Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пон Май 06, 2024 3:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 6:17 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
записки от преди да трагнем към БГ
15 септември
отново синьо, прогнозите обещаха подобни условия от вчера. Не знам защо поставиха подобна задача на вчерашната след като имаше три запасни (днес също имаше поне един).
Все пак условията тръгнаха много по-рано и по-добре от вчера, което е учудващо при липсата на нови нахлувания (обикновено въздушната маса остарява и всеки следващ ден е по-слаб). Ясен бе машина. Някои пилоти споделиха как е седял отгоре и контролирал напредъка на основните си конкуренти.
..............

Завърши европейския шампионат. Ясен е пръв. Още сме в еуфория. Като на футболното първенство в Щатите. Толкова е хубаво че не е за вярване. Възможно ли е българин да отиде на непознато място и въпреки опита на местните, въпреки силните традиции и възможности на останалите пилоти и отбори, да спечели?

Радвам се че присъствах на това състезание в тази държава, защото ето какво видях и научих:
Събитието бе организирано много професионално.
Калво - двигателя на състезанието бе наистина добър. Познаваше си мястото. Говореше убедително, макар че понякога преиграеваше (на един брифинг пита защо някой пилоти след полета докладват опасни условия - level 3, а във въздуха мълчат и задачата си продължава с последвалите запасни? - ами защото когато се бориш да овладееш крилото в турбулентни условия нямаш възможност да говориш по радиото). Калво си бе довел шотландски екип - скорер, комуникатор (бе инсталирал 3 рипитъра в района), координатор на транспорта и всички бяха добре стиковани и ефективни.
Френските съорганизатори - пара училището Аероглис, бяха зарязали всякакви ученици и тандеми и всеотдайно работеха за успеха на състезанието. Нямаше обичайните за Сопот тандемни пилоти които бързат да предредят качващите се нагоре състезатели.
Събитието бе подкрепено от общината на Сант Андре (в заключителната вечер кмета каза, че това състезание е дало глътка въздух на местните ресторанти, хотели, магазини), от местната областна управа (Прованс), от Френската Федерация по Свободно летене.
По време на речите при закриването на състезанието всички открито казаха защо го правят - защото се надяват че това ще помогне на местния бизнес и туризъм. Нямаше общи приказки от рода на "развитието на спорта", "полза роду".
Личеше си как работят мотивирани хора, които знаят какво искат.
Приятно впечатление направи и ентуасизма на няпряко заинтересованите местни хора. Може би това е характерното гостоприемство на планинците. Може би е просто някаква доброжелателност. В БГ виждам как местните идват като сейрджии, които се впечатляват предимно от инциденти, чакат да изпадне някаква аванта и си мислят че тия дето организират нещата печелят много пари.

Както споделя един приятел - там (в Алпийските държави) има някаква хармония, нещата са си на мястото. Ако трябва да съдим за силата на една държава по жизнеността на провинцията, то Франция е една от най-усточивите нации. В демографски сриващата се България с един изкуствено голям град, нещата ще тръгнат добре когато отново се оживят селата и малките провинциални градчета. Иначе ще си останем един донор на ресурси и развъдник за местни феодали. Спомням си преди години, как софиянци се надуваха с произхода си. Сега като че ли повечето ненавиждат мястото в което са принудени да живеят. Viva la Provans!
.....

Относно спортната част:
Направи ми впечатление, че масово се използват точки с големи радиуси. Според Ясен това увеличава интригата и възможностите за направа на задачи - големия радиус означава че вече не се стремиш към точка, а по-скоро към линия. Естествено всички трябва да летят с новите прибори които оптимизират маршрута.
Друго, което бе различно, бе задаването на GAP параметър - 50% номинален брой пилоти в целта. На БГ състезанията задаваме 20% пилота в целта.
....

Така полека почнах да си мисля за прословутия световен шампионат който ни чака в Сопот. За съжаление неприятно впечатление ми направи дейността на Димитър Вълков. Знам че не е етично да обсъждам някой който е изключен от този форум и няма възможност да се защити, но ето няколко факта:
- лично чух Димитър Вълков да обяснява на някакви пилоти за връзката на чеченската мафия с парапланеризма в България (дано тия приказки не дойдат в БГ, че току виж някой параноичен чиновник вземе да затегне дейността на училищата и инструкторите, да не вземат случайно да обучат някой терорист).
Това което чух случайно не бе изолиран случай. Когато се запознавах с други пилоти и официални лица, също имах запитвания за участието на чеченската мафия в Световния шампионат.

- На среща с президента на CIVL, един член на бюрото на CIVL (ръководния орган на пара и делтапланеризма към ФАИ) ми каза че - цитирам "Димитър Вълков ги бомбандирал с информации и мнения". Последната от тези информации бе че военните ще откажат ползването на спасителния вертолет за целите на състезанието. Сега за да има Световен Шампионат хората от FAI/CIV искат писмено доказателство/договор за вертолетно обезпечаване на състезанието. Ако до определен срок то не бъде представено вероятно ще почне процедура по прехвърляне на шампионата към класирания втори кандидат - Португалия (почвам да си мисля, че усилията на Димитър Вълков по проваляне на Световния Шампионат вече надхвърлят първоначалните му усилия по осъществяването му.)
Ироничното е че разрушителната му кампания по време на Европейския Шампионат е подпомогната от БНАК, който го е финансирал с 450 евро такса участие в Европейския шампионат и 750 евро пътни и други разходи. Ясен е получил същите пари, но освен тях той ходи да заработва пари за крилото си в Непал, като накрая спечели състезанието. От друга страна Димитър участва в състезанието с някакво полуучебно крило (вероятно заради поредното дилърство на поредния новоизлязъл бранд). Ако ти плащат да представляваш България на състезания, поне трябва да имитираш усилия и сериозно отношение.
Мисля че БНАК трябва по-смислено да си инвестира парите и да помисли как да възнаграждава според постигнатите резултати. Иначе Ясен ще си остане една талантлива случайност.
...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 8:29 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Благодаря на Ники за написаното дотук и моля Даниел, като автор на начина на определяне на националния отбор по ХС да прочете последния пост поне два пъти и в същия контекст да си припомни един наш телефонен разговор от август.

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 9:10 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
С теб сме провели много разговори през Август, така че кажи какво имаш предвид!?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 9:37 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Радвам се за Ясен, защото той наистина Желаеше с цялото си сърце тази победа. Поздравления за закономерния успех!

Към Ники, Еленко и Даниел - моля Ви не разводнявайте темата за състезанието и успеха му с размисли и страсти по Други въпроси. Хубаво е че УС на БНАК ще имат в "таблицата с резултатите" и един малък довод за по-сериозен бюджет за ХС дисциплините пред Министерството :)


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 11:52 am 
Offline

Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:50 pm
Мнения: 68
Местоположение: София
Браво на Ясен! Доказа таланта си!....Благодаря и на Топузов за коментара!

_________________
airwolf

We do not need better wings, we need better weather conditions!

Assen


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 1:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
Ники, мислиш ли че вече го има разбирането сред хората в България които работят парапланеризъм, че от това как се представяме по състезания и как правим състезания, фестивали и др. зависи колко работа ще имат?


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 4:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 458
Местоположение: София, etc.
Благодаря за поздравите!

Беше супер състезание, хубави условия всеки ден, а и най-накрая за пръв път от 3 години летя с конкурентно крило, което вече трябваше да си КУПЯ (вече твърдо отказах спонсорството от по-слабите фирми, като Mac Para и Gin), но си струваше, КЕЕФФФ!!!

Следва включване от Супер Финала на Световната Купа в Колумбия, януари месец. Там на Световната Купа през 2011 от шест задачи бих на една и на още 4 бях в десетката, но веднъж сглупих от прекалена агресивност и бях 120-ти.. което ме свали от подиума. Този път мисля че вече съм узрял, но ще видим, филмът предстои:)

To be continued...

Поздрав,

Ясен


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 4:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 458
Местоположение: София, etc.
И, между другото, нещо което бях написал на фейсбука си:

"Thanks for the congrats, everyone!!! I'm back in Sofia now, after a blitz 21h drive from France with my friend Niki Yotov - it's the furthest east a Paragliding Euro Championship trophy has ever been, first time it ever went to Eastern Europe! The West may be the Best (for Jim Morrison), but in the East is the Beast, hehehe! Cheers!"


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 6:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Сеп 06, 2007 8:02 pm
Мнения: 77
Поздравления Яска!!!!!!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 7:52 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Поздравления , Ясене ти си истински Звяр :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 8:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Най-далече отлетялото гюле написа:
Хубаво е че УС на БНАК ще имат в "таблицата с резултатите" и един малък довод

Да ти имам мащабите.

YASSEN

РЕСПЕКТ !!!!

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 17, 2012 11:01 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 569
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Според мен сега е златната възможност за Ясен и той не трябва да я изпуска.
Докато европейската купа още пари в ръцете му, да се организират няколко интервюта в медиите,
по възможност в по-гледаните телевизии и вестници в които да се акцентира главно на въпроса:
"Кой е спортния вариант на поговорката "Пари няма, действайте!"
Да се направи съпоставка с други неолимпийски спортове, в които се наливат милиони от министерството,
а резултатите са нулеви. А в същото време се оказва, че Ясен маймуните ги лови с трици и то какви маймуни :P .

Въобще трябва да се наблегне на факта, че явно и без пари може, но това не трябва да продължава.
Редно е Ясен да има финасиране за екипировка, подготовка и състезания. Спонсор да му е България,
а не да ходи да се моли на Озон и те да му казват, че ще му продадат евтино Енцото.
Много важно е БНАК да го подкрепи точно сега в това му начинание и да му издейства целеви пари
не само за гореописаното, но и за заплата като треньор на националния отбор. Защото парите са хартийки,
но опита и знанието са това, което ни обогатява всички. Участниците също се променят. Вчера беше Орлин,
днес е Ясен, утре ще е Петкан, вдругиден Иван, а по-вдругиден може и да си ти.
Така че, нека който с каквото може да помогне.

Най-после и на нашата улица изгря слънце, нека не пропускаме деня. :idea:

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 18, 2012 7:44 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 569
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Полезно мнение по темата, цитирано от шуменския форум:

Марко Марков:
"Моя телевизор ли, не е наред или и вашия показва същото?
Вече повече от 56 часа, а от Оzone никаква реакция.
Може, да пишат за някакъв Британски рекорд, което всъщност не е вярно.
Същото важи и за американския рекорд на страницата им.
Възможно беше, новият европейски шампион да не лети с тяхно крило.
Има две възможности.
Ясен да не ги интересува, като обект на тяхната рекламна стратегия.
Другата е просто да са „ошашавени“ от случващото се.
Всъщност парите, които наливат в някои пилоти се оказаха не добра инвестиция.
Сега събират негативите, защото тези пилоти не можаха да помогнат на собствените си страни.
Ясен е златна мина и колкото по-късно го осъзнаят, толкова по-зле за тях.


Към Доктора:
Видях поста ти в един друг форум. Аз там не мога да пиша, защото на някого така му е кеф.
За това ще отговоря тук, че с интервюта няма да има ефект.
Освен, че Ясен ще стане звезда и ще има повече фенки.
Това не е лошо, но тук говорим за пари!
Ако Богдан Николов, не беше влязал под кожата на някои бивши политици и министри, нямаше да има никакъв резултат.
Много хора могат да помогнат на Ясен, но явно не го правят.
Не знам защо?
Те си знаят, кои са да не ги изреждам поименно.
Аз се опитах да направя нещо, а започна да ми се пречи.
Мислех, че ще го направят те, за да "оберат лаврите", но вече повече от година никакви адекватни действия.
Иначе на думи са първи приятели с Ясен и т.н.
Вече го написах във форума и пак ще го напиша.

Сега ще проличи, кой кой e и за какво се бори в българския парапланеризъм! "

http://forums.shumen-xc.org/index.php?s ... 1964&st=20

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 18, 2012 9:33 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2007 3:52 am
Мнения: 8
Ясене,

Хиляди поздравления!!! Голям успех!!!
МНОГО се радвам за твоето постижение!!! Невероятно :D :D :D
Ако имам шанс отново да се върна тази зима в Whistler (BC, Canada) ще го направя с още една голяма българска гордост под мишница, благодарение на теб! И без това там вече си имаш малък фен-клуб от Corrine и Jim Orava, така че няма да ми е много трудно да те хваля!
Зарадваха ме и първите думи, които каза на подиума като гледах награждаването в YouTube. Браво!!!
Пожелавам ти здраве и късмет, и още МНОГО успехи!

Рали


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Европейски Шампионат по парапланеризъм - Сант Андре-Фран
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 18, 2012 1:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
С интерес следя темата от самото начало, защото мисля че е много интересна.

Респект към Ясен и честито за извоюваното място!
Не следя моделите парапланери, само знам, че Ясен лети с Ензо на Озон и дотам. Бихте ли дали база за сравнение с другите крила на спонсорирани пилоти, които ловят маймуни с банани, а не геройски с трици :) Колко по-добри са по-добрите крила и в какво? По-нови, по-бързи, по-сигурни, по-маневрени, по-скъпи?

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов