Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 25, 2024 1:22 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 9:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Привет на всички,

С решение на УС на БНАК в началото на годината ми беше възложено да организирам Националния Шампионат. Състезанието ще се проведе в Кюстендил с основен старт Коняво. Състезанието освен че ще е Шампионат, ще бъде и pre-PWC, тоест ако организацията е достатъчно добра (по стандартите на PWCA) - ще имаме право през следващите две години да направим истинско PWC на това място.

Важните неща които трябва да се знаят за състезанието са:
- датите са от 7-ми до 12-ти Юли, деня за пристигане и регистрация (също и тренировъчен) е 7-ми
- на 8-ми сутринта е задлжителния брифинг по сигурността
- ще има награден фонд за първите трима в три категории: общо класиране, не-състезателни крила и жени
- има уговорки до момента с 5 хотела в Кюстендил за преференциални цени за състезатели (които и без това не са високи)
- в града на много места има басейни с гореща минерална вода - носете си бански
- в случай че не става за задача имаме 2 варианта на алтернативни забавления (едното е картинг) (платени от състезанието разбира се)
- пред-последната вечер ще има парти за всички състезатели на което за музиката ще се грижи DJ Yassen
- в случай че духа северен вятър имаме възможност да се качим с камиони на Осоговската планина
- за подробности по плащането на таксите се свързвайте със следните хора (който ви е най-близо): Христо Джамбов (0896768281), Явор Плашилски (0895522709) и с мен Даниел Димов (0899915696)

Сайта на състезанието е http://www.bnac.bg/nc2012

Записвайте се тук http://www.bnac.bg/nc2012/registration


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Само един въпрос за уточнение тъй като съм забелязал че в България имаме много странни разбирания за състезателни и несъстезателни крила. Нали няма да поставяме 2-3 ките в един клас с Мантрите, тоест сертифицираните сериини крила се водят несъстезателни, а несертифицираните са си отворен клас, нали така!? И в този ред на мисли Ензото на Озон в кой клас ще влиза?

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 3:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
...и още 3 въпроса: Кой е старта на Осоговска планина; с какво изложение; и летяно ли е от някой, който има идея от състезания, (ще дава точки) в този район?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
аз съм летял от един старт на Осоговска планина, с Петьо Кюркчийски и Ники Константинов преди около 2 години. Тогава беше тесничък, сега може да са го разширили. Изложението му беше С-СЗ мисля, кацалката е долу една поляна до крайните квартали на Кюстендил. Не знам дали този старт се има предвид, или друг.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 5:24 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Крилата ще се делят на състезателни и несъстезателни според това каква e основната идея при дизайна им - например състезателни са:
Mantra R10, R11
Enzo
Icepeak 4, 5, 6
Core 2
Boomerang 7, 8, X
Fire 2, 3
Mercury
и всички останали състезателни крила които си ги знаем от преди

Не-състезателни крила са:
Boomerang Sport, GTO
Peak 2, 3
Avax XC2, XC3
Air 2, 3
и всички останали сертифицирани и несертифицирани крила които са направени за ХС или за удоволствие


******************************************************

Старта на Осоговската планина, който имам предвид, НЕ Е старта до хижа "Иглика"! Мястото на старта е сложено на картата на страница "Places". Старта е огромен и е на по-голяма надморска височина дори и от Конявския старт. Стамен е летял от него. Подходящ е за всякакви ветрове от северната половина на розата. Най-вероятния сценарий за използване на този старт е излитане от там, отиване към Кюстендил като стартовата линия е някъде между излитането и града, правене на някоя точка около града и от там нататък нормална задача в района.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 7:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
Дани, то половината от тази поляна, така като гледам на сателитната снимка, излиза в Македония :) Стартовия цилиндър ще е с граничен контрол :) това шегичка. Изглежда добре таз ливада, ама ще е добре освен Стамен, да литнете ти и Ясен и да дадете мнение.
Чак ми се прилетя, деебиш...

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Предлагам ви като алтернативен старт следното място http://www.paraglidingearth.com/pgearth/index.php?site=15972
Според мен има голям потенциал за състезателно летене, особено при СИ или ЮЗ вятър.
Има път до самия старт (черен), малко е обрасло, но в момента сме в преговори с общината да се разчисти пътя и да се подравни.
По принцип не е проблем да се качи уазка или камйон до горе.
Ако някой има желание да види и пробва мястото, може да се организираме и ще уредя транспорт.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 7:50 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Дани, радвам се че обмисляте нещата, аз лично се страхувам от повтаряне на качването на старта с камиони на Синилка - преценете внимателно. Все пак на този старт не е летяно XC и не е ясни дали има необходимия потенциал (лично мнение)? Настоятелен съм по този повод, защото до скоро всички имаха предвид Иглика като резервен вариант, който се оказа че не е опция - след като ходихме няколко пъти да летим от него.

Успех с организацията!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 10:19 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Камионите с които ще става качването са 9 тонни (тоест могат да носят 9 тона полезен товар) - не смятам че ще има проблем да ни качат. Летенета от този старт ще направим поне две при различни условия - едното през този месец, а второто като се върне Ясен в началото на Юни. Кой иска да му се обадя като направим организацията за там?

Петьо, старта над Бобошево не ми изглежда перспективен защото при северен вятър попада във фунията която се образува между Рила и планините южно от Кюстендил. Ако вятъра е силен - там ще имаме ускоряване на потока и съответно издухване на термиките, а ако вятъра е слаб - ще може да се лети от Коняво. Ти имаш опит от този старт - кажи при какви условия си летял и какво си успял да направиш като изваждане и прелет?


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 6:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
DVD написа:
Петьо, старта над Бобошево не ми изглежда перспективен защото при северен вятър попада във фунията която се образува между Рила и планините южно от Кюстендил. Ако вятъра е силен - там ще имаме ускоряване на потока и съответно издухване на термиките, а ако вятъра е слаб - ще може да се лети от Коняво. Ти имаш опит от този старт - кажи при какви условия си летял и какво си успял да направиш като изваждане и прелет?

Дани, според мойте наблюдения при северна, североизточна компонента на вятъра, той наистина се ускорява, но това става близо до Рила, поради притискането на въздуните маси в билото на планината. Интересно за старта на Бобошево е, че там често пъти става за летене, когато на Рила и Коняво не става. Обикновено Над Рила в района на Дупница при СИ се образуват орографски облаци, или базата е на или под нивото на планината, докато на Бобошево е високо над старта. При СИ може да се пусне към Благоевград ако успее човек да се извади. По интересно е при ЮЗ. Ако вятъра е от Юз, първо мястото работи доста по добре и има прилични термики от южната страна, освен това може да се пудне към южните и югозападните сколнове на Рила, който са на една, две термики разстояние. В интерес на истината и аз самият не съм летял много на този старт, можеби 20 полета имам от там. Имало е дни в които ме е било шубе да излитам от южната страна поради яките термики. Ибаче и СИ и ЮЗ страни стават за реене и от там термика. Вадил съм се на около 800 - 1000 мера на старта и съм се прибирал почти до Дупница. По принцип района около Дупница е някава синя дупка и доста трудно да се прави прелет в района. Това не пречи да се изследват нови възможности и стартове.
Не съм летял на този старт на Осогово, но като гледам къде се намира и какво има зад него ми се вижда доста трудно да се правят прелети там, освен ако няма споразумение с Македонските власти ;)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 6:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
няма нужда от споразумение с тези т.нар. власти, може само уведомление :D

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Съб Май 12, 2012 7:55 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Бобошевския старт ще го изследваме през годината и може да го включим като старт за следващи състезания... Ще ни трябват 1-2 хубави безопасни кацалки около Дупница, които да са близо до заведения с храна и бира :)

По отношение на летенето до Македонската граница - вече е говорено с Гранична Полиция - ако ще ползваме старта само ще ги предупредим, ще им дадем списък на състезателите и с това се приключва.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ще ми е необходима помощ за състезанието:

1. Имам осигурена мобилна станция (50 W) и антена за морските канали. Ще е необходима помощта на някой радиолюбител, който разполага с КСВ-метър да монтираме антената на покрива на сградата където ще е Щаба. Ако този същия човек (или някой друг) има по-добра антена (тоест за 144 MHz вместо за 156 MHz) и може да я даде - ще е супер! Сградата на която ще се монтира е около 20м висока.

2. Намиране на сигурни места за кацане в районаите на Радомир, Дупница, Самоков и Благоевград. Местата трябва да са наистина сигурни - достатъчно големи, равни, без големи генератори на ротор около тях, без коварни далекопроводи около/през тях, до асфалтов път. Добре би било ако в близост има някакво заведение с храна и напитки! Местата около Благоевград трябва да са подходящи за кацания при северен вятър. Другите места за кацане трябва да са универсални, тоест да стават за всякакви ветрове. Ако не са универсални, то ще е хубаво да има няколко различни места в близост до съответния град, безопасни при различните посоки ветрове които може да духат! Всички места трябва да са видяни от човек ЛИЧНО и маркирани като точки с GPS СОБСТВЕНОРЪЧНО!!!! Не трябва да допускаме излагации като в Турция където всеки ден ни уверяваха колко хубав е финала и всеки ден псувахме при кацане на тези хубави финали защото ги бяха избирали с Google Earth!

Това е засега.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 7:23 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Защо е толкова скъпа таксата участие, нали уж тези състезания се финансират от държавата или от БНАК, не знам :roll:


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Национален Шампионат
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 8:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Така е, но освен Шампионат, това състезание е и pre-PWC. PWCA имат една доста сериозна такса за да изпратят наблюдател за състезанието. Като бъдещо PWC състезанието трябва да е много добре организирано и да има взети всички възможни мерки за сигурност: линейка на старта, лайвтракинг, SMS-рапортуване, спасители и т.н. Освен това има награден фонд за първите трима в три групи състезатели. Има и трофеи които се правят от най-добрия в България художник който работи със стъкло... надявам се поне едната от тези награди да остане в България!

Идвайте, участвайте! Винаги се научава много от участието на едно такова състезание... Едната от вечерите Ясен ще направи семинар - ще е интересно и полезно.

За подробности по плащането и финансирането от страна на БНАК се свързвайте с хората които съм написал най-горе - те ще ви обяснят по-подробно!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов