Leonardo | ФОТО
Дата и час: Сря Апр 24, 2024 5:52 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Вто Фев 01, 2011 8:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Тече процедура по предложения за управлението на парк Рила.
Засега е разрешен off road-а, но е забранен парапланеризма.

Има ли желаещ да напише обосновано предложение, което да представим от името на БНАК?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Вто Фев 01, 2011 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
niki написа:
Тече процедура по предложения за управлението на парк Рила.
Засега е разрешен off road-а, но е забранен парапланеризма.

Има ли желаещ да напише обосновано предложение, което да представим от името на БНАК?

Хора, това е много важно !!!
Аз бих се заел на мига, защото това ме касае лично, но в момента не съм в Бг и имам доста проблеми на главата си, та просто нне мога да си събера мислите.
Ники, не съм много наясно, точно как да бъде оформен документа. Дайте някакви примерни насоки. Иначе ако е нужно някакво съдействие от община Дупница, доколкото част от територията на общината граничи с Парк Рила има към кой да се обърна. Хората са благоразположени и имат желание да се развиват дейности като Парапланеризъм, наскоро ми писаха по скайпа че са записали в календара на общината за 2011 мероприятие по парапланеризъм, което се надяват да организирам.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Вто Фев 01, 2011 11:55 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ето ви една "сламка" как се правят нещата. Алпинистите са го направили.
http://www.climbingguidebg.com/index.ph ... y&sid=4034

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Вто Фев 01, 2011 9:21 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Skyhiker написа:
...Иначе ако е нужно някакво съдействие от община Дупница...


Наистина е добра идея предложения за парапланеризъм в Рила да идват не само от БНАК, но и от регионални общински организации.
Ясене не можеш ли да направиш нещо подобно в Самоков.
Ако трябва ще се изсипем на организирано мероприятие в Рила (напр. защо да не импровизираме едно състезание "О Рила")

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Сря Фев 02, 2011 1:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
1.На територията на НП Рила парапланеризма никога не е бил разрешен.Ето картата на НП Рила http://www.rilanationalpark.org/bg/map_base.htmlВ границите на парка не влизат ски зоните около Боровец Ястебец и Маркуджиците там забраната не важи също и старта на яз.Калин.Не съм сигурен дали влиза в територията на НП старта на Петьо в.Богдая. Да си провери каде точно минава границата на парка в Дупница има офис.Белмекен влиза в парка за съжаление.Мечит също затова там на подследното състезание през2006г. нямаше старт.Организаторите не можаха да издействат разрешение от дирекцията в Благоевград дори и само за еднократно събитие. За това не съм оптимист че тая кауза ще има успех.Дано не съм прав.Друго щеше да е полужението ако някой от високите етажи на власта има за хоби парапланеризъм.Естествено че ако се разреши оффроуд в НП Рила ще е безумие.Както знаем в Бг закони и наредби се правят за да обслужват нечии интереси .Това е!
2. За разлика от Дупница в Самоков клуб няма.Организация се прави от група хора с еднакви итереси тук такива няма.Самоков традиции в летящи спортове няма тука е скиорски град или поне беше .Самоковци вече и ски не карат стана много скъпо.Връзки в общината нямам.Сега да тръгна да моля за съдействие от власта и то за някаква дейност за която дори не подозират че съществува е все едно да обяснявам на индянец какво е пишеща машина.Да си съсипвам нервите с твърдоглави шопи ,съмнявам се дали изобщо ще искат да ме изслушат. Сега към кмета на Самоков и общината има голямо обществето недоволство имаше организирани протести и не е момента да търся някакво съдействие.Самоков има нужда да се отърве от корумпираната комунистическа зган в общината.
3.Няма лошо да се направи едно състезание в Рила само че трябва да е съобразено с работата на лифта.Известно е че го спират за профилактика в края на ски сезона и го пускат някъде по средата на юни. Тогава календара на състезанията е згъстен и не знам как ще се вкара след като не е запланувано.Освен това някой трябва да го организира.Аз не съм се занимавал с тая дейност и нямам такива права не членувам в клуб и не притежавам валиден бревет летя си за кеф.Толкова мога да си позволя нямам пари за повече .
От полувин година чакам Бороспорт да си изпълни обещанието да оправи малкия старт на Ястребец който развалиха миналата година в началото на лятото. Бях го облагородил с собствен труд и ми се изсраха на работата.С голям зор успях да направя контакт с началниците и да им обясня какво са направили.Накрая обещаха да го оправят и още чакам дано да го доживея!

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Сря Фев 02, 2011 5:21 am 
Не забравяйте, че тази година има и местни избори...
А всъщност това писмо не е ли по-добре да се напише от някой член на комисията по парапланеризъм. Те поне би трябвало да имат повече опит в писането на подобни текстове. Не че някой друг ако се хване няма да го направи ама да се правят нещата по-трудни като могат да са по-лесни някакси не звучи разумно.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Сря Фев 09, 2011 12:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 5:21 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Говорих с Дирекцията на парка по въпроса днес. В момента се подготвя процедура за ангажиране на подизпълнител по изготвяне на нов План за управление на парка, което би трябвало да стартира тази година. Проблемът е, че в заданието за изготвяне на новия план не е включен парпланеризма, тъй като този спорт никога не е бил разрешен в границите на парка и е нямало постъпки за това. Това което можем да направим е: да изпратим списък с местата за летене, които искаме да ползваме в границие на парка, с ориенировъчни периоди и натоварвания (брой хора едновременно) - явно това ще са по-масовите и достъпни стартове, засега го искат неофициално. После организиране на срещи и изготвяне на нещо като усройствен проект за параплениръзм към плана, после официализиране Всичко зависи от нашата активност и то възможно най-скоро... Аз поемам ангажимент за комуникация с парка, от заинтересование очаквам списък със стартовете - явно трябва да се дадат няколко основни, където може да се организират състезания и се очаква струпване на пилоти. Аз съм летял от Мечит и Ръждавица (които са в парка) Маркуджиците и Калин (които май са извън), доколкото знам Ники ходи по езерата, има и стартове над Дупница, Ясен лети основно извън парка около Говедарци и Маркуджиците. От Дирекцията ми пратиха и .kml файл с актуалните граници на парка, който иска ще му го изпратя за ориентир. Очаквам включване :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в парк Рила
МнениеПубликувано на: Пон Фев 28, 2011 10:02 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 5:21 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
След съгласуване с Ники Йотов, дадох на парка информация, че летим от:
вр. Белмекен, вр. Мальовица, вр. Мечит, Ръждавица (колелото на лифта), вр. Кабул, района на 7-те езера (има няколко старта там). Летим 3-4 пъти годишно максимум по 7-8 човека (обикновено по 3-4).

Отговориха ми, че с тая натовареност можем и да продължим нерегламентирано, но е най-добре да направим среща с парковата дирекция както тръгне работата по актуализиране на Плана за управление това лято и да уточним механизма на съгласуване, разрешение за летене.

За целта е добре да пратим официално писмо със следния текст:
"... във връзка с актуализирането на План за Управление на НП Рила Ви молим да бъде организирана работна среща за изясняване на възможностите, местата, режимите и нормите за извършване на летене с парапланер на територията на НП Рила.... т.н."
адресирано до директора на НП Рила
Благоевград 2700, ул. Бистрица 12В, п.к. 56

Това е засега, не знам някой от управителния съвет
на БНАК ли да го направи или?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов