Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:01 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Съб Май 23, 2015 5:21 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
От 1-ви до към 12-ти на Балчик ще са пребазирани десетина самолета и въртолета. Полетите ще са от към Камчия до Дуранколак по бреговата линия и навътре в морето. Ще се лети на пределна малка височина с бойно използване Запасни са Варна и Бургас, така че имайте едно на ум...

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 8:38 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Във вторник по обяд един Пипистрел регистрация LZ-DBE мина няколко пъти над лифта в Сопот на нивото на старта направо през дежурната термика. Както беше в безмоторен режим се чува твърде късно. Голямо оглеждане падна след като излетях. Интересно ми е колко тясно може да върти това чудо и колко му е скоростта при глайд? По моя преценка караше с едни 90-100 км/ч.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 10:19 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Привет,

Това бях аз...

Пипистрела в термика върти с около 80 км/ч, между термиките с около 120-130. Реалното му качество е 22. В термиките върти с радиус колкото стадион, поне едно 100-200 метра. Т.е. можеш да очакваш ти да въртиш вътре, а аз около теб. По тези причини обикновено парапланерите ме задминават нагоре, но после нещата се обръщат ;-). Понеже самолета е горноплощник, въпреки че имам в кабината прозорче и нагоре, видимостта ми нагоре е силно ограничена, затова трябва да се има предвид от горностоящия (той така или иначе е длъжен да пази този отдолу).

Смятам, че летях по всички възможни правила... Аз самият съм летял на парапланер от 1996 до 2007 (от 2007 летя на въпросния Пипистрел) и съм пределно наясно какво може парапланера, къде са дежурните термики, откъде типично се пресича и прочие.

По принцип избягвам да летя около Сопот, тъй като има твърде много парапланери и делти. Когато летя в район с парапланеристи си отварям очите на 10. Във въпросния ден поддръжка имаше само на Стара Планина, затова ви дойдох на гости. Обикновено летя над Средна Гора, най-често от Баня на изток до Сливен и обратно. Понякога пресичам и над Стара планина, най-често дава през района на Калофер и на изток, при язовир Жребчево.

Нормално е винаги всички да се оглеждаме. Това в което можеш да си сигурен, е че аз гледам изключително, ама изключително внимателно когато летя над Стара Планина и очаквам парапланеристи. И ако е трудно да се чуе самолета, парапланера е абсолютно невъзможно да го чуя от кабината ;-)...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 11:21 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
На мен ми е любопитно кой е моторният джигит LZ-FDA който вече 2 пъти се появява на Сопот непосредствено над старта при това в термичната част на деня. Бръмчи около 2 минути непосредтвено над старта на видима височина около 100-200 метра - прави 10-тина осморки и изчезва. Не съм сигурен точно какъв е самолета - не е планер. И двата пъти в относително натоварен съботен ден. Любопитно ми е дали е някой закачлив колега който ни поздравява или някой от онези на които парапланеристите им "пречат" защото по Търновският район си имаме и такива "господари" на въздуха - по-лошото е че при нас са с хеликоптери :shock: .

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 11:35 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Джигита е известен парапланерист от близкото минало :)... който закачливо поздравява всички летящи :)...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Не смятам, че е имало някаква опасност или нещо нередно, все пак в G пространството всички еднакво носим отговорността да се оглеждаме. Видях те да минаваш няколко пъти докато се качвах с лифта, имаше две крила в момента в района без конфликтна близост. После си излетях, оглеждайки пространството пред старта съвсем рутинно както ако летяха само парапланери, но се замислих как бих реагирал, ако се срещнем в термика или склон. Ти примерно си наясно с правилата при безмоторното летене, но знам ли кой е в кабината? На мен инстинктът би ми продиктувал да бягам, даже се опасявам, че бих се гипсирал при толкова близка среща със самолет бил той и с безмоторни способности. И с делта съм въртял термика и пак ми е леко некомфортно поради разликите в скоростта и видимостта на другия. Доста би помогнала радиовръзката според мен. Ти имаш ли възможност да прослушваш парапланеристката честота?

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
С Митко съм се засичал и друг път във въздуха макар и далеч и съм бил спокоен знаейки че е той.

В Търново един от хеликоперните пилоти от Горна Оряховица беше сякъл пътя на един от месните пилоти нарочно с довода че "не ни харесвал"!

Такива по ме притесняват.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 2:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Ако видите LZ-DBE да рее на термика/склон/вълна или въобще да се мота с изключен двигател няма кой друг да е освен мен.

Аз спазвам стриктно правилата за безмоторно летене, на които съм научен още от парапланеристските години и съм практикувал достатъчно дълго време.

Да пази господ от засичане, аз лично много внимавам. Бидейки 3 пъти по-бърз от парапланер, общо взето е моя работа да ви пазя. Ако ударя някой, стига да не е директно в пилота, мисля, че парапланера има много голям шанс за оцеляване, защото има и запасен; аз нямам почти никакъв. За целта избягвам парапланеристските места по принцип. Освен когато ми е скучно и ми се навира между шамарите ;-).

Така че като цяло няма причина да се шашка парапланерист ако ме види - равноправни ползватели на въздушното пространство сме.

Спазвайте правилата за летене, това е.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 15, 2004 10:16 pm
Мнения: 20
Местоположение: Nassau
Име: Антон Атанасов
Джигита LZ-FDA е мой съгражданин,бивш парапланерист от близкото минало,на когото му липсват емоциите които предлага параплана и затова обича да върти ниско над стартовете,навик от едно време. :shock:
Добрата новина е,че няма да ни притеснява повече,защото след няколко дни заминава(емигрира) за USA че тук не му е интересно вече.
Така че,братя-ЛЕТЕТЕ СПОКОЙНО! :D

_________________
"Prepare to succeed and you will"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 25, 2015 5:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
... винаги ще се намерят и други идиоти ;-)))) (с най-добри чувства)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Окт 02, 2015 2:22 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Foxtrot-Delta-Alfa= Adventure Maina? Или се бъркан нещо :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пет Окт 02, 2015 3:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Не бъркаш. ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2015 10:26 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Винаги може да поздравите по радиото. Да няма изненадени.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2015 1:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
На коренно различни бандове сме... но може някой път да се сетя да взема старото си парапланеристско токи...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Внимание, самолет!!!
МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2015 11:41 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 4:22 pm
Мнения: 173
Местоположение: София
Име: Николай Велев
sel написа:
На коренно различни бандове сме... но може някой път да се сетя да взема старото си парапланеристско токи...



Пускай го на 146.400Mhz FM и от по-високо ще чуваш едновременно всички летящи с парапланер и от Невша и на Сопот и на Витоша :)
Това е нещо като единна честота, която вече се ползва от всички.

Даже и без да се обаждаш може да се осведомиш как им вървят на хората полетите, докъде са стигнали и какви са условията (освен ако не ти стане досадно, защото ще се наложи да слушаш и доста безмислени приказки)
На мен понякога ми е любопитно да слушам докато летя какво си приказват шуменци и да съпоставям това което описват като условия с това което се наблюдава при мен, защото често е коренно различно. Обикновено обаче разговорите в ефира ми идват вповече и изключвам радиото да не ме разсейва.

_________________
"Success is a journey, not a destination.
The doing is usually more important than the outcome."
--Ashe, Arthur


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов