Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:07 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2016 11:04 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Интересен таск в Рила и Пирин!

Започваме след час!

http://skynomad.com/events/2016/transbalkan/news.htm

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Вто Юли 05, 2016 2:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Ивчо, можеш ли да кажеш как може да се вижда целия изминат маршрут до момента (следата от началото до момента) ?

Благодаря

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Вто Юли 05, 2016 2:16 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
За съжаление тъй като мобилният обхват е слаб тракерите губят връзка за дълго време и неуспяват да изпратят данните - за момента само Елин има пълен трак. Вижда се като минеш в режим на гледане 3Д и натиснеш квадратчето до името.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Вто Юли 05, 2016 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Viper_Weasel написа:
За съжаление тъй като мобилният обхват е слаб тракерите губят връзка за дълго време и неуспяват да изпратят данните - за момента само Елин има пълен трак. Вижда се като минеш в режим на гледане 3Д и натиснеш квадратчето до името.



Благодаря ! :)

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Съб Юли 09, 2016 11:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Окт 28, 2013 8:34 am
Мнения: 3
Име: Боряна Щиркова
Здравейте! Реших да опиша преживяването си като участник в Транс Балкан 2016. Бива ме в ходенето, обичам да летя, но се оказа, че да се комбинират не е лека задача.

Успях да сведа минималната си екипировка до 12кг:
Ozone Rush 4 – 5,2 kg
Sup‘Аir Delight 2 – 3,6 kg
Yeti light rescue – 1,25 kg
Раница GIN light 90L – 900 g
Каска Beal Atlantis – 240 g
Като добавих други нужни неща като якета, ръкавици, уред, тениска, чорапи, вода, храна и крем за слънце, теглото на раницата се увеличи с още 5кг. Чувал не си и помислих да нося. Най-лекият, който имам, е 800гр и изключително неподходящ за спане на открито. Предложението на Ники Йотов да се завивам с крилото отхвърлих директно – как така, по-скоро аз ще го завия с тялото си, за да не се навлажнява от росата. Планът ми беше да спя по хижи и заслони.

Ден 1 (яз. Калин – х. Мальовица)
Качиха ни на яз. Калин с уазка. „Да се поглезим“ – каза Ники Йотов. Състезанието беше организирано в тесен приятелски кръг от 6 човека. Прогнозата се сбъдна – на старта на Калин духаше гръб и се правеха мъгелчета. Качихме се до билото, където открх място за разпъване. Елин го подмина, защото знаеше, че вероятно ще кацнем от другата страна на долината на х. Иван Вазов, и за същото време щеше да го изходи. Аз започнах да разопаковам, Ники ме видя и се зарадва – няма да забравя усмивката му. Мястото беше тясно и той не можеше да излети оттам с тандема, но ме изчака и ми помогна. Излетях, имаше термики и потенциал за къс прелет до отсрещния хребет (този към Рилските езера, зад него беше запушено) – може би 2 грешни завоя ме принудиха да кацна малко по-ниско.
http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/18365
Скатах и тръгнах, веднага след това се засякохме с Елин. Вървяхме заедно през мъглата до Мальовишката долина.
От време на време проблясваше на юг и се замислях дали да не излетя натам, но мисълта да се озова в дерето на Рилския манастир ме плашеше достатъчно.
Подминахме вр. Мальовица, който беше в мъгла. Излетях от ниско в долината, за да си спестя слизането до хижата.
http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/18366
Джубаеца ме посъветва да не губя височина и да преспя на х. Мальовица – „На ЦПШ (където бяха Ники и Елин) бобената чорба e рядка“. Майка ми ми донесе дрехи и остана с мен на хижата.

Ден 2 (х. Мальовица – Боровец):
Денят беше с много обещаваща прогноза - слаб СЗ и без вероятност да преразвива. Планът ми беше да вървим към Страшното езеро, после да продължим по главното било на изток към Лопушки връх и Мечит и там да търся подходящо място за излитане на север.
Към 9ч започнаха да се правят мъгелчета в ниското и докато стигнем билото беше изцяло запушено от север. Намерих място за излитане на юг в подножието на Лопушки връх. Когато стигнах там надуваше роторна термика и дори се образува кумулусче. Разпънах, духна гръб – класика. Чакахме повече от час, без промяна, дори ставаше по-зле. Скатах и тръгнах нагоре. Радвам се че вървяхме заедно с майка ми и 2 кучета, защото мъглата може да е много депресираща, ако си сам.
На върха Елин беше разпънал, но не се виждаше нищо. Той каза, че за момент било пробляснало и видял как изглежда терена на север. Точно бях прибрала крилото и нямах намерение да разпъвам пак – предпочетох да продължа към вр. Мечит и оттам да сляза надолу. Това и стана.
Излетях от вр. Малък Мечит (2171 м). С няколко термики стигнах до с. Бели Искър и кацнах във високата част на пътя към Боровец. Походих малко и стигнах до лифта, откъдето смятах да тръгна на следващия ден. Ани беше обещала да върви с мен и отидохме да нощуваме в Самоков.

Ден 3 (Боровец – с. Костенец):
Прогнозата отново беше много обещаваща с малко по-силен СЗ, но исках да излетя по-рано, за да не ме сполети същата съдба като предния ден. Дадох допълнителните 5кг от раницата си на Ани и двете се качихме по Мусаленска пътека до западния старт на Маркуджик за около 2 часа. Беше 10:30, духаше в правилната посока и ставаше за реене. Планът ми беше да летя във високото към Мусала, защото в ниската част още не работеше. Това дере не ми действа добре на психиката – излетях, започнах да се вадя, но базата беше ниско. Повторих същата грешка от преди 2 години. Продължих наляво към Мусала, знаейки че има голяма вероятност да се удавя на яз. Бели Искър и да трябва да вървя много нагоре. Дори не стигнах дотам – кацнах на една полянка на източния склон на дерето. Условия имаше, макар и слаби, но не се справих с тях. Знаех, че състезанието е приключило за мен, но се радвах че съм добре.
http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/18368
Оказа се, че съм кацнала във вододайната зона, където преминаването е забранено. Прибраха ме с уазка. Хапнах в селото, помислих малко и реших все пак да се кача да летя, защото небето изглеждаше магическо. Качих се с лифта и излетях от гондолата. Навътре в планината всичко беше запушено и летях над горите отпред. Беше 15:30 с ниска база и всяко ръбче работеше. Стигнах до долината на Белмекен. Нямаше как да вляза навътре, заради височината на базата и факта, че ниската част на Рила е гориста и нямах никакви варианти за кацане. Зачаках малко, без промяна, и в крайна сметка кацнах малко над с. Костенец, откъдето тръгва пътят към язовира.
http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/18369
Оказа се, че в селото има минерални бани и мама много се зарадва – отпочинахме добре.

Ден 4 (с. Костенец – х. Белмекен):
Вече бях в туристически режим. Гошко и Джубаеца ми донесоха колелото от София. Планирахме да въртим до яз. Белмекен и там да преценим в коя посока да се спуснем. Маршрутът, който бях огледала от въздуха, представляваше черен път. Нямахме представа, че той свършва в туристическа пътека, по която се наложи да носим колелата. Последните метри до х. Белмекен извървяхме пеша и там конярят ни нахрани – най-вкусните хляб и лютеница. Човекът бе много изненадан от факта, че сме тръгнали с колела – може би идеята ми не е била толкова добра. Каза ни, че за да стигмем до язовира, трябва да се качим до билото и да минем през върха, за което нямахме сили. Нахранени и със свежи сили се спуснахме обратно към с. Костенец.


За 4 дни бях изминала над 150 км: близо 65 с ходене, 50 по въздух и 40 на колело.

Маршрутът на състезанието беше истинско предизвикателство – интересен, но не и по силите на всеки. Основният проблем, с който се сблъскахме, беше ниската база, която не ни позволяваше да летим над билата. Високата част на Рила е гола и скалиста на места с много варианти за кацане. Ние бяхме принудени да летим над горите, съставени от 30-40 метрови борове, над които не се чувствах комфортно.
Благодаря на всичките си приятели, които ми оказаха подкрепа и бяха с мен по телефона или дойдоха на място – да ходим, летим или караме колела.

Снимки с описания и траклог: https://drive.google.com/folderview?id=0B2QwjTMo2HMSeWxycXEyaDhYQW8&usp=sharing


Върнете се в началото
  Профил    +18 / -0 
 
 Заглавие: Re: Trans Balkan 2016 Hike and Fly
МнениеПубликувано на: Пон Юли 11, 2016 6:08 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Благодаря за споделеното Боряна!
Таз годишния трансБалкан остана незавършен, отчасти заради ниската база и малкото летене, отчасти заради малкото участници с туристически нагласи. Например аз участвах с тандема със сина ми, на който макар и на 11, ходенето му идваше в повече, а на мен приземяването чрез сриване на крилото на пистата на Мальовица в роторливи условия също ми идваше в повече. След окичване Митака научи, че на наклонен терен с лека поддръжка няма кацане с С-ки, че с уши не можеш да си маневрен и все се подминаваш склона, а трябва да можеш да си играеш със срива и да парашутираш в определени зони. Все пак прехода от Калин до над езерата, полета, автостопа от Белмекен до Грънчар, разходката около езерото и посрещането на Боян от долината на Бели Искър бяха чудесно приключение за двама ни.
В сравнение с предните две състезания, когато почти винаги можеш с един глайд да излезеш в полето, в Рила и дори Пирин имаш усещането че си в прегръдката на планината. Мисля че Калин - Белмекен - Предела - Ореляк ще стане класически маршрут за ходене с летене и при хубави условия лесно ще могат да му се добавят Витоша, Родопите, Осогово, Беласица, Гръцко и Македонско.
Ще се видим догодина, в края на юли или началото на август!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов