Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:59 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Пет Мар 04, 2011 10:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Миналата събота се състоя поредното годишно Общо събрание на БНАК, енергично организирано от Ангел Стаменов :wink:
Явно след смъртта на бившия председател и основател на БНАК - Николай Калчев, се бяха събудили различни надежди, интереси и апетити за власт.
Въпреки, че съществува от 10 години, Общото събрание на БНАК напомняше духа на тоталиризма. И тази година трябваше да гласуваме сляпо неща с които не бяхме запознати предварително. Наглостта бе гласуването на съществена промяна в устава, поднесена ни в 3 страници ситен текст показващ само новите изменения т.е. докато гласуваме и обсъждаме разни други предложения, ние трябваше да се запознаем с предложението и да гадаем дали е за добро и лошо. Добре че разума надделя и решихме да отложим разглеждането на тези промени за следващото общо събрание.
По същия начин сляпо трябваше да гласуваме отчета за 2010, както и спортния календар и бюджета за 2011.
Трябваше и 2 пъти да гласуваме едно и също предложение за промяна в дневния ред, който организаторите бяха отчели като грешка в техните планове.
Естествено времето пак не стигна и отново както предните години под предлог, че трябва да освободим залата за следващите трябваше да вземаме бързо решения.

Общото събрание изкара наяве две основни групи на интереси.

От една страна е АВА спорт (+ летище Ерден) автоматично подкрепяни от клуб Ротор, клуб Вертикал Дименшън, клуб Перник, клуб Озон и други доцелни парапланеристи и парашутисти. Тази група вярва, че БНАК трябва да обхване всички въздушни спортове и като използва тесните си връзки с настоящата власт ГЕРБ, лобира за изготвянето на нови правила за леката авиация. Основния стремеж е присъединяването на ултралеките летателни апарати към БНАК и контролиране на тяхната дейност.

От друга страна е безгрижното стадо парапланериски клубове (Прелет-Варна, Шумен, Враца, Скайномад, Сливен, Лети Независим, Тангра-Асеновград), което счита че сегашното състояние на нормативната база в БНАК и ГВА е достатъчно и се притеснява, че с влизането на ултралеката авиация към БНАК и последващите промените в правилниците и законите ще ограничи техните свободи. От тази група считат, че едно нещо ако не е забранено, то е разрешено и отхвърлят доводите на техните опоненти, че в настоящия момент парапланеризма е "почти нелегален".

Естествено в разигралата се битка победиха по-организираните, въпреки че на непарапланеристите им се струва, че парапланеристите владеят УС.

На общото събрание се приеха 3 нови члена - клуб по авиомоделизъм с председател председателя на Федерацията по авиомоделизъм (имаше възражения срещу приемането на този клуб, защото възможността да издава FAI лицензи, чрез БНАК го поставя в монополно положение спрямо 40-те други клуба по авиомоделизъм). Бяха приети и първия клуб по делтапланеризъм - ДелтаКлуб на Димитър Халачев, както и първия клуб по ултралека авиация ....
..............

Позволих си да публикувам тази информация, защото информационното затъмнение около БНАК почна да създава безмислени спекулации.
Знам, че ще бъда обвинен в манипулация заради тази ми интерпретация на събитията, но предпочитам да поема поредните удари и негативизъм, защото вярвам че много проблеми се решават, когато се обсъждат.
Когато си говорим открито с някой опонент често разбираме, че всъщност нямаме проблем.
....
Аз загубих желание да посещавам събранията на БНАК. Също така предпочитам да остана встрани от "организирането" на парапланеризъма, защото не искам параноици да ме обвиняват, че злоупотребявам със служебно положение като късам конкуренти и преразпределям пазари.
Мисля че парапланеризъма се нуждае спешно от финансово незаинтересовани идеалисти като Даниел, Влади, Пешо, Гошко...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Пет Мар 04, 2011 10:11 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
много ме е яд че писах толкова много и постинга ми се изтри.... сега ще съм кратък и по същество.

Стария Управителен Съвет беше със състав:

1. Николай Калчев - председател
2. Валентин Братков - съпредседател
3. Ангел Стаменов
4. Борислав Ралчев
5. Петър Минчев
6. Божидар Вълчев
7. Валентина Дучева (не съм сигурен за фамилията и)
8. Енчо Енчев
9. Таня Обретенова
10. Цветан Цветанов
11. Димитър Ралев

Има някои неясноти около стария УС, които се надяваме одита който ще бъде направен да изясни... Мандата му е до 11-ти Март и след тази дата встъпва в длъжност новоизбрания УС който е:

1. Ирина Иванова - председател
2. Ангел Стаменов - съпредседател
3. Даниел Димов - съпредседател
4. Георги Йорданов
5. Явор Плашилски
6. Димитър Халачев
7. Димитър Ралев
8. Цветан Доганов
9. Петьо Ачев
10. Драгомир Недков
11. Сотир Лазарков

Хората които вероятно не познавате са:
Цветан Доганов - бивш военен пилот, сега пилот лека авиация
Петьо Ачев - РВД
Драгомир Недков - инструктор по парашутизъм
Сотир Лазарков - председател на федерацията по авиомоделизъм


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 9:56 am 
И аз съм кратък с въпроса си:

Този управитекен съвет получава ли заплата за да свърши за каквото е избран?
Kои му плаща заплатата?

Или е избран да работи на обществени начала?

Доколкото си спомням, от стария съвет само Николай Калчев (лека му пръст) получаваше заплата като председател и той свърши едно добро дело - намери средства, за да плати таксата за участие на България във ФАИ.
И благодарение на това българските пилоти могат да получават спортни лицензи за участие в международни състезания.

Hе виждам къде е болката ти Ники - доцелните парапланеристи се нуждаят от лицензи, получават ги и летят по състезания и бият наред.
Ангел Стаменов има интерес да организира международни състезания на летището си - и интересът му е да има право да го прави. Най-много да конструира подходяща сбруя за доцелните парапланеристи - защото той е световно доказан дизайнер на сбруи.

От прелитащите парапланеристи - една малка шепичка летят на международни състезания. И те ползват спортния лиценс, който БНАК им издава, за да представляват себе си като Български пилоти.

От делтапланеристите май само аз летя състезателно - но последните ми участия са само в клубни такива - които са повече да се съберем и си летим. Без парични награди, с нещо символично и да си изкараме добре.

За УЛ - не съм наясно, но те са си направили БАЛА, щото не харесват нещо БНАК.

Ами тогава и ти направи като тях - организираи ПАЛА - и готово. Още едно гражданско сдружение, което представлява интереса на прелитащите парапланеристи.

И аз ще направя ДАЛА - на прелитащите и спортно ориентирани делтапланеристи - че като гледам в УС кой са изтипосали :lol: .
Ми то Мераклията там! :shock:
С 9 часа нальот от миналата година от хврък кацове - гола вода.
Поне да почне да лети на прелети някой ден, че то за това се иска крило и дупце - а то само ни разсмива. :lol:


Върнете се в началото
     +0 / -13 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 11:22 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Никой от УС не получава заплата. Има идея чрез конкурс да се избере и назначи секретар на заплата, но това е все още само идея - нито е предложено, нито е гласувано. От компетентността на УС е да го направи.

Иначе по въпроса за състезанията по делтапланеризъм - България изобщо я няма никъде в ранклистите на FAI. Ти ако имаш шведски лиценз можеш да се състезаваш от името на Швеция, а ако искаш може да си извадиш и български лиценз и съответно да се състезаваш от името на България. Правилата за делтапланеризма тепърва предстои да се пишат - това е много работа, но след като има написани документи за парапланеризъм няма да е много трудно да се преработят за делтапланеризма. Митко Халачев е един от хората които наистина искат да има делтапланеризъм в България и той да се развива както другите - за това е в УС. Ако някой друг иска делтапланеризма да се развива - ще намери начин да помага. Ако иска само да създава сензации и да не прави нищо - ще си намери поводи да го прави.

Тази година на Сопот ще се проведе първото от много време FAI категория 2 състезание по делтапланеризъм и то ще е със статут на Национален Шампионат. Който смята че може да лети добре с делтапланер - да заповяда :) Оги, планирай си отпуска още от сега!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 1:05 pm 
За делтапланеризма в БГ милеят и правят неща много повече делта пилоти в БГ.
Много опитни, летяли професионално (сопотските пилоти например), многогодишни инструктори, национални състезатели. Искаш ли да изредя имената им? И къде летят днес?

Стоян Миланов обучава делтапилоти, не се занимава с разправиите - има саит http://www.hanggliding-bg.com, който стана и сайта на нашия делтаклуб. Сайта се знае, млади и стари делтапилоти четат много полезни неща за делтапланеризма там - от аеродинамика - до техника на пилотиране. Аз също съм описал полети, каквито не е летял друг делтапланерист в БГ (не се изхвърлям, работата ми на тест пилот за Pacific Airwave ми предложи страхотни полети с наи-добрите световни пилоти). И от 1992 г организирам в България лагершколи по делтапланеризъм. И Деннис Пейгън доведох до България преди няколко години!

Не ми го хвали този Халачев - тои само си прави ПР, манипулира хората и вие му се връзвате, щото въобще не виждате какво става с делтапланеризма в БГ. Ами човекът има 11 часа налиот тази година бе DVD - представяш ли си?
И се е самообявил за инструктор по делтапланеризъм?
Направил един сайт, спука се да пише вътре за себе си и той станал най-добрия! Aйде де, кой каза че е най-добрия, ти ли си този ДВД който определя кой е добър и кой не при делтапланеристите?.
Един твой колега ДВД беше написал тук някъде във форума нещо много вярно, което е правило в авиацията "Ако един пилот твърди за себе си,че е добър,то той е слаб пилот. Добър си тогава,когато най-добрите пилоти кажат за теб,че си добър.
Този тук се спука да се репчи а всички му се смеeм.

Що не се позаинтересувате как се е развил делтапланеризма, какви са нормативите и изискванията, които са създадени през последните 35 години? Кои са хората, които са го създали този спорт - и днес продължават да летят без да се бият в гардите и пишат по сайтовете?
И вие сте натикали в УС най-малко летящия и най много пъчещия се "делтапланерист"
Ми как делтапланеристите ще имаме уважение към БНАК?

В клуба Птеродактилите сме 6 делта инструктора, 5 делтапилота и 5 нови ученика. И сме планирали лагер школа с участие на европейски пилоти от 22-до 30 Април. Позваме Великденските почивни дни.

Кой ти каза, че ще има републиканско по делтапланеризъм?
Ники Йотов спусна информация в сайта, че няма да има проблеми от ФАИ ако се организира комбинирано състезание по пара и делта. Ники си обяви цените - и това беше.
Никой не ни е питал дали искаме да летим с парата в общо състезание - каквото аз не съм чувал да е организирано по света до сега?

И от какъв зор трябва да се организира общо състезание?

Аз не го намирам никак здравословно и не мисля, че и парапланеристите ще са щастливи да летят с делти.

В програмата на нашия делтаклуб е предвидена организация на международно състезание по делтапланеризъм в България това лято, за което вече сме подсигурили и спонсорство.
Отпуската ни е запазена за лятното летене.


Върнете се в началото
     +0 / -12 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 1:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Виждам че има конфликт на авторитети при делтапланеристите :lol: :lol: което е леко смешно... Ако искате спорта да се развива - говорете с дела, а не с празни приказки!

Ако има и други желаещи да помагат на делтапланеризма - нека се включат сами без да чакат някой специално да ги покани!

А по въпроса кой е добър и кой не - това се разбира след като състезанието приключи. Пожелавам успех в летните състезания!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 1:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
между другото изискването на FAI за валидно състезание по делта е да има поне 15 участници

състезанието е заложено в календара още от миналата година. този календар беше утвърден на последното общо събрание. състезание ще има (ако разбира се се съберете поне 15 състезатели) и то ще излъчи Национален Шампион за 2011-та година


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 2:18 pm 
Няма конфликт ДВД - делтапланеристите си знаем кои са авторитети и си се уважаваме.
Ама вие не знаете и създавате конфликтите като си присламчвате самовлюбен мераклия.

И каква е тази смехория за планирано състезание? Как сте го организирали, а пък никой от делтапланеристите не знае?

Ако не бях повдигнал темата - как щяхме да разберем. :lol:

ФАИ има нови правила - четете, да не ви ги пращам отново.

PS.Почвам да разбирам постинга на Ники - и наистина му съчуствам.


Върнете се в началото
     +0 / -8 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 2:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
вярно е че не сме запознати изцяло с историята на делтапланеризма и хората намесени в нея... за да се утвърдят авторитетите и да имат публичност нека да направят следното:

1. да влязат в БНАК (ако все още не са)
2. да се съберат всички клубове които практикуват делтапланеризъм и да си изберат Комисия
2а. може комисиите да са две: една спортна и една техническа - това ще си го решите вие
3. да публикуват протокол от срещата на уеб-сайта и всички да знаят кои са хората движещи спорта


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 3:09 pm 
Това вече е по-сериозна организаторска приказка Даниеле!

Имаме идея, която дообработваме и ще представим, когато смятаме, че е добра и ще се приеме - за да заприличаме на по-европейски делтапланеризъм.

Колкото до републиканското - решение сте взели преди 2 месеца разбрах, но е потънало в информационното затъмнение, от което страдат и други. :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 3:21 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
решението е взето след консултации с делтапланеристи още Ноември миналата година (може и по-рано да е било)

после Ники е задействал процедурата по санкционирането на двете състезания от FAI и е пуснал плащанията на таксите... чак когато от CIVL са публикували информацията за състезанията в календара - чак тогава е обявил и тук в този форум

не знам къде (и дали) другаде е обявено, но самия факт че го пише на официалния календар на FAI прави обявяването на други места ненужно


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 3:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
изискването на FAI е всички състезания да се обявяват най-късно 1 месец преди започването им!

в нашия случай този срок е 4 месеца - трябва да е достатъчно хората да могат да си направят плановете


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 4:30 pm 
Малко мяма да съм на твоето мнение.ФАИ е международната авиационна организация. И в деиствителност делтапланеристите от дадена страна, че и парапланеристи, безмоторници, ултрамотористи и тн, не са длъжни да четат какво пише в спортния календар на ФАИ.
Информацията за местните спортни въздушни календари е грижа на местните аероклубове.
И ако БНАК не е можел да го прави до сега - ами трябва малко да стегне редиците и оправи информационните си канали (за което е критикуван и за други информационни пропуски).
Както в Швеция е грижа на Шведския Кралски Аероклуб да информира федерациите - и делтапланерната информира клубовете и вдига календара на сайта си.
Съвсем нормално е клубният пилот да получава тази информация от клуба си.
Никой не се рови да влиза във ФАИ - само които това ги касае.
Същото е и в БГ - шуменските пилоти вероятно си следят клубния сайт и оттам - спортния календар.
А пък БНАК трябва да поеме инициативата и да съобщава на клубoвете, че иначе те ще отидат у БАЛА (и ще си спестяват членски внос) :lol: .

А от друга страна, националните Аероклубове са да осигуряват летенето на членовете си - тяхна основна задача не е състезателната дейност.
Болшинството от пилотите летят за удоволствие, малка част искат да участват в стреса на едно състезание.
Та да не слагаме каруцата пред коня.

Летенето е важно! (Сега ще си го направя това за мое лично мото :) )


Върнете се в началото
     +1 / -4 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 4:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Съгласявам се, че националната федерация трябва да информира по официален канал всичките си членове. Затова сме се хванали да работим в обществена полза - за да оправим това което не беше наред до сега...

Не се съгласявам обаче, че националните федерации са с основна задача да осигуряват забавление! Основната задача на националните федерации е да се занимават със спортната дейност (състезателната) - всичко друго им е второстепенна задача! Пише го изрично в закона за физическото възпитание и спорта.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Общо събрание БНАК 2011
МнениеПубликувано на: Съб Мар 05, 2011 11:05 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 02, 2011 10:12 pm
Мнения: 154
Местоположение: България
Име: Димитър Вълков
Е Оги тука се изказа малко неподготвен за това че за първи път чуваш че можело едновременно състезание по пара и делта да има. Ами отиди в Нет-а някъде където има инфо за състезанията в Монтеграпа, Басано-Италия и ще видиш какво чудо правят хората там. Аз вече 3 поредни години ходя там да се състезавам като пара пилот и мога да ти кажа че това е невероятно събитие. Седни здраво на стола и се хвани да не паднеш като чуеш какво правят хората там-150 пара пилота и поне 100 делта пилота. Естествено на 2 различни старта, но Тасковете се пресичат и тогава става невероятна гледка. Над 200 крила от 2-та типа си пресичат траекторийте...понякога няколко десетки смесени типове крила въртим и 1 термика. Изпълвам се...

Та не се учудвай че има предложение такова смесено състезание да правим и тука в БГ. Аз сега за първи път чувам, но това ме радва. Така че стягайте багажите Делта пилотите от Дания и Скандинавските страни и идвайте. А не се чудете. Време е да има Делта Национален Шампионат. Нищо чудно някой ден и аз да изкарам моята делта да я проветря, а защо не и да я пробвам след години нелетене.

Кои делтаджии познавам-ами учил съм се от Кольо Арнаудов. Познавам Емо Кърлев (лека му пръст), Венци от Благоевград и Стефан, Митко Ралев, Антон и Ники от Сопот, Мишо Янков, Митака Сливенски, Течо от Варна, Митьо Михайлов, Владо сърбина, Боби Ралчев, Ангел от Враца и още много други, но няма да ми стигне мястото тука. Ако все още искате да летите състезателно като за последно и да възродите Делтапланеризма-хайде участвайте. Следвайте поне Олимпийския принцип.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов