Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 25, 2024 5:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 5:25 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Надявам се с по-долу написаното да постигна резултата, който имам за цел. Той е да дам тласък в това да се подобри връзката и разбирането между УС на БНАК и летящите ХС парапланеристи. Дано да успея да дам една разумна гледна точка и за всички останали участници в БНАК – парашутисти, моделисти, делтапланеристи, балонисти и пр. (които, май дразним)

Имам усещането, че в доклада на УС бяхме представени по недостатъчно добър начин, подчертавайки слабостите в нашето съсловие. Вярвам, че такива има. Единственият бял лъч беше успеха на Ясен на европейското. Като цяло у мен, поставяйки се като страничен наблюдател се породи чувството, че ние сме шепа хора („17 души на Национално първенство“), които имат деструктивно влияние за развитието на въздушните спортове.

От устава на БНАК; цели – първата от тях е: „Да съдействува за развитието, утвърждаването и популяризирането на всички въздушни спортове…“. Защо вярвам, че имаме голям принос за постигането на тази (струва ми се основна) цел:
1. През 2012 г. най-дългия полет беше направен от един млад мъж – Адриян, той има стаж около 3-4 г., лети с българско крило, не знам на колко години е точно – под 25 предполагам. Полета му е 232,5 км. Респект!
2. През 2012 г. има 20 души парапланеристи с полети над 100 км. От тях 4-ма са с над 200 км., 6-ма са с над 150 км. За съжаление рекорда на Даниел от 305 км, не успя да бъде „бутнат“.
3. Доктора през миналата година има 3 полета по над 200 км - България му отесня. Ясен и Ники Велев направиха невероятни над 6 часови триъгълници Витоша- З. Рила, И. Рила – Витоша и пр. и пр.
4. Весо и Ясен имаха разнообразни медийни прояви, които дадоха голям медиен отзвук. Йотов беше силен с поезия и проза:)
5. Хора като Гери, Емо, Иво Геров, Ники Стоянов, Весо и др. напреднаха много в създаването на акро култура в България. Ежегодните курсове на Охридското езеро набират все повече кандидати за акро и SIV.
6. За първи път беше пробвано – състезание тип „семинар“ на Шумен, по време на което Доктора (освен че ни тонизираше с чувството си за хумор), правеше предварително сценарии за полет върху Google Earth на база матео прогнози.
7. Даниел и Ясен взеха интересни и валидни позиции по въпроси свързани с новите състезателни крила, правила за състезания и пр. на международно ниво.

Спирам до тук, защото 7 е любимото ми число :wink:
Всички участници в БНАК са ценни за асоциацията, Спор Няма… (моля за извинение за нескромността) но мисля, че ХС/ Акро общността е най-бързо, масово и качествено развиващата се общност свързана с въздушните спортове. В този контекст, убеден съм има нужда да бъдем представени по по-благоприятен начин.

Силно се надявам, да започнем да работим на принципа на съгласието, не на принципа на разделението; а когато имаме друго мнение, да не се счита, че сме „деструктивни“.

Поздравявам Ви с едно кратко видео https://vimeo.com/50720499, надявам се с него да ви дам още един щрих към смисъла на написаното.


Върнете се в началото
  Профил    +23 / -0 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 8:30 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Всички мразят спящия гигант!
Всички знаят, че няма по-велико въздушно приключение от прелетите с парапланер. От това да кацнеш нейде в планината, да походиш и пак да излетиш.
...
Нормално е хората от другите въздушни спортове да се страхуват от парапланериското мнозинство, да сеят интриги и да търсят разделение.
Ние си знаем че ни е хубаво и няма нужда да реагираме на обиди и правокации.
За момента от БНАК получаваме някои базови екстри като пари за националния шампионат, възможност да организираме и участваме в международни състезания, лицензиране на пилоти и инструктори...
Не трябва да се сърдим ако някой тъп въздушен спорт е усвоил повече пари и облаги от нас, защото там вероятно са работили усърдно за това, докато ние просто искаме да си летим и да не ни закачат.
Не трябва да се учудваме ако нашето пасивно мнозинство изглежда като пречка за амбициите на другите въздушни спортове.

Спомням си как преди се надъхвахме да сменяме това или онова ръководство, най-малкото защото нямаше отчетност на техните действия и финанси. Малко се е променило от тогава (доколкото разбрах пак е трябвало да се приема автоматично незавършен и неясен финансов отчет за снемане отговорността от УС). Като че ли претръпнахме и свикнахме. То вижте какво става с държавата. Всички политици милеят за нас (особено когато трябва да се критикуват опонентите), а като дойде време да се спасява положението, никой не ще да работи и да носи отговорност.

Това което можем да направим засега е да продължим да натискаме БНАК за отчетност. Ако нещо не ни харесва можем да работим по алтернативна асоциация по пара и делта (закона позволява и насърчава конкуренцията в тази област).
И най-важното е да правим това което ни се удава от вътре - да хвърчим на воля.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +20 / -1 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 10:03 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2012 5:08 pm
Мнения: 22
Име: Сотир Лазарков
БНАК е организация която администрира въздушните спортове в България и трябва да се занимава основно със спорт.
Ники - НЯМА ТЪПИ ВЪЗДУШНИ СПОРТОВЕ!
Нека загърбим глупавите подмятания кой е по-по-най, защото и планеристите могат да се поиграват на делта и парапланеристите колко км. прелитат и на какви парцали висят и т.н., и става един глупав, затворен кръг от неконструктивни и безмислени препирни.
Разберете, света не се върти около ХС за да знаят всички, какво се случва и какви намерения има ХС обществото.
Факт е, че комисията по парапланеризъм XC трябва да работи по-добре, да подава редовно на УС на БНАК информация кое, как и къде се прави за развитието на спорта, и какви проекти са на дневен ред за да се обсъждат и подпомогнат с каквото може. През последните няколко години аз лично не съм видял един протокол на ХС комисията с подписи на участниците в заседанието, а само голи разпечатки. А редовните препирни между Гошко и Даниел в предния УС, какво точно решение е взето от комисията създаде негативи и загуба на доверие.
Давайте повече информация в писмен вид и ще получите повече помощ, защото не е адекватно да се работи със слухове и хвърчащи листове без покритие.
Има страхотни хора, които работят здраво много години за развитието на парапланеризма в БГ.
Надявам се около Световното в Сопот ХС общността да се обедини и да помогне за провеждането му, защото ще са необходими много доброволци за да се случи това събитие по такъв начин, че да се гордеем, че сме го направили.


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -2 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 1:15 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Само да вметна, че забравяте (поне тук в темата) успехите ни в целното кацане...
Ралев стана европейски шампион, Пастора спечели кръг от световното, а двамата в момента заемат 4-то и 5-то място, Мето е 10-ти, а Веско (Веселин Георгиев), който миналата година "дръпна" страшно бързо, е 12-ти. Говоря за световната класация:
http://civlrankings.fai.org/FL.aspx?a=326&ladder_id=4
Отборно пък България е на второ място в света:
http://civlrankings.fai.org/FL.aspx?a=328&ladder_id=4
Отделно, в България се проведоха няколко състезания, като по спомен, 2011 ги нямаше.
Смея да твърдя че спорта се развива и привлича все по-голям интерес.

Иначе съм съгласен за успехите ни в другите две дисциплини, адмирации към главните виновници за това, ще ви мина всичките, рано или късно :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -8 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 1:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Радвам се че Жоро Топузов повдигна темата по този начин, защото от много време се " гнетя " в тези си мисли, които е изложил.

За съжаление не мога да не се съглася с Ники Йотов :
"Не трябва да се сърдим ако някой тъп въздушен спорт е усвоил повече пари и облаги от нас, защото там вероятно са работили усърдно за това, докато ние просто искаме да си летим и да не ни закачат.
Не трябва да се учудваме ако нашето пасивно мнозинство изглежда като пречка за амбициите на другите въздушни спортове
."


а също така и със Сотир:
"Факт е, че комисията по парапланеризъм XC трябва да работи по-добре, да подава редовно на УС на БНАК информация кое, как и къде се прави за развитието на спорта, и какви проекти са на дневен ред за да се обсъждат и подпомогнат с каквото може. През последните няколко години аз лично не съм видял един протокол на ХС комисията с подписи на участниците в заседанието, а само голи разпечатки. А редовните препирни между Гошко и Даниел в предния УС, какво точно решение е взето от комисията създаде негативи и загуба на доверие.
Давайте повече информация в писмен вид и ще получите повече помощ, защото не е адекватно да се работи със слухове и хвърчащи листове без покритие."


Като във всяка администрация и в БНАК могат да работят само с документи в писмен вид, надлежно оформени според съответния ред и изисквания.
Ако искаме да постигнем това в което вярваме и желаем ( говоря в множествено число защото и за мен ХС летенето е най красивата и съществена част от целия спорт ) трябва всички ХС пилоти да изчистим основните цели и идеи ( това може да стане дори и тук във форума ) , начина по който да ги реализираме , да подготвим необходимите за това документи и да действаме. Сигурен съм, че настоящото ръководство на БНАК ще откликне и ше направи възможното , за да ни съдейства.

А в момента и тук се случва това което става по улиците - протестира се, говори се, плюе се, а какво трябва да се направи - не се знае. Стадният ефект работи с пълна сила - всички на улицата, а после накъде ?????

Отварям нова тема - " Какво да направим за развитието на ХС летенето в България " и ще се радвам всеки да изкаже своите виждания. Ще се опитаме да ги резюмираме и да ги задействаме пред БНАК.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -1 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 7:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Благодаря на Сотир, че се включи.

Ако БНАК е само „администратор“, интереса ми за интерактивност намалява рязко. Лидерите, които имат визия за развитието на въздушните спортове, къде да ги търсим? Към момента поддържам казаното от Йотов – дават ни се базови услуги, да си преценим усилията...

„Издърпа ни ухото“, а ние се втурнехме да си оправяме кривиците – имало е смисъл. Нуждата от БНАК за ХС развитието не е по-голяма, от тази която организацията има от нас. За това ви цитирах в няколко точки извън „успешното“ състезание Нац. П-во част от нещата, които се случват при нас (не съм описвал „намерения“). В кръга на шегата – преди няколко години на Коняво пак имаше НП, бяхме го нарекли 13 Века България – сещайте се, колко бяха състезателите :lol: ; така че 17 българчета и един куп весели южно-африканци си е добре.

Една молба: нека да не слагаме етикети – Гошко, Сяров лоши, Даниел в контактите ме вече е „Blacky 2“, “Blacky 1” е Митко – така се работи трудно.

Моето предположение е, че ще имаме още много успехи в дисциплината целно кацане. Адмирации за тях, евала за подкрепата. Личното ми мнение – хванали сме се за относително най-лесния и достъпен начин да се запишем в таблиците със световни успехи.

Това не е вопъл за пари, помощ, внимание! Нямам "сили" да обясня по-добре, какво е…

Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 7:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Преди време си говорих с един приятел по въпросите за расизма. Той каза "Не съм расист, ама не съм и далтонист"

Мисля че в съвременните демократични общества е настанало някакво ослепяване и скопяване в името на толерантността, малцинствата, обратните и така нататък.
Всеки упорито избягва да говори по чувствителни теми, за да не бъде обвинен в някакъв "-зъм".


Сотир написа:
БНАК е организация която администрира въздушните спортове в България и трябва да се занимава основно със спорт.
Ники - НЯМА ТЪПИ ВЪЗДУШНИ СПОРТОВЕ!

Помислете колко мозъчни клетки са ви необходими за скочите от самолет. Според мен две - едната вика "скачай", а другата вика "не скачай".

Доцелното кацане по интелектуално ли е от прелетите, след като е съсредоточено върху кацането, докато прелетите изискват още преценка на момента за излитането, владеене на крилото в турбуленция, тактика на прелета, термична техника, метеорология и така нататък. Не случайно тъпите швейцарци, французи и германци не го развиват и вероятно не го броят и за спорт.

Парапланеристите не са ли тъпи в сравнение с авиомоделистите от едно време, които учеха задълбочено аеродинамика, проектираха модели, тестваха и коригираха?

Всички искаме мир и любов, но също така търсиме своята истина и място.
Не е политически угодно да твърдя, че има тъпи и умни въздушни спортове, но е вярно че някои изискват повечко акъл от други.

Това че някои спортове са "по-умни" от други, не означава че имат някакво преимущество.
За всеки влак си има пътник!
Например начинаещи пилоти искат да се пробват в доцелното кацане, защото мислят че ще им помогне в развитието им като пилоти. Същото е с акрото.

За мен полета е пиршество на разума и душата, за други е цвърченето на скарата и пяната на бирата, за трети е адреналина, за четвърти е статуса и така нататък. Всеки има място под слънцето и всеки има право да защитава своето.
....

Пилотите на прелети се вълнуват предимно от лични преживявания и затова не им се занимава с официални доклади на техните постижения. Акро пилотите и доцелните кацачи имат възможност да правят сеир на публиката и е нормално да се усъвършенстват в лобизма, рекламата и пиара.
Пак казвам че никой няма наследствено преимущество над другия. Всеки има право да се бори за своето и да се комбинира с другите.
Прекрасен пример е спасяването на Расник от доцелните кацачи и ползването на баира от всички включително крос кънтри пилотите.

....

Това че крос кънтри комисията не подава редовно доклади към УС на БНАК е изцяло неин проблем, но не обяснява от къде се получава негативизма към крос кънтри пилотите от другите въздушни спортове.
Може би Сотир е прав като избягва да говори за различията между нас. Може би наистина говоренето за проблеми поражда проблеми.
Все пак мисля че отношенията между нас ще се подобрят ако има повече диалог и прозрачност.
Това че крос кънтри пилотите не дават своевременни официални доклади за тяхната дейност, не освобождава БНАК от задължението да информира какво става в БНАК. Например от години говорим че на клубовете трябва да се пращат писма преди всяко Общо Събрание с които да ги информират за разглежданите точки, за финансовия отчет и така нататък.
От години слушам слухове колко пари прибрали от тоя или оня спорт. На никой не завиждам, но все пак за да се подобрят отношенията между спортовете трябва да има прозрачност. Този който е успял да спечели облаги за неговия спорт не трябва да се крие и държи гузно като престъпник, защото това поражда недоверие и съмнения у другите.

....

Всяка година увещавам приятели да участват в годишното събрание на БНАК и поради интригите и радиоактивността хората ходят с все по-голямо нежелание.
Защо ОС продължава продължава да изисква по трима делегати от клуб? Не е ли достатъчно един човек да представлява мнението на клуба който представлява. Това е финансово времева дискриминация спрямо провинциалните клубове. Вместо една кола да тръгне от Варна и да натовари представителя от Шумен и Горна Оряховица, всяка година трябва да търсим начини за равностойно участие в ОС. Щом нямаме равностойно участие делата на БНАК, то едва ли ще бъдем сговорчиви по разните въпроси. Подозирам че в бъдеще ОС ще си ги правят предимно финансово заинтересованите около софийски клубове.

....

Накрая искам да благодаря на Сотир за неговото участие в тази дискусия. Мисля че е много добре, когато външен човек внася ред в хаоса на парапланериското мнозинство и се опитва да балансира между въздушните спортове. Това че не се страхува от публични обсъждания на наболели проблеми е признак, че е достоен председател на БНАК и е лъч надежда за нашето развитие.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 8:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 15, 2004 4:52 pm
Мнения: 47
Местоположение: Sofia
Moderatori i chitateli prostete no tuk niama kirilica.

Imam vapros kam Sotir i Petrarca, kak rabotiat drugite komisii. Shtoto samo XC komisiata ima publikuvani protokoli (ne edin ili dva). Zashto kritikuva komisiata pri uslovie che tia e nai prozrachnata i organizirana?

_________________
Happy landings


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 9:51 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Георги, аз не казвам , че комисията по крос - кънтри не работи в правилната насока. Всички членове на комисията са опитни пилоти, които са участвали не на едно и две състезания, с повечето се познавам лично и съм с най-добри впечатления.
Според мен въпроса не опира само до тях - 4 - 5 птички пролет не правят. Всички които летим ХС имаме някакви идеи за това как трябва да се случват нещата , за да вървят напред и да получаваме съдействие от държавния апарат. Това не е мисия невъзможна, а може да бъде резултат от усилията на всички ни.
Комисията посочва в общи линии насоките, в които трябва да работим - нека да ги направим в действителност.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 2:11 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
Нямаме висок СЗ старт около София /Витоша примерно/. До 2-3 год и кацалка няма да имаме....

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 3:44 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Роска - освен констатация е добре да предлагаме и някакво решение.

За СЗ старт тук около София и по специално Витоша сме говорили много и за съжаление нямаме голям диапазон на действие.
Доколкото ми е известно ( без да съм на 100 % сигурен ) почти цялата планина се води национален парк и никой няма да ни даде да сечем дървета, трамбоваме старт - изобщо да променяме по някакъв начин местната природа. Така че ще е много трудно да направим нещо легално ...... нелегално - може да се направи много разбира се :lol:

По въпроса с кацалката - беше поставил въпроса още миналата година и Сотир ти беше дал начин, по който може да стане... знаеш го ... да не го търся в момента из форума....
Можем да проучим кои от терените около настоящите кацалки са общински и кои частни, ако има нещо общинско да проверим дали е възможно да бъде закупен и съответно на каква цена. Ще предоставим тази информация на БНАК и ще се реши дали може да се работи в тази насока - дали ще ни стигнат финансовите сили и възможности .

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: „Изгубени в превод“. Една гледна точка за зас-то на БНАК
МнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 7:55 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
Топузов: "Поздравявам Ви с едно кратко видео https://vimeo.com/50720499, надявам се с него да ви дам още един щрих към смисъла на написаното".

К'ъв щтрих, това си е провокация! Колко ти платиха?


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов