Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Вто Окт 09, 2018 9:19 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 12:23 pm
Мнения: 10
Здравейте,тъй като летя по тези места от 2007 година ,и макар че се намират в бившите Български земи , настояши румънски...реших да ги споделя с вас.Стартовете не са посещавани от румънски пилоти ,и едва ли са известни за тях,,пък и едва ли някой румънец ще си направи трудът да пресича Дунава с ферибот за да се рее на тези байрчета ,като за същите усилия и разходи би литнал примерно в Брашов.И така,там ходя да летя почти всяка седмица и често има условия,още повече че най близкия старт е на 10 км, от домът ми в Силистра ,и само един поглед през прозореца към близката поликлиника с знамето отгоре ми дава ясна информация дали ще стане ,и капотата са рядкост .Стартовете са почти за всякакви ветрове без югозапад.Представляват високи брегове около две езера с по полегати и отвесни участъци .височината е между 25-50 метра .Макар че са пределно ниски работя много добре ,и при не много силен вятър,може би от факта че отпред е вода.Езерата са много живописни,и си струват само разходката...Първото езеро се казва Буджак,огромно е ,частен резерват,има пазачи на няколко наблюдателни кули които пазят за бракониери.Риболова е разрешен при цена от около 45 лв. за 12 часа,За сметка на това летенето е базплатно:)Собственика ми е дал разрешение още през 2007 което още е сила.До езерото се стига като се мине през кпп Силистра-купува се винетка за 3 евро която е за седмица ,Минава се през село Остров,на излизане от селото надясно и след около 2 км. асфалт,езерото са пада отлява,има няколко стотин метра по черно и сте пред най дашния старт -източния .Става за ветрове от изток-североизток до югоизток.дълъг е около 600 метра и отдолу застават рибарите,често се лети с часове,като летенето е като на Албена с елементи на летене на френските крайбрежни дюни ,като предразполага за си късате тревички и листенца от поляната,да чоплите семки и други подобни нехарактерни за летенето дейности..:)До самото село Буджак се намира южния старт с една вишка за пазача посредата! рядко пуска ,пък и е малко скучен.От другата страна на езерото се намира един манастир ,в които има камък които растял от земята и прави чудеса,пробвал съм го ....но не работи като не става ,колкото и да го пипаш и да му се молиш обикновено ефекта е нулев, от манастира надясно се отбива към село Галица .Малко след селото се намира западния старт.Става за от северозапад до запад югозапад.Като понякога има и някаква термична активност за интрига.Характерното е че на по голямата част от склона няма как да се кацне долу защото няма бряг ,но за сметка на това пък е полегат и на самия склон се каца лесно.След още два километра се минава през село Гърлица има една отбивка която води до северния склон.Сравнително малък е ,около 200 метра широчина ,но често става за летене през зимата при силни ветрове,и когато има западна компонента може да се пусне по един километров склон пред които има само вода .но може да се кацне и в нивата горе.
Другото езеро което посещавам е по далечно около 50 км, от Силистра също посока Констанца.Като се стигне до градчето Баняса,има отбивка за село Олтина както се казва и самото езеро.Преди селото се намира западния баир.Склона е дълък около 2 километра като стартирам от отвесния нисък участък и летя над дворовете на хората и ако позволява се премествам на високия но полегат участък над една гора ,като там денивелацията достига до 100 метра.В подходящ ден има шанс за вадене.На това езеро се намира и най ценния североизточен склон .Около километър дължина ,и около 40 височина .Североизток бол ,но на първото езеро при такър вятър не става.Също така на Олтина има и един дълъг изток,и югоизток й север и северозапад ...само вътър да има....На Олтина е перфектно място за летене с елементи на пикник ,барбекюта бири и разходка сред природата.Докато жените обръщат пържолите вие ще се реете над скарата :),Риболова е изцяло забранен ,няма явни пазачи.Румънците които могат да ви досаждат по баирите са обикновено разни овчари или техните деца които явно просят....и си мислят че сме длъжни да им даваме нещо.Аз съм ги отучил от тези вредни навици по следния начин...с слънчогледови семки..:)които дойде да ми досажда ,и почне да ми приказва пъине...копии..хляб за децата... му бутам една шепа семки да не е съвсем капо и да ме остави на мира ,като установиха че повече от семки няма да намажат вече и не идват при мен..:)
Някои ако желае да се рее из румънските гьолове нека се свърже с мен на 0888641818,снимки има много на профила ми в фейсбук- Симеон Шопов,В Силистра сме само двама парапланеристи и ще се радваме много на гости..:)местата за летене не предразполагат много за термично летене,но за сметка на това са малко местата за такова безгрижно реене на няколко десетки метра над байра и летене като на морски бриз освен на черноморието.Лесно можете да си направите една разходка до Румъния,като не преминавате от другата страна на Дунава,В раьона има много манастири ,две езера с всякакви склонове ,пък и Констанца е на 130 км от Силистра ...


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Нед Окт 21, 2018 7:23 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Хубаво си споделил, евала.

Тъй като аз не се вълнувам от реене, би ли споделил - от тези баири има ли някой който да става за вадене при И/СИ преди 11ч? Предполагам не, тъй като отпред има вода, но все пак да попитам за всеки случай.

Поздрав от Западната Част!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Нед Окт 21, 2018 8:06 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 12:23 pm
Мнения: 10
Може би има някакъв потенциал за вадене във подходящ ден от северен до западен вятър в езерото Олтина.Днес лятях там ,направих 3 часа във въздуха като най голямата ми височина беше стотина метра над езерото :) и най голямото ми качване беше под метър в секунда..:)... но в подходящ ден пилот с голям опит и хубаво крило и много късмет ,би могъл да се набере и да прелети в България....:)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Нед Окт 21, 2018 10:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 17, 2014 9:26 pm
Мнения: 31
Име: Милко Кръстев
Ясен Савов написа:
Тъй като аз не се вълнувам от реене,


От година-две все се каня да разгледам възможни места за прелети от Силистра. Сега като се прибрах за известно време, съвсем случайно се засякох с Иво, един от двамата активни парапланеристи в града. Понеже му се летеше, а крилото ми е в Нова за профилактика, реших да взема фотоапарата и да се разходя за компания. Иво разказа, че като се е учил, е летял в района между Айдемир и Сребърна, който винаги ми е изглеждал като перспективно място за дълги прелети при подходящ вятър. Та преди да отидем до СЗ старт до Калипетрово, решихме да се разходим до североизточната линия между Айдемир и Сребърна, където денивелацията е ниска, около 80-90 метра, а наклонът граничен за излитане. В смисъл, че е по-полегато, отколкото ми се иска. От друга страна, тази разлика в релефа е като праг, продължаващ около 3-4-5 км. На север всичко е равно като тепсия в следващите няколко стотин километра. Има и високи тополи от южната страна на Дунав, които би трябвало да осигуряват завет и да позволяват по-бързо нагряване на земята. Този праг от 80-90 метра изглежда като най-логичния термичен тригър в района. Може би е необходим вятър около 5-7 м/с с посока СИ 20-40 градуса.

От двете езерца, за които говори Симеон, съм ходил само до близкото Буджак, и там шансът за прелет клони към 0. В смисъл, че трябва изток и само след няколко км си над КППТ-то в Силистра и над източните квартали над града. Където няма къде да кацнеш.

Определено по-перспективни ми се струват местата от клипа по-долу, които са си в България и драми с граници няма. Понеже в Силистра няма редовно летящи XC пилоти, е трудно да се каже колко рано биха започнали да работят нивите. Районът изглежда доста термичен и липса на силен СИ вятър няма :D Остава да се пробва следващото лято. Логистиката е сравнително лесна - стига се с кола. Иво описа североизточната линия А от клипа като дълга версия на Миладиновци, но с една идея по-полегата.

https://www.youtube.com/watch?v=S6whXU-8e70


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 6:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Преди години когато обикалях да търся подходящи места за дълги прелети из нашия край-около Силистра,попаднах на това https://www.google.com/maps/place/44%C2%B006'55.1%22N+26%C2%B056'05.2%22E/@44.115305,26.9325823,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d44.115305!4d26.9347715!5m1!1e4
Смятам го за перспективно при ССИ вятър над 5-6м/с. Отпред има нива около 2км,както и селото е отдолу вдясно,но има място накрая за кацане евентуално при удавяне на нивата след селото. Ще се опитам когато се прибера да направя няколко снимки и клип от място подобно на Милко. Поздрави на всички.

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 7:17 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Благодаря за информацията.

Значи, доколкото разбирам, за вятър с източна компонента, независимо дали от БГ или Румъния, става за прелети само от два старта:

1) Старт А на клипчето.

2) Стартът отбелязан на Google Maps от последния пост на Костадин Фердинандов.

Нали така? (Румъния май ще трябва да я изключим, защото доколкото разбирам от старт на езеро няма как да се извадиш, тъй като няма откъде да тръгне сносна термика за да те извади преди обяд.)

Костадине, да, би било супер ако качиш снимков и видео материал от този последно споменатия старт. Също така, би ли споделил, досега някой летял ли е оттам? Какви са отзивите? За час на тръгване на условията едва ли знаете, понеже общо взето никой не ходи рано да лети, но все пак да си питам за всеки случай. Хайде поздрав.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 9:38 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 17, 2014 9:26 pm
Мнения: 31
Име: Милко Кръстев
Ясен Савов написа:
Значи, доколкото разбирам, за вятър с източна компонента, независимо дали от БГ или Румъния, става за прелети само от два старта:

1) Старт А на клипчето.

2) Стартът отбелязан на Google Maps от последния пост на Костадин Фердинандов.


1) Ако погледнеш клипчето, ще видиш, че има една отсечка, отбелязана с въпросителен знак. Там денивелацията е по-добра, може би 150 метра, но наклонът е доста полегат и не е ясно дали има къде да се кацне.

2. Потенциалния старт, който Костадин е отбелязал не ми е познат и ако имам време може да отскоча да го разгледам. Това село Попина е нещо като местен Вежен :) Цебясва първо там в района през лятото. Не ми харесва само, че деретата са ориентирани по вятъра, докато между Айдемир и Сребърна са перпендикулярно и позволяват да се нагрее топъл въздух.

Местните пилоти, Симо и Иво, летят на реене и никой не е правил XC опити от района доколкото ми е известно. Първо, че трябва добре летящо крило срещу вятъра, заради ниския наклон, второ XC другарчета, с които да летиш. И двете липсват около Силистра и заради това никой не е пробвал. Всякакви въпроси в колко тръгват условията са неясни, понеже никой не е пробвал XC. Добавих видеото с северозападния старт, за да покажа, че реенне става и на това баирче от 30-на метра при подходящ вятър. Заслужава си да се инвестира някакво време да се пробва. Например, когато вятърът е доста силен и северен на Шумен, тези места може и да се окажат подходящи. Хубавото е, че ако човек прелети от Силистра на юг до Шумен, нататък вече е летяно много.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 5:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Значи Попина и "А" (до Айдемир) изглеждат перспективни.

Очаквам с нетърпение материал от Попина.

А относно "А", в клипчето не се вижда съвсем ясно самият склон. Напред трябва да се цели човек при самото излитане между лозето вдясно и ниската гора вляво, правилно ли разбирам? Безопасно ли е?

Благодаря пак за информацията. Надявам се и някой познат от варнаджии да отиде да го пробва за второ/трето мнение. Но да, трябва да продължаваме да изследваме България.

Поздрав.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 7:34 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 12:23 pm
Мнения: 10
...на северозападния 30 метров баир съм се вадил изнанадващо през януари .Беше около нулата и прехвърчаше сняг ,атмосферата вреше ... от балон на балон в една мазна термика и така до около 300 метра над баира.Пръстите на ръцете ми замръзнаха и буквално със спирала слязох и кацнах.На земята вече виех от болка в пръстите..:)....на западния на езерото Буджак съм се вадил пак до около 300-400 метра но отзад има дере и зарязах термиката поради риск ако я изтърва и да не мога да се върна на старта и още по лошо да кацна в дерето...повечето баири в нашия район са от типа като каза един мой приятел ....едвам ги изкачвам с камьона с дървата...:)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Стартове в Българската румъния около Силистра
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2018 7:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Абе те и за Миладиновци отначало се смяха,ама фактите са други.За мен за да се извадиш, не е нужен кой знае каква денивелация,просто трябва да има дежурна термика отпред. А такава има пред всеки баир с огрята от слънцето нива отпред.

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов