана да взема изпита по въздушно право и радио комуникации за да взема немски лиценз.
Лицензи за тандемен пилот и инструктор от БНАК, Румънски NPPL за парамотори и трайкове, български NPPL за мотоделта.
Имам няколко полета на автожир, прекратени по финансови причини и притежавам немски сертификат за подръжка на два модела автожири. Летя колкото, когато и с каквото мога, но последние няколко години основно по работа за мое съжаление.
Обучол съм няколко пилота на парапланери и парамотор, включително като помощник инструктор в немско училище.
Имам два инцидента с травми по мен. Единият е натъртена пета при кацане на плажа в един камък а другия е осукване на коляното по време на излитане с тандема.

Надявам се, отговорът ми да задоволява питането ти.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -12 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 9:19 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Уважаеми колеги,
Освен "благопожеланията" от страна на Сунай, получих и няколко обаждания и лични съобщения, където признавам ,тона бе в рамките на нормалното.
Не мислех да се оправдавам и обяснявам, но изглежда съм останал крайно неразбран от някои от вас.
Всеки има право да възприема написаното от мен както иска, но трябва да знаее, че стоя твърдо зад думите си!
Нека ви кажа какво ме мотивира да напиша това, което написах.
Преди години на Добростан загина един млад колега на име Митко.
viewtopic.php?f=6&t=5177
Ето какво съм написал по темата:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Това, коет не съм написал бе, че преди фаталния полет, аз пътувах към старта в автобуса заедно с Митко, които не познавах.
Той възторжено обясняваше на някой, как гледал едни яки клипове на Раул Родригез и щял да пробва да направи САТ.
В течение на разговора разбрах, че лети сравнително от скоро, но не направих дори и опит да влея малко разум в главата му, и честно казано изпитвм угризения.
По късно се наложи да дам обяснение пред близките му с които се засякохме в полицията и да ви кажа, въобще не ми беше лесно, но казах това което мислех за редно и което видях с очите си, а то бе, че според мен Митко е надценил възможностите си и е поел голям риск, като е опитал да изпълнява маневри на малка височина.
Както вече написах, когато гледах един от клиповете на Иван с пикиране към земята и рязго изтегляне и минаване през крило, а това беше малко след инцидента край с. Оризаре с Вальо и Стефан, си помислих същото нещо, а Именно "Боже, този ще се очисти!"
Познавах се с Иван, но не знам поради каква причина не му писах и по-лошото, когато го видях ба Белозем преди три седмици, къдет се бяхме събрали да почетем паметта на Вальо и Стефан, просто се поздравихме, но така и не намерих кураж да му споделя мнението си относно стила му на летене.
Честно казано, очаквам голяма част от хората пишешти тук да не ме разберат, защото има голяма пропаст между парапланеризма и леката авиация, въпреки че всичко е подчинява на общи принципи за безопасност, които и в двата случая според мен са пренебрегнати.
А какви са преките причини за инцидента с Иван, ще покаже разследването, но според мен рисковото летене не бива да бъде поощрявано по какъвто и да било начин!
Има малцина които са посветили много време и усилия да изпълняват фигурен пилотаж и акро и познавайки тези хора, знам какъв подход имат и какъв респект изпитват към това което правят.
Всеки по-опитенпилот носи морална отговорност за примера които дава към по-неопитнте, а всеки качл пасажер на борда носи отговорност за здравето и живота му!
Приключвам темата с призив Сунай да ми се извини публично, защото обидите които отправи към мен са недопустими и ако не го стори в рамките на деня, ще потърся правата си в съда!
Всеки има право да изразява мнение и да се гневи, но не и да заплащва и обижда по такъв долен начин!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -14 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 9:58 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 05, 2006 1:40 pm
Мнения: 27
Местоположение: sofiq
Име: Теодора Величкова
Благодаря ти за любезния отговор въпреки 20ет часовото ти пътуване.
Ами тъй като сам беше написал ,че едва ли ти си този ,който трябва да съди и оценява пък после го правиш,ми стана интересно на базата на какви квалификации се изказваш.Изглежда нямаш такива.
Между другуто споделянето на лична информация от профила на Иван също подлежи на правна санкция.
Без да те обиждам до тук по всичко личи ,че се опитваш да правиш Pr на собствената си дейност на гърба на трагични инциденти.
Виждам ,че явно темата авиация те вълнува и ти пожелавам да изкараш необходимите квалификации ,за да можеш да правиш обективни заключения.
Иван беше приятел на много от хората тук ,както вече си забелязал и ти предлагам да спреш да развиваш темата.


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -2 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 10:27 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
tedy написа:
Благодаря ти за любезния отговор въпреки 20ет часовото ти пътуване.
Ами тъй като сам беше написал ,че едва ли ти си този ,който трябва да съди и оценява пък после го правиш,ми стана интересно на базата на какви квалификации се изказваш.Изглежда нямаш такива.
Между другуто споделянето на лична информация от профила на Иван също подлежи на правна санкция.
Без да те обиждам до тук по всичко личи ,че се опитваш да правиш Pr на собствената си дейност на гърба на трагични инциденти.
Виждам ,че явно темата авиация те вълнува и ти пожелавам да изкараш необходимите квалификации ,за да можеш да правиш обективни заключения.
Иван беше приятел на много от хората тук ,както вече си забелязал и ти предлагам да спреш да развиваш темата.

Теодора, явно правилно съм усетил на къде биеш с първият ти коментар и трябваше да се въздържа на провокацията ти.
Благодаря за юридическите съвети, както на теб, така и на още някои колеги.
Не знам какви са необходимите квалификации които трябва да изкарам според теб, освен описаните от мен, но имай предвид, че съм в нещата от 14 години и както казах имам своите наблюдения и правото да ги споделя.
Това кои и как ги възприема си е негова работа.
Относно обвинението ти че се опитвам да си правя ПР, много, много ди де заблудила.
Останалото няма да го коментирам.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -13 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 10:38 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Петьо не мисля, че някой те лишава от право на мнение. Обидите и заплахите също не са начин за общуване.

Но може би колегите се дразнят от известна липса на такт и емпатия толкова скоро след настъпилата трагедия.
В края на краищата никой не е по-голям от смъртта. Сигурен съм, че и ти го осъзнаваш.

Мисля си, че е по-добре да се замълчи и да се отдаде почит или поне уважение към загиналите.


Върнете се в началото
  Профил    +16 / -2 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 10:53 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
tedy написа:
Ами тъй като сам беше написал ,че едва ли ти си този ,който трябва да съди и оценява пък после го правиш,ми стана интересно на базата на какви квалификации се изказваш.Изглежда нямаш такива.

Апропо, понеже попита и после си позволи да дадеш оценка на моите квалификации, нека аз ма свои ред попитам, ти на базата какви квалификации определяш дали аз имам или нямам такива.
Какво обучение си преминала, какви лицензи имаш, какъв е твоя опит и принос в развитието на авиацията и в частност парапланеризма в България.
В колко човека си запалила искрата да полетят, на колко си помогнала да го сторят?
На колко си помогнала да прогресира безопасно, след като са били обучени от мними инструктори?
На колко семинара по безопасност като този https://youtu.be/EsKrYPOrR3E и срещи с институциите си участвала https://drive.google.com/folderview?id= ... rSII_JZ8BT
В колко държави си била с цел на начините по които функционира тяхната лека и свръхлеки авиация, колко часа си прекарала в проучвания и консултации с опитно и доказани пилоти и инструктори и до какви заключения си достигнала и най-важното какви предложения си дала за подобряването на безопасността като тези:
https://drive.google.com/file/d/0BybG9W ... p=drivesdk
Нека спра с въпросите до тук...

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -13 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 11:06 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
dimitar.miladinov написа:
Петьо не мисля, че някой те лишава от право на мнение. Обидите и заплахите също не са начин за общуване.

Но може би колегите се дразнят от известна липса на такт и емпатия толкова скоро след настъпилата трагедия.
В края на краищата никой не е по-голям от смъртта. Сигурен съм, че и ти го осъзнаваш.

Мисля си, че е по-добре да се замълчи и да се отдаде почит или поне уважение към загиналите.

Митко, аз мисля, е вече достатъчно сме мълчли. Минута мълчание вчера, минута днес и какво следва, минута утре?
Може а изглежда нетактично, но аз мисля, че не е скоро а даже закъсняло, защото това не е първия трагичен инцидент с който се сблъсквам през годините.
Именно защото никой не е по-голям от смъртта, трябва да се търсят отговори, как и защо се е достигнало до всички тези трагедии и колкото по-рано, толкова по-добре, защото трябва да се извадят съответните поуки и да се направи всичко възможно подобни инциденти ако не да се избегнат на 100%, поне да се намалят до минимум.
Аз не искам да приема, че излизайки да летя, аз се поставям автоматично в ролята на жертва или безумец.
Наясно съм с рисковете които поемам и винаги се опитвам да ги сведа до минимум.
В авиацията има основни правила, и когато те бъдат пренебрегнати, това вече е предпоставка за инцидент, а когато това пренебрегване е системно и се натрупат няколко фактора, инцидента настъпва.
В конкретния случай, разследването ще установи преките причини за инцидента, аз просто съм споделил мнение за една от косвените.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -11 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 1:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Петьо, разбирам гневната ти реакция, но разбирам и реакцията на другите.
Познавам и четиримата загинали от последните два инцидента. Бяха част от Белоземският екип където направих първите си по-осъзнати полети с безмоторник миналата година. Бяха весели и жизнерадостни. Влюбени в авиацията като начин на живот.
...
Първият ни ученик, тогава преподавател в чужд университет, доскоро шеф на пилотите в една авиокомпания ме предупреди, че е въпрос на време да се случи инцидент като наблюдаваше летенето на друг от групата на летящите там. Година по-късно предупреждението му се сбъдна, но не с конкретното лице а с други около него. Тоест не става въпрос за единично безотговорно поведение, а за обща култура на рисково летене (сигурно и аз съм в тая група).
Импулсивните ти реакции след тези инциденти са нормални, но безплодни защото промяната на културата на става с шумни медийни изяви, а става тихо, от вътре.
Затова е разбираема реакцията на другите, особено когато прекаляваш с живи включвания от старта, политически изяви, излишен публичен шум, вживяване в ролята на експерт и авторитет, свръхзагриженост за безопасността и правилата...
Всички много печелим от твоят почти детски чист ентусиазъм спрямо летенето, от това че ни даряваш с нови стартове, от това че се опитваш справедливо за всички да уредиш тяхното ползване. Искрено ти благодарим, но трябва още да израстеш и намериш сила в тишината.
Призовавам тези, които са засегнати от реакциите на Петьо да му простят и се включат в Националният шампионат, който той организира на Остроган.
Нека си посочваме грешките, но като разбираме и щадим другите и се стремим да сме по-добри във всичко.

п.с. Наскоро научих един житейски урок, че едно е да се стремиш към истината, друго е да я достигнеш, трето е как да я поднесеш на другите, четвърто е дали ти и те имат нужда от нея. Нещата са много по-сложни и затова в Библията предупреждават "не съди, за да не бъдеш съден"...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +25 / -3 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 2:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Разбирам дипломатичния тон на Ники Йотов, но в комбинация с истеричните писания излиза че всъщност трябва да спрем да летим. Освен това трябва да гледаме мрачни черногледи филми , или ако летим някъде, то трябва да е само на новооткрити стартове. С път за джип и клуб на който да се плаща такса. Разковничето на Бг летевнето

Надявам се колективното съзнание да прояви разум и да не допусне смозваното нетактично самоуправство на когото и да е.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -6 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 4:51 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
niki написа:
Петьо, разбирам гневната ти реакция, но разбирам и реакцията на другите.
Познавам и четиримата загинали от последните два инцидента. Бяха част от Белоземският екип където направих първите си по-осъзнати полети с безмоторник миналата година. Бяха весели и жизнерадостни. Влюбени в авиацията като начин на живот.
...
Първият ученик на Скайномад, тогава преподавател в чужд университет, доскоро шеф на пилотите в една авиокомпания ме предупреди, че е въпрос на време да се случи инцидент като наблюдаваше летенето на друг от групата на летящите там. Година по-късно предупреждението му се сбъдна, но не с конкретното лице а с други около него. Тоест не става въпрос за единично безотговорно поведение, а за обща култура на рисково летене (сигурно и аз съм в тая група).
Импулсивните ти реакции след тези инциденти са нормални, но безплодни защото промяната на културата на става с шумни медийни изяви, а става тихо, от вътре.
Затова е разбираема реакцията на другите, особено когато прекаляваш с живи включвания от старта, политически изяви, излишен публичен шум, вживяване в ролята на експерт и авторитет, свръхзагриженост за безопасността и правилата...
Всички много печелим от твоят почти детски чист ентусиазъм спрямо летенето, от това че ни даряваш с нови стартове, от това че се опитваш справедливо за всички да уредиш тяхното ползване. Искрено ти благодарим, но трябва още да израстеш и намериш силата в тишината.
Призовавам тези, които са засегнати от реакциите на Петьо да му простят и се включат в Националният шампионат, който той организира на Остроган.
Нека си посочваме грешките, но като разбираме и щадим другите и се стремим да сме по-добри във всичко.

п.с. Наскоро научих един житейски урок, че едно е да се стремиш към истината, друго е да я достигнеш, трето е как да я поднесеш на другите, четвърто е дали ти и те имат нужда от нея. Нещата са много по-сложни и затова в Библията предупреждават "не съди, за да не бъдеш съден"...

Ники, знаеш че безкрайно те уважавам и се възхищавам на философския ти подход към нещата, и трябва са ти кажа, че ти си един от малцината чиято критика бих приел безусловно.
В конкретния случай обаче не става въпрос за мен и теб а за стойността на човешкия живот и това как някои колеги с лека ръка биват заличавани от книгата на живота.
Манталитет, некомпетентност, безхаберие, самонадеяност, и апатичност.
Това са основните причини да пишем в този разел и смея да заявя, че античността е най-големия от всички проблеми и ако нещата не се назовават с истинските им имена и не се работи за превенцията, битката е загубена и моментите на минутата мълчание ще продължават да се увеличават.
Така че, мълчанието може да се счита за добродетел, смирението също, но това е в религиозен и духовен аспект.
В авиацията, както сигурен съм много добре знаеш, нещата се подчиняват на природните и физични закони и пренебрегването им води до неприятни срещи със земната твърд.
Обещавам да се опитам да търся пътя към просветлението и самоусъвършенстването, но прага на търпимост бе грубо прекрачен и възнамерявам да започна да си гледам живота, семейството и личния интерес пред обществения.
НШ вероятно няма да организирам, а Остроган ще съществува докато имам лична изгода от него.
Дано сега анонимните минусджии и по-ербапите хектари, които поне изразяват някакво мнение, да спят по-спокоино.
Апропо, това с минусите а и плюсовете ми се струва доста мишкарско и ми се иска да не не въвеждани като практика във форума.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -13 
 
 Заглавие: Re: Серия от трагични инциденти в леката авиация я България
МнениеПубликувано на: Вто Май 28, 2019 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Хайде усмири се бе!
Не се спря.
Как не те е срам.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +19 / -4 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов