Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 7:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Стартът на Копитото,Витоша
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 13, 2010 4:23 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Здравейте, искам да попитам какви са особеностите на старта на Копитото. Това което знам е, че е със западно изложение точно до горната лифт станця на княжевския лифт който за съжаление отдавна не работи, много къс и тесен старт за който си трябват поне 3 м/с чело, за де излетиш без проблеми. Вероятно отсрещния хребет който видимо е на 400-500 метра ще даде ротор. Местата за кацане са под кв.Бояна. Едно време старта беше редовно облитан от делтапланеристи, но вече не го правят, защото кацаха на поляните до блатото на кв.Бояна които сега са брутало застроени и делта да кацне там не може. За парата все пак има място, както и на смия стадион на квартала. (Под стадион имам предвид, стадион от селски тип, ливада с размери малко по-големи от футболно игрище.) Моля за мнението за този старт хора които са летели на него. И защо при западен вятър се прдпочита западната страна на Вълчата скала, а не Копитото, като и двата старта са къси и си имамт особености.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 13, 2010 4:42 pm 
Мога да дам отговор само като делтапилот - с пара съм излитал само от Камен Дел и Кумините.
Вълчата скала е удобна за старт в W-NW вятър. Това е една малка скална полоса, която позволяваше разпъването на маkc 2 делтапланера. Останалите разпъвахме краи лифровата станция и пренасяхме до старта.
Там е малко трудно да излетиш в силен вятър - скалата е отвесна и е опасно за помощника на предните въжета. Много е важно от този старт да не се прави фалстарт.
С лек гръбен вятър може и да става, но тази техника не съм я усвоил. Аз съм се хвърлял от скала за демонстрационен полет, но насреща идваше 0.50 м/с вятър. И там техниката е една - да се гмурнеш и набереш скорост преди да уцелиш склона по-долу - след което да отплаваш към дълбокото.
От Копитото така и не намерихме старт. Аз уcпях само веднъж да излетя от площадката на ТВ кулата, но направихме една измислена рампа над оградата и насрещният вятър бе добър да подхване крилото в склоновия ефект.
При старт с пара от тази скала трябва да си много прецизен - там няма много място за грешка. И е лесно да се качиш до това място - и с кола - и с лифта!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 15, 2010 2:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
На Копитото има два старта. Единия е 30-ина метра директно под кулата. Той е доста опасен, понеже има място точно за едно малко крило. 40-ина метра по диагонал отдолу и вляво е другия старт, има нещо като пътечка до него, една полянка която е доста по-голяма, само че е заобиколена с дървета отвсякъде и не търпи много грешки в преценката. Аз от горния старт не смея да излитам, там даже крилото ми няма да се събере, излитал съм само от долния - 2008-ма. Първия път направих триъгълник 130км, втория път обаче прекалено оптимистично се метнах на прекалено слаб порив, не ме пое и се забих в първото дърво под полянката. С други думи - хубав старт, само че при подходящите условие, според мен тва са 1) достатъчно силен вятър за да можеш да се задържиш на реене, и 2) да е чело З-СЗ. Ако ги има тия условия ако не успееш да се набереш можеш да избягаш по склона надясно няколко километра до първите поляни за кацане - тези долу не изглеждат добре.

Хубавото на старта е че ако зарееш и хванеш една хубава термика, тя те изнася директно в базата преди Камен Дел горе-долу в центъра на планината, и оттам стратегически е много подходящо за някой хубав прелет.

Западния на Вълчата е другата алтернатива за З-СЗ, но за мен няма никакви предимства пред Копитото, само минуси. Най-тъпото е че като се набереш оттам си в изтичането в края на източния склон на планината.

На Копитото на тая полянка не съм ходил от 2 години, но доколкото знам дърветата са си същите. Ако се срежат само 2-3 ще стане супер старт! Желаещи за тая работа случайно? С едно трионче тихичко привечер на романтика може.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартът на Копитото,Витоша
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 15, 2010 9:22 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 9:09 pm
Мнения: 198
Местоположение: Холандия
Николай А. Кошаревски написа:
Здравейте, искам да попитам какви са особеностите на старта на Копитото. Това което знам е, че е със западно изложение точно до горната лифт станця на княжевския лифт който за съжаление отдавна не работи, много къс и тесен старт за който си трябват поне 3 м/с чело, за де излетиш без проблеми. Вероятно отсрещния хребет който видимо е на 400-500 метра ще даде ротор. Местата за кацане са под кв.Бояна. Едно време старта беше редовно облитан от делтапланеристи, но вече не го правят, защото кацаха на поляните до блатото на кв.Бояна които сега са брутало застроени и делта да кацне там не може. За парата все пак има място, както и на смия стадион на квартала. (Под стадион имам предвид, стадион от селски тип, ливада с размери малко по-големи от футболно игрище.) Моля за мнението за този старт хора които са летели на него. И защо при западен вятър се прдпочита западната страна на Вълчата скала, а не Копитото, като и двата старта са къси и си имамт особености.


Ники,

Този старт ставаше едно време със старите почти павоъгълни парапланери. Едно време летяхме там с Киро Тафраджийски, но си беше само фрък-кац. Но Ясен е прав новите фърчила вече са доста източени и даже няма да има как да разпънеш. Не си заслужава риска. Другият старт за който Ясен пише не го знам. Имаше навремето хубав западен старт на Расник но дърветата порастнаха и сега вече не става. Но аз го гледах миналата година и преброих около 10-20 дървета които ако се отсекат пак ще си стане чуден старт.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2010 7:41 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Благодаря и на двама ви за мненията. Понеже живея близо до старта ( в Княжево) е много примамлив за мен. Но ще се въздържа засега и ще си ходя на стандартните места. Аз за малко рязане на дървета съм навит, само горските да не ни гепат. Отдавна мина времето на правоъгълните крила, но ако се разпъне като покова съвременно крило може и да стане, също ще стане при силен вятър с спиийдглайдер, или друго крило с по-малка площ.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2010 8:53 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
-------------------

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Последна промяна JWalker на Пет Сеп 17, 2010 7:34 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2010 1:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
Според мен е добре да имаме добър и надежден западен старт около София, все пак преобладаващите ветрове в този район за З, СЗ, /вярно е, че тази година южните ветрове преобладаваха, но дано да е нещо временно/. Миналата година ходих до полянката под скалата на копитото и подкрепям мнението на Ясен, че с една две романтични вечери с малки ножовки може да стане приличен старт за 3-4 м/с З, СЗ. Не мисля че съществуващите около София З, СЗ стартове са добра алтернатива за след работа през лятото, защото достъпа до тях изисква 1 ч път с кола /поне/ 30-40 мин изкачване и подготовка, така че 2 ч не ти мърдат от грабването на екипировката. Копитото е достъпно с кола за 30 мин макс. Тази пролет и началото на лятото наблюдавах много софийското поле при З, СЗ. Направи ми впечатление, че Лозенската планина много добре генерира кумулуси, конгестуси и ЦБ-та при З, СЗ. Има ли някакви стари стартове или перспектива за такива на Лозенската планина. Някой да сподели нещо?

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2010 7:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Според мен Лозенската не е добра идея защото е точно на пътя на самолетите; рискът е сериозен, а удари ли го самолет един от нас, можете да си представите как ще подходи държавата с останалите.

Абе на Копитото само 3-4 дръвчета да се резнат и ще стане МУЦКА! Аз не съм го направил понеже и нямам кола, и съм на другия край на София, и не се и задържам тук, но призовавам който има възможност. Аз също бих се присъединил ако съм тук - 0895664203 групов.

Копитото е супер, стратегически погледнато. Стига се хипер лесно и бързо от София, и старта е на 100м от асфалта. И само с една термика си в джаза централно над платото, откъдето можеш да избираш, според условията и зоните, да летиш централно над платото към Черни Връх, или над източния ръб към Вълчата и Резньовете, или над южния напечен склон. По тоя начин Рила става лесна, и оттам каквото искаш - стигнеш ли Рила нещата стават истински:)

Според мен логично е да го направим тоя старт толкова популярен колкото са Комините и Вълчата. Само дето Копитото е според мен най-доброто за прелети, понеже от София най-хубави прелети могат да се правят на изток-югоизток - в посока Рила или леко северно от Рила (докато на запад е границата, на север летището, на юг пък гадното Кресненско Дефиле). А и тъй като е сравнително нисък, от старта може да се излита комфортно на сравнително силен метео вятър, което е още по-добре за дълъг прелет.

Ей така с писането се ентусиазирах нещо и аз:)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов