Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 23, 2024 9:21 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2012 11:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Вчера нарасна броя на стартовете около Дупница.
Имам предвид местата до който се достига с МПС, иначе стартове да искаш, но си иска час-два ходене :)
Отдавна бях хвърлил мерак на малката ски писта до хотел "Луч" на Паничище, но нещо все ми се струваше на кантар дали ще се прелитат боровете в долния и край. Вчера, след внезапна разходка до там, някак идеалното чело от около 2м/с ме подмами да извадя екипировката от колата и да видя до къде ще долетя. Оказа се че се минава с 20-30 метра височина над боровете и без проблем се долита до едни ливади на пътя между Сапарева баня и Сапарево. Освен това има и няколко алтернативни кацалки по маршрута, пък и коритото на река Джерман, което е заличено от новопостроения ВЕЦ също е алтернатива за аварийно кацане. Въпросния старт е на 1438м НМВ а денивелацията до кацалката е около 650м
Координатите на старта са N42.266124° E 23.296430° a на кацалката N42.297868° E23.278538°
Основната ориентация на реброто е ССИ като посоката за излитане варира спрямо вятъра от С до СИ. Аз лично излетях при основен вятър във височина ЮЗ около 2м/с и термично чело също около 2м/с.
Ето малко видео и снимки:
https://www.facebook.com/photo.php?v=3646813855383&set=o.121724924579010&type=3&theater
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.362750047143162&type=1
Идните дни ще бъде готов и старта в местноста "Говедарника" над Дупница. https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.360794497338717&type=1 Старта е с денивелация около 750м и е ориентиран ЗЮЗ. До него се достига по 5км черен път, проходим за 4х4. Очаквайте скоро официалното откриване с организиран транспорт от Клуб "Свободен полет" - Дупница

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2012 12:37 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Здрасти Петьо,
Този старт (ски пистата на Паничище) го видях това лято когато прелетях от Витоша до склона на Рила над Сапарева баня. За съжаление целия склон както и равнината отпред не работеше въпреки, че беше още ранен следобед (за информация: от Самоковското Ковачевци до Верила с една термика се извадих от 1200 до 3600 м. н.в.) и се върнах та кацнах край Овчарци. Молбата ми е да разкажеш как работи въпросният склони успя лида го пробваш на терика вчера?

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2012 6:05 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Здрасти Еленко,
Като цяло условията вчера не бяха термични. Топлия пренос формира доста мощна инверсия, която на места беше пробита, но основно по високите била на планината. Излетях при леко термично чело и основната ми цел бе да стигна до безопасно място за кацане. Минаях през 2-3 балона, но не ги въртях а просто намалявах скороста за да спечеля малко височина. Когато видях че имам добра височина над терена, пресякох коритото на реката и отидох над огрятия югозападен склон. Там имаше слаба термика с която набрах 50-60 метра и се насочих към най-близкото до пътя място за кацане. Тепърва предстои да изследвам старта. Според мен при подходящи условия може да се набере добра височина като се прелети от другата страна на реката и се търси термика на огрятия юз склон и после да се влезе навътре в планината.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2012 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Привет на Дупнишките ентусиасти!
Преди години също пробвах старта който описваш, но нещо нямаше термика за изваждане. Тъй като тогава летях с парамотор имах възможността да се набера и термики намерих покрай по-големите склонове/писти? южно от този старт. Когато летях от Кабул към Сапарева Баня хванах термика над връхчето на Паничище, но тя като че ли идваше от към Сапарева Баня, а не от този старт.
Тази година склона срещу този старт ме спаси от удавяне, когато летяхме с Ники Велев и Ясен към Рила и обратно. Този склон не изглежда много стръмен, но мисля че е перспективен за С и СЗ ветрове, защото е в края на Верила, където се свързва с Рила и добре заприщва вятъра.
Реката между този баир и Паничище влиза навътре в планината и наистина е удобна за кацане с широкото и каменно корито.
....
Търси СЗ старт над Дупница. Може да не е много висок, но все пак по-нагоре от поляните дето подлитвате ЮИ от града.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2012 7:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
На този полет http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/4306минах над пистата на стотина метра и въртях мазна термика бях пуснал едното управлени да си оправям фотото. Мисля че тръгваше точно от пистата. Но не ме вдигна много а отпед на полето имаше само низходящи.Може би ще работи но при определени условия например отгоре да цъфтят комулоси. За мен излитането от там си е малко рисково. Самата писта пуска балони и ако нацелиш баш когато вече се е изпразнила може да не може да се пралетят боровете в края. Пробвал съм я само един път преди години и ми се видя рисковано. Сега съм с по-бързо крило и може пак да я пробвам някой път.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2012 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
@ Ники:
Ники, то СЗ старт има, но се бъхта до горе 2 часа пеш, след като първо се качиш с кола до х.Отовица. Иначе старта е на 2200м НМВ и е точно в средата на планината. Това е Черни връх, чието било се слива с отовишкото и от там към х.Вазов.
Ето координатите N 42.215379° E 23.233543° ето и едно видеоhttps://www.facebook.com/photo.php?v=2057225396665&set=o.121724924579010&type=3&theater
@ Ясен:
Ясене, и на мен ми изглеждаше криминално излитането и за това толкова време не бях го пробвал. Най вече ме притесняваше дали има лесно достижими кацалки или ше се кича на боровете. Но пистата е достатъчно широка за кацане в долната и част ако си направи човек захода добре. Като излетях и аз взех да се намествам в сбруята, защото я летя от скоро и ми е малко нетипична. Хванах двете управления с едната ръка и в този момент ме подпря балон от ляво и докато компенсирам посоката на курса загубих малко височина. За момент си помислих да завия обратно и да кацна на пистаа, но видях че съм на поне 30м над боровете и продължих на пред. Прав си че може да е рисковано ако човек не уцели точния момент, но Старта на иглика по нищо не отстъпва с тези дървета отпред :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2012 9:00 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
@ Ники:
Ники, пропуснах да кажа, относно въпросните по-големи склонове това е "Каменна мандра" ако не се лъжа. N42.246756° E23.293782° Отдавна съм му се нагледал като за старт. Единият начин да се достигне до горе е по ски пистата минаваща през пътя за х.Пионерска, другият е през Зелени преслаб по пътека, която предстои да проуча.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2012 2:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
С мотоделтата един ден полетях доста по-един и същ маршрут няколко пъти. Билата които са насочени на север след обед определено работеха добре. Благодарение на тях се изваждах до Паничище с по-малко газ. Петьо знае за кой ден става въпрос. В равнината беше спокойно, а над билата от 200м. над терена мазни термики.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2012 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Skyhiker написа:
"Каменна мандра" ако не се лъжа. N42.246756° E23.293782° Отдавна съм му се нагледал като за старт. Единият начин да се достигне до горе е по ски пистата минаваща през пътя за х.Пионерска, другият е през Зелени преслаб по пътека, която предстои да проуча.


Пак преди години в един октомврийски ден си направих едно ходене и летене от Каменна мандра. От Сапарева баня до Паничище ме качиха на стоп едни дъвосекачи с джуган. Хванах по една пътека започваща от втория завой в дясно след информационния център на Паничище. Минаваше се през рекичка и след нея имаше голям строеж в начална фаза . Предполагам поредната мафйотска вила. Пътеката се изкачва на зиг-заг до билото. Като на места трудно се забелязваше защото не се ползва. Вече може съвсем да не се открива. Тръгнах по нея защото като я гледах на картата излизаше по-пряко до Каменна мандра в сравнение с пътеката от Зелени преслап. Та излиза на "Черната скала" (така пишеше на картата) в края на горския пояс и продължава по билото до горе . Самата Каменна мандра представлява слабо наклонено тревисто храствидно плато . Като при върхът става по-стръмно и завършва с почти отвесни скали. Отидоха ми около 3-4 часа без да бързам с чести почивки. През Зелени преслап може да е по плавно изкачването но няма да е под 3 часа със сигурност . Старта гледа към Паничище в посока СИ. Тогава вятърът беше слаб от С-СИ. Зачаках по-хубав пулс да вдигна и се метнах от скалите друг вариант няма при безветрие не става от там. Евентуално може под скалите с хубаво затичване защото наклонът е слаб. Денивилацията до Сапарева баня беше 1400м. Не съм се напрягал да се вадя защото ми беше за първи път от там в умрял октомврийски ден но пак склонът пулсираше слабо.
п.с. Ще е полезно ако знаеш да споделиш дали има обществен транспорт от С.баня до Паничище и ако знаеш разписание.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове около Дупница
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2012 9:45 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
ето още един старт над 7-те рилски езера - 0.32сек
http://youtu.be/sYYKJpFbaBQ


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов