Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:47 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Вто Юни 23, 2015 7:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Зачестява практиката във пара средите и интернет местата за продажба (ParaShop, OLX ...) да се продава екипировка от хора които имат някакъв досег с летенето, но все пак гледат на него с търговски очи. Някой колеги продават екипировка и на принципа на автоджамбазите - нов внос от германия една баба го е летяла само събота и неделя на реене при това нощем.
Няма нищо лошо да се върти търговия, но на вниманието на "търговците" призовавам:

Моля не продавайте екипировка на неподготвени хора.

За 2-ри път в рамките на няколко седмици поучавам обаждане от хора които са си купили крила по интернет и в последствие започват да питат за обучение и се оказва че това което са си купили не е баш колело и немогат просто да се пуснат по баира с него.

Нищо не забранява продажбата на парпланер на човек който просто иска да си има парапланер, но лично аз смятам че да продадеш крило на човек който ти каже че няма никакъв опит, но иска да лети е равносилно на това да продадеш оръжие на дете. - не е казано че ще убие някого или себе си, но шансовете това да стане са добри.

Моля ви - ползвайте съвеста си - парите които ще изкарате от която и да е продажба не струват един макар и наивен човешки живот.

Моля бъдете откровени с незапознатите купувачи и не извършвайте модификации на екипировката за които не сте сигурни

Днес един мой ученик ми се похвали с нова сбруя и запасен които си е купил от колега съфорумник - сбруята изглежда в много добро състояние макар и да е неизвестна за мен марка. Запасният обаче не е на 5-6 години както е бил обявен, а на 10, това също не би било чак такъв проблем ако запасният не беше закачен за сбруята с един единствен малък майон само за единият раменен колан - без фиксиращи ластици. По думите на купувача продавачът му е казал че ще му инсталира запасния преди да му прати сбруята - ако това е инсталацията ме е страх да погледна какво е скатаването.

Та с две думи ако сте начинаещи - пазете се от "крупни търговци", а за колегите търговци - ползвайте съвеста си - нека бъде чиста не защото не я ползвате.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -2 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Вто Юни 23, 2015 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Няколко кратки въпроса:
1.Защо учениците не се консултират с учителите си преди да купят каквото и да е?
2.Кои са съфорумниците, които така "коректно" продават?
3.Дали да не се затриват обяви на екипировка, в които липсват елементарни тестове?
4.Поради скръндзеене за 20-30лв се пренабрегват елемнтарните тестове. Защо ?

п.с.0 ако на мен не ми пука за моят си гъз, то всеки може да ми го сложи
п.с.1 да ме прощавате, ама не се сдържах....
п.с.2 това което човек може сам да си причини, никой друг не може да му го направи


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Вто Юни 23, 2015 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Не че искам да оправдавам търговците, ама и вие не сте прави. На пазара за ски/сноуборд/сърф и десетки други спортни и не спортни пособия, с които човек може да се утрепе, дали някой ме пита какъв ми е опита? Я пита, я не. Еле пък да ми откаже продажба заради липса на опит...
Аз решавам какво искам да си купя и как да се утрепя с него. Това е така наречената "свобода на избор" :)
Няма да обяснявам кавичките защо са. Който знае - знае.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -5 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 5:46 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 24, 2012 11:50 am
Мнения: 18
Местоположение: София
Име: Александър Игнатов
"Днес един мой ученик ми се похвали с нова сбруя и запасен които си е купил от колега съфорумник - сбруята изглежда в много добро състояние макар и да е неизвестна за мен марка"
Ма как си допуснал твой ученик да си купи от друг екипировка.....цъ,цъ,цъ
и макар и запазена и по-евтина - е можеше да се посъветва с теб ,ама па нямаше да му излезе евтино,ама трябваше да се посъветва,ама нямаше да е евтино и все пак трябваше да се посъветва.
Нищо като ползваш съвеста си срещу някой и друг лев ще му прескатаеш запасния ,или направо му продай друг скатан както трябва.
Само да добавя че по принцип си прав за некоректно представяне на продаваната екипировка и тези които купуват ако не знаят да питат хора при които няма конфликт на интереси.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -9 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 8:44 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Акцента изобщо не беше в изпуснатите ЯКИ кинти... "По-евтината стока", в конкретния случай, е най-малкото монтирана НЕбезопасно - колко ли ще е стойността й като се контузи/ убие някой с нея?

Поста има за цел да предпази поредният ни колега от собсвтевеното му плиткоумие - напълно безплатно.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 9:07 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Цитат:
Ма как си допуснал твой ученик да си купи от друг екипировка.....цъ,цъ,цъ


В интерес на истината трябва да кажа, че Скайномад е едно от малкото училища, където цената на обучението и цената на екипировката не са странно и неусетно преплетени в прекрасен единен план за личностно развитие :)


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 9:56 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Xaoc написа:
Не че искам да оправдавам търговците, ама и вие не сте прави. На пазара за ски/сноуборд/сърф и десетки други спортни и не спортни пособия, с които човек може да се утрепе, дали някой ме пита какъв ми е опита? Я пита, я не. Еле пък да ми откаже продажба заради липса на опит...
Аз решавам какво искам да си купя и как да се утрепя с него. Това е така наречената "свобода на избор" :)
Няма да обяснявам кавичките защо са. Който знае - знае.


Бояне а какво става когато някой решил,че сам ще се учи си купи от въпросните търговци екипировка някак си успее да излети на Расник или Витановци например и се вреже челно в теб понеже не знае правилата са разминаване на склон??!!!!?????
Много ми е интересно как ще отговориш на този въпрос тъй като в поста ти определено прозира адвокатстване в полза на някой от въпросните търговци :)

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -4 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 10:18 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
Pastora написа:
Xaoc написа:
Не че искам да оправдавам търговците, ама и вие не сте прави. На пазара за ски/сноуборд/сърф и десетки други спортни и не спортни пособия, с които човек може да се утрепе, дали някой ме пита какъв ми е опита? Я пита, я не. Еле пък да ми откаже продажба заради липса на опит...
Аз решавам какво искам да си купя и как да се утрепя с него. Това е така наречената "свобода на избор" :)
Няма да обяснявам кавичките защо са. Който знае - знае.


Бояне а какво става когато някой решил,че сам ще се учи си купи от въпросните търговци екипировка някак си успее да излети на Расник или Витановци например и се вреже челно в теб понеже не знае правилата са разминаване на склон??!!!!?????
Много ми е интересно как ще отговориш на този въпрос тъй като в поста ти определено прозира адвокатстване в полза на някой от въпросните търговци :)


И освен това защото никой не е проявил мераци да поставя сноубордизма и ските под хмммм... по-особени регулации...

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 10:32 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
petrun написа:
Pastora написа:
Xaoc написа:
Не че искам да оправдавам търговците, ама и вие не сте прави. На пазара за ски/сноуборд/сърф и десетки други спортни и не спортни пособия, с които човек може да се утрепе, дали някой ме пита какъв ми е опита? Я пита, я не. Еле пък да ми откаже продажба заради липса на опит...
Аз решавам какво искам да си купя и как да се утрепя с него. Това е така наречената "свобода на избор" :)
Няма да обяснявам кавичките защо са. Който знае - знае.


Бояне а какво става когато някой решил,че сам ще се учи си купи от въпросните търговци екипировка някак си успее да излети на Расник или Витановци например и се вреже челно в теб понеже не знае правилата са разминаване на склон??!!!!?????
Много ми е интересно как ще отговориш на този въпрос тъй като в поста ти определено прозира адвокатстване в полза на някой от въпросните търговци :)


И освен това защото никой не е проявил мераци да поставя сноубордизма и ските под хмммм... по-особени регулации...


Защото при сноуборда и ските един абсолютно начинаещ и самоучещ се скиор/сноубордист освен да се търкаля бавно и безопасно за останалите по пистата друга вреда не може да причини.
Там заплаха за останалите са опитните които шускат със 100+ км/ч но това е друга тема.
При парапланеризма и въобще в ултралеката авиация за съжаление нещата са обратни.
При евентуален сблъсък между два ЛА на малка височина , както е обикновенно на пренаселените малки склонове, вероятността от тежки травми е голяма и за двамата пилоти.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 11:16 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Pastora написа:
Бояне а какво става когато някой решил,че сам ще се учи си купи от въпросните търговци екипировка някак си успее да излети на Расник или Витановци например и се вреже челно в теб понеже не знае правилата са разминаване на склон??!!!!?????
Много ми е интересно как ще отговориш на този въпрос тъй като в поста ти определено прозира адвокатстване в полза на някой от въпросните търговци :)


1. Няма да цитирам имена, че да няма обидени. Преди 2-3 месеца известни, опитни ХС пилоти показваха именно на баира до Расник незнанието на правилата за склоново реене.
2. Забелязвам с удоволствие будната гражданска съвест на дистрибуторите на екипировка.
3. Това за безопасните ски и сноуборд е глупост. Цецо, засрами се!... На писта ме е размазвал именно начинаещ. Също така начинаещ е изскачал рязко от края на пистата - на пътя ми (нееднократно - който кара ски знае, че начинаещите редовно правят засади - точно както и катаджиите навремето). Освен това, колеги, хайде да не ограничаваме изборите на купувача само до "безопасните" ски и сноуборд и опасната летателна екипировка от неизвестни за мен търговци, които очевидно (без мое знание) защитавам. Ако позволите да се самоцитирам - има десетки пособия, с които човек може да се утрепе, като в повечето случаи завлича и невинни околни. Кога това е спирало т.нар. "луди" да гонят границите, да се самообучават на крила от 90-те години, на ски от дъги на бъчви и т.н. и т.н...

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -4 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 11:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Бояне , Иво от Скай номад , който е един от най опитните пилоти и инструктори е отворил темата:

Цитат:
Моля не продавайте екипировка на неподготвени хора.


+10 за което на него!
Тази тема засяга безопасността на всички летящи.
Аз не разбирам защо такава тема трябва да се оспамва с безмислени и не по темата постове вместо да се дискутират
реални възможности да се ограничи това опасно явление.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на "Форумни Търговци"
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 12:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 5:55 am
Мнения: 39
Име: Димитър Николов
Тъй като "ParaShop" в този форум е аналог на световният http://www.paraglidingforum.com/viewforum.php?f=64 и на немският http://www.dhv.de/db3/gebrauchtmarkt/ няма ли възможност за прилагане и на част от техните правила? Поне частично ще бъдат отсети някой от лошите предложения.
В световният е препоръчително/задължително особено за крила да бъдат упоменати: марка; модел; КЛАС; година на производство; часове за соло или брой полети за тандем; ремонти, приводнявания/летене на песъчливи места, ЦЕНА.
Немският от своя страна има лого, което показва, че пускащият обява е сертифициран от DHV и риска да си заложи името си е доста по-малък.
Към сегашният момент правилата в "ParaShop" са близки до тези на OLX и EBAY(както шеговито го наричат - най-големият музей за летателна техника :) ).


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 12:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Май 14, 2013 4:48 pm
Мнения: 4
Име: Борислав Руменов
Аз бих искал да попитам тези които организират и провеждат курсове за обучение на начинаещи пилоти .В курса учи ли се прескътаване на запасен парашут ,ако не защо?И колко от летящите в момента могат сами да си прескатаят парашута?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 12:51 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 11, 2008 9:40 pm
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Filip Stoyanov
в youtube има клипчета :)

_________________
Air Design Rise 2
Sky Excite 3 XC


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Небезопасни практики на форумни търговци.
МнениеПубликувано на: Сря Юни 24, 2015 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
То има и клипчета как се лети :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов