Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:23 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Безопасна височина за хвърляне на запасен
МнениеПубликувано на: Пон Апр 24, 2017 6:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Здравейте,

По време на полет се опитвам постоянно мислено да разделям небето , аз ги наричам зоните за бесопасност, на 3:

1. Висока - над 100-150 метра от терена - при инцидент в зависимост от височината ще опитвам да възстановя нормалната конфигурация на крилото и полета.
2. Средна около 150 - 50 при сериозен инцидент (колапс/крават и всички производни - сат, спирала тн,) - хвърлям запасен веднага.

3. Под 50 метра - тук идва интересният въпрос, а именно - какво да правим ? :D Има различни теории, като че запасният все пак създава съпротивление, до това че трябва да се ползва крилото, колкото и малко летяща част да е останало от него и тн, което на практика е трудно постижимо за сравнително начинаещ пилот, поради липсата на достатъчно опит в критични ситуации. Затова бих опростил въпроса : със или без запасен под 50 метра?
Разбирам, че няма еднозначен отговор, но може да се заформи интересна дискусия.

Предварително благодаря за отговорите.

П.С, Нека предположим, че парашутът е нов и редовно прескатаван, без значение форма и марка


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Безопасна височина за хвърляне на запасен
МнениеПубликувано на: Пон Апр 24, 2017 6:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Правилно скатан запасен изхвърлен силно във правилната посока може да се отвори и за под 30 метра - така че определено бих казал със запасен. - Ако под 150 ще хвърляш запасен защо не и под 50.
Освен това доста често особено при начинаещи крилото запова да лети щом пуснат управленията за да хвърлят запасния ;)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
 Заглавие: Re: Безопасна височина за хвърляне на запасен
МнениеПубликувано на: Пон Апр 24, 2017 11:22 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Аз само веднъж съм хвърлял запасен и той се отвори без почти никаква загуба на височина - бях на баир, склоново реене и метнах запасния в посока по вятъра. Така че и от мен - същото, което Viper_Weasel
написа. Запасният може да се отвори навреме, зависи от обстоятелствата.
П.П. А може и да не се отвори.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Безопасна височина за хвърляне на запасен
МнениеПубликувано на: Пон Юли 24, 2017 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Тази тема периодично се отваря и това е за добро ,защото зостря вниманието и избистря донякъде в главите ни реакцията,за която времето обикновенно е отрицателно.
Височината под която е късно за запасен зависи от въздушната скорост.Ако сме в негативна спирала,в която и хоризонталната и вертикалната скорост са малки запасният може да овисне зад нас опитвайки се да се напълни.Като добавка на това въртейки се около оста си можем да се насучим на фала.
Ако сме в спирала ,където въздушната скорост е висока запасният се отваря мигновенно.Вальо от Варна отваря така на Тополица.Има значение и дали дръшката ни е от вътре или от вън на спиралата.
Ако сме във срив,ще имаме вертикална скорост,но запасният,ще има тенденция да отива в крилото и да се омотава (погасява).
Извода е ,че вариянтите са много,а изборът крило или запасен трябва да е предварително отигран поне в главите ни.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Безопасна височина за хвърляне на запасен
МнениеПубликувано на: Вто Юли 25, 2017 12:49 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
mitko perkata написа:
Ако сме в спирала ,където въздушната скорост е висока запасният се отваря мигновенно. Вальо от Варна отваря така на Тополица.

+1 аналогично хвърляне на Тополица от спирала и от мен с мигновено отваряне, описал съм го в отделна тема.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов